Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak deklarować zmienne wyjściowe FB?

08 Sie 2019 10:26 111 6
  • Poziom 3  
    Cześć
    Jeżeli mam w Main dwa FB i wyjścia z jednego wchodzą na wejścia drugiego to do jakich zmiennych przypisać wyjścia z pierwszego FB żeby użyć ich na wejścia drugiego fb? Powinien zrobić DB i tam zadeklarować zmienne? Domyślam się, że nie warto robić tak że na wejście wpisujemy zmienną zapisaną w instancji DB pierwszego fb bo wtedy nie potrzebowaliśmy robić wyjść tylko odwolujemy się do dB
  • Poziom 13  
    Najprościej właśnie odwołać się do Instancyjnego DBka - pożądanego parametru. Nie ma sensu generować zmiennych i zapychać dodatkowo kontroler.
    Ostatecznie jak chcesz możesz użyć zmiennych lokalnych tymczasowych.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeżeli wartości pośrednie między jednym i drugim FC nie są nikomu więcej potrzebne, to przekazanie przez zmienne lokalne, bo nie zabierają pamięci.
  • Poziom 3  
    Przez zmienne lokalne czyli jak?
  • Poziom 21  
    #Zmienna_lokalna__dowolnego_typu_zadeklarowana_jako_Temp

Każdy blok, wszystko jedno czy OB, czy funkcja, ma obszar deklaracji w okienku na górze.
    Więc tam, gdzie wywołujesz FC i przekazujesz między nimi parametry, należy zadeklarować potrzebną ilość zmiennych Temp, które zajmują pamięć tylko na czas realizacji funkcji, a później ją zwalniają. Potem, w tym samym kawałku RAM, kolejna funkcja może przez chwilę trzymać swoje dane tymczasowe.

Nie wiem czy nie napisałem czegoś oczywistego .
  • Poziom 3  
    Ten obszar deklaracji w FB/FC nazywa się interfejs? Spotkałem się z tym określeniem w literaturze, ale czasami jak mówi o tym do kogoś to nie wiedzą o co chodzi. No to już wszystko jasne. Ja trochę robiłem tak, a trochę tak że wyciągałem te outputy przypisując do global memory i wstawiając je na wejście innego bloku.

Dodano po 3 [minuty]:

A co myślicie o czujnikach NC? Słyszałem opinię, że to najlepszy typ czujników i żeby stosować je zawsze i wszędzie, bo są mega bezpieczne, bo jeżeli czujnik NO się zepsuje, albo przerwie kabel czy cokolwiek to nie dostaniemy nic na wejściu, czyli tak jakby niczego nie było np. na taśmie, a w rzeczywistości może być. A jeżeli NC się zepsuje to też da sygnał niski, ale wtedy będzie oznaczał że coś na linii jest i nie pozwoli na rozruch. Co o tym myślicie?
  • Poziom 27  
    Czujnik NC też może się zepsuć, tak że zostanie w stanie wysokim lub jego linia sygnałowa zostanie zwarta z zasilaniem. Żeby się zabezpieczyć trzeba w takich strategicznych punktach dublować czujniki. Odpowiednie oprogramowanie lini czy maszyny też jest ważne, np. jeżeli sprawdzamy czy wysunął się siłownik, to po podaniu napięcia na cewkę odliczamy czas w którym powinien znaleźć się w pozycji krańcowej, jeżeli ten czas upłynie to znaczy że nie działa czujnik albo sam siłownik ale mamy informacje, że coś jest nie tak.