Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długie oczekiwanie na światłowód

Milosz245PL 08 Sie 2019 23:21 1092 50
  • Pomocny post
    pawelr98
    Poziom 36  
    Kablówka w sumie też nie najgorsza alternatywa dla światłowodu.

Parędziesiąt Mbit/s idzie wycisnąć.

Ale ja nie mam nawet alternatywy w postaci radiówki.
    LTE mi nie łapie, jedynie HSDPA+.
    Porównując z 7Mbit/s (kiedyś było 10 ale strzelił piorun i tak zostało po naprawie) wielkiej poprawy nie ma.

"Wiaderkowanie" będąc w Gdańsku z internetem 600Mbit/s to dla mnie rzecz normalna.

Dysk 500GB zapełniam, przywożę i przegrywam na NAS.
    Alternatywnie na weekend do babci w bloku gdzie jest światłowód.

Wujek ma sytuację identyczną. Okoliczne bloki mają normalny internet a on mieszkając na osiedlu przez ulicę ma jedynie modem telefoniczny ADSL.

To jest po prostu paranoja.
    Dosłownie nie chcą dociągnąć kabla te parędziesiąt metrów.

Pewnie nie tylko ja mam takie doświadczenia.
    Milosz245PL
    Poziom 6  
    Tylko wiesz, że koszt przeciągnięcia kablowego internetu jest prawie taki sam jak światłowodu. Niestety jak widzę nie tylko ja mam problem. Najgorzej mają firmy, które maja np: 10 komputerów na raz. To przy 3 Mb/s nie da rady bo po podzieleniu na 10 to 0.3 Mb/s
    Belialek
    Poziom 22  
    Milosz245PL napisał:
    Tylko wiesz, że koszt przeciągnięcia kablowego internetu jest prawie taki sam jak światłowodu.

Dokładnie tak, a nawet koszt światłowodu jest niższy niż skrętki - koszt mb światłowodu w cenach usługodawcy to około 30gr + mikro-kanalizacja która też nie jest droga. Jak już lokalny operator poniósł początkowe koszty w postaci spawarki + tego magicznego urządzenia do wdmuchania światłowodu w mikro-kanalizację to koszty materiały są o wiele niższe. Oczywiście robota ta sama - tj prace ziemne, podwieszanie etc.
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet
    @Belialek Dwóch podstawowych rzeczy nie bierzesz pod uwagę siła robocza (koszta i dostępność wykwalifikowanych osób) oraz ceny materiałów. Te dwie rzeczy strasznie poszły w górę w ostatnich 2-3 latach a często w planach nie były brane pod uwagę.
    Belialek
    Poziom 22  
    jimasek napisał:
    Dwóch podstawowych rzeczy nie bierzesz pod uwagę siła robocza

Napisałem, że koszt wykonania prac związanym z montażem dowolnego medium będzie porównywalna.

jimasek napisał:
    oraz ceny materiałów. Te dwie rzeczy strasznie poszły w górę w ostatnich 2-3 latach a często w planach nie były brane pod uwagę.

Akurat załatwiam w swojej miejscowości podciągnięcie światłowodu na moją ulicę - ceny materiałów mam z pierwszej ręki - rozmawiam bezpośrednio z właścicielem firmy, który rezygnuje z podłączanie klientów radiem na rzecz światłowodu i tutaj akurat mam to szczęście, że mu się najzwyklej w życiu chce. Potrafi podpiąć jeden budynek, do którego prowadzi np 8 słupów należących do Orange, rozkładając koszt instalacji na dodatkową opłatę przez pierwszy okres rozliczeniowy tak żeby taki "trudny technicznie " klient jednorazowo nie musiał ponieść kosztu instalacji. Wszystko zależy od chęci...

W ostatnim czasie wszystko poszło w górę, ale tak samo proporcjonalnie podrożeje montaż skrętki...
    jimasek
    Belialek napisał:
    Wszystko zależy od chęci...

Nie zgodzę się, wszystko zależy od kasy jaką można zarobić. To nie wolontariat a działalność gospodarcza.
    Belialek
    Poziom 22  
    jimasek napisał:
    To nie wolontariat a działalność gospodarcza.

Za 100zł jest w ofercie internet 200/50, jakiś tam pakiet TV (nie znam szczegółów bo i tak nie oglądam) i przeniesienie numeru tel stacjonarnego na VOIP. Nie jest to najtańsza oferta, nie jest nawet porównywalna do tej jaką mają dostawcy w dużych miastach, ale alternatywą jest VDSL do 80mbit (w praktyce 22/1) za ~70zł, i od lat od nich słyszę, że się nie da/nie opłaca inwestować w światło (mają swoje słupy na całej ulicy i zakopaną rurę telekomunikacyjną + słupki przy każdej posesji) - a za chwile przychodzi facet, który w niczym nie widzi problemu i rozbudowuje swoją sieć to coś tu jednak nie gra, prawda? Już pomijam fakt, że te kable i centralki ADSLowe swoje najlepsze lata maja już za sobą i nie ma dnia, żeby nie było przerw po 1-2h a + kilka padów całodziennych w miesiącu. Opłaca im się inwestować w reanimowanie trupa a nie opłaca zrobić modernizacji na całej ulicy (30 odbiorców)?
    m.jastrzebski
    Poziom 37  
    Milosz245PL napisał:
    Mam internet mobilny 250 gb od orange bo kablowo to tylko prawie 3 Mb/s choc w uke jest wpisane do 1 MB/s. Powiedzcie mi o programie polska cyfrowa. Każda wieś ma mieć co najmniej 30 mb/s pobierania do końca 2022 roku. To realne?

NIe realne. Jak popatrysz na historie tych dotowanych programów to idzie jak krew z nosa.
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    pawelr98 napisał:

Pewnie nie tylko ja mam takie doświadczenia.

Fakt, nie tylko Tu ale jaki masz problem zapłacić aby wykonali podłączenie albo samemu zainwestować? Przy okazji innym będziesz sprzedawał usługi.
    Milosz245PL napisał:
    Najgorzej mają firmy, które maja np: 10 komputerów na raz. To przy 3 Mb/s nie da rady bo po podzieleniu na 10 to 0.3 Mb/s

Transmisja jest pakietowa, serwery dostępowe o różnej wydajności, różne usługi różny priorytet. Przepustowości nie liczy się dzieląc przepustowość łącza przez liczbę komputerów.
    m.jastrzebski
    Poziom 37  
    pawelr98 napisał:

Pewnie że nie. U mnie we wsi jest jeden dostawca radiówki. Czyli drogo i w praktyce bardzo źle. Technicznie kulało a do tego właścicil potworny kit wciskał. Jak LTE się zrobiło cenowa dostępne to zrezygnowałem. Pokojowo z końcem umowy jasno artykułując swoje zastrzeżenia. Teraz za własne inwestuje w światłowody. Ale mi powiedział, że byłem niezadowolony to mnie nie podłączy. Kto bogatemu zabroni. Przy ulicy są 3 domy podłaczone. Połowa mieszkańców przy ulicy nie ma pojęcia że tu jakiś światłowód jest wogóle! Zero informacji z ich strony, zero ulotek nic. Do końca śwaita będę się męczył z LTE. Takie są realia w tym kraju, zwłaszcza po za miastami.
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    m.jastrzebski napisał:
    Do końca śwaita będę się męczył z LTE. Takie są realia w tym kraju, zwłaszcza po za miastami.

Bywa, że na wioskach albo obrzeżach miasta są łącza o lepszych parametrach i więcej usługodawców niż w centrum.
    Miałem sytuację gdzie po przeciwnej stronie ulicy była siedziba NETII (centrala tez tam była) i ISDN nie byli w stanie założyć i na 4 analogach trzeba było się męczyć do tego PBX nie potrafili zrobić.
    Teraz mam centralę kilka metrów od budynku w którym mieszkam, światłowód można by dosłownie przez okno poprowadzić. 500m dalej światłowód jest u mnie może za 2 lata.
    pawelr98
    Poziom 36  
    jimasek napisał:
    Belialek napisał:
    Wszystko zależy od chęci...

Nie zgodzę się, wszystko zależy od kasy jaką można zarobić. To nie wolontariat a działalność gospodarcza.

Ale w wielu przypadkach to i tak wychodzi bokiem.

Piorun walnął raz to dwa miesiące naprawiali.

Do tego co najmniej kilka razy do roku muszą sieć telefoniczną serwisować bo lokalna centrala się sypie.

Mówi kolega o kosztach.
    Już raz był podciągnięty kabel od kablówki ale uległ uszkodzeniu.
    Ciągnięty kabel z sąsiedniej ulicy z blokami.
    Minęła od tamtego czasu chyba dekada.

Nie musieli rozkopywać ulic. Pociągnięte przez ogródki i powierzchniowo przez kostkę (wyryty płytki tunel a potem zalany cementem).
    Tylko kabel był badziewny i szybko to padło.

o_Tadeusz napisał:

Fakt, nie tylko Tu ale jaki masz problem zapłacić aby wykonali podłączenie albo samemu zainwestować? Przy okazji innym będziesz sprzedawał usługi.

Komu sprzedać ?
    50-60 latkom ?

Jak się wyprowadzą/odejdą z tego świata to może sytuacja się zmieni.
    Na razie po prostu nie ma kogo przekonywać do takiego czegoś.

Sprawdziłem na stronie Orange i na sąsiedniej ulicy jest światłowód 1Gbit/s.

Jak zaczyna się zabudowa szeregowa i jednorodzinna to z miejsca światłowód nie idzie dalej.
    Żeby było śmieszniej to światłowód znów pojawia się dwie ulice dalej(ślepe uliczki prostopadłe do głównej drogi).

Czyli on musi iść pod główną ulicą co oznacza iż poskąpili nie 50 metrów a jakichś 5-10m przewodu do lokalnej centralki.

Jak dla mnie wystarczyłoby abym na tym ADSL-u miał zapisane w umowie 20Mbit/s. Ale dolna granica umowna wynosi 7Mbit/s i tyle właśnie mam.

Z tego co widzę to niby można w Orange zgłosić chęć korzystania z usługi.
    Ale wątpię czy jedna osoba to będzie wystarczający argument.
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    pawelr98 napisał:
    co oznacza iż poskąpili nie 50 metrów a jakichś 5-10m przewodu do lokalnej centralki.

Albo brakowało jakiej zgody - park narodowy :-)

pawelr98 napisał:

Jak tak myśli 1000 osób to Ornage nie widzi biznesu i nic nie robi.
    pawelr98
    Poziom 36  
    o_Tadeusz napisał:
    pawelr98 napisał:
    co oznacza iż poskąpili nie 50 metrów a jakichś 5-10m przewodu do lokalnej centralki.

Albo brakowało jakiej zgody - park narodowy :-)

pawelr98 napisał:

Jak tak myśli 1000 osób to Orange nie widzi biznesu i nic nie robi.

Ten wątek mocno nakłonił mnie do pogrzebania w papierach.

Dziś sprawdzałem UKE oraz strony orange i UPC.
    Do tego odwiedziłem punkty ww. firm.

Po prostu mnie zamurowało.

Okazało się że UPC jednak podciągnęło światłowód ale tylko do budynków po przeciwległej stronie.
    Czyli od światłowodu dzieli mnie tak naprawdę moja własna ulica.

W UPC zapytali czy domki czy blok.
    Odpowiedziałem domki to powiedzieli że na 100% nie podłączą bo nieopłacalne.
    Bo koszty za duże a za mało potencjalnych abonentów.

W Orange tylko sprawdzili w systemie i powiedzieli że nie ma nawet planów.
    A 2 lata temu jak wspomniałem "badali teren".

W każdym razie biorę sprawy w swoje ręce bo im to się nie chce.
    Mam zaprzyjaźnionych sąsiadów z naprzeciwka którzy mają dostęp do światłowodu UPC.
    Rozważam dwie opcje:
    1. Bezinwazyjna- most radiowy, praktycznie bezkosztowy bo użyję posiadanego już sprzętu(dostałem od wujka który robił modernizację w firmie)
    2. Inwazyjna - kabel w powietrzu między budynkami, muszę wybadać legalność(ewentualne pozwolenia) zrobienia takiego kabla w powietrzu.

Na krótkie dystanse radiówka powinna dać radę.
    Ale kabel ma zaletę w postaci niższych opóźnień oraz braku ewentualnych ograniczeń prędkości(sprzęt radiowy nie jest młody i działa w starszej technologii).
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    pawelr98 napisał:
    Mam zaprzyjaźnionych sąsiadów z naprzeciwka którzy mają dostęp do światłowodu UPC.
    Rozważam dwie opcje:

Udostępnianie sygnału poza lokal jest niezgodne z regulaminem UPC.
    Milosz245PL
    Poziom 6  
    Czytałem opinie o światłowodzie blisko wsi. Wiem ,że nie ma go podczas burzy. Potrafią spadac prędkości do niskich poziomów i rozłącza. Dlaczego? To nie jest prawdziwy światłowód?
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    Milosz245PL napisał:
    Czytałem opinie o światłowodzie blisko wsi. Wiem ,że nie ma go podczas burzy.

Na czas burzy światłowód jest demontowany?

Milosz245PL napisał:
    Potrafią spadac prędkości do niskich poziomów i rozłącza. Dlaczego?

Bo na przykład szafa dostępowa zresetuje się.
    Milosz245PL
    Poziom 6  
    Jak sie dementuje? Tak jest zawsze przy światłowodzie?
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    Milosz245PL napisał:
    Jak sie dementuje?

Nie dementuje tylko demontuje. To dwa różne słowa.
    Napisałeś
    Milosz245PL napisał:
    Czytałem opinie o światłowodzie blisko wsi. Wiem ,że nie ma go podczas burzy.

co oznacza, że światłowód znika. Ciekawi mnie w jaki sposób? Sołtys na czas burzy wyciąga światłowód z kanalizacji czy zdejmuje ze słupów?
    Słyszałem, że w Wąchocku sołtys asfalt na noc zwija ale o zabieraniu światłowodu na czas burzy nie słyszałem.
    jimasek
    Temat zamykam bo widzę że dyskusja staje się mało merytoryczna. W tej sprawie my na forum powiedzieliśmy już wszystko.