Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Oświetlenie 2 diod LED po przełączeniu włącznika.

07 Sie 2019 18:35 393 27
  • Poziom 5  
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę podłączyć diody LED tak, aby dioda czerwona świeciła się kiedy zasilanie nie jest podawane na linię 12V, 5V i 3.3V. Natomiast kiedy użyję włącznika aby podać zasilanie na linię 12V, 5V i 3.3V chciałbym, aby dioda czerwona zgasła a zaświeciła się dioda zielona.
  • Poziom 27  
    Witam
    Kacpermateusz7 napisał:
    ...kiedy zasilanie nie jest podawane na linię 12v 5v i 3.3v.

A co jest tym Twoim "podawaczem zasilania" - co to za zasilacz i gdzie jest umieszczony włącznik?
    Jeśli ten włącznik jest przełącznikiem :D i odcina DC to można tak:
    Oświetlenie 2 diod LED po przełączeniu włącznika.

Pozdr.
  • Poziom 5  
    Jest to zasilacz ATX ze starego komputera, który jest podstawą do budowy zasilacza warsztatowego. Przełącznik jest podłączony pod zielony kabel oraz masę. I chodzi mi o to aby po włączeniu zasilacza dioda czerwona zgasła a zapaliła się zielona i na odwrót.
    Poniżej przesyłam link do zdjęcia
  • Poziom 39  
    Wykorzystaj napięcie +5V STB (przewód fioletowy), które jest cały czas dostępne od włączenia zasilania 230V. Napięcie +5V (przewód czerwony) pojawia się po załączeniu zasilacza (przewód zielony)

Schemat wygląda tak; można wykorzystać jedną LED dwukolorową czerwona/zielona wspólna katoda.

Zamiast 1N4148 > np. 1N4007

LED czerwona świeci, gdy zasilacz włączony do 230V, załączenie zasilacza (przewód zielony) wyłącza LED czerwoną, zapala LED zieloną.

Poszukaj tego przewodu fioletowego - nie widać go na zdjęciu
  • Poziom 5  
    Spokojnie, kabel fioletowy jest w zasilaczu.
  • Poziom 5  
    Wszystko ładnie okej. Podłączyłem według schematu i dioda zielona się świeci a dioda czerwona uległa spaleniu. Sprawdziłem to jeszcze na 3 diodach i taka sama reakcja następuje. Czy jestem zmuszony aby do układu dołożyć rezystory które sprawią, że diody nie będą się palić?
    Dioda zielona świeci pod napięciem 5V, natomiast dioda czerwona ulega spaleniu przy takim samym napięciu.

Dodano po 4 [minuty]:

Poniżej przesyłam zdjęcia diod jakie wykorzystałem.
    Oświetlenie 2 diod LED po przełączeniu włącznika. Oświetlenie 2 diod LED po przełączeniu włącznika.

Dodano po 11 [minuty]:

To jest moja przednia część obudowy zasilacza.
    Tak to mniej więcej ma wyglądać.
    Kiedy zasilacz nie pracuje dioda czerwona się świeci. Po włączeniu zasilacza dioda czerwona gaśnie a dioda zielona się zapala. Prościej jest z złączami bo tam chcę aby po podaniu prądu na złącza zaświeciła się dioda zielona. Prosiłbym o schemat i rozpiskę co mam kupić do tego projektu. Bardzo byłbym wdzięczny.
  • Poziom 5  
    Tak dałem rezystor 470 Ohm.

Dodano po 1 [minuty]:

Czytałem w internecie że do każdej diody led powinien być odpowiednio dobrany rezystor.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Zgadza się masz w linku stronę z kalkulatorem lub ściągnij sobie aplikacje na telefon elektrodroid i będziesz mógł obliczać rezystor do danej diody oraz na jakie napięcie chcesz podpiac.
    https://extronic.pl/content/26-jak-dobrac-rezystor-do-diody-led
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    rafcio_21 napisał:
    masz w linku stronę z kalkulatorem lub ściągnij sobie aplikacje na telefon elektrodroid i będziesz mógł obliczać rezystor do danej diody oraz na jakie napięcie chcesz podpiąć.
    Kalkulatory rzeczywiście są wygodne ale z drugiej strony to najprostsza droga do odmóżdżania.

Przecież Kolega autor pisze:
    Kacpermateusz7 napisał:
    Jest to zasilacz ATX ze starego komputera, który jest podstawą do budowy zasilacza warsztatowego.
    I tu budzi się we mnie zwątpienie.
    Jak można zaczynać coś takiego (zabawa z wysokim, niebezpiecznym napięciem) i równocześnie wykazać się nieznajomością prawa Ohma przy wyznaczeniu wartości rezystancji dla diody LED.

Proszę Kolegi Kacpermateusz7. Dział forum właściwy, chętnie pomożemy ale proszę na jakiś czas odłożyć zabawę z zasilaczem ATX.
    Warto wakacyjny czas poświęcić na zgłębianie podstaw elektroniki. Jest wiele ciekawych układów, na których można się nauczyć podstawowych kroków.
    Potem przyjdzie czas na poważniejsze prace.
  • Poziom 39  
    Kacpermateusz7 napisał:
    Dioda zielona świeci pod napięciem 5V natomiast dioda czerwona ulega spaleniu przy takim samym napięciu.

Tam nie ma prawa nic się przepalić,
    D1, D2 muszą być inaczej układ nie będzie działać, cały czas będzie się świecić LED zielona.

Są na rynku LEDy o prądzie 2mA, ale są rzadsze i wątpię, że takie zostały kupione
  • Poziom 5  
    Ok wszystko działa. A jak bym chciał wykonać taką samą instalacje dla kolejnych złącz w sensie 3.3V, 5V i 12V to mam to zrobić na tej samej zasadzie?
  • Poziom 5  
    Ok tylko na każdym złączu mają być diody led zielona i czerwona i po podaniu przez włącznik prądu czerwona ma zgasnąć a zielona się świecić ma i na odwrót.

Dodano po 4 [minuty]:

Chodzi mi o to żeby na przykład na złączu 12V kiedy włącznik nie jest włączony ma się świecić czerwona dioda. A jak włącznik zostanie przełączony ma zaświecićsię zielona a zgasnąć czerwona dioda. I tak na każdym złączu 3.3V 5V i 12V. Na tej samej zasadzie co wcześniej.

Dodano po 5 [godziny] 29 [minuty]:

Spinając wszystko do kupy ma to wyglądać tak. Po podłączeniu zasilacza do sieci 230V na przednim panelu dioda czerwona ma się świecić. Kiedy użyje włącznika aby uruchomić zasilacz dioda czerwona ma zgasnąć a ma się oświecić dioda zielona. Tego samego oczekuje na linii 3.3V, 5V i 12V. Czyli kiedy zasilacz pracuje i święci się dioda zielona na wejściach 3.3V, 5V i 12V mają się świecić 3 diody czerwone i kiedy włączę prąd na złączu laboratoryjny np. na linii 12V dioda czerwona ma zgasnąć a zapalić się ma zielona.
    Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
    Ps. Prosił bym o napisanie jakiej mocy rezystor będe potrzebował oraz ile sztuk jeżeli to nie problem.
  • Poziom 39  
    Rys w #6 pokazuje jedną czerwoną, pięć zielonych a tu "mają się świecić 3 diody czerwone", kolory też się pozamieniały, która kiedy ma świecić.

Dioda zielona na MASIE i wyłącznik jest bez sensu
  • Poziom 5  
    Wyłącznik jest na złączach, aby z chwilą podłączenia czegokolwiek od razu nie płyną tam prąd tylko dopiero po włączeniu. A diody czerwone mają się świecić sygnalizują, że na złączach 3.3V, 5V i 12 V nie ma prądu. Dopiero po przełączeniu dioda czerwona ma zgasnąć a zielona ma się oświecić sygnalizując, że na złączu jest prąd.
    Z góry przepraszam za wykonany rysunek, ale na szybko zrobiłem go w paincie, aby przedstawić mój zamysł. Tak to ma wyglądać, jak na rysunku.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam
    Sygnalizację dla napięć wyjściowych możesz wykonać na podst. "mojego" rys. z #2.

Pozdr.
  • Poziom 5  
    A nie można zrobić tą samą metodą co na głównym włączniki zasilania?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Schemat szkic:

1.
    Przełączniki S1/S2/S3/S4 - wyciśnięte, stan spoczynkowy

LED1_CZER - świeci po włączeniu zasilania 230V
    LED1_ZIEL - nie świeci

LED2_CZER - nie świeci
    LED2_ZIEL - nie świeci
    LED3_CZER - nie świeci
    LED3_ZIEL - nie świeci
    LED4_CZER - nie świeci
    LED4_ZIEL - nie świeci

2.
    Wciśniecie przycisku S4 - włączenie zasilacza

LED1_CZER - gaśnie
    LED1_ZIEL - świeci

LED2_CZER - świeci
    LED2_ZIEL - nie świeci
    LED3_CZER - świeci
    LED3_ZIEL - nie świeci
    LED4_CZER - świeci
    LED4_ZIEL - nie świeci

Włączenie przełącznika S1 lub/oraz S2 lub/oraz S3, zapala LED zieloną, wygasza LED czerwoną oraz podaje napięcie na dany zacisk
  • Poziom 5  
    Ok o to mi chodziło a jeszcze się zapytam, mogą to być włączniki takie jak na foto czy trzeba kupić jakieś inne?
  • Poziom 39  
    Ten to jest chyba z podświetleniem, wiec są tylko dwa wyprowadzenia przełączne, trzecie to wyprowadzenie żarówki

Dodano po 2 [minuty]:

Przełącznik musi być przystosowany do wartości przewidywanego poboru prądu z zacisku
  • Poziom 5  
    A taki zwykły z 2 nóżkami bez podświetlenia będzie ok?
  • Poziom 39  
    Link

Jak połączysz styki równolegle jeszcze zwiększysz maksymalne obciążenie prądowe styków
    Link
  • Poziom 5  
    Ok wszystko ładnie działa. Moje ostatnie pytanie, które zamknie temat poruszony powyżej jest takie. Czy mogę jeszcze do tej konfiguracji dodać woltomierz cyfrowy, jeśli tak prosiłbym bardzo, ale to bardzo o pomoc w podłączeniu go.

• Poziom 39  
    Tam masz trzy napięcia i chyba ten woltomierz ma mierzyć wszystkie, wiec trzeba dodać przełącznik trzypozycyjny do wyboru mierzonego napięcia w danej chwili.

Woltomierz zasilasz z 5V lub 12V z ATX
  • Poziom 5  
    Czyli zasilanie puszczam z 5V lub 12V zależy od wyświetlacza. Kabel odpowiedzialny za mierzenie napięcia wpinam pod któryś z wyjść i masa pod czarny kabel tak??
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zasilanie zasilacz ATX 5V lub 12v - przewód czerwony miernika
    Masa ATX - przewód czarny miernika

Żółty przewód miernika jest pomiarowym, można podłączyć pod jedno z wyjść +3,3V lub 5V lub 12V
  • Poziom 5  
    Ok, dziękuję wszystkim za pomoc. Bardzo mi pomogliście! 👊