Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długie oczekiwanie na światłowód

08 Sie 2019 01:20 1104 50
  • Poziom 6  
    Witam. W sierpniu 2018 roku jedna firma na wsiach roznosiła ulotki. Światłowód miał być za dwa miesiące. Przedsiebiorca przesuwa inwestycje ciagle. Mówi, że czeka na pozwolenia na przekop i inne. Chciałem się zapytać, czy nie przesuwa sztucznie z powodu dużej liczby klientów na radiówkach w mojej wsi. Chciałem wiedzieć czy taka inwestycja jest opłacalna po prostu. Czy z powodu opłacalnosci nie buduje. Powiedzmy, że wieś będzie mieć około 50 klientów(domów). Średnia abonamentu miesiecznego to koszt około 60 zł. Ludzie biorą różne, ale zazwyczaj to 100 Mb/s za 50 zł . Wymagany przekop to 1 km pomiędzy wsiami. Na drodze przekopu znajdują się działki należące do państwa i prywatnych właścicieli jak np: zboże, kukurydza. Światłowód ma być ciagnięty droga powietrzną po słupach. Jeszcze nie wszędzie domy są po obu stronach ulicy. Gdzieś wielkość 20 domów np: stawy. Koszt podłączenia do jednego domu według właściciela firmy to 1000 zł. 2.2 km to długość dróg na wsi bo wieś to nie jest jedna droga. Koszt internetu radiowego to około 45 zl na każdego klienta
  • Poziom 29  
    Milosz245PL napisał:
    Czy z powodu opłacalnosci nie buduje.

Tak, dlatego wcześniej były ulotki rozeznanie w terenie... Kiedyś tak robiło TP u mnie ale jak dostali dofinansowanie z gminy to zrobili tak czy siak... A jeszcze kiedyś dawno dawno temu to ludzie sami musieli przekopywać całą wioskę ;) oczywiście mieli z tego profity darmowe rozmowy...

Dziś mało która firma chce inwestować w wioski z powodu opłacalności. Przekopy pozwolenia to spore pieniądze. A dom od domu w odległości 30m..
  • Moderator - Sieci, Internet
    Czego ty od nas oczekujesz? Bo nie bardzo sprecyzowałeś swoje pytanie?
  • Poziom 37  
    Milosz245PL napisał:
    Mówi, że czeka na pozwolenia na przekop i inne. Chciałem się zapytać, czy nie przesuwa sztucznie z powodu dużej liczby klientów na radiówkach w mojej wsi.

Skoro robi taką inwestycję, to z założenia musi być chyba opłacalna. Ale to jest cięzki biznes. Naród rozszczeniowy, dochód z abonamentu marny (zwrot inwestycji bardz długo), niezdrowa konkurancja pod postacią inwestycji dotowanych. Umowa na 2 lata NIE gwarantująca że budowa przyłącza się wogóle zwróci jeśli po 2 latach człowiek zrezygnuje. Przy abonamencie 60PLN maks dochód to 20PLN. A podłaczenie domu jednorodzinnego w rzadkiej zabudowie to 2000-3000PLN.
  • Poziom 6  
    2.2 km to długość dróg na wsi bo wieś to nie jest jedna droga. Chodzi mi czy jest to dla niego opłacalne w tym przypadku. Widziałem inny temat, w którym ktoś wycenił komuś budowe światlowodu na wsi. U mnie firma fibee I wybuduje światłowód w 2021 roku z funduszy unijnych, ale ten przedsiębiorca to z prywatnych.
  • Poziom 37  
    Milosz245PL napisał:
    2.2 km to długość dróg na wsi bo wieś to nie jest jedna droga. Chodzi mi czy jest to dla niego opłacalne w tym przypadku. Widziałem inny temat, w którym ktoś wycenił komuś budowe światlowodu na wsi. U mnie firma fibee I wybuduje światłowód w 2021 roku z funduszy unijnych, ale ten przedsiębiorca to z prywatnych.

A skąd forum ma wiedzieć czy w tym przypadku jest to opłacalne?
  • Poziom 6  
    wiem, że są ludzie, którzy potrafią wyliczyć koszty i porównań ewentualny dochód. Był tu kiedys taki temat. Oczywiscie interesuje meni tylko ogólnie, szacunkowo.
  • Poziom 37  
    Milosz245PL napisał:
    wiem, że są ludzie, którzy potrafią wyliczyć koszty i porównań ewentualny dochód. Był tu kiedys taki temat. Oczywiscie interesuje meni tylko ogólnie, szacunkowo.

Serio?
    Nie znając odległości, uzbrojenia terenu (słupy, kanalizacja) i ilości klientów którzy umowy podpiszą, warunków umowy (długość trwania, ew. koszt przyłączenia?)

I jeszcze raz. Skoro firma to robi lub mówi że zrobi, to znaczy raczej że się jej opłacać będzie.
  • Poziom 6  
    Napisałem to wszystko wyzej. Zobacz u góry. To sądzisz, że nie chciało by mu sie kłamać, żeby utrzymać klientów radiówek? Nie wiem jak o pozwolenia można sie starac rok czasu.
  • Poziom 29  
    To tak jak u mnie galeria w mieście trzy lata otwieraili cztery razy zaczynali budowę a wybudowali mieszkalne budynki. Pierw tłumaczyli się że szukaja najemców. Potem że pozwolenia a na końcu ogłosili że nie wybudują. W tym samym czasie powstała blisko druga nic nie ogłaszają nic nie informowała wpadli wybudowali.

Jak ktoś ma zamiar budować coś to buduje a nie kręci. Popytaj na wiosce czy był projektant i uzgadnial z mieszkańcami. Albo czy ktoś się kręcił i coś mierzył. Bo znając życie to może nie być nawet jeszcze projektu.
  • Poziom 6  
    To musi być projektant? Tak maksymalnie to ile miesięcy powinno mu zająć od momentu dania ulotek? To będzie po słupach energetycznych ciągnięte.
    Skąd mamy to wiedzieć jak daleko projekt był zaawansowany kiedy ktoś rozdawał te ulotki? A może była to akcja czysto informacyjna żeby provider wiedział na ilu potencjalnych klientów może liczyć w danym rejonie? Przecież taka ulotka to nic obowiązującego kawałek papieru i tyle. Najlepiej będzie jak zadzwonisz do tego dostawcy i zapytasz co dalej z projektem czy jest na co liczyć a nie nam tu dziwne pytania zadaje na forum.
  • Poziom 29  
    Milosz245PL napisał:
    To musi być projektant?

Musi. Przeciesz jak wytyczy trasy przewodu? Trzeba też uzgodnień by jak blisko działki iść czy da pozwolenie sąsiad.
  • Poziom 6  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3298158.html Tutaj wyceniłeś. Wiesz ja dzwoniłem nie raz. Dzwoniłem pod koniec sierpnia mialo być za dwa- trzy miesiace. Potem dzwoniłem za miesiac i za około dwa. Potem w październiku. Miało być do końca listopada bo mają problem z pozwoleniami i nie mają koparki. ( Podałem sie za innego klienta na emailu i kopanie robi w innej wsi firma zewnetrzną) To było już wiosną tego roku. Potem w listopadzie, że na początku tego roku, potem marzec. Potem maj w marcu. Potem , że do końca roku szkolnego. Po co mam do niego dzwonić?? :( Wiem ,że przed rozdaniem ulotek zamontował kołki na słupach do światłowodów i tylko tyle.
  • Poziom 37  
    Milosz245PL napisał:
    Po co mam do niego dzwonić?? :(
    Racja. Lepiej spytać na forum, będą wiedzieć lepiej od właściciela firmy....
  • Poziom 15  
    Milosz245PL napisał:
    Nie wiem jak o pozwolenia można sie starac rok czasu.

O zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu, mimo prawomocnego wyroku sądu (nakaz wydania zaświadczenia), można czekać 7 lat i dłużej.
  • Poziom 6  
    m.jastrzebski napisał:
    Milosz245PL napisał:
    Po co mam do niego dzwonić?? :(
    Racja. Lepiej spytać na forum, będą wiedzieć lepiej od właściciela firmy....

Skoro właściciel filmy kręci to muszę na własną rękę się domyślać
    @Milosz245PL tu naprawdę nic ciekawego się nie dowiesz bo nie jesteśmy ani providerem ani nie znamy szczegółów danej inwestycji. Możemy się tylko tak jak ty domyślać że inwestycja okazała się mało dochodowa po rozpoznaniu terenu.
  • Poziom 6  
    A to nie jesteś w stanie mi podac kosztów czy to 100 tys czy 400 tys zł?
  • Specjalista Sieci, Internet
    A co to zmieni? czynnik ekonomiczny dla ISP jest podstawą, pewnie policzył ze radiówka jest dla niego bardziej opłacalna i tyle. No i skad to silne parcie u ciebie na ten światłowód, masz problemy z dostępem radiowym?
    W jaki sposób jak nie zam teren ani specyfikacji sprzętowej? Poza tym choć bym ci rzucił określoną kwotę co ci to da? Inwestycji nie przyspieszysz :(
  • Poziom 6  
    Mam internet mobilny 250 gb od orange bo kablowo to tylko prawie 3 Mb/s choc w uke jest wpisane do 1 MB/s. Powiedzcie mi o programie polska cyfrowa. Każda wieś ma mieć co najmniej 30 mb/s pobierania do końca 2022 roku. To realne?
  • Poziom 29  
    Milosz245PL napisał:
    Każda wieś ma mieć co najmniej 30 mb/s pobierania do końca 2022 roku. To realne?

A gdzie to pisze??
  • Specjalista Sieci, Internet
    A co to za oferta Orange gdzie 250GB+noce 0-8 kosztuje 87 zł? Nie ma takiej, jej koszt ro 59,99 zł/m-c. Jak działa ten mobilny od Orange ? te teksty z linka to propaganda, może kiedyś ale u mnie w ramach POPC też są plany a operator TOYA ma już z rok spóźnienia. Korzystam z Orange pre-paid i mam 72GB/ na 2 tyg. za 5 zł.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Bez dofinansowania z UE lub innego źródła, raczej nikt się nie zdecyduje na taką inwestycję. Poprowadzenie światłowodu po słupach jest dość drogie, nie wspominając o prowadzeniu w kanalizacji. Sam światłowód może nie jest kosmicznie drogi, ale cała reszta (słupy, spawy, osłony złącz, robocizna) to już znaczący koszt. Niestety dla 50 abonentów nikt się nie zdecyduje na inwestycję, bo na ewentualny zysk z inwestycji to się wnuki inwestora doczekają.
    Milosz245PL napisał:
    Płacę teraz za internet 87 zł miesiecznie

Nie jesteś jedyny.
  • Poziom 6  
    Jak masz umowę na rok to masz 70 zł. Dodatkowe 10 zł są zgody marketingowe i rachunek papierowy. Dodatkowe 7 zł za to ,żeby NAT BYŁ OTWARTY. Światłowód jest za 50 zł za 100 mb/s lub za 60 zł choc na dwa lata.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    U mnie w mieście światłowód na mojej ulicy miał być tak ze dwa lata temu.
    Do dziś gniotę się na dosyć niepewnym łączu telefonicznym.

A mówimy o przypadku gdzie ulicę dalej są bloki które mają kablówkę i światłowód.

U nas gość chodził od drzwi do drzwi i badał teren.
    A że u mnie mieszkają same stare osoby to wiadomo jaki był wniosek końcowy.
  • Poziom 6  
    U mnie są jeszcze ze trzy bloki, ale tam nie są zaznaczone światłowody, dlatego nie brałem pod uwagę. To są stare bloki robotnicze. Z pieć pięter.