Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LA691S - Pionowe pasy na matrycy po czasie

08 Sie 2019 22:49 267 5
  • Poziom 15  
    Witam. Mam do naprawy LCD LG 42LA691S, w którym jest matryca LC420EUH. Sterowanie bezpośrednie z płyty głównej EAX64797003. Uszkodzenie polega na tym że na ekranie w różnych odstępach czasu pojawiają się pionowe pasy różnej szerokości - jak kod paskowy. Czasami zaraz po włączeniu, a czasami po dłuższym czasie grania. Wyłączenie na krótko powoduje jedynie zmianę kombinacji pasów. Żeby telewizor odzyskał sprawność trzeba wyłączyć go na dłużej 20-30 min.
    Podejrzewam uszkodzenie matrycy wewnątrz szkła, bo dociskanie tasiemek nic nie daje. Zastanawia mnie jednak bardzo mocno nagrzewający się procesor. Mimo że posiada mały radiator to po kilkunastu minutach pracy nie można go dotknąć na dłużej. A może to wina procesora, anie matrycy ? Załączam zdjęcia i proszę o pomoc.
  • PCBway
  • Spec od monitorów
    Ta pcb MAIN EAX64797003(np. rev.1.2) > potem zależnie od bogactwa modelu , rozmiaru " matrycy... przyjmuje kolejny p/nr. EBT62xxxx
    * lub EBR768xxxx / EBU62xxxxx to
    Chassis LD33B/LC33B/LE33B
    *patrz zał.

:idea: Raczej procesor ,
    - zobacz jego napiecia zasilania
    - 1.2V, 1.8V, 3.3V, 5V
    - na aliexpres ok. 7-9.$/szt
    CPU: LGE2122 / powinien być lekko ciepły z radiatorem
    eMMC: THGBM5G5A1JBAIR

Te płyty na ebay sa b.tanie cena od 20 Euro (19.funów ) do 40.

p.s
    Zobacz czy nie matryca
    Wg. datasheet matrycy LC320DUE-SFR1 Link
    Cytat:
    Specific pin #44 is used for "no signal detection" of system signal interface. It should be GND for NSB (No Signal Black) during the system interface signal is not. If this pin is "Hi", LCD module displays AGP (Auto Generation Pattern)
  • PCBway
  • Poziom 33  
    Andrzejewski napisał:
    płyty głównej EAX64797003

To numer laminatu PCB, bez większego znaczenia.
    Numer zaczynający się na EBT jest najważniejszy w LG:

LG 42LA691S - Pionowe pasy na matrycy po czasie

Może procesor się mocno grzeje bo jest przywarcie na listwie matrycy?
  • Poziom 15  
    Witam. Wiem że EAX... to oznaczenie laminatu. Już uzupełniam EBT62596128. Nie wiem jakie oznaczenie ma procesor ale na radiatorze jest tylko jeden więc chyba myślimy o tym samym. Sprawdzałem jeszcze raz temperaturę procesora ale według mnie jest jednak za wysoka. Podkładka termo pad odprowadzająca ciepło do tylnej metalowej pokrywy nie spełnia swego zadania, chociaż na pewno trochę obniża temperaturę. Dotykając tylną ściankę telewizora w miejscu gdzie dotyka termo pad jest dosyć ciepła. Zrobiłem też próbę dodatkowego chłodzenia przykładając do radiatora wentylator z komputera stacjonarnego, ale nie było znaczącej poprawy. Uszkodzenie pojawiało się z podobną częstotliwością. Ale jeśli procesor jest już przegrzany i puszcza jakiś pin na druku to chłodzenie na tym etapie uszkodzenia nie wiele pomoże. Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt. Klient twierdzi że uszkodzenie pojawiało się równiesz zaraz po włączeniu kiedy TV a więc i procesor był jeszcze zimny chociaż ja tego nie zauważyłem.
    Spróbuje odłączyć tasiemki od matrycy i zobaczę jak wtedy będzie się grzał procesor, ale o ile pamiętam to był gorący nawet jak obraz był prawidłowy. Sprawdzę jeszcze jak sugeruje kolega Lisek napięcia na przetwornicach, może rzeczywiście któraś zawyża. Zastanawiam się nad wymianą płyty, ale na razie sprawdzę dokładniej tą starą.
  • Poziom 10  
    Witam kolegę. Czy poradziłeś sobie z naprawą tego tv? U mnie tv zawiesza się na ekranie startowym a radiator procesora parzy jak się go dotnie. Zamówiłem już płytę i czekam aż przyjdzie.
  • Specjalista techniki DVD
    Andrzejewski napisał:
    Witam. Mam do naprawy LCD LG 42LA691S, w którym jest matryca LC420EUH. Sterowanie bezpośrednie z płyty głównej EAX64797003. Uszkodzenie polega na tym że na ekranie w różnych odstępach czasu pojawiają się pionowe pasy różnej szerokości - jak kod paskowy. Czasami zaraz po włączeniu, a czasami po dłuższym czasie grania. Wyłączenie na krótko powoduje jedynie zmianę kombinacji pasów. Żeby telewizor odzyskał sprawność trzeba wyłączyć go na dłużej 20-30 min.
    Podejrzewam uszkodzenie matrycy wewnątrz szkła, bo dociskanie tasiemek nic nie daje. Zastanawia mnie jednak bardzo mocno nagrzewający się procesor. Mimo że posiada mały radiator to po kilkunastu minutach pracy nie można go dotknąć na dłużej. A może to wina procesora, anie matrycy ? Załączam zdjęcia i proszę o pomoc.

Pierwsze podejrzenie jest trafne na 100%.
    Temat znany.