Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz sterowany cyfrowo

janokoza 09 Sie 2019 13:08 2697 6
 • Witam.
  Tytułowy zasilacz został opisany w EP 12/2008 przez Pana Mariusza Nowaka (AVT-5161) a wykonany jakiś czas temu, oczywiście z potrzeby chwili.
  Do budowy zachęciło mnie też wykonanie w/w projektu przez SirKamil90.

  Projekt został wykonany praktycznie zgodnie z opisem i wskazówkami autora. Panel przedni jak i tylny to blacha nierdzewna ze starej obudowy pompy.
  Otwory wycięte na CNC, a napisy nałożone jak przy robieniu płytki PCB i polakierowane lakierem bezbarwnym, obudowa z blachy 1 mm wygięta na giętarce, pomalowana na czerwono plus dwa uchwyty meblowe. Klawiatura ze starego CD Pioneera PD-7700, podstawa ze zmatowionej plexi 10 mm.

  Zasilacz sterowany cyfrowoZasilacz sterowany cyfrowo
  Zasilacz sterowany cyfrowo Zasilacz sterowany cyfrowo

  Wykorzystany transformator posiada dwa przełączane uzwojenia, co pozwala nie zrobić z radiatora piekarnika przy większych prądach. SirKamil90 opisywał testy i w/w niepożądany efekt(85°C temp. radiatora).
  Może źle zrozumiałem opis kolegi lecz układ nie dopuszcza do takiej sytuacji.
  Załączenie wentylatorów następuje przy 40°C, wył.38°C, powyżej 60°C zasilacz odcina napięcie wyjściowe.

  Zasilacz sterowany cyfrowo
  Zasilacz sterowany cyfrowo
  Zasilacz sterowany cyfrowo
  Zasilacz sterowany cyfrowo  Z własnej inicjatywy dodałem tylko przekaźnik odcinający nap.wyj. po zaniku zasilania, doszukałem się informacji o dziwnych stanach nieustalonych w takim przypadku i jest to prawda. Kalibracja zasilacza jest dość długa i w moim przypadku przyniosła efekt dopiero po podmianie wzm. operacyjnych. Po tych zabiegach jak na zasilacz wykonany domowymi metodami działa naprawdę bez zarzutu.
  Poniżej przykład zadziałania ograniczenia prądowego.Zasilacz był ustawiony następująco:nap.wyj. 24V , ogr.prądowe 2A.Podłączona była żarówka 24V/75W,widać jak zredukował napięcie by nie przekroczyć zadanego progu prądowego.

  Zasilacz sterowany cyfrowo  W załączniku artykuł, plik hex i orientacyjny spis elementów.
  Pozdrawiam i zachęcam do budowy bo naprawdę warto.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  janokoza
  Poziom 9  
  Offline 
  janokoza napisał 16 postów o ocenie 52, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2011 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  malpek
  Poziom 17  
  Gratuluje udanej konstrukcji. Widać że włożyłeś dużo pracy i efekt końcowy jest rewelacyjny. Mam nadzieję że zaprezentujesz więcej tak dopracowanych konstrukcji.
 • Relpol przekaźniki
 • #3
  arturavs
  Poziom 41  
  Ładny. Schludnie i zgrabnie wszystko spasowane. Wygląd psują te blacho-wkręty sterczące z przedniego panelu, za to wyświetlacz obsadzony idealnie. Jak zamontowałeś te klawisze?
  Pochodzą pewnie z jakiegoś sprzętu A/V.
 • #6
  janokoza
  Poziom 9  
  arturavs napisał:
  Ładny. Schludnie i zgrabnie wszystko spasowane. Wygląd psują te blacho-wkręty sterczące z przedniego panelu, za to wyświetlacz obsadzony idealnie. Jak zamontowałeś te klawisze?
  Pochodzą pewnie z jakiegoś sprzętu A/V.

  Dziękuję za opinìę.
  Dokładnie tak jak piszesz,to klawiatura ze starego cd Pioneera PD-7700 wraz z zaprojektowaną do niej nową płytką.Płytka jest przykręcona śrubkami ,które są przyklejone do przedniego panelu od tyłu.Nie chciałem już dziurawić frontu kolejnymi śrubami, zgadzam sìę,że to nie ozdabia przedniego panelu.Na pocieszenie mówię sobie,że tak wygląda bardziej industrialnie.
 • #7
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  Czepiamy się ? Nie sądzę. Nawet PE rozprowadzone po elementach metalowych obudowy.....Ty z Siemensa, czy jak ?? :D faktycznie milo popatrzeć. Gulsonie, do karty SD masz dodać pół basa ! :D Ponieważ jednak jestem Advocatus Diaboli i muszę coś powiedzieć, to rzeknę - cześć perforowaną pokrywy odwróć na przód. Zapewnisz tym pełna wentylacje wnętrza. Osobiście założyłbym zaciski laboratoryjne, zamiast gniazd bananowych, żeby móc jakieś druciska podłączać.