logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Renault Modus 1,6 16V - Błąd przepustnicy trudny przypadek

derki2 08 Sie 2019 21:57 7158 11
REKLAMA
  • #1 18104997
    derki2
    Poziom 12  
    Witam
    Trafił się trudny egzemplarz . Autko w dobrym stanie zadbane nie duży przebieg (140tys. km) znany silnik Reno 1,6 16V
    Objawy : po nagrzaniu lub krótkiej jeżdzie brak mocy podwyższone obroty ,wyrzuca najpierw błąd DF038 i po czasie DF079 i dalej DF508
    Pierwszy opis 7.DEF drugi i trzeci 1.DEF , diagnoza Clipem
    Wykonane czynności : wymiana przepustnicy (dwie używane i ostatecznie nowa)
    sprawdzona instalacja do przepustnicy (przejście z obciążeniem oraz zwarcie)
    wymiana sterownika silnika
    wymiana pedału gazu
    Sprawdziłem napięcia zasilające sterownik ,przepustnicę oraz pedał gazu wszystkie (12V ,5V) prawidłowe ,brak spadku napięcia.
    DF038 można zignorować to chyba ogólny błąd
    DF079 -7DEF informuje o niezgodności czystości spalin ( sądy sprawdzone według Clipa wskazania w normie)
    DF508 zwarcie lub przerwa ( fizycznie sprawdzone )
    Masy oraz zasilania sprawdzone ,ładowanie prawidłowe (testowane również na prostowniku)
    Sondy pracują prawidłowo ( według wskazań Clipa)
    Wyczerpują się możliwości w czym problem?
  • REKLAMA
  • #3 18105249
    jurekk55
    Poziom 36  
    Co widzisz na mierniku? Jeżeli nie masz odchyłek w pomiarach, to bawisz się dwoma uszkodzonymi ECU.
  • #4 18105394
    derki2
    Poziom 12  
    Cewki wszystkie nowe też wpadły mi na myśl gdy klient powiedział mi że wymienił ale objawy nie pasują , no i miał błąd wypadania zapłonu
    Napięcia na mierniku prawidłowe przynajmniej zasilania 12V i 5V na sterowniku na przepustnicy i na pedale gazu.
    Zastanawia mnie cały czas odczyt położenia przepustnicy oraz położenia pedału gazu
    Przepustnica otwiera się max na 80%, stan zamknięta potem długo stan nieokreślony i przeskok max otwarta (przy wyłączonym silniku i na odpalonym ) ale obroty zwiększa płynnie
    Pedał reaguje płynnie ale pierwsza ścieżka max 85% a druga max 40%
  • REKLAMA
  • #5 18105407
    Pfemek
    Poziom 24  
    Jakie masz dokładnie napięcie zasilania sterownika? Nie skacze czasem powyżej 15V?
  • #6 18105447
    derki2
    Poziom 12  
    Ładowanie 14,5V przy obciążeniu lekko spada ale nigdy poniżej 13V na sterowniku raczej nie może być wyższe
  • #7 18106522
    jurekk55
    Poziom 36  
    derki2 napisał:

    Zastanawia mnie cały czas odczyt położenia przepustnicy oraz położenia pedału gazu
    Przepustnica otwiera się max na 80%, stan zamknięta potem długo stan nieokreślony i przeskok max otwarta (przy wyłączonym silniku i na odpalonym ) ale obroty zwiększa płynnie

    Więc wyłącz zapłon , sondy miernika pomiędzy masą sygnałową a sygnałem i palcem zmieniasz położenie przepustnicy . To samo z przewodem plus sygnału - sygnał . ( Nie mam przy sobie schematu).
    Drugi pomiar robisz przy sterowniku jw.

    Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

    Chociaż szczerze mówiąc do podglądu lepszy byłby oscyloskop
  • REKLAMA
  • #8 18107302
    derki2
    Poziom 12  
    Na wyłączonym zapłonie nie dokonam pomiaru napięć na przepustnicy a na włączonym nie ma możliwości przesunięcia ręcznie przepustnicy
    może żle zrozumiałem. Sprawdziłem na włączonym zapłonie . Napięcia zmieniają się zawsze tak samo ale jak już pisałem nie ma płynnego otwarcia przepustnicy ,czyli przepustnica zamknięta dalej długo nic i od razu pełne otwarcie Nie wiem czy Modus tak ma?
    Napięcia na pedale gazu na dwóch potęcjomertach zmieniają się płynnie
    Wrzucam schematy
  • REKLAMA
  • #9 18107400
    jurekk55
    Poziom 36  
    Jest też pomiar rezystancji chyba, czy się mylę. Napięcia jak się chce też można zmierzyć , kiedy się wypnie konektor napędu przepustnicy .Prawda?
    Podstaw potencjometr zamiast przepustnicy , wiesz czy potencjometr czy układ pomiarowy
    Ale dobrze ci wróży, włączyłeś myslenie.
  • #11 18108433
    jurekk55
    Poziom 36  
    W pełni wiarygodny wynik miałbyś z oscyloskopu ( mikroprzerwy w kontakcie ślizgu z ścieżką węglową) nie zawsze są wychwytywane przez ECU jako błąd.
    Temperatura i wibracje mają też swoje znaczenie.
  • #12 18110859
    derki2
    Poziom 12  
    Problem rozwiązany
    Pomiary i analizy nic nie pomogły dopiero testy innym sprzętem naprowadziły mnie na usterkę
    Na pracującym silniku tester CDIF co jakiś czas wydobywał krótki dzwięk jak w przypadku utraty połączenia ,jakieś zakłócenia .
    Odłączyłem alternator ale bez zmian . Co innego może wprowadzać zakłócenia ? - CEWKI.
    Okazało się że w samochodzie zamontowano jakieś wadliwe cewki , po wymianie problem zniknął .
    Podsumowując nawet najlepszy sprzęt nie jest w stanie naprowadzić na usterkę a właściwie wadę . Tu należy podkreślić że na wadliwych
    cewkach silnik pracował idealnie równo ,zero wypadania zapłonu, świece idealne. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc i na koniec przestrzegam przed kupnem wadliwych cewek które potrafią niezle namieszać, oto one:
REKLAMA