Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Unitra GS 461 - - cichy dzwięk z AKAI AM 37

07 Sie 2019 12:22 333 20
  • Poziom 3  
    Gramofon Unitra GS 461 po dłuższym czasie nieużywana i po wymianie wkładki na nową podłączyłem pod AKAI AM 37. Pod dedykowanie wyjście phono. Gramofon jest w 100 % sprawny - wzmacniacz również. Oba sprzęty mam od nowości. Zastanawia mnie tylko fakt, że dźwięk z gramofonu jest dużo cichszy niż z innego podłączonego sprzętu. Oczywiście mogę uzyskać głośny podkręcając wzmacniacz ale przy takim samym wysterowaniu wzmacniacza na innym źródle dźwięku np. CD player - nagłaśniałbym już całą ulicę. Tak jakby połowę ucinał. Czy ktoś znający się na rzeczy umie mi podpowiedzieć czy tak ma być czy jest to jakaś kwestia niekompatybilności sprzętu. Problem przedwzmacniaczy ? Nie mam instrukcji ani do wzmacniacza ani do gramofonu. Tak jak jest raczej kiepsko się słucha. I dynamika tez raczej dźwięku słaba. Pamiętam, że miałem ten gramofon podłączony kiedyś do wzmacniacza Radmor i tego efektu cichości nie było. Za pomoc będę wdzięczny bo mam sporo winyli do których mam sentyment.
    pozdrawiam

• Poziom 43  
    Jaką wkładkę założyłeś, właściwie podłączona?
  • Poziom 3  
    Założyłem wkładkę Audio Technika AT95E. Kabelki połączyłem identycznie jak było na oryginalnej Mf 104.

• Poziom 43  
  • Poziom 3  
    Musiałbym kupić nową igłę. Dotychczasowa została złamana przez moje nieostrożne obchodzenie. Myślę, że jednak to nie kwestia igły. Muszę spróbować podłączyć u któregoś z kolegów pod ich wzmacniacz.

• Poziom 43  
    Przecież w podlinkowanym temacie masz napisane że AT95 ma tak a nie inaczej.
  • Poziom 3  
    No tak. Czyli kupić oryginalną igłę Mf 104 ? Z tym, że nie powinno to jednak w mojej ocenie wpływać na głośność. Lepsza góra, środek czy dól to trochę chyba inna kwestia. Przeczytałem jeszcze co piszą w oryginalnej instrukcji obsługi gramofonu. Cytuję: "Podłączenie gramofonu do wzmacniacza lub radioodbiornika nieprzystosowanego do współpracy z wkładką magnetyczną powoduje zniekształcone odtwarzanie płyt, ze znacznie zmniejszoną siła głosu". O !! Czyli jakby to co mnie boli.
    I teraz pytanie czy AKAI AM37, które mam jest przystosowany do współpracy z wkładką magnetyczną ? I ewentualnie jak to sprawdzić ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    zbych50zbych napisał:
    Gramofon Unitra GS 461 po dłuższym czasie nieużywana i po wymianie wkładki na nową podłączyłem pod AKAI AM 37. Pod dedykowanie wyjście phono. Gramofon jest w 100 % sprawny - wzmacniacz również. ...

Stosujesz przejściówkę pomiędzy wtykiem DIN kabla gramofonu, a gniazdami cinch/RCA we wzmacniaczu?
    Zakładam, że samą wkładkę podłączyłeś do przewodów ramienia w sposób właściwy.

Cytat:
    ... O !! Czyli jakby to co mnie boli.
    I teraz pytanie czy AKAI AM37, które mam jest przystosowany do współpracy z wkładką magnetyczną ? I ewentualnie jak to sprawdzić?

Czytając np. parametry podane w instrukcji obsługi. Skoro sprzęty masz od nowości...

Gramofon Unitra GS 461 - - cichy dzwięk z AKAI AM 37

MM = Moving Magnet = wkładka dynamiczna, czyli taka jak AT i MF.
    Jeśli nikt nie przerobił wzmacniacza, nie ominął przedwzmacniacza korekcyjnego zasilanego przez gniazda phono, i wkładka jest dobrze podłączona do gramofonu, to musi wszystko grać.

No właśnie. Odtwarzacz CD daje prawie 2V na wyjściu, czułość wzmacniacza na wejściu CD 150mV i nie dziwne, że z CD ryczy, a z gramofonu jest cicho. W porównaniu jest cicho.
    Ale jest dobrze jeśli wszystko dobrze zrobiłeś.

• Poziom 43  
    Jest tam napisane że dźwięk jest cichszy.
    Spójrz do instrukcji urządzeń które są dostępne w sieci.
  • Poziom 37  
    Witam,
    czy kolega autor zwrocil uwage ze wg. specyfikacji wkladki Mf10x mialy wieksza efektywnsci niz AT95E 5.5mV vs. 3.5mV.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Nie stosuję przejściówek pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem. Z gramofonu wychodzi kabel z cinch nie wtyki DIN. Myślę, że połączenia nowej wkładki są prawidłowe, aż taki neptyk nie jestem ;) . Z kolegów sugestii chyba zaczynam się przychylać do tezy, że po pierwsze wrócić do wkładki oryginalnej, która jest głośniejsza a po drugie zaakceptować stan że z gramofonu wychodzi mniejszy prąd a z np. z CD dużo większy stąd ta różnica głośności. Długi czas przerwy mógł mi zafałszować wyobrażenia jak to było w czasie ostatniego używania x lat temu. Dla ostatecznego werdyktu podłączę pod wzmacniacz kolegi ma jakiegoś technicsa i ocenię czy u niego jest tak samo/lepiej/gorzej (poczekam tylko niech wróci z wakacji). Dam znak-sygnał.
    Rozwiązaniem takiego problemu, jest odtwarzacz CD z regulowanym poziomem sygnału na wyjściu liniowym. Ustawiasz poziom na tym wyjściu tak, aby natężenie dźwięku z CD było zbliżone do poziomu z gramofonu przy jakimś położeniu potencjometru wzmocnienia we wzmacniaczu.
    Pozostań jednak przy AT. Nawet jeśli założysz nową ze starych zapasów igłę do wkładki MF, to nie ma gwarancji, że jej zawieszenie nie uległo degradacji.
  • Poziom 37  
    Witam,
    podlaczenie pod wzmacniacz kolegi nic nie wyjasni, porownujesz dwa niezalezne uklady, kazdy z nich moze i raczej ma rozne parametry jak czulosc czy wzmocnienie i to zafalszuje ogolne wyniki.
    Poziomy sygnalow wyjsciowych ("... z gramofonu NIE wychodzi mniejszy prąd..."), sa rozne 2.5-5mV dla wkladek magnetycznych + wzmocnienie wzmacniacza korekcyjnego a dla CD to kilkast mV do pojedynczych V (RMS).
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Porównanie z innym sprzętem może sprawić, że gdybym to odebrał jako jakąś wyraźną, jak najbardziej subiektywną, poprawę może poszedłbym w wymianę wzmacniacza. Generalnie drąży mnie też jedna myśl. Od 2 dekad nie śledzę trendów zmian w sprzęcie audio. Mam to swoje Akai AM 37 (które ma raczej na forach opinie złe, ale ja tego na ucho nie słyszę), do tego radio, magnetofon, CD - od technicsa a do tego altusy 140 w których wymieniono mi profesjonalnie we Wrześni "gąbeczki". Ale to jednak był topowy sprzęt na połowę lat 90-tych, no może koniec lat 90 tych. Wszystko działa bez zarzutu. Moje ucho słabsze. Na sprzęty po kilkadziesiąt tysięcy mnie nie stać - zresztą aż takim audiofilem nie jestem. Ale jeszcze człowiek lubi czasem zagrać mocnej. Może trochę pozmieniać w sprzęcie. Coś wyraźnie słabego zamienić na nowe - wyraźnie lepsze. Pewnie nie jest to tak jak z telefonami komórkowymi ale coś pewnie warto z tego co mam zmienić. Cóż koledzy myślą ? Jedyne czego nie trawię to muzyki w formie plików..... i z telefonu.
  • Poziom 37  
    Witam,
    porównania są dobre ale zauważ, że:
    - porównujesz dwa różne wzmacniacze w różnym środowisku.
    To miałoby sens gdybyś porównał dwa wzmacniacze w tym samym pokoju na tych samych kolumnach i źródle sygnału.
    Z drugiej strony ogólnie mówiąc "dźwięk" a raczej jego odbieranie jest sprawa tak indywidualna, że to co odpowiada tobie nie będzie odpowiadać komuś innemu.
    Osobiście nie jestem zwolennikiem drogiego sprzętu a raczej takiego jak tobie odpowiada, w większości przypadków nowy sprzęt jest lepszy ale w materiałach reklamowych.
    Osobiście jakiś czas temu przeszedłem na układy lampowe i jak dla mojego ucha nie ma z czym tego porównywać, podobnie kolumny są mojej konstrukcji dobrane do tych lampowcow i mimo stosunkowo malej mocy moge konkurowac z niejednym super wzmacniaczem.
    Co do zrodla dzwieku, to zalezy, nie lubie plikow ale np. w samochodzie nie oczekuje wiecej i to wystarcza.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Jasne jasne. Ja rozumiem, że teraz pliki to nowy standard. Mimo wszystko odczuwam muzykę z CD nawet w aucie jako znacznie bardziej wysycone brzmienie w stosunku do MP 3. W każdym zakresie. Auto to świetne miejsce do słuchania. Próbowałem z mp 3 bo jeden mały pen daje tyle to cała moja płytoteka CD, ale po krótkim zachłyśnięciu nową techniką wożę znowu płyty. Nawet trochę żałuję że teraz auta wyposażają w odtwarzacz i 6-8 głośników. Jasne to wygodne ale jak sobie sam wkładałem i głośniki i odtwarzacz - miałem więcej, Dużo więcej i dużo lepiej, Ale co z tym moim akai am 37 ? Zmieniać na nowsze ?
    zbych50zbych napisał:
    ... Ale co z tym moim akai am 37 ? Zmieniać na nowsze ?

Nie wymieniać.
  • Poziom 31  
    Jest jeszcze taki problem, że wkładki AT95E z racji swojej popularności podobno "lubią" być podrabiane i można niestety trafić na podróbę o bliżej nieznanych ( czytaj: gorszych) parametrach. Gdzie kupiłeś i w jakiej cenie?
    Ja mam na przykład dwie wkładki AT95E o wyraźnie różnej skuteczności i niestety też bardzo słychać różnicę. Nie wiem czy trafiłem na podróbę czy po prostu jest taki rozrzut produkcyjny.
  • Poziom 8  
    zbych50zbych napisał:
    Założyłem wkładkę Audio Technika AT95E. Kabelki połączyłem identycznie jak było na oryginalnej Mf 104.

Czy wkładka po podłączeniu została skalibrowana?
    1. Z dostępnych w necie zdjęć wynika że otwory w oryginalnym headshellu są "fasolkowate".
    2. Masy wkładek znalezione w google: AT95E = 5,6 g; MF-104 = 7,0g.
  • Poziom 3  
    Wkładkę kupiłem na allegro za 149 zł + przesyłka.
    Kalibrowałem ja zgodnie z instrukcją - wydaje mi się że zrobiłem w miarę poprawnie.
  • Poziom 8  
    zbych50zbych napisał:
    Kalibrowałem ja zgodnie z instrukcją - wydaje mi się że zrobiłem w miarę poprawnie.

Jeżeli wkładka ustawiona dobrze, to należy zaakceptować to co napisali koledzy:
    Grzegorz Markowski napisał:
    No właśnie. Odtwarzacz CD daje prawie 2V na wyjściu, czułość wzmacniacza na wejściu CD 150mV i nie dziwne, że z CD ryczy, a z gramofonu jest cicho. W porównaniu jest cicho.

viayner napisał:
    czy kolega autor zwrocil uwage ze wg. specyfikacji wkladki Mf10x mialy wieksza efektywnsci niz AT95E 5.5mV vs. 3.5mV.

I cieszyć się muzyką, używając potencjometru wzmocnienia we wzmacniaczu. U siebie mam tak samo.