Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji C O dla małego domku

08 Sie 2019 11:25 153 10
 • Poziom 20  
  Witam. W najbliższym czasie będę w moim domku projektował i budował kotłownię. Temat hydrauliki nie jest mi obcy, ale ekspertem nie jestem, więc wolę się skonsultować. Co do samego projektu, to dom ma ok 45 m po obrysie + piętro. Na górze są 3 grzejniki, na parterze dwa. Kocioł zamówiłem 10KW UKS ze sterownikiem i nadmuchem. Kocioł ten ma również zasilać zasobnik wody 100l. Co do samego systemu, to chciałbym to rozwiązać w systemie otwartym na obieg grzejników oraz obieg do zasobnika. Nie bardzo wiem, czy będą konieczne dwie pompki obiegu dla tych układów, czy wystarczy jedna i w czasie letnim zamykać obieg na grzejniki zaworem. Chciałbym też zastosować zawór bezpieczeństwa dla pieca, ten który wpuszcza zimną wodę z sieci w przypadku zagotowania i wypuszcza gorącą wodę. Co byście mi zasugerowali ze sposobem wykonania tego systemu?
 • Computer Controls
 • Poziom 20  
  Przygotuję rzuty z wymiarami, gdy tylko wrócę z pracy. Budynek murowany, suporex, docieplony z dachem dwuspadowym o stromym nachyleniu. Rury CO do grzejników PCV zgrzewane fi 22.
 • Computer Controls
 • Poziom 30  
  "Zaizolowany" to taka sobie informacja. Jeden ma 5cm supremy, a drugi dobry styropian 20cm na ściany i 30cm wełny w stropie + rekuperator, a to przekłada się na 150W/m2 w starszym domu lub 50W/m2 w nowym. Jak masz izolację "dzisiejszą" to wystarczy, zostanie zapas 5kW na dogrzewanie CWU, zbiornik i moc dla CWU sugerują szybki prysznic wieczorem dla 3 osobowej rodziny lub jedną kąpiel, ewentualnie kilka w odstępie godziny każda. Raczej 2 pompy i dla lata to jednak poszukałbym inne rozwiązania grzania CWU, palić w kotle jak na zewnątrz 30 stopni to trochę słabo. Może jakaś mała PC - są już w okolicach <4tys. takie wewnętrzne ze zbiornikiem, wystarczy podłączyć do gniazdka 230V, dopływ wody i wylot CWU.
 • Poziom 20  
  Co do sposobu izolacji, to uważam, że budynek jest dobrze docieplony, 12cm styropian + 10cm wełna w ścianach między płytą KG a ścianą. Nie zamierzam rozbudowywać bardzo tej kotłowni- to ma działać. Wiem, że można zastosować panele słoneczne itd. Zasobnik mam dwu-funkcyjny, więc nie jestem skazany na grzanie wody tylko piecem. Grzejniki mam już dobrane mocą i powieszone. Chodzi mi o uruchomienie samej kotłowni. Najlepiej jak ktoś może, to niech pomoże jakimś schematem najlepszym dla mojej konfiguracji.
 • Poziom 27  
  kaczakat napisał:
  dla lata to jednak poszukałbym inne rozwiązania grzania CWU, palić w kotle jak na zewnątrz 30 stopni to trochę słabo.
  Bardzo cenna uwaga! Poza uciążliwością tego rozwiązania, używanie kotła latem jest zwyczajnie nieekonomiczne i nieekologiczne. Niepotrzebnie skraca się także żywotność urządzeń kotłowni.
  kaczakat napisał:
  Może jakaś mała PC - są już w okolicach <4tys. takie wewnętrzne ze zbiornikiem, wystarczy podłączyć do gniazdka 230V, dopływ wody i wylot CWU
  Pompa ciepła to stosunkowo wysoki koszt inwestycji i radykalny wzrost zużycia energii elektrycznej. A przy obecnych prognozach wskazujących na nieuniknione wzrosty cen może to być krokiem bardzo ryzykownym.

  Chyba lepszym rozwiązaniem dla CWU byłyby kolektory solarne lub zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody. Koszt inwestycji to od 1500-6000 zł, ale zyskujesz większą niezależność i spore oszczędności w eksploatacji układu CO+CWU dzięki zużywaniu mniejszej ilości paliwa. Zależnie od sposobu liczenia i użytkowania instalacji, od 15 do nawet 35 procent mocy kotła trzeba bowiem zużyć na zabezpieczenie CWU.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  @gold-game tu masz bardzo podobny temat i takie samo rozwiązanie zastosował bym u ciebie (pomijam podłogówkę) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3242019.html
  Nie masz tam gazu? Przy takim metrażu i izolacji aż się o to prosi. Komfort w stosunku do węgla kosmiczny. Dodatkowo zero pracy: wrzucania węgla, wyrzucania popiołu i palenia. Dodatkowo gwarantuje że kocioł w okresach przejściowych będzie smolił a komin zarastał.
  Zrób sobie prosty bilans cieplny. W podsumowaniu będziesz miał przybliżone koszty ogrzewania. Wklej tutaj link do raportu.
 • Poziom 20  
  Dzięki za pomoc i poradę kolego @Magister_123. U mnie sytuacja wygląda tak, że nie mam sieci gazowej, w grę wchodziły by tylko butle wymienne. Nie mam doświadczenia z kotłami gazowymi i nie wiedziałem jakiego spalania się spodziewać. W niedługim czasie zamierzam budować dużo większy dom i tam zrobię konkretniejszą kotłownię.

  Dodano po 17 [minuty]:

  Co do tego schematu instalacji , to czy jest w nim możliwość wyłączenia obiegu na grzejniki i grzanie wody w samym zasobniku? Bedzie potrzebny dodatkowy zawór zamykający, czy wystarczy zamknięcie zaworu 4d? Czy naczynie wyrównawcze musi się znajdować powyżej najwyżej umiejscowionego grzejnika, czy mogę je zainstalować w kotłowni?
 • Poziom 34  
  gold-game napisał:
  to czy jest w nim możliwość wyłączenia obiegu na grzejniki i grzanie wody w samym zasobniku?

  Jest opisany na rysunku jako zawór na okres letni. Mój 6 post w temacie z linku.
  gold-game napisał:
  Czy naczynie wyrównawcze musi się znajdować powyżej najwyżej umiejscowionego grzejnika,

  Naczynie musi się znajdować powyżej najwyższego grzejnika.

  Magister_123 napisał:
  Zrób sobie prosty bilans cieplny. W podsumowaniu będziesz miał przybliżone koszty ogrzewania. Wklej tutaj link do raportu.

  Zapomniałem link wkleić: http://cieplowlasciwie.pl/
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  gold-game napisał:
  nie mam sieci gazowej, w grę wchodziły by tylko butle wymienne.
  Butle wymienne to raczej nierealne rozwiązanie, z wielu względów. Jeśli już, trzeba pomyśleć o dużych zbiornikach na gaz płynny montowanych poza domem lub w zbiornikach podziemnych. Tu znajdziesz nieco szczegółów:
  https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-g...m-z-wlasnego-zbiornika-aa-uVjL-6CMy-V6db.html

  Sam pomysł przejścia na gaz jest bardzo dobry. To łatwość sterowania i wysoka autonomia instalacji oraz nieporównywalny komfort i czystość dla domowników.