Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów

08 Sie 2019 11:54 225 13
 • Poziom 3  
  Witam. Zbudowałem sobie niby prostą mechanicznie maszynę do nawijania, problemy zaczeły się podczas programowania. Proszę wybaczyć prawdoodobnie laickie pytania ale dla mnie są istotne a nigdzie nie mogę doszukać się prostej odpowiedzi.

  Struktura mojego programu wygląda jak na screenie.

  Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów

  Maszyna ma działać tak:
  Po wciśnięciu przycisku 1 zostaje zablokowana cewka na wyjściu O0, siłownik działa i przesuwa ramię do czujnika na I0, jeśli I0 pozostaje w tej
  pozycji przez 5 sekund zatrzaśnięta jest cewka na O1, siłownik na O1 przesuwa kolejne ramię do czujnika na I1, zatrzaskuje sie cewka na O2.

  Chciałbym aby wszystkie te ruchy były wykonane jako sekwencja a nie mogły być wykonywane dowolnie (w tej chwili mogę np aktywować czujnik z 2 przed wykonaniem 1 poprzez np podsuniecie czegoś metalowego do czujnika ).
 • Poziom 21  
  Jeśli masz -(S)- to musisz mieć też -(R)-. Inaczej się nie wyłączy.
 • Poziom 3  
  Tzn to tylko początek programu. W początkowej fazie wszystkie 3 siłowniki ( Output 0,1,2) są na cewkach SET, Właściwie chodzi mi o to jak wykonać drabinkę aby nie można było aktywować przykładowo: 3 przed 1, tylko 1->2->3 i załóżmy później -(R)- dla wszystkich
 • Poziom 18  
  To jaki problem dołożyć w szereg w drugim warunku że może się wykonać jeśli cewka pierwsza jest w stanie wysokim?
  Analogicznie warunek trzeci jeśli spełniony jest drugi.
 • Poziom 3  
  Dzięki za reakcję. W zasadzie to pierwszy mój kontakt z tym środowiskiem. Powinienem to realizować na stykach otwartych jak na screenie czy może powielać cewki set? Chce się nauczyć, przyjmę każdą krytykę.

  Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Dobrze zrobiłeś.
  Jak już miałbym się czepiać to w trzecim warunku wystarczy badać stan drugiego, czyli samo 01 (siłownik 2).
  Jest dobrze ale może być lepiej :)
 • Poziom 3  
  Ok, bardzo mi to pomogło w zrozumieniu. Nie myślałem że mogę traktować cewkę jako styk dla innych warunków. Muszę jeszcze wstawić licznik i nie wiem czy dobrze rozumuję,

  Ideowo: po zatrzaśnięciu cewki O3 (czyli mój sygnał startu dla falownika) muszę odmierzyć 15 obrotów po czym cewka ma przejść w R czyli rozpocznie się hamowanie- pozostałe warunki do tego momentu bez zmian.

  Za mierzenie odpowiedzialny jest czujnik indukcyjny, bęben kręci się szybko. Mam do wykorzystania w plc 2 wejścia High Speed Counter (Są podwójne) jak i te zwykłe. Czy na moim screenie stany sygnału czujnika obrotów powinny być w miejscu styk otwarty 03 (ostatni warunek)- wtedy licznik odmierzy 15 takich wejść sygnałów po czym wykona instrukcje dla prawej strony bloku ( Reset cewki O3)? A może potraktować wejście czujnika jako zbocze narastające -|P|- tj w przykładzie na stronie.

  Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów

  Ucze się polegając na tym linku:
  https://unitronicsplc.com/Download/SoftwareHe...nowledgebase/Ladder/Operands/Counters_(C).htm

  Po poprawce wyglądało by to wg mnie tak:
  Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów
 • Poziom 18  
  Drugi screen jest poprawny.
  Dołóż w szereg ze zboczem P styk z przedostatniego warunku że jeśli falownik pracuje to wtedy zliczaj impulsy.
 • Specjalista Automatyk
  Zrób sobie licznik kroków, który będzie odpowiadał za poszczególne sekwencje. Licznik będzie zwiększał się po każdym kroku a w kolejnym kroku będziesz sprawdzał czy ma odpowiednią wartość.

  Czyli jeśli licznik == 1 to ma zostać wykonany krok 1, po jego wykonaniu licznik+1.
  Jeśli licznik == 2 to ma zostać wykonany kolejny krok itd.
 • Poziom 3  
  Dzięki za odpowiedzi i pomoc. Mam mały problem z licznikiem. Jeśli wstawię go jak w screenie, nie działa, nie zlicza wejść. Upewniłem się że nie działa ładując program z samym licznikiem (o ile moduł z INC jest poprawny). Czujniki są ok i poprawnie podłączone, aktywują inne funkcje oprócz tego licznika. Może trzeba jakoś przypisać do wartosci C sygnał z I?
 • Poziom 3  
  Chciałbym aby ktoś mądrzejszy wytłumaczył mi w jaki sposób używać liczników w plc Unitronics. Mój akurat miałby aktywować bit funkcji po zliczeniu ilości wejść. Znalezione tematy niezbyt jasno wyjaśniały zastosowanie. Screen 1 przedstawia konfigurację wejścia dla HSC. Na I2 mam podpięty kabel sygnałowy a czujnik to PNP NO (sterownik jest również skonfigurowany poprawnie na czujniki PNP)

  Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów

  Dla testów użyłem prostej funkcji:

  Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów

  Działa tak że po starcie plc, zlicza sekundy do włączenia, zamiast wejscia na I2. Proszę aby ktoś wyjaśnił mi jak to ma poprawnie być napisane tak aby np 10 sygnałów z I2 zatrzasneło cewkę O0
 • Poziom 21  
  Spróbuj kliknąć w licznik, powinno się otworzyć okienko konfiguracyjne. Za poradę głowy nie dam, bo Unitronicsa na poważnie używałem ostatnio dwanaście lat temu.
 • Poziom 23  
  Przed licznikiem wstaw styk ze zboczem narastającym z czujnika. Dodaj blok porównania. Po wykonaniu zliczania funkcją reset kasuj mi licznika.p
 • Poziom 21  
  INC, DEC - to są funkcje zwiększające/zmniejszające wartość przechowywaną w zmiennej.

  Jeżeli zamiast integera MI, użyjesz licznika C, to różnica w jego działaniu względem MI będzie taka, że po osiągnięciu bieżącej wartości równej lub większej niż preset, cewka licznika zostanie załączona. Gdybyś chciał to samo zrobić na MI, należałoby oprócz INC/DEC MI, na bieżąco porównywać wartość MI z presetem i przy spełnieniu warunku załączać jakąś dodatkową cewkę MB przy pomocy -(S)-

  Licznik sam realizuje sprzętowo i porównanie i załączanie cewki, odciążając aplikację.

  O skasowanie cewki licznika musisz zadbać sam. Preset wpisuje się klikając w kwadrat z nazwą licznika po prawej stronie funkcji INC/DEC, Można go zadeklarować i zmieniać z HMI lub z programu.

  Power flow przez EN/ENO będzie zawsze niezależnie od stanu licznika C lub zmiennej MI. Załączenie wyjścia O3 powinno się odbywać stykiem z cewki licznika (zamiast MB wpisujesz C).