Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akceleratory Xilinxa dla sektora centrów danych

ghost666 06 Sie 2019 17:37 330 1
 • Akceleratory Xilinxa dla sektora centrów danych
  Najnowsze wskaźniki wydajności jak i sam ekosystem, który został ogłoszony wraz z Alveo U50, stanowią znaczący kamień milowy w podboju sektora centrów danych przez Xilinxa.

  Dwa i pół roku temu firma ta miał jedynie garstkę aplikacji dla centrów danych, nie więcej jedną dziesiątą wymaganej ich liczby, by realnie zaistnieć w tym sektorze. Następnie jednak Amazon AWS zaczął oferować przyspieszenie F1, aby dotrzeć do większej społeczności programistów. Teraz Xilinx musi stworzyć jeszcze kilka centrów danych klasy Super 7, aby dodać impetu wspólnej wygranej duetu Intel i Xilinx z Microsofte. To trudna próba, ale analitycy wierzą, że może się to udać.

  Alveo U50 to kompaktowa karta akceleracyjna skierowana do aplikacji chmurowych jak i lokalnych. Jest to część strategii opracowanej przez Xilinxa, jak tłumaczy dyrektor generalny działu centrów danych, Victora Penga. Dział ten koncentruje się na aplikacjach, które wymagają około 10-krotnie większej wydajności procesora przy jednocześnie niższej pobieranej mocy i mniejszych opóźnieniach. Firmy, które chcą skorzystać z nowego akceleratora, muszą jednak pokonać ogromne przeszkody rozwojowe, aby wykorzystać te korzyści. Xilinx ma trzyetapową strategię pokonania tych barier.

  Po pierwsze, firma zapewniła sobie wygraną w przyszłych projektach u największych dostawców usług w chmurze, takich jak Amazon AWS, Baidu i Alibaba. Następnie rozpoczęła współpracę z partnerami w celu opracowania odpowiednich stosów oprogramowania jak i sprzętu, który można uruchomić w tych instancjach chmury. Wreszcie, pod koniec 2018 roku, Xilinx wypuścił karty Alveo PCIe, aby ułatwić przyjęcie systemu w aplikacjach działających lokalnie.

  Nowa karta U50 oparta jest na technologii UltraScale z FPGA; karta wyposażona jest w 8 GB pamięci HBM2. Wszystko na niskoprofilowej karcie o połowie standardowej długości. System pobiera 75 watów, jednocześnie obsługując sieci CCIX, PCIe Gen 4 i 100GbE. Xilinx początkowo skupiał się na aplikacjach obliczeniowych, pamięciach i aplikacjach sieciowych o niskim opóźnieniu.

  W przeciwieństwie do niektórych akceleratorów, układy FPGA mogą zoptymalizować precyzję matematyczną, aby dopasować ją do konkretnego zadania, co może znacznie zwiększyć wydajność numeryczną. W połączeniu z możliwością budowania niestandardowych hierarchii pamięci i ścieżek danych, układy FPGA zaczęły wykazywać bardzo imponującą wydajność w centrach danych, w tym w systemach Microsoftu, gdzie prawdopodobnie zainstalowano miliony układów FPGA.

  Poza sprzętem, Xilinx rozszerzył swój pakiet oprogramowania dla akceleratorów z jeszcze niedawno garstki do prawie 30 aplikacji i bloków IP w ciągu ostatnich 30 miesięcy. Ten wzrost funkcji wynika częściowo z dostępności FPGA jako usługi w chmurze, a częściowo z udanego wprowadzenia pierwszych kart Alveo rok temu.

  W testach porównawczych Xilinx twierdzi, że jego produkty przewyższają procesory Intel około 4x do 20x. Jednocześnie są nawet 10 razy bardziej wydajne w przeliczeniu na pobieraną moc w porównaniu do najnowocześniejszych karta graficzna Nvidia w aplikacjach tłumaczenia mowy za pomocą algorytmów Google Transformer NMT. Dane dotyczące wydajności innych modeli uczenia maszynowego (takich jak rozmaite sieci neuronowe - CNN, RNN itp.) będą dostępne w przyszłości. Są one potrzebne do oceny ogólnej możliwości zastosowania tej ostatniej metryki, ponieważ procesory graficzne są bardzo szybkie, ale nie zawsze najbardziej wydajne energetycznie.

  Xilinx wskazał również, że układy oferują względną korzyść (kosztową) w wysokości 40% dla przyspieszenia w systemach Hadoop i ogromne 8-krotne przyspieszenie w transkodowaniu wideo. Ten ostatni wynik był zasługą wyjątkowej wydajności oprogramowania NGCodec, które Xilinx tak bardzo docenił, że w zeszłym miesiącu kupiła prywatną firmę za nie odpowiedzialną.

  Źródło: https://www.eetimes.com/author.asp?section_id=36&doc_id=1334997

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9303 postów o ocenie 6884, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway