Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program LAD visilogic, stworzenie sekwencji ruchów

08 Sie 2019 11:54 225 13
  • Poziom 3  
    Witam. Zbudowałem sobie niby prostą mechanicznie maszynę do nawijania, problemy zaczeły się podczas programowania. Proszę wybaczyć prawdoodobnie laickie pytania ale dla mnie są istotne a nigdzie nie mogę doszukać się prostej odpowiedzi.

Struktura mojego programu wygląda jak na screenie.

Maszyna ma działać tak:
    Po wciśnięciu przycisku 1 zostaje zablokowana cewka na wyjściu O0, siłownik działa i przesuwa ramię do czujnika na I0, jeśli I0 pozostaje w tej
    pozycji przez 5 sekund zatrzaśnięta jest cewka na O1, siłownik na O1 przesuwa kolejne ramię do czujnika na I1, zatrzaskuje sie cewka na O2.

Chciałbym aby wszystkie te ruchy były wykonane jako sekwencja a nie mogły być wykonywane dowolnie (w tej chwili mogę np aktywować czujnik z 2 przed wykonaniem 1 poprzez np podsuniecie czegoś metalowego do czujnika ).
  • Poziom 21  
    Jeśli masz -(S)- to musisz mieć też -(R)-. Inaczej się nie wyłączy.
  • Poziom 3  
    Tzn to tylko początek programu. W początkowej fazie wszystkie 3 siłowniki ( Output 0,1,2) są na cewkach SET, Właściwie chodzi mi o to jak wykonać drabinkę aby nie można było aktywować przykładowo: 3 przed 1, tylko 1->2->3 i załóżmy później -(R)- dla wszystkich
  • Poziom 18  
    To jaki problem dołożyć w szereg w drugim warunku że może się wykonać jeśli cewka pierwsza jest w stanie wysokim?
    Analogicznie warunek trzeci jeśli spełniony jest drugi.
  • Poziom 3  
    Dzięki za reakcję. W zasadzie to pierwszy mój kontakt z tym środowiskiem. Powinienem to realizować na stykach otwartych jak na screenie czy może powielać cewki set? Chce się nauczyć, przyjmę każdą krytykę.

• Pomocny post
    Poziom 18  
    Dobrze zrobiłeś.
    Jak już miałbym się czepiać to w trzecim warunku wystarczy badać stan drugiego, czyli samo 01 (siłownik 2).
    Jest dobrze ale może być lepiej :)
  • Poziom 3  
    Ok, bardzo mi to pomogło w zrozumieniu. Nie myślałem że mogę traktować cewkę jako styk dla innych warunków. Muszę jeszcze wstawić licznik i nie wiem czy dobrze rozumuję,

Ideowo: po zatrzaśnięciu cewki O3 (czyli mój sygnał startu dla falownika) muszę odmierzyć 15 obrotów po czym cewka ma przejść w R czyli rozpocznie się hamowanie- pozostałe warunki do tego momentu bez zmian.

Za mierzenie odpowiedzialny jest czujnik indukcyjny, bęben kręci się szybko. Mam do wykorzystania w plc 2 wejścia High Speed Counter (Są podwójne) jak i te zwykłe. Czy na moim screenie stany sygnału czujnika obrotów powinny być w miejscu styk otwarty 03 (ostatni warunek)- wtedy licznik odmierzy 15 takich wejść sygnałów po czym wykona instrukcje dla prawej strony bloku ( Reset cewki O3)? A może potraktować wejście czujnika jako zbocze narastające -|P|- tj w przykładzie na stronie.

Ucze się polegając na tym linku:
    https://unitronicsplc.com/Download/SoftwareHe...nowledgebase/Ladder/Operands/Counters_(C).htm

Po poprawce wyglądało by to wg mnie tak:
  • Poziom 18  
    Drugi screen jest poprawny.
    Dołóż w szereg ze zboczem P styk z przedostatniego warunku że jeśli falownik pracuje to wtedy zliczaj impulsy.
  • Specjalista Automatyk
    Zrób sobie licznik kroków, który będzie odpowiadał za poszczególne sekwencje. Licznik będzie zwiększał się po każdym kroku a w kolejnym kroku będziesz sprawdzał czy ma odpowiednią wartość.

Czyli jeśli licznik == 1 to ma zostać wykonany krok 1, po jego wykonaniu licznik+1.
    Jeśli licznik == 2 to ma zostać wykonany kolejny krok itd.
  • Poziom 3  
    Dzięki za odpowiedzi i pomoc. Mam mały problem z licznikiem. Jeśli wstawię go jak w screenie, nie działa, nie zlicza wejść. Upewniłem się że nie działa ładując program z samym licznikiem (o ile moduł z INC jest poprawny). Czujniki są ok i poprawnie podłączone, aktywują inne funkcje oprócz tego licznika. Może trzeba jakoś przypisać do wartosci C sygnał z I?
  • Poziom 3  
    Chciałbym aby ktoś mądrzejszy wytłumaczył mi w jaki sposób używać liczników w plc Unitronics. Mój akurat miałby aktywować bit funkcji po zliczeniu ilości wejść. Znalezione tematy niezbyt jasno wyjaśniały zastosowanie. Screen 1 przedstawia konfigurację wejścia dla HSC. Na I2 mam podpięty kabel sygnałowy a czujnik to PNP NO (sterownik jest również skonfigurowany poprawnie na czujniki PNP)

Dla testów użyłem prostej funkcji:

Działa tak że po starcie plc, zlicza sekundy do włączenia, zamiast wejscia na I2. Proszę aby ktoś wyjaśnił mi jak to ma poprawnie być napisane tak aby np 10 sygnałów z I2 zatrzasneło cewkę O0
  • Poziom 21  
    Spróbuj kliknąć w licznik, powinno się otworzyć okienko konfiguracyjne. Za poradę głowy nie dam, bo Unitronicsa na poważnie używałem ostatnio dwanaście lat temu.
  • Poziom 23  
    Przed licznikiem wstaw styk ze zboczem narastającym z czujnika. Dodaj blok porównania. Po wykonaniu zliczania funkcją reset kasuj mi licznika.p
  • Poziom 21  
    INC, DEC - to są funkcje zwiększające/zmniejszające wartość przechowywaną w zmiennej.

Jeżeli zamiast integera MI, użyjesz licznika C, to różnica w jego działaniu względem MI będzie taka, że po osiągnięciu bieżącej wartości równej lub większej niż preset, cewka licznika zostanie załączona. Gdybyś chciał to samo zrobić na MI, należałoby oprócz INC/DEC MI, na bieżąco porównywać wartość MI z presetem i przy spełnieniu warunku załączać jakąś dodatkową cewkę MB przy pomocy -(S)-

Licznik sam realizuje sprzętowo i porównanie i załączanie cewki, odciążając aplikację.

O skasowanie cewki licznika musisz zadbać sam. Preset wpisuje się klikając w kwadrat z nazwą licznika po prawej stronie funkcji INC/DEC, Można go zadeklarować i zmieniać z HMI lub z programu.

Power flow przez EN/ENO będzie zawsze niezależnie od stanu licznika C lub zmiennej MI. Załączenie wyjścia O3 powinno się odbywać stykiem z cewki licznika (zamiast MB wpisujesz C).