Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATSAMV70] Jaki JTAG? A może jednak STM32F7?

Tomkiewicz 08 Aug 2019 18:19 387 4
 • #1
  Tomkiewicz
  Level 13  
  Dzień dobry,

  planuję prototyp radia samochodowego i po kilku zmianach planów (pierwotny plan zakładał ATMega88) celuję w ATSAMV70N20 (300MHz, 1M flash, 384k RAM, cena $9.55).

  Zastanawia mnie jednak wysoka cena debuggera w porównaniu do tych co wyskakują na portalach aukcyjnych po wpisaniu "STM32 JTAG" (Atmel-ICE kosztuje $91, te do STM32 około $10). Czy do debugowania tego µC z użyciem gdb pod linuxem muszę kupować Atmel-ICE, czy wystarczy jakiś tańszy odpowiednik?

  Alternatywnie, czy warto jednak wybrać STM32? Widzę po tematach na tym forum, że wszyscy z nich korzystają, więc mógłbym dopłacić - odpowiednik wyżej wymienionego to STM32F746VGT7 za $13.44 (ale o 1/3 wolniejszy). Pytanie tylko co wtedy zyskuję? Zależy mi na zakresie temperatur do 105° i możliwie łatwe do montażu (dlatego LQFP-100).
 • Helpful post
  #2
  osctest1
  Level 21  
  Niekoniecznie trzeba używać jtag, szczególnie jak masz tylko jedno urządzenie. W większości przypadków korzysta się z SWD choćby tylko dla oszczędności pinow.

  Jak masz bluepill za 10 zł to zrób sobie z niego https://github.com/blacksphere/blackmagic/wiki

  I masz niezły hardware.

  A jeżeli chcesz naprawdę świetny hardware i używasz sprzętu w celach niekomercyjnych to kup https://kamami.pl/programatory-segger/565403-...r-jtag-dla-mikrokontrolerow-arm-cortex-m.html

  albo

  https://kamami.pl/programatory-stm32/178667-j...rolerow-arm-cortex-m-cortex-r-i-cortex-a.html

  J-LINK to zdecydowanie jeden z najlepszych na rynku. Dodatkowo gdbserver Seggera jest nie do porównania z np openOCD (który jest notabene fantastycznym projektem)


  Jeżeli chcesz tani i szybki (Ale tylko 128kb Flash ale za to 1MB RAM) https://pl.farnell.com/stmicroelectronics/stm...u-32bit-400mhz-lqfp-100/dp/2980947?st=Stm32h7

  Zresztą jak chcesz dodać tanio Flash to qspi się klania
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  Tomkiewicz
  Level 13  
  __Grzegorz__, osctest1: dziękuję za linki do alternatywnych debuggerów; wygląda na to że rzeczywiście jest dużo tańszych alternatyw które są równie dobre do moich zastosowań. Rzeczywiście zacznę od SWD (ale wyprowadzę sobie pełny JTAG).

  osctest1: STM32H750VBT6 robi to zestawienie jeszcze trudniejszym wyborem. Jeszcze szybszy, jeszcze więcej RAMu i dużo taniej. Dzięki za wskazówkę!

  o_Tadeusz: jak wspomniałem to było po kilku zmianach planów, więc to nie następny wybór. Trudno powiedzieć co ma dokładnie robić na tym etapie - z ATMega88 wszystko miało być na osobnych, gotowych układach (np. dekoder mp3), z większymi µC można więcej rzeczy wrzucić do głównego. Po prostu staram się wybrać układ który będzie miał najmniejszą szansę konieczności wymiany na lepszy.
 • Helpful post
  #5
  osctest1
  Level 21  
  Jtag mnie jest lepszy od SWD. Jest po prostu czym innym. Upraszczajac ma sens (za cenę pinow)jezeli:

  1. Masz kilka urządzeń, które chcesz programować/debugowac/testować jednym emulatorem.
  http://www.keil.com/support/man/docs/jlink/jlink_chaining.htm

  2. Chcesz testować produkcyjne płytki pod kątem np. przylutowania wszystkich wyprowadzen (co jest szczegolnie przydatne w przypadku BGA gdzie nie można zrobić inspekcji optycznej. Tu masz generalny opis https://www.xjtag.com/about-jtag/what-is-jtag/


  Ja osobiście używam jtaga sporadycznie - ostatnio do płytki gdzie był modem satelitarny, stm32 i HART kontroler