Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

faip/ comarch/laser - Podłączenie monitora do wyważarki

10 Sie 2019 09:23 366 4
  • Poziom 28  
    Nabyłem rozkopaną w sensie elektrycznym i elektronicznym wyważarkę Montecarlo 300, wujek Google oddaje info że producentem jest firma Cormach, natomiast dołączone przez sprzedawcę skany instrukcji dotyczą urządzenia "FAIP Monitor" i zawarte w tej instrukcji informacje wydają sie pokrywać z posiadanym urządzeniem. Cała elektronika to firma Laser srl oczywiście Italy. Natomiast naklejka Dealera świadczy o tym że została sprzedana w Niemczech w 1992 roku przez firmę która obecnie jest oficjalnym sprzedawcą marki Corghi na Niemcy.

Z informacji jakie przekazał mi sprzedający:
    nie działał oryginalny monitor CRT w związku z czym przyszedł kolega i podłączył VGA produkując kabelek przejściówkę VGA(15pin) na istniejące na karcie graficznej urządzenia gniazdo 9pin. Operacja się nie powiodła i następna diagnoza brzmiała: uszkodzony największy transformator zasilający, w związku z czym został on zdemontowany i dostałem go luzem :(
    Co do tej pory udało mi się osiągnąć:
    Trafo pomierzone sprawne, na listwie odczepów strony pierwotnej odkryłem spalony bezpiecznik, po założeniu nowego po stronie wtórnej uzyskałem napięcia ok 19v na dwóch niezależnych uzwojeniach. Jednak na podstawie śladów na niebie i ziemi ( grube kable i zapyłki z poprawek lakierniczych) nie było innej możliwości jak podłączenie wszystkich 4 kabli pod grubsze uzwojenie. Kable te na płytce zmierzają do dwóch mostków Gretza (SB256 oraz KBL404)

Kabel VGA/ (EGA, CGA ???? gniazdo 9pin)
    zastane lutowanie wyglądało zupełnie chaotycznie i nieprofesjonalnie ( 2 piny utrzymały reszta odpadła. Polutowałem wszystko od nowa zgodnie ze schematem z pierwszego załącznika. pojawił mi się komunikat z drugiego załącznika. Przelutowałem piny wg. schematu z 3 załącznika i w tym momencie monitor zachowuje się tak jak z odłączonym przewodem VGA

Na chwilę obecną odkryłem jeszcze, iż na PIN OUT płytki po transformatorze (z mostkami Gretza) w kierunku kolejnych modułów nie mam napięcia.Karta graficzna wygląda na to że zasilana jest z innego transformatora znajdującego się na kolejnej płycie (Ostatni załącznik). Nie wiem czy to ma wpływ na działanie karty graficznej.
    Czy ktoś przerabiał temat i udzieli konstruktywnej podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Wyważarki z tamtych lat wymagały zazwyczaj monitora EGA. przejściówki z wtyczek i drucików nie wystarczą do podłaczenia monitora VGA.
    Szukaj KONWERTER GBS-8220 CGA/EGA/YUV 2xVGA - 139zł na Allegro.
  • Poziom 28  
    A może łatwiej byłoby zaaplikować oryginalny monitor EGA, czy takowe są jeszcze osiągalne?
    edit 18 08 2019
    znalazłem na aukcji podobną wyważarkę z firmy uni-trol z zamontowanym zamiast monitora małym telewizorem. Na zdjęcu widać że połączony jest z kartą graficzną za pomocą złącza SCART, jednak analizując pinologię, w tym złączu nie ma sygnału synchronizacji pionowej i poziomej, zamiast tego są sygnały luminancji i chrominancji.
    Posiadam taki telewizorek lecz nie chciałbym lutować na pałę.
    Cy jest szansa aby zadziałało to w takiej konfiguracji jak na zdjęciu? faip/ comarch/laser - Podłączenie monitora do wyważarki
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Cowboy zagrabie napisał:
    Na zdjęcu widać że połączony jest z kartą graficzną za pomocą złącza SCART, jednak analizując pinologię, w tym złączu nie ma sygnału synchronizacji pionowej i poziomej, zamiast tego są sygnały luminancji i chrominancji.

W SCART masz różne sygnały dla różnych trybów (CSV, RGB, w pewnej modyfikacji standardu S-Video) - sygnały synchronizacji H i V nie są przesyłane oddzielnie, w trybie RGB są ze sobą połączone i przesyłane wspólnie (pin 20).
  • Poziom 28  
    Czy powinienem podłączyć bezpośrednio oba sygnały odchylania pod pin20 ? czy nie uszkodzę w ten sposób karty graficznej?