
Użytkownicy na forum bardzo często zwracają się z pytaniem, dlaczego nie działa im tak jakby chcieli detekcja ruchu w monitoringu.
Dostają masę fałszywych powiadomień, a innym razem ich system monitoringu nie zarejestrował ważnego wydarzenia.
Przykładem mogą być poniższe cytaty:
yaro30 wrote:Dostaję masę alertów z kamerki z powodu cieni gałęzi poruszanych na wietrze jakie wypadają w obrębie monitorowania. Czy jest na to jakiś sposób? Czułość mam bliską minimum. Obecnie 40, ale próbowałem i 20. Drzew ściąć nie mogęMam zaznaczone Enable Dynamic Analysis for Motion, ale nie zaświeca mi to żadnych kwadracików przy ruchu. Może to działa tylko we współpracy z rejestratorem tej firmy.
alster1 wrote:Tak działa detekcja ruchu w kamerach i tego nie unikniesz. To nie jest wyrywanie ruchu, tylko w uproszczeniu analiza zmian w obrazie kamery.
yaro30 wrote:Softowo twarze można rozpoznać a poruszającego się cienia nie to trochę słabo. Może to z jakimś PIRem da się spiąć?
kood wrote:Kamera to nie czujnik ruchu, na zewnątrz do wykrywania intruzów stosuje się dość drogie czujki zewnętrzne, bariery itp a i tak nie daje to pewności braku fałszywych alarmów.
Cytaty z tematu: DS-2CD2143G0-I fałszywe alarmy
Tak to nie działa. Jeżeli ktoś się spodziewał, że kamera za kilkaset złotych nie dość, że nagra materiał filmowy, to jeszcze zastąpi droższą od niej zewnętrzną czujkę alarmową, to niestety chyba nie mamy dla niego dobrej wiadomości. System monitoringu nie zastąpi systemu alarmowego. Natomiast może i powinien z nim współpracować.
O współpracy systemu alarmowego z systemem monitoringu można przeczytać między innymi w tym temacie:
Konfiguracja rejestratora telewizji przemysłowej - na co zwrócić uwagę
Tak jak napisał jeden z kolegów - kamera po prostu przeprowadza analizę poszczególnych pikseli/ bloków pikseli. Dla niej ruchem jet po prostu zmiana natężenia oświetlenia, koloru itp. Było np ciemno, a teraz jest jasno, więc coś się zmieniło.
Fałszywe alarmy z detekcji ruchu mogą między innymi wywoływać:
• ruszające się liście i konary drzew
• światła przejeżdżających samochodów
• owady ciągnące w nocy do doświetlaczy IR
• przebijające przez chmury słońce czy księżyc
• szumy własne słabej jakości przetwornika
• zakłócenia w torze transmisji obrazu
Owszem, możemy ograniczać pole detekcji ruchu kamery czy zmniejszać czułość owej detekcji, ale musimy zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy...
Detekcja w kamerach będzie działała inaczej w dzień, gdzie wszystko jest bardziej kontrastowe, a inaczej w nocy, gdy cały obraz jest w odcieniach szarości. Zmniejszając czułość detekcji w dzień, warto sprawdzić, jak to będzie działało w nocy. Szczególnie jest to ważne, gdy o detekcję opieramy wyzwalanie nagrywania, czy wysyłanie nagrań, zdjęć np. na zewnętrzny FTP.
Czy walcząc z fałszywymi alarmami, nie spowodujemy, że nasz system monitoringu nie zarejestruje ważnych dla nas zdarzeń?
W takim razie, po co jest ta detekcja ruchu czy np. przekroczenia linii?
• Wspiera pracę operatora monitoringu.. Nikt nie jest w stanie non stop śledzić obrazu z większej ilości kamer. Alarm z detekcji ruchu czy przekroczenia linii pozwala zwrócić uwagę operatora w danej chwili na obraz z danej kamery.
• Pozwala oszczędzać miejsce na dysku, a co za tym idzie - wydłużyć czas nagrania przy tej samej pojemności. System uruchamia nagrywanie po detekcji ruchu lub nagrywa ciągle, a z chwilą zarejestrowania ruchu, podnosi parametry zapisywanego obrazu. Przykładowo, normalnie system nagrywa 2-3 klatki na sekundę, a z chwilą wykrycia ruchu podnosi "prędkość" zapisu do większej liczby klatek.
• Ułatwienia przeglądania zgromadzonego materiału, znalezienie interesujących nas fragmentów. Mniej nagranego materiału lub zapis ciągły, ale ze znacznikami detekcji czy przekroczenia linii, to mniej czasu spędzonego przed monitorem na oglądaniu zapisu z monitoringu.
• Może wywoływać akcje powiązane: uruchamiać sygnalizację dźwiękową, rozpocząć nagrywanie materiału na zewnętrznym serwerze (zdjęć lub filmów), podnosząc tym samym zdecydowanie bezpieczeństwo danych w naszym systemie.
Zaawansowana analityka obrazu i funkcja rozpoznawania tablic rejestracyjnych
No dobrze, to w takim razie jak to jest - pytają często użytkownicy - że system monitoringu potrafi wykryć i rozpoznać twarz, tablice rejestracyjne, wtargnięcie czy opuszczenie strefy, pozostawienie czegoś w strefie, a nie daje sobie rady ze zwykłą detekcją ruchu.
Owszem potrafi i więcej, ale nigdy ze 100% dokładnością. Ponadto musimy spełnić szereg wymagań dotyczących:
• prawidłowego oświetlenia,
• kąta, pod jakim kamera będzie tę scenę obserwować,
• proporcji obserwowanego obiektu do wielkości całej obserwowanej sceny.
Podstawą jest oczywiście dobrej jakości materiał wyjściowy uzyskany z dobrej jakości kamer.
Kamery a czujki ruchu PIR
Mówiąc o detekcji ruchu w kamerach, warto chyba wspomnieć jeszcze o dwóch rzeczach. Po pierwsze są też kamery z wbudowanymi czujkami ruchu PIR, działającymi na tej samej zasadzie, co czujki ruchu w systemach alarmowych. Jakość owych detektorów pozostawia wiele do życzenia, ale jest to już rozwiązanie dające jakieś szanse na prawidłowe działanie i co ważne - zachowuje się w podobny sposób zarówno w dzień, jak i w nocy. Przykładem tego typu kamer są wszelkiego rodzaju fotopułapki.
Druga kategoria to nieco bardziej zaawansowane kamery IP i rejestratory posiadające odpowiednie wejścia, po których mogą odbierać one sygnały o detekcji ruchu z zewnętrznych czujek alarmowych podłączonych bezpośrednio lub za pośrednictwem central alarmowych.
Przykładowa kamera: APTI-122C6-3611WP-Z https://sklep.delta.poznan.pl/kamera-ip-apti-122c6-3611wp-z-12-mpx-3-6-11-mm-strongmotozoom-strong_l1_p15308.html
Przykładowy rejestrator: Dahua NVR4208-P https://sklep.delta.poznan.pl/rejestrator-ip-nvr4208-p-8-kanalow-4-portowy-switch-poe-dahua_l1_p14727.html
Cytaty z innych tematów:
mikan4 wrote:W ustawieniach detekcji masz suwak czułości (wystarczy zajrzeć do instrukcji). Niestety ustawienie organoleptycznie, czyli z osobą naruszającą pole detekcji, również warto ręcznie narysować siatkę detekcji (z wyłączeniem drzew i innych elementów mogących wzbudzać - tu zakładam rozsądne podejście programującego).
Raz czy dwa klient uparł się na e-mail z alarmu i detekcji - jak szybko był chętny, tak jeszcze szybciej chciał, żeby mu to wyłączyć (w sklepie się to w ogóle nie sprawdziło, mail został zapchany w ciągu tygodnia, efekt alarmowy żaden, bo klient już tego samego dnia przestał reagować na powiadomienia alarmowe).
mikan4 wrote:]W detekcji można ustawić czas przed i po zdarzeniu żeby nagranie zachować (bo DVR nagrywa przez bufor, więc nic nie ginie). Pobaw się ROI i przekraczaniem linii (te dvr-y powinny obsługiwać tą funkcję), powinno trochę pomóc, a jak się uprzesz tylko na detekcję to zmień sobie czułość trochę (niestety śle na maila masę syfu i tego do końca nie da się uniknąć, wystarczy że najedzie reflektorem auto w nocy już jest zmiana sceny a więc detekcja jest, choć nie było wtargnięcia
z tematu: Ustawienia detekcji ruchu kamery Hikvision a zdjecia na email
jpl wrote:W 90% detekcja ruchu jest realizowana w KAMERACH IP - wewnątrz kamer.
Kamera ma ją wbudowaną w procesor ARM, i jak złapie detekcje ruchu - wysyła sygnał do rejestratora - i wtedy rejestrator zaczyna np nagrywać.
Niestety taka detekcja w kamerze ma swoje minusy, ponieważ przy szerokim kącie widzenia... osoba idąca w oddali tak naprawdę np narusza 50 bloków na 1000 - dla kamery to jest około 5%... co tak naprawdę w przypadku kamer IP to czasami jest poziom szumu... dlatego w końcu detekcja nie jest uruchamiana przez kamerę... i rejestrator nie nagrywa.
Taki typ detekcji podyktowany jest tym że potrzebujesz bardzo dużo zasobów procesora żeby zrobić detekcje ruchu na obrazie H.264 - który defacto jest dostarczany do rejestratora. Dla przykładu kiedyś podłączyłem kamerę do systemu GEOVISION, kamer 1,3MP. Detekcja ruchu w kamerze - zajętość procesora 5%. Detekcja ruchu w programie (czyli każda klatka analizowana i dokładniejsza) - zajętość procesora 40%...
Rejestratory standardowe, które kupujemy, nie mają takiej mocy obliczeniowej, dlatego bazują na sygnałach przysyłanych przez samą kamerę.
Michał_Szi napisał:
z reguły jak ustawie w rejestratorze też to działa różnie w zależności od rejestratora
Dlatego że np wersje ONVIF nie są w pełni zgrane.... albo np kamera posiada niższą wersję ONVIF.
Często da się to naprawić w następujący sposób - wchodzisz w kamerę i tam ustawiasz na sztywno detekcje ruchu - w rejestratorze tylko włączasz tą funkcję (bez konfiguracji) - i włączasz harmonogram.
W wielu przypadkach działa.
A dlaczego z rejestratora czasami nie skonfigurujesz tego? Bo np pewne kamery obsługują tylko 3 maski detekcji ruchu... a rejestrator ma jedną maskę globalną (1 maska - może być na cały obraz) - i teraz przy konfiguracji... rejestrator i kamera się nie dogadują.
z tematu: Jak działa detekcja ruchu w systemie kamer IP
GRZEGORZ OST wrote:Nocą zawsze będziesz miał problemy z detekcją. Spróbuj się posilać opcjami VCA „przekroczenie linii” lub „wtargnięcie w obszar”
z tematu: Detekcja ruchu w kamerach Hikvision
------------------------------------------------
Ogłoszenie
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
Poradniki dot. systemów zabezpieczeń
Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
Systemy zabezpieczeń
Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
Poradniki Ogólne