Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasięg LTE na działce pod Warszawą

09 Sie 2019 09:53 135 4
  • Poziom 2  
    Cześć,

Mama poprosiła mnie o pomoc, a ja proszę Was ;)

Mamy problem z zasięgiem telefonów na działce i dodatkowo potrzebny tam jest internet. Jest to teren ROD więc nie ma mowy o stałym łączu, w grę wchodzi tylko internet mobilny (satelitarny przekracza budżet).
    Sytuacja wygląda tak, że zgodnie z mapami zasięgu operatorów, to każdy tam ma, a w praktyce żaden nie ma. O ile, żeby swobodnie porozmawiać, "wystarczy" podejść do płota, o tyle z skorzystać z internetu 4G jest prawie niemożliwe. Czasem przełączy się na 3G i strona w 15 minut się załaduje, ale internet potrzebny jest do kontaktu (wideorozmów) z siostrą mieszkającą za granicą. Babcia nie "wytrzymie", jak nie zobaczy wnuków. Dodatkowo przelewy, facebook, netflix, itp.

Domek znajduje się na terenie ROD Rynia nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego (gmina Nieporęt).

Według mapy BTSearch najbliższy maszt, oddalony o 2,5km, jest w Starych Załubicach (Orange, Aero 2, T-mobile), kolejny niedaleko Białobrzegów, ok 3km (T-mobile, Play, Orange) oraz w Zegrzu, również 3km (Orange, T-mobile).

Ja mam telefon w Play, mama w NJU (to chyba Orange), ojciec w T-mobile i wszyscy borykamy się z problemem zasięgu.

Czy moglibyście polecić jakieś rozwiązanie? Antena? Wzmacniacz? Zmiana sieci?
    Abstrahując już od zasięgu telefonów, to czy jak zamówimy internet mobilny, to antena na dachu "zrobi robotę" i internet będzie działał?
    Macie jakieś pomysły, rady, doświadczenia?

Pozdrawiam,
    stach
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Oczywiście ze w tej lokalizacji internet mobilny od każdego operatora będzie działał, kwestia jest tylko wybór operatora i oferty oraz sprzetu i anteny zewnętrznej./ Play ma BTS w Borowej Górze z kompletem 4 pasm LTE i ich agregacją, do BTS-a około 3 km. Inny jest w Białobrzegach, tez na 4 pasmach ale jest za lasem. Orange i T-Mobile korzystają z BTS-a NetWorks ze Starych Załubic, tez 4pasma LTE i agregacja, taki sam w Borowej Górze. Plus ma LTE1800 i LTE900 z BTS-a w Jadwisinie. na poczatek testy na zewnątrz na kartach Play( z wyłączonym RK), Orange i T-Mobile do testów telefon Android LTE z aplikacja https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite&hl=pl i okazujesz zakładkę WSKAŹNIK z niej dla kazdego operatora i speedtest. Po tych danych powiem co dalej. Oferta na kartę czy abonament? Router z minimum agregacją 2 pasm LTE, koszt 200-250 zł za stacjonarny, 100-150 zł za mobilny. Do tego oczywiście antena zewnętrzna kierunkowa na wybrane pasmo/pasma, koszt 200-300 zł.
  • Poziom 2  
    Cześć,

Dziękuję Matek za wyczerpującą odpowiedź.

matek451 napisał:
    z wyłączonym RK

Nie bardzo wiem, czy dobrze rozumiem skrót "RK". Czy chodzi o roaming krajowy, żeby Play nie korzystał z innych nadajników?

Testy na zewnątrz najlepiej robić tam, gdzie nie przerywa rozmów (przy płocie), czy tam, gdzie najczęściej się siedzi i gdzie chciałoby się korzystać (na tarasie)?
    W sumie przy płocie będzie rozsądniej, bo na tarasie speedtest może się nie odpalić.

Co do oferty, to jeszcze nie zdecydowaliśmy; będziemy musieli je dopiero porównać.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Tak RK to roaming krajowy. Testy na zewnatrz bo pokażą sygnał bez tłumienia ścian gdy wewnatrz domu.