Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router B715 pasmo 800-1800-2100 jaka antena zewnętrzna ?

08 Sie 2019 21:43 207 13
  • Poziom 4  
    Cześć, posiadam router B715 obsługuje najlepiej pasma 800-1800-2100 inne wcale nie działają.

Zastanawiam się jaką antenę zewnętrzną dobrać do tego routera, myślałem nad telkob ATK 504 do tego kabel 10 metrowy LMR240.

Czy ktoś ma jakieś inne pomysły ? Lub potwierdza dobry wybór ? Dziękuje, za wszelką uzyskaną pomoc !

oraz jaki maszt do takiej antenki najlepiej dobrać ? ;3 Zamierzam do komina ją przywalić.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 31  
    Antena ok o ile potrzebujesz koniecznie wszystkich pasm. Kolega ma i jest zadowolony. Tutaj przykład zadowolonego użytkownika.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17706493#17706493

Oczywiście miej na uwadze że deklarowany zysk tej anteny między bajki należy włożyć, jak ma pół z tego co deklaruje producent to będzie cud jakiś.

Nie oszukiwana antena tego typu jest np tu:
    https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_alp_lte_5m_przew_gn_fme_800-3000mhz_A7045_5.htm
    Podawany zysk jest tu zmierzony a nie wyssany z palca byle sprzedać...

W praktyce szybko zrozumiesz, iż LTE800 jest nie warte uwagi, pasmo nastawione na duży zasięg kosztem szybkości z reguły zapchane, więc moim zdaniem jak masz zasięg w innych pasmach niepotrzebna Ci antena na 800MHz. Dopiero jak nie masz innych pasm to jest sens się LTE800 interesować...

Druga sprawa to ja bym dał router na strychu pod dachem i skrócił kable antenowe do minimum.
  • Poziom 31  
    matek451 napisał:

Piszesz o tej konkretnej antenie mając dowody na oszustwo czy tak ogólnie o elektronice z Chin, twierdząc że 99% elektroniki w naszych domach jest oszukane bo z Chin?

Nie jest w moim interesie bronienie tej anteny Dipola (nie używałem jej), jedyne co chiałem zaznaczyć, to że deklarowany zysk anteny ATK504 to niesamowite brednie, zaś zysk podawany przez Dipol jako zmierzony w AGH mieści się w granicach realizmu dla tego typu anten i leży w górnej granicy tego co takiego typu antena może osiągnąć.

Ja bym osobiście radził autorowi w ogóle odpuścić takie anteny i zdecydować się które pasmo będzie dla niego najlepsze a następnie zakup anteny na to pasmo. Wtedy realne zyski są o wiele lepsze jak ze szerokopasmówki.
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista Sieci, Internet
    A skąd masz pewność że ktoś mierzył ten zysk anteny producenta z Chin sprzedawanej przez Dipol ? Teraz to handlarz jak każdy inny , tyko nakleja etykiety na nie. Produkował to ATK-10/ATK-20 /ATK-16 czy ATK-LOG.
    Ale przynajmniej nie koloryzuje tych anten i podaje realny zysk to fakt. Antena w testach z kablami H155 wypada jednak słabo, zysk 2-4dBi w zależności od pasma i częstotliwości.
    Telkob wpisuje się w ogólny trend czyli zawyża zysk ale ogólnie ATK-504 ( też z Chin) spisują się lepiej od anten z Dipola,. W testach osiągają większy zysk ale nic dziwnego liczba elementów w tej antenie jest dużo większa w stosunku do tej z Dipola a to w przypadku anten logarytmiczno-periodycznych przekłada się na większy zysk i węższe katy promieniowania H/V.
    W przypadku autora decyzja musi należeć do niego. do 3 CC B1+B3+B20 musi mieć antenę szerokopasmową. W przypadku wyboru 2 CC CA B1+B3 wystarczy antena na 1800-2100MHz.
  • Poziom 31  
    matek451 napisał:
    A skąd masz pewność że ktoś mierzył ten zysk anteny producenta z Chin sprzedawanej przez Dipol ?

Wydaje mi się że jednak pomiary AGH są ciut bardziej wiarygodne jak teza że:

matek451 napisał:
    W testach osiągają większy zysk ale nic dziwnego liczba elementów w tej antenie jest dużo większa w stosunku do tej z Dipola a to w przypadku anten logarytmiczno-periodycznych przekłada się na większy zysk i węższe katy promieniowania H/V.

Bo nie wiemy:
    - kto i jak testował te anteny (Pawełek i Radek z gimnazjum?)
    - jakich urządzeń pomiarowych użyli
    - czy w obu testach uwzględnili tłumienie kabla tej samej długości
    - ile konkretnie elementów ma antena jedna i druga i ile to jest "dużo większa liczba elementów" skoro w antenie logarytmicznej przełożyło by się to na dużo dłuższą obudowę a tego jakoś nie udało mi się zauważyć.
    - czy wspomniany Pawwłek i Radek mierzący zysk anten nie są płatnymi trollami-naganiaczami importera którychś z anten

Ale pal licho bo jak sam słusznie zauważasz te wszystkie anteny "wielozakresowe" (logarytmiczne) mają realny zysk kilka decybeli... Co może wystarczyć a może nie. Autor musiałby podać lokalizację, odległość do bts i parametry sygnału na standardowych antenkach modemu.
    Twoja sprawa w co ty wierzysz i czy w AGH ktoś widział na oczy antenę od Chińczyka. Widziałeś certyfikat wydany przez katedrę ?
    Dipol nie chwali się od kogo je kupuje. Testowałem zestaw z kablami h155 dł. 10m i spisuje się słabo. ATK-504 z kablem WC55( odpowiednik h155) o tej długości ma większy zysk. Obudowa anteny Dipola ma około 26cm i kable montowane na stałe. ATK-504 ma 45 cm i krótki kabel ze złączem N.
    Testowane w tych samych warunkach, na wysokich pasmach LTE Dipol przenosi praktycznie tylko pobór sygnału na zewnątrz.
    Nie widziałeś żadnej z tych anten w realu a innym zarzucasz naganianie. Antena szerokopasmowa logarytmiczno -periodyczna jest kompromisem, minęły czasy gdy operatorzy stosowali jedno pasmo LTE. Dziś korzystają z 4 CC CA i zakup anteny na wybrane pasmo ogranicza korzystanie z agregacji pasm LTE. Stąd anteny szerokopasmowe lub pracujące w zakresie 1800-2100MHz lub 1800-2600MHz( wykonane często jako panelowe z podwójnymi promiennikami ).
    Nie jestem z Krakowa czy Warszawy, Płocka .nie polecam anten których na oczy nie widziałem, zawsze po testach własnych lub kolegów którzy zajmują się ta tematyką.
    Oczywiście nigdy nie napiszę ze anteny maja deklarowany zysk przez sprzedawcę bez sprawdzenia w realnych warunkach.
  • Poziom 31  
    matek451 napisał:
    Testowałem zestaw z kablami h155 dł. 10m i spisuje się słabo. ATK-504 z kablem WC55( odpowiednik h155) o tej długości ma większy zysk.

Czyli testowałeś (jeśli nie blefujesz, a tego się obawiam) kable a nie anteny. Zapewne w obu przypadkach chińskie zamienniki h155.

Nawet jeśli byłby to oryginalny h155 to tłumienie 10m zniweczy zysk obu anten dla górnych pasm. Stąd moja teza że testowałeś kable a nie anteny.

I dlatego podtrzymuję by skrócić kable do minimum a jeśli to tylko możliwe modem dać na strych.
    To spytaj Dipol jaki stosuje kabel i dlaczego akurat H155 a nie mnie, kupuje anteny u Chińczyka więc to ich problem a nie mój. Na stronie nie podaje rodzaju zastosowanego kabla czy jego tłumienności. Kabel jest montowany na stałe więc nie miałem wyboru. Anteny oczywiście zwróciłem bo nie spełniają swojej roli Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sam sprawdził jakie to cudo.
    Telkob oferuje antenę bez przewodu lub z LMR240 o mniejszej tłumienności oraz WC55( odpowiednik H155), antena zakończona krótkim kablem z N. Można więc zastosować dowolny kabel o małym tłumieniu. W testach Telkob też z kablem WC55 i dł. 10m. A więc porównywalny z tym z Dipola. Telkob posiada więcej elementów więc zysk z założenia wyższy o około 3dBi co potwierdziły testy porównawcze.
    Oczywiście skrócenie kabli to optymalne rozwiązanie ale w przypadku Dipola brak możliwości zamiany kabla na ten o niskiej tłumienności i tak nie pozwala na radykalna poprawę sygnału w stosunku do ATK-504 z kablem o tej samej długości. Do ATK-504 można zastosować lepsze kable. W sumie to jeszcze bardziej powiększa różnicę w zysku obydwu anten.
    Niestety ale Dipol zatrzymał się na swoich antenach YAGI, teraz to handlarz jak każdy inny. Oferuje też antenę będącą odpowiednikiem ATK-504 https://www.dipol.com.pl/antena_trans-data_lt..._mimo_10_m_przewodu_z_wtykiem_sma_A741024.htm oczywiście kupowana u tego samego Chińczyka ale tu nie chwali się AGH.
    A co do anten to ja już nie korzystam z takich rozwiązań, uzywam CPE LTE zintegrowanych z anteną zewnętrzna modemem LTE-A , bez strat na kablach antenowych i to sa przyszłościowe rozwiązania dla użytkowników mających daleko do BTS-a. W pobliżu wystarczą routery LTE-a z antenami wewnętrznymi. I to są obecne kierunki rozwoju sprzetu do LTE-A.
  • Poziom 31  
    matek451 napisał:
    To spytaj Dipol

Z mojej strony eot bo atakujesz mnie jakbym Ci zgwałcił matkę. Niech Ci będzie że Twoja antena jest najlepsza pod słońcem, ani trochę nie chińska a jej zysk 17dBi jest nie tylko nie bezczelnym kłamstwem ale jest nawet zaniżony przez sprzedawcę tak, aby dać fory konkurencji.
    Sam napisałeś że Dipol stosuje zamiennik H155 więc o co chodzi? Doskonale wiesz że w przypadku wysokich pasm LTE stosowanie kabla o dużej tłumienności to błąd. Dipol nie stosuje złącza N w tych antenach, kabel standardowo 5 lub 10m bez mozliwości wyboru konkretnej długości i innego rodzaju więc odesłałem cię do niego.Nie sądzisz chyba że przysłowiowy Kowalski sam wymieni kabel na inny o lepszych parametrach i optymalnej , pasującej mu długości ?
    I to jest właśnie podstawowa wada anten z Dipola, brak elastyczności. W Telkobie możesz kupić antenę ze złączami N a kabel dobrać jaki ci pasuje. I tyle w temacie bo co do wymiarów obydwu anten i nie masz chyba wątpliwości, Dipol posiada dużo mniej elementów i mniejszy zysk. Twój sarkazm tego nie zmieni a jaki zysk maja obydwie sam sprawdziłem.
  • Poziom 31  
    Nie kolego,

Ty zarzucałeś antenie że jest chińska i ma kłamliwe parametry podczas gdy podawana przez Ciebie jako lepsza jest DOKŁADNIE TAK SAMO CHIŃSKA (albo jeszcze gorzej) oraz ma deklarowany ZYSK Z KOSMOSU NIEREALNY DO OSIĄGNIĘCIA W TAKIEJ KONSTRUKCJI.

Zamiast od razu przejść do rzeczowej dyskusji to piszesz takie bzdety jako argumenty podczas gdy obie anteny są tak samo chińskie (a co dziś nie jest?) i od takiego samego handlarza.

Przy czym sprzedawca ATK jest tylko bardziej bezczelny w podawaniu zysku anteny ot cała różnica a Ty robisz bezsensowne wojny na ideologie co jest chińskie a co nie, kto jest handlarz a kto nie.

Eot
    Po pierwsze to ty napisałeś ze antena z Telkobu jest oszukana, ja nie napisałem nigdzie że ma zysk 17dBi a wręcz przeciwnie napisałem że Telkob zawyża zysk. Po drugie podałem faktycznego producenta anteny sprzedawanej przez Dipol więc wątpię aby AGH w ogóle robił jakieś badania tej anteny, to zwykły chwyt marketingowy porównywalny do tych stosowanych przez Telkob.
    Dipol produkuje od lat własne anteny typu YAGI-UDA i te są jak najbardziej godne polecenia.
    Po trzecie porównałem obydwie anteny w testach i niestety ale chiński produkt z Dipola ma gorsze parametry. Opisałem jej podstawowe wady w stosunku do ATK-504 i to są fakty. Nie zamierzam tego zmieniać, po prostu chiński produkt z Telkobu to zupełnie inna antena , o większej liczbie elementów, długości co bezpośrednio przekłada się na zysk . Wykonana w wersji pozwalającej podłączyć do niej optymalny przewód antenowy . Jak widać nie miejsce produkcji a wykonanie ma decydujące znaczenie. Dla równowagi podałem linka do analogicznej anteny z Dipola więc można sobie wybrać samemu.
    A co do rzeczowej dyskusji to nie widząc anten na oczy wyjechałeś z tekstami o testach wykonanych przez gimnazjalistów. I na tym powinno się skończyć dyskusję z Tobą.
  • Poziom 4  
    A więc tak, router zakupiłem, antenę telkob atk 504 zakupiłem, kabel do antenki 10 metrów.

Przed podłączeniem anteny wyniki speed testu ta sama godzina +/- 10 minut.
    - 5.45 mb download
    - 0.20 upload.

-4.93 mb download
    -0.15 upload.

Po podłączeniu anteny zewnętrznej atk 504.

-32.66 mb download
    -17.87 upload.

-28.37 mb download
    -17.31 upload.

( Robiłem masę speed testów, najgorszy wynik to około 15 mb download jaki miałem, oraz 7 mb upload , średnio za każdym razem pomiar pokazuję 20 mb download, 15 upload , wynik jak dla mnie elegancki, może to nie "Światłowód" ale jeżeli ktoś nie ma możliwości posiadania takiego o to internetu i ma wynik 0.2 upload... to takie rozwiązanie jest idealne ) Bo jednak 0.2 upload a 15 to znaczna różnica.

Różnica jak widać wielka, ktoś napisał że antena 504 atk to bubel... Mimo to zaryzykowałem i zamówiłem i nie żałuję, Przede wszystkim maszt jaki zamówiłem z tej firmy "Metalowy" "Ciężki" "Solidnie wykonany", uchwyty na maszt do komina również twardy, mocno trzymający metal, anteny nie posiadają "Aluminiowych" uchwytów/zawiasów tylko również są mocne, wykonane ze stali.

Polecam, dziękuje tym co proponowali tą właśnie antene :) do B715 i agregacji 800-1800-2100 tych trzech pasm, ideał !!