Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CLP-365W - Nie pobiera papieru

07 Sie 2019 10:44 72 6
 • Poziom 15  
  Cześć

  Drukarka Samsung CLP-365W przestała pobierać mi papier. Po rozebraniu mechanizmu stwierdziłem, że napęd na rolkę pobierającą papier przekazywany jest przez sprzęgło złożone z dwóch nałożonych na siebie kół zębatych. Koła zębate mogą się względem siebie obracać o pewien kąt, zaś uniemożliwia im to elektromagnes, który przez dźwignię "podpiera" jedno z kół. Koła nie mają w pewnym miejscu zębów, więc w pozycji podparcia na żadne z nich nie działa koło napędowe. Jeśli elektromagnes zadziała, dźwignia się cofa, jedno z kół popychane sprężynką zaczyna się obracać, jego zęby trafiają na rolkę napędową i papier zaczyna być wciągany.
  Elektromagnes bez obciążenia "klika", tzn. przyciąga na krótką chwilę dźwigienkę, natomiast gdy dźwigienka jest oparta o koło zębate, czyli jednocześnie dociśnięta jest sprężyną, to w trakcie pracy nie jest cofana, tak jakby elektromagnes nie miał siły przyciągnąć jej, pokonując jednocześnie opór sił tarcia generowanych przez docisk sprężyną.
  Czy to jest kwestia elektromagnesu, czy raczej coś z elektroniką, w rodzaju zbyt niskiego napięcia, albo zbyt krótkiego impulsu, który idzie na elektromagnes?

  Pozdrawiam
  Maciek
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  tak, to kwestia tej "dźwigienki" elektromagnesu. Zdemontuj, oczyść, przesmaruj. To o czym mówisz to "klejenie się" elektromagnesu.
  Czy tam jest podkładka filcowa? Zobacz w jakim jest stanie. Jak coś, oryginalną z sukcesem zastępuje się cienkim filcem do podklejania nóżek meblowych. Zdarza się, że dobrze działa bez filcu.
 • Poziom 15  
  Czy z tym "klejeniem" masz na myśli, że namagnesowuje się cała "konstrukcja" elektromagnesu, bo mam wrażenie, że rzeczywiście ruszenie dźwigienki przychodzi z pewnym trudem, tak jakby była przyciągana do metalowej podpórki, o którą się opiera w stanie spoczynku. Filc jest, ale może po latach zrobił się za cienki? Spróbuję coś podkleić, dzięki.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  najpierw oczyść i przesmaruj mechanizm z elektromagnesem. Samo doklejenie filcu do tego co jest wręcz zaszkodzi a nie pomoże.
 • Poziom 15  
  To już robiłem. Mechanizm dźwigienki jest czysty, a przy rozbieraniu i składaniu smarowałem tam wszystko jak leci ;-)
  Mogę usunąć filc z elektromagnesu, ale pomyślałem o podklejeniu grubszej warstwy na "konstrukcję", o którą opiera się dźwigienka i do której, jak mi się zdaje, trochę się "przykleja". Dodatkowo spowoduje to jej lekkie zbliżenie do elektromagnesu, więc będzie mu łatwiej ją przyciągnąć.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  usuń filc i sprawdź ;)
 • Poziom 15  
  Aaaaaa. To o takie sklejanie elektromagnesu chodziło. Ja tu się doszukuję jakichś poważnych procesów fizycznych, a sprawa jest nieco mniej zawiła ;-)
  Dla potomnych: nie wystarczy elektromagnesu obejrzeć, przeczyścić patyczkiem do uszu, przesmarować. Trzeba zdjąć z niego ruchomą dźwigienkę i dotkąć paluchem tego małego kawałka filcu, żeby się przekonać, że jest lepki i powoduje sklejanie się mechanizmu :-)
  Po wymianie filcu na fragment ślizgacza meblowego, elektromagnes zaczął działać poprawnie i drukarka wciąga papier. Dzięki!