Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie anteny satelitarnej cyfrowego polsatu

09 Sie 2019 21:28 828 57
  • Poziom 5  
    Witam.
    Przyjechałem do Szwecji z dekoderem cyfrowego Polsatu, chciałem ustawić talerz programem w telefonie, ustawiony kąt elewacji, azymut ustawiony odpowiednio i nadal słaby :( co może być nie tak ?
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 5  
    Średnica talerza 70 cm wystarczy ?
  • Pomocny post
    Moderator
    W południowej Szwecji sygnał jest taki sam jak w Polsce. W północnej już trzeba instalować większe anteny.
    Swego czasu zakładałem w pewnej wiosce niedaleko Narvika (Norwegia) offset 140 cm, działa do dziś. Na mniejszych antenach sygnał ginął już przy małych chmurach.
    http://www.lyngsat-maps.com/footprints/Hotbird-13C-Wide.html

Ja bym założył co najmniej 90 cm nawet w południowej Szwecji...
  • Poziom 5  
    Dziś udało mi się ustawić siłę 76 % jakość 24-29%.
  • Poziom 43  
    Jest to słabo mimo, że nie wiadomo z czego te dane. Jak dekoder to marnie.
    Nie patrz na te p... z telefonu bo sam dekoder ci wystarczy. Przytrzymaj dłużej czerwony i rób tak aby było MER przynajmniej 12.
  • Moderator
    Dodam; bardzo powolne ustawianie anteny, typowy dekoder DVB-S2 potrzebuje co najmniej 4rech sekund na ustabilizowanie wskazań. A dekodery Polsatu nie należą do najlepszych.

Ja do ustawiania anten stosuje starego fergusona z ze starym DVB-S i "celuje' na stare tranpondery, na których stara emisja DVB-S jest nadawana, np: 10.815, 10.853 czy 11.179, gdzie jest nadawana niekodowana TVP Polonia. Wskaźniki działają dużo szybciej, do tego jest ten fajny "pikacz" wskazujący maksimum sygnału...
  • Poziom 43  
    Wiele lat używałem do ustawiania Fergusona AF 3018SE ale niedawno miałem do czynienia z Opticumem Sloth combo i ten nawet na skręcenie konwertera poprawnie reagował.
    Autor nic nie pisze o tym skręceniu, skosie, czy coś robił?
  • Poziom 5  
    Tak skręcałem konwerterem delikatnie w lewo prawo . Udaje mi się złapać sygnał z jakimś arabskim badziewiem :/ a zakup miernika za 80 zł pomoże mi w ustawieniu ? Dorwałem antenę 80 cm myślę ustawić ją 1.5 metra nad ziemią żeby mieć dostęp czy antena tak blisko ziemi będzie działać najbliższe drzewo znajduje się około 20-25 metrów od anteny ...
  • Poziom 17  
    darkowe1 napisał:
    Dorwałem antenę 80 cm myślę, ustawić ją 1,5 metra nad ziemią, żeby mieć dostęp, czy antena tak blisko ziemi będzie działać, najbliższe drzewo znajduje się około 20-25 metrów od anteny.

Pod kątem 20-25 stopni nie może być żadnych przeszkód typu drzewo, budynki itp. To że antena jest nisko nie ma żadnego znaczenia, tylko takie, że niższe drzewo może antenę zasłonić.
  • Poziom 5  
    Czyli jak pada cień drzew na antenę to będzie zasłaniać ?
  • Poziom 43  
    Nie chce mi się liczyć ale jak dla kąta ok. 30° sygnał "podnosi się " go góry ok. 6m na 10m odległości to dla ok. 25° będzie to ok. 5m "podnoszenia" na 10m odległości.
    Drzewo powinno mieć ok. ≦10m.
  • Poziom 5  
    Czyli jak dam antenę 2 metry nad ziemią to powinno być ok. ? Jeszcze ten miernik czy coś pomoże ? W Szwecji za ustawienie powiedzieli mi 360 zł trochę szkoda na 5 miesięcy.

Dodano po 8 [minuty]:

Do jednej brzozy jest około 30 metrów
  • Poziom 17  
    Spójrz w niebo pod kątem ok. 20 - 25 stopni idealnie w kierunku ustawienia anteny z miejsca zainstalowania anteny i w tym obszarze nie mogą być żadne gałęzie drzew, budynki lub inne przeszkody!
  • Poziom 5  
    Oki a ten miernik zeceskazowka pomoże coś ?
  • Poziom 5  
    To wtedy na dekoderze sprawdzę zasięg.

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Azymut mam na 182 ° kompas i tyle ustawię, a później miernikiem delikatne ruchy, może tak być ?
  • Poziom 43  
    Skoro już złapałeś
    Cytat:
    Dziś udało mi się ustawić siłę 76 % jakość 24-29%.

to daruj sobie te azymuty, a delikatnie lewo-prawo, góra-dół i ustawisz dokładnie.
    Nie ma znaczenia ile ci coś pokazuje 182° czy 185. Jak masz Hotbirda jak pisałem wyżej delikatnie. Jak będzie dobrze to wtedy jeszcze skos konwertera patrząc na wskazania dekodera.
  • Poziom 5  
    Kupiłem miernik analogowy z pojretelkiem -6 +6 gdy pokrętło wezmę na +2 coś piszczy ledwie na gdy biorę na +1 i mniej cisza pomocy

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

https://youtu.be/-r7Ta4Fi9PE coś takiego jak ten tylko z większą skala . Tylko że tu na -2 łapie sygnał a u mnie już na +1 przestaje coś kolwiek się odzywać :/

Dodano po 41 [minuty]:

Czy jak by konwentowe był uszkodzony to wogole by nie łapało sygnału ?
  • Poziom 35  
    darkowe1 napisał:
    Czy jak by konwentowe był uszkodzony to wogole by nie łapało sygnału ?

To zależy od uszkodzenia. Uszkodzony konwerter może umożliwić odbiór kanałów np. z jednej polaryzacji lub z jednego pasma.
    darkowe1 napisał:
    Kupiłem miernik analogowy

Do ustawienia anteny możesz wykorzystać ... słońce (a słonecznych dni ostatnio nam nie brakuje).
    Po pierwsze musisz znać położenie geograficzne miejsca odbioru, a po drugie trzeba się spieszyć, bo można to zrobić tylko w ciągu kilku minut o określonej porze dnia.
    Do tego kalkulatora wprowadzasz współrzędne geograficzne miejsca odbioru i wyliczy on godzinę o której azymuty słońca i Hot Birda pokrywają się. Następnie należy postępować zgodnie z poleceniami zawartymi w punkcie A (Ustawianie Anteny Satelitarnej wg Słońca). Obecnie słońce znajduje się wysoko, więc możesz także skorzystać z porad zawartych w punkcie D (Jak to zrobić latem - kiedy słońce jest wysoko).
  • Poziom 5  
    Przecież tak robię :/ nie wiem już sam czemu to nie działa

Dodano po 14 [minuty]:

A czy źle zarobione gniazda wtyki f mogą mieć wpływ na pomiar miernikiem ?
  • Poziom 14  
    darkowe1 napisał:
    Przecież tak robię :/ nie wiem już sam czemu to nie działa

Dodano po 14 [minuty]:

A czy źle zarobione gniazda wtyki f mogą mieć wpływ na pomiar miernikiem?

Jak najbardziej.
    Zobacz czy wtyki są dobrze zarobione, zarób od nowa i uważaj żeby ekran się z żyłą nie stykał.
  • Poziom 31  
    Jeżeli stelaż, do którego jest przymocowana antena nie ma pionu to efekty ustawiania są jakie są ponieważ azymut i elewacja są podawane dla pionu.
  • Poziom 5  
    Panowie a na tym mierniku zasięg musi łapać na + czy - się ?
  • Poziom 35  
    darkowe1 napisał:
    Przecież tak robię

Ale co konkretnie z tego co powyżej Ci podpowiedziałem? Podałem Ci sposób na ustawienie anteny w kierunku właściwego satelity, bo póki co nie wiemy czy w niego trafiłeś ... :?:
    darkowe1 napisał:
    Udaje mi się złapać sygnał z jakimś arabskim badziewiem

darkowe1 napisał:
    udało mi się ustawić siłę 76 % jakość 24-29%

Masz pewność że to Hot Bird? Na jakim kanale/częstotliwości te parametry?
  • Poziom 5  
    Wieczorem sprawdzę . Póki co mam jeszcze pytanie odnośnie miernika skoro znam zbliżona pozycję satelity to coś powinno wyłapywać ?

Dodano po 43 [minuty]:

I jeszcze jedno czy w tym rejonie Polsat napewno powinien odbierać ?
  • Poziom 35  
    darkowe1 napisał:
    coś powinno wyłapywać

"Coś" - nie znaczy że akurat Hot Bird. Zależy na jakiej częstotliwości szukasz, a na niektórych satelitach częstotliwości powtarzają się.
    Pamiętaj, że minimalny ruch anteny w poziomie, to kilka stopni azymutu. Jeżeli antenę masz zamontowaną np. na rurze o średnicy 38 mm, to jeden milimetr na jej obwodzie odpowiada mniej więcej 3° na orbicie. Satelity rozmieszczone są odstępach mniej więcej co 3-4°, a bywa że nawet mniej.
    darkowe1 napisał:
    czy w tym rejonie Polsat napewno powinien odbierać ?

A gdzie konkretnie, bo napisałeś tylko
    darkowe1 napisał:
    Przyjechałem do Szwecji ...

Sprawdź sobie pokrycie sygnałem dla przykładowych transponderów Polsatu - 12188 V, 12284H
  • Poziom 5  
    Vaxsjio w linii prostej od Polski to nie całe 500 km
  • Poziom 35  
    darkowe1 napisał:
    Vaxsjio

Teoretycznie na pograniczu wiązki która pokrywa Polskę. Odbiór oczywiście jest możliwy. O wielkości anteny już napisano.
    darkowe1 napisał:
    Do jednej brzozy jest około 30 metrów

W tej lokalizacji wysokość tej przeszkody nie powinna przekraczać 14 m od poziomu montażu anteny.
  • Poziom 5  
    Dziś sprawdzę te styki konwerterowe, podepnę inny, tylko mam pytanie, drugi konwerter na 3 gniazda, czy może być ?