Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Hydrofor, dobijanie powietrza

07 Sie 2019 10:30 186 9
  • Poziom 4  
    Witam
    Potrzebuję porady odnośnie dobijania powietrza do hydroforu.
    Problem polega na tym, iż hydrofor załącza się od 1 bar a wyłącza przy 2.2 bara, gdzie ciśnienie w kranie jest wiadomo bardzo słabe.
    Sam hydrofor pompuje wodę bardzo długo nawet do 10 min.
    Jest to stary hydrofor bodajże 300l.
    W jaki sposób go ustawić i dopompować by włączał się od 2.2 do 4 bar?
    Jest to dom od babci, nie miałem do czynienia z ustawianiem hydroforu.

Korek upustowy wody jest, oraz zawór pompowania powietrza również.

Silnik 3 fazowy - Hydrofor, dobijanie powietrza
  • Poziom 42  
    Baca1988 napisał:
    Sam hydrofor pompuje wodę bardzo długo nawet do 10 min
    Zacząłbym od tego, że to bardzo długo. Trzeba znaleźć przyczynę. jedną z przyczyn może być stara, wysłużona pompa. Bez sprawdzenia tego,nie ma sensu zmiana ustawienia ciśnień, bo może się okazać, że pompa nie da rady zrobić wyższego ciśnienia. Co do dobijania powietrza, to widzę na zbiorniku ciemniejszy kolor dołem, co może wskazywać stan wody, a za tym i powietrza. Taki poziom oznacza w przybliżeniu poziom prawidłowy. bardziej miarodajne jest ile wody możesz pobrać na jednym cyklu pracy .
  • Poziom 4  
    Tak ,ciemniejszy kolor to poziom wody przy napompowaniu 2.2 bara
    Co zauważyłem jeszcze to ,to że raz na 3 cykle trzeba zalewać pompę ,iż sama pompa nie ciągnie wody
    W tym wypadku odkręcam korek ,dolewam wody zakręcam i pompuje .
    W jaki sposób mogę sprawdzić pompę oraz czy na odcinku studnia - pompa jest nieszczelność bo jeśli pompa raz na 3 cykle zasysa powietrze zamiast wody to musi być nieszczelność.
  • Poziom 42  
    Baca1988 napisał:
    W jaki sposób mogę sprawdzić pompę oraz czy na odcinku studnia - pompa jest nieszczelność bo jeśli pompa raz na 3 cykle zasysa powietrze zamiast wody to musi być nieszczelność.
    Pokaż pompę, być może tam jest nieszczelność. A może też tak być, że nieszczelny jest kosz ssący.
  • Poziom 4  
    Ciężko stwierdzić czy gdzieś nie cieknie woda ,ze względu iż jest różnica temperatur i woda skrapla się na rurach ,sama pompa też nie jest pierwszej nowości ,silnik z tego co babcia mówi był wymieniony 3-4 lata temu - Hydrofor, dobijanie powietrza - Hydrofor, dobijanie powietrza - Hydrofor, dobijanie powietrza - Hydrofor, dobijanie powietrza

Dodano po 4 [minuty]:

Do studni od pompy jest ok 4m ,studnia głębinowa 14-15m ,woda w studni jest ok 2m ,kosz umiejscowiony ok 70 cm od dna
  • Poziom 42  
    Jeśli na stronie ssącej pompy jest dławica, taka jak widoczna na zdjęciu #4 i tam cieknie, to przy niezbyt szczelnym koszu, woda może wracać do studni. Jest też możliwe, że nieszczelność na dławicy powoduje "urywanie "wody w rurze, stąd potrzeba zalewania.
  • Poziom 4  
    Sprawdziłem na dławicy, nie widzę żadnego wycieku wody,jak ew mogę sprawdzić szczelność rur jeszcze ?
    Zauważyłem również że nakrętka która się odkręca by dolać wody do pompy ,nie dokręca się do końca ,jakieś 4 gwinty się nie dokręcają ,może to mieć też wpływ na pracę pompy ?
  • Poziom 33  
    Zdejmij obudowę z włącznika ciśnieniowego . . Masz tam regulację
    załączania i wyłączania silnika w zależności od ciśnienia . Spróbuj to ustawić
    i będzie dobrze . Jednak przed tą operacją odłącz hydrofor od sieci , całkowicie , żeby cię nie poraziło . :|
  • Poziom 39  
    Oj chyba warto zdać sobie sprawę z tego, że wyrywkowe działania niewiele rozwiążą. Niesty jest to leciwa instalacja i wypadałoby dokonać większego przeglądu i oczywiście napraw. Skoro pompa uzupełnia wodę w zbiorniku kilkanaście minut, skoro pomimo ciśnienia w zbiorniku rzędy 2,2 bara z kranu słabo wydobywa się woda, skoro pompa zapowietrza się to jednak będą objawy zużycia. Ja radziłbym kompleksowe działanie ale rozumiem, że dla osoby nieobeznanej z zagadnieniem trochę trudne. Więc jednak trzeba będzie podeprzeć się kimś z odpowiednią wiedzą. Wiem, że porada mało przydatna ale może być jedyna skuteczna. Aha. Dość poprawny stan wody w zbiorniku pomimo braku uzupełnień powietrza raczej świadczy o zasysaniu powietrza z wodą. Więc tutaj jakaś wskazówka.
  • Poziom 42  
    Baca1988 napisał:
    Zauważyłem również że nakrętka która się odkręca by dolać wody do pompy ,nie dokręca się do końca ,jakieś 4 gwinty się nie dokręcają ,może to mieć też wpływ na pracę pompy ?
    Ta nakrętka, to korek o gwincie stożkowym , który nie wkręca się do samego końca, a powinien być uszczelniony lnem (ew. konopie, lub teflon). Oczywiście, niedokręcenie może wpływać na zaciąganie powietrza, a po zatrzymaniu pompy, gdyby kosz ssący nie trzymał na uciekanie wody do studni z rury ssącej.
    SKM 1964 napisał:
    Zdejmij obudowę z włącznika ciśnieniowego . . Masz tam regulację
    załączania i wyłączania silnika w zależności od ciśnienia . Spróbuj to ustawić
    i będzie dobrze . Jednak przed tą operacją odłącz hydrofor od sieci , całkowicie , żeby cię nie poraziło . :|
    Porada może i dobra, tylko trzeba wiedzieć gdzie, czym i w którą stronę kręcić, a ważna jest też kolejność regulacji, by nie rozregulować, a prawidłowo ustawić. To radzę zostawić na później.
    Na początek trzeba by mieć pewność, że pompa da radę zrobić większe ciśnienie Można to sprawdzić, przytrzymując w trakcie pracy popmpy, najlepiej czymś izolowanym dźwignię wyłącznika ciśnieniowego, która podnosi się do góry w trakcie wzrostu ciśnienia. Z uwagi na niebezpieczeństwo porażenia, odradzam wkładanie tam rąk, jeśli nie masz na co dzień do czynienia z pracami elektrycznymi.