Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer V5-131 - bateria nie ładuje, miga pomarańczowa dioda

09 Sie 2019 06:38 138 8
  • Poziom 10  
    Notebook kilkuletni, bateria była w idealnym stanie. Po ponad dwóch miesiącach niepodłączania do zasilacza bateria teraz nie chce się ładować.
    KNOPPIX pokazuje takie dane na temat baterii:
    Bateria naładowana w 0%, pozostało do naładowania 0:00
    Aktualna moc: 13 mW
    Projektowana pełne ładowanie: 2520 mAh
    Pełne ładowanie: 1903 mAh
    Bieżąće ładowanie: 0 mAh
    Bieżące natężenie: 1mA
    Bieżące napięcie: 13,862 V

Sytuacja tak trwa od ponad 12 godzin.
    Co mam zrobić? Czy bateria zacznie się sama ładować?
    Spotkał się ktoś z takim problemem?
  • Poziom 12  
    Witam. Szukałem na forum identycznego zagadnienia jak Twoje i trafiłem na Twój post :D mam identyczny problem ale w laptopie HP G62. Takie samo zachowanie. Podobno bateria miała być sprawna ale okazało się, że było identycznie jak u Ciebie. Sprzęt leżał dłuższy czas nie używany. W moim przypadku na bank bateria padła. Dostałem inną używaną, podłączyłem i wszystko działa, ładuje. Czyli elektronika na płycie głównej odpowiedzialna za ładowanie baterii jest sprawna (nie wspomnę ile się naszukałem wcześniej jakiś uszkodzeń na płycie) :D . Może ktoś bardzie zorientowany w temacie podpowie, czy jeżeli poziom naładowania baterii spadnie do tzw. zera to układ ładowania baterii w laptopie nie jest w stanie "podjąć" jej ładowania?
  • Poziom 31  
    Generalnie nie należy używać laptopa na baterii aż sam się wyłączy, ani tym bardziej po takim wyłączeniu bez podładowania włączać ponieważ takie sytuacje prowadzą do zniszczenia ogniw. Baterię należy ładować jak tylko możemy to samo dotyczy też innych urządzeń z ogniwami litowo-jonowymi, głębokie rozładowanie prowadzi do degradacji ogniwa co objawia się niemożnością jego naładowania. Aby przywrócić takie ogniwo na jakiś czas do używalności potrzebna jest specjalna ładowarka, która umożliwili jego naładowanie, większość ładowarek nie posiada takiej funkcji i po wykryciu, że któreś ogniwo jest głęboko rozładowane poniżej 2.5 V odmawia ładowania.
  • Poziom 10  
    Baterie litowo jonowe nie lubią pełnego rozładowania to wiem doskonale jednak trzeba hipotetycznie zakładać taką możliwość, że przez dłuższy czas zapomnimy o laptopie. Myślę, że bateria się po prostu wyłączyła i pokazuje awarię tj. głębokie rozładowanie.
    Co możesz powiedzieć więcej o tej ładowarce? Dysponuje ktoś taką?
  • Poziom 31  
    Nie ma ładowarki do laptopa aby ładowała głęboko rozładowane ogniwa bo jak wiadomo układ ładowania mieści się na płycie głównej. Dostępne ładowarki operują na pojedynczych ogniwach a występują pod nazwą XTAR.
    https://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=55198
    To jeden z wielu modeli do ratowania ogniw.
  • Poziom 27  
    Nie jest potrzebna żadna specjalna ładowarka. Wystarczy zasilacz laboratoryjny. Baterie rozładowane i zostawione na dłuższy czas w takim stanie pogłębiają coraz bardziej swoje rozładowanie, przez co płytka z elektroniką nie ma zasilania gdyż spadło ono poniżej minimalnego napięcia przy którym ta płytka działa. Trzeba podładować pakiet poza elektroniką, nie przez złącze, tylko sam pakiet, do napięcia ok 3,0 - 3,3 V na sekcję. Następnie spróbować ładować w laptopie. Jeśli się nie ładuję, to bateria została zablokowana i prawdopodobnie wystawiła flagi PF i mógł się również spalić bezpieczniki. Trzeba wtedy ściągnąć flagi PF i naprawić lub wymienić bezpiecznik.
  • Poziom 12  
    Witaj @krzychu1985^. Posiadam taki zasilacz. Jeżeli chciałbym tak zrobić to chcąc nie chcąc muszę taką baterię rozebrać i wyciągnąć ogniwa? Czy próbować się podpiąć przez gniazdo baterii?
  • Poziom 27  
    Przez gniazdo nie pójdzie naładować, gdyby to szło zrobiłby to laptop. Nie trzeba rozbierać baterii. Ogólnie wygląda to tak, że minus pakietu (gnd) ma przejście na złącze/gniazdo baterii. Plus pakietu natomiast nie ma bezpośredniego przejścia, idzie przez tranzystory i bezpiecznik. Gdy bateria będzie głęboko rozładowana, np 6-7 V dla baterii o nominalnym napięciu 10,8/11,1V, to nie będzie napięcia na złączu. Wyjścia są dwa:
    1. Rozbierasz baterię i ładujesz pakiet (widzisz gdzie są plus i minus pakietu);
    2. Robisz dziurki na końcach baterii (małe wiertło, przetapianie drutem) i mierzysz napięcie oraz ustalasz biegunowość. Wkładasz cienkie piny/szpilki i ładujesz pakiet do 9 - 10 V (dla baterii o napięciu nominalnym 10,8/11,1 V)
    Wkładasz do laptopa i może się będzie ładować. Jeśli nie to trzeba zresetować kontroler i może zabawa z bezpiecznikiem.
  • Poziom 12  
    Super. Wielkie dzięki. Będę próbował. Pozdrawiam.