Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAAC Genius G-Bat 300 opinie/alternatywy

ACCel 10 Aug 2019 09:30 16860 14
Optex
 • #1
  ACCel
  Level 22  
  Zamierzam kupić jakiś markowy zestaw do bramy i padło na zestaw Genius G-Bat 300 z centralą 452 za około 1300zł.
  Ogólnie źródła FAAC porównujące różne produkty wydają mi się ubogie, więc pytam tutaj.

  Jakie wady ma ten zestaw? Jak rozumiem jest to coś produkowane ponad 15 lat, czy producent zrobił w tym czasie jakieś "ulepszenia" ekonomiczne?
  Jakie są alternatywy w podstawowym przedziale cenowym?
  Jakie ekstra funkcjonalności mają droższe produkty?
  W jaki sposób steruje ruchem centrala 452 - czasowy, przeciążeniowy? Skąd wie że ma zwolnić na końcu drogi?
  Czy pilot odbiornik RPE 443 dwukanałowy ma jakieś zabezpieczenia czy po prostu się da kopiować piloty?

  Słupek 37x37, brama sztachetowa.
 • Optex
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Na początek - do tak szerokich słupków (chyba że masz zawiasy blisko wewnętrznej krawędzi słupka) podejdą siłowniki nie 30 cm a o dłuższym wysuwie - 40 lub nawet 50 cm - jeśli nie chcesz wycinać w słupku luki.

  Alternatywy (niemal identycznej komstrukcji) - Beninca Bill, też Faaca 414, rodzimy DTM 400 lub 600.
  Podstawowym extrasem w droższych siłownikach (przeważnie z silnikami 24V) jest obecność antyzgniecenia. W/w zestawy z silnikami 230V mają tylko regulowaną moc pchania.
  Centrala 452 (i nowsze - 455, 045) w podstawowym zestawie wszystko robi na czas (zwolnienia, stopy) i dodatkowo bardzo niedokładnie - dla dokładnego ustalenia położeń krańcowych skrzydeł niezbędna jest obecność odbojów.

  Wymieniony odbiornik ma możliwośc wyłączenia opcji zdalnego dopisywania przez przecięcie zworki (nie kopiowania, droższy system SLH ma opcję klonowania pilotów, ale też do zablokowania) - wtedy dla dopisania pilotów musisz mieć fizyczny dostęp do odbiornika - powiedzmy że to już jakieś zabezpieczenie... . Niektóre odbiorniki akcesoryjne przeznaczone dla większych osiedli mają opcję dostępu zabezpieczoną pinem.
 • #3
  ACCel
  Level 22  
  kotbury wrote:
  Na początek - do tak szerokich słupków (chyba że masz zawiasy blisko wewnętrznej krawędzi słupka) podejdą siłowniki nie 30 cm a o dłuższym wysuwie - 40 lub nawet 50 cm - jeśli nie chcesz wycinać w słupku luki.

  Ok. Dzięki za info.

  kotbury wrote:
  W/w zestawy z silnikami 230V mają tylko regulowaną moc pchania.

  Czyli wszystkie te zestawy na 230V pchają/ciągną na czas, a jak napotkają odbojniki to dalej jadą aż czas minie? Czy też mają jakiś bardziej zgrubne sprawdzanie prądu?

  kotbury wrote:
  Wymieniony odbiornik ma możliwośc wyłączenia opcji zdalnego dopisywania przez przecięcie zworki


  Miałem na myśli coś innego - kiedyś był taki system z kodami Keeloq (zresztą od jakiegoś czasu chyba złamany). Chodzi o to czy te piloty są możliwe do sklonowania.

  Dodano po 21 [minuty]:

  A i jeszcze znalazłem zestawy Somfy Exavia 500/ SGS 501 na 24V całkiem niedrogo, ale z opinii zdaje się wynikać, że sterowniki tam są kiepskie i się psują. Co możecie o nich powiedzieć, a nawet o samych siłownikach? Niby nie chińszczyzna tylko made in France.
 • Optex
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Czyli wszystkie te zestawy na 230V pchają/ciągną na czas

  Tak. Dochodzą do odboju i buczą aż minie czas. A tenże czas jest zalecany zawsze o kilka sekund dłuższy niż rzeczywisty ruchu bramy ( na wypadek zimy, rdzy w zawiasach, wiatru). Kontrola prądu polega na modyfikowaniu obwiedni sinusoidy sieci i nie jest w żaden sposób aktywnie monitorowana (skrzydło prze na przeszkodę stałą ustawioną siłą)
  W przypadku Faaca jest opcja montażu impulsatorów na siłownikach i wtedy pojawia się zarówno antyzgniecenie jak i dokładne pozycjonowanie skrzydeł. Ale taka zabawa kosztuje 300 zł na siłownik i cena całości dobija do ceny dobrych zestawów na 24V.

  Co do sterowników Somfy - nie mam fizycznej styczności ale na forum przewija się sporo postów o awariach zasilaczy impulsowych i układów amperometryki (antyzgniecenia). Winne są przeważnie kondensatory - czyli sterowniki może francuskie, komponenty elekktroniczne niekoniecznie....

  Keeloq nie był kiedyś tylko jest cały czas. Doczekał się też modyfikacji. A złamanie - tzn dorobienie w pełni działającej kopii pilota wymaga na tyle wysokich kwalifikacji, że dla normalnego zjadacza chleba (czytaj złodzieja) jest niewykonalne. Nie ma też skutecznych klonerów rzeczywiście kopiujących piloty keeloq.
  Tzn jest wykonalne jednorazowe uruchomienie odbiornika z keeloq zwykłym klonerem ale musiałbyś mieć oryginał w ręku dla wykonania kopii poza zasięgiem odbiornika.
 • #5
  ACCel
  Level 22  
  Znalazłem jeszcze jeden produkt, Nice produkuje zestawy pod marką Mhouse np WG2S/02. Jak się poszuka to za 1300 będzie. Zestaw na 24V.
  Ciekawe czy oszczędzają na czymś poza własną marką?
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Funkcjonalnie niezły (prawie jak Wingo z centralką MC424), ma sporo opcji, antyzgniecenia. Ale zauważ że siłowniki mają także krótki wysuw - odległości osi zamocowania dupki siłownika od osi zawiasu w obu płaszczyznach nie powinna przekraczać 15-16 cm. Do swoich słupków musisz zamocować wsporniki a tylko z samych słupków ta odległość wychodzi 17 cm (a gdzie wsporniki?). Przeanalizuj czy nie będziesz musiał podkuwać słupków czy wręcz robić nisz dla zamocowania siłowników.
  Było na forum (ale niewiele) zgłoszeń o awarii zasilaczy. Poza tym siłownik jest przeznaczony do samodzielnego montażu i jedyna gwarancja to sklepu w którym go kupiłeś (zalecam kupowanie raczej w hipermarketach - nie robią problemów ze zwrotami awaryjnymi). Częsci też idzie dostać w necie.
 • #7
  ACCel
  Level 22  
  Właśnie podobno jest gwarancja realizowana przez serwis Nice (zestaw ma napis na pudełku "do samodzielnego montażu").

  Nad długością jeszcze się zastanawiam, muszę to jakoś zwizualizować w Sketchupie, bo moja brama ma mieć otwieranie 140-180 stopni. Ręczne oczywiście, a na siłowniku ile się da.

  FAAC Genius G-Bat 300 opinie/alternatywy

  Być może to tylko kwestia dospawania "przedłużenia ramienia" od strony bramy. Wtedy płaszczyzna zawias-mocowanie w bramie byłaby jak w bramie zamontowanej na głębokości 7-8cm.
 • #8
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Z tą gwarancją to trzeba by sprawdzić. Nie spotkałem się z sytuacją, gdy siłowniki hipermarketowe do samodzielnego montażu były obsługiwane przez centralę (bo niby na jakiej podstawie - paragonu ze sklepu?). Przeważnie takowe przy awarii wymieniane są w sklepie na iny komplet bez prób naprawy lub oddawana kasa.
  No a co do geometrii - taki myk mógłby pomóc, ale wyjdzie tylko (jak napisałeś) przy sporym przedłużeniu wspornika siłownika od strony skrzydła (bo bez tego albo suwu siłownika i tak nie styknie albo nos siłownika na skutek dużego przekoszenia siłownika względem bramy będzie na otwarciu właził w skrzydło - sprawdź na symulacji).
  Ale jest minus takiego długiego wspornika - siła skręcająca go względem skrzydła będzie kilkakrotnie większa niż siła przy standardowym (powiedzmy 4,5 cm) wsporniku. może to skutkować pękaniem i gięciem miejsca mocowania wspornika do skrzydła (a na pewno zwiększoną sprężystością tego elementu i możliwością żabkowania skrzydła).
  A nie lepiej - mając szerokie słupki - pójść jednak (po dodaniu paru stówek) w rozwiązanie dedykowane do szerokich słupków - długie wersje siłowników (np w rzeczonym Nice zestaw z siłownikami Wingo 3524) lub siłowniki ramieniowe (typu Nice POP lub HOOP)?


  PS - jeśli te fikuśności wynikają z potrzeby otwierania bramy na ponad 140 stopni - to czegoś takiego (ze względów geometryczych) w ogóle nie zrobisz na siłownikach liniowych i pozostaje użyć albo ramieniówek albo (przy kątach zbliżonych do 180 stopni) podziemnych z przystawką zwiększającą kąt ale to ZUPEŁNIE inna półka cenowa.
 • #9
  ACCel
  Level 22  
  Ten sposób montażu zawiasów wynika z tego że brama ma mieć możliwość otwarcia powyżej 140 stopni, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach oraz ręcznie. Przy normalnej pracy wystarczy 110-120 które dają siłowniki.

  Chyba wypadnie na Somfy Exavia 500 z Castoramy za niecałe 1200zł. Jest długi, problemy z elektroniką to głównie kondensatory za parę złotych po kilku latach. Ale jakby co to po tych kilku latach można kupić jakąś polska centralkę za 350zł.

  Wingo 3524 niestety kosztuje ponad 1800zł.
 • #10
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Exavia - zalety:
  Silniki 24V - nie potrzebują kondensatorów (ale centralka po kilku latach potrzebuje ... :) ), centralka ma funkcję antyzgnieceniową, dla ciebie jeszcze trzy zalety - przedłużone siłowniki (wysuw 50 cm), wysokie wsporniki - ułatwiające montaż w twojej geometrii, wysprzęglanie polegające na fizycznym wyjęciu siłownika z zaczepu skrzydła i umożliwiające ręczne otwarcie na większy kąt (w innych siłownikach liniowych po wysprzęgleniu bramę dalej można otworzyć tylko o kąt na jaki pozwala siłownik, chyba że go wykręcić).
  Wady- brak jakiejkolwiek modyfikacji parametrów - np określenia poziomu zabezpieczenia przed zgnieceniem - w efekcie zestaw nadaje się tylko do lekkich, ażurowych bram bo (jak zresztą powtarza się w komentarzach z Castoramy) nie dają rady przy większym wietrze i litej, cięższej bramie.
  - brak możliwości podłączenia akcesoriów innych niż Somfy (włacznik ścienny, dodatkowe fotokomórki, domofon itp) - jeśli będziesz chciał coś takiego podpiąć - zestaw z taniego zrobi się mniej tani....
 • #11
  ACCel
  Level 22  
  Jeżeli chodzi o Exavię to podobno przy samouczeniu trzeba jej dać dodatkowy opór zamykania i otwierania, wtedy nauczy się mocniej reagować na przeszkody.
  Ale Castorama nagle podwyższyła cenę na 1400zł :(

  Znalazłem jeszcze jedną ciekawą ofertę SCS Sentinel Opengate 1.
  435mm wysuwu, na bramę 400kg. Francuska firma (grupa Urmet), produkcja niestety chińska, dostępne części zamienne.
  Cena za cały zestaw 1060zł na Amazonie z dostawą. Gwarancja 3 lata. Opinie Niemieckie i Francuskie na Amazonie w większości pozytywne.

  Siłowniki 24V, samouczenie, spowalnianie, możliwość regulacji automatyki przeciążeniowej, normalne akcesoria bez jakichś "busów", pilot 4 kanały, raczej z Keeloq, możliwość podłączenia zewnętrznego wyzwalania. Możliwość bezpośredniego podłączenia akumulatorów 24V. Transofrmator w zasilaniu.
  Jedyne czego nie ma to sterowanie elektrozamkiem furtki, jest tylko elektrozamek do bramy.

  FAAC Genius G-Bat 300 opinie/alternatywy
 • #12
  szuler01031991
  Level 2  
  Witam, mam problem z jednym siłownikiem, co zaprogramuje wszystkie siłowniki to przez parę godzin jest ok, wieczorem, albo na drugi dzień jeden z siłowników jest zresetowany, otwiera się bardzo wolno o tylko do połowy, ktoś się spotkał z takim czymś?
 • #14
  szuler01031991
  Level 2  
  G- Bat 300, ale coś dostał olśnienia i narazie dobrze działa i nawet ponownie nie programowalem, wieczorem było tak jak pisałem a dziś jest już jest Ok, ktoś spotkał się z grupy z czymś takim? I jaka może być tego przyczyna
 • #15
  szuler01031991
  Level 2  
  Dalej mam problem z tym siłownikiem, niewiem od czego to zależy, raz jest dobrze, raz do pół otwiera.