Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaryjny system podtrzymania zasilania systemów komputerowych kupie dla firmy.

10 Sie 2019 10:08 303 14
 • Poziom 8  
  Mam do firmy zakupić system awaryjnego podtrzymania zasilania systemów komputerowych, czyli jakieś 25 komputerów (200W) oraz urządzenia sieciowe i NAS w szafie teletechnicznej (500W). Firma państwowa więc nie mogę przekroczyć zaplanowanej kwoty w wysokości 30 tys zł netto. Czy w tym budżecie jestem w stanie nabyć poniższy zestaw, którego nie będę musiał naprawiać po każdym rozruchu?
  - stacjonarny generator prądotwórczy 10kVA z AVR (ESN)
  - automatyka ATS (SZR)
  - zasilacz awaryjny UPS 10kVA trójfazowy
  - instalacja i uruchomienie zestawu
 • Sklep ECSYSTEM
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  bednarus3 napisał:
  Firma państwowa więc nie mogę przekroczyć zaplanowanej kwoty w wysokości 30 tys zł netto

  A "planista" to księgowy/a? Nie jest wymagany projekt na system? Nie ma wymogu ogłoszenia przetargu?
  Aby sensownie to rozwiązać, to obawiam się że te 30 tyś. to będzie mało. Sam UPS w miarę przyzwoity to spory wydatek: https://kompleksmedia.pl/ups-power-walker-vfi...MI6JiI-PT34wIViNCyCh2jUA8HEAQYBCABEgJjhfD_BwE
 • Poziom 8  
  Oczywiście, że musi być zakup zgodny z procedurą zamówień publicznych. Przy tej kwocie to będzie prawdopodobnie zapytanie ofertowe. Żeby przeprowadzić jakiekolwiek postępowanie należy zrobić specyfikację techniczną przedmiotu zamówienia. Czy potrzebny projekt to nie wiem. Na razie robię rozeznanie co w tej cenie mogę kupić, żeby przygotować specyfikację adekwatną do pieniędzy przeznaczonych na to zamówienie.
  W tej kwocie na przykład dostanę:
  Agregat prądotwórczy Proton ZPP 20-O (20kW - 24kW) + Automatyka SZR - około 18 tys zł netto
  UPS PowerWalker VFI 10000 CPE 3/3 BI albo rodzimy CES GX 10 T - około 11 tys zł netto
  29 tys zł netto. Idealnie. Pytanie ile taki zestaw będzie służył.
 • Sklep ECSYSTEM
 • Poziom 31  
  Zestaw będzie służył tak długo jak długo będzie odpowiednio konserwowany, tj konserwacja baterii w UPS oraz systematyczność w konserwacji agregatu, oleje filtry, jakość paliwa. dodatkowo agregat będzie trzeba testować regularnie pod obciążeniem a dodatkowo raz w roku warto by go obciążyć w 100% pod obciążnicą.
 • Poziom 8  
  Dużo tańszy zestaw:
  Agregat prądotwórczy KRAFTWELE SDG16000 + Automatyka SZR - około 7 tys zł netto
  UPS PowerWalker VFI 10000 CPE 3/3 BI albo rodzimy CES GX 10 T - około 11 tys zł netto
  Chociaż o wiele bardziej kusi KRAFTWELE SDG18000 SILENT 4R którego z ATS można mieć za 15 tys zł netto.
  Co sądzicie o generatorach prądotwórczych KRAFTWELE?
 • Poziom 31  
  KRAFTWELE dla mnie No Name i nie wiem czy do konca można na nich polegać, ale przy systematycznym serwisowaniu i testowaniu powinno się wyłapać wszelkie niedociągnięcia.
 • Poziom 8  
  Jeszcze na taki natrafiłem
  Agregat prądotwórczy Proton 12000 Oasis 360° Diesel
  Co sądzicie?
 • Poziom 31  
  Kolego same te kosmiczne nazwy powinny Ci dac do myślenia. Szukaj czegos z FOGO, SDMO, Pramac...
 • Poziom 39  
  Co się ty czy agregatu to ma on stać na zewnątrz czyli zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych monitoring czy wewnątrz a co za tym idzie odprowadzanie spalin i cała z tym związana instalacja, to też są koszty inwestycji. Nie postawisz przecież agregatu komuś pod oknem a tym bardziej w piwnicy.
 • Poziom 12  
  Witaj,
  Przede wszystkim to przemyśl zakup UPS`a trójfazowego. Generalnie problem z takim UPSem jest jeden - każda z faz musi być obciążona mniej więcej podobnym obciążeniem. O ile w przypadku podpinania urzadzeń trójfazowych to nie jest problemem, tak jeśli masz 25 komputerów, a chodzi 5 na jednej fazie, 10 na drugiej a np. w danej chwili O na trzeciej to UPS po prostu może co chwile sygnalizować błąd i się posypie prędzej czy później.

  Osobiście byłbym zdania aby przemyśleć, czy nie kupic po prostu dobrego UPS`a jednofazowego ale np. z Battery Packiem:
  https://kompleksmedia.pl/zestaw-ups-vfi-10000-tgb-battery-pack-10134038,id4271.html - tutaj możesz podłączyć maksymalnie 10kW

  Lub też jak potrzebujesz więcej mocy to np coś takiego:
  https://kompleksmedia.pl/ups-power-walker-vfi-20000tp-3-1,id2092.html - tutaj możesz podłączyć maksymalnie 18kW

  Wtedy co prawda musisz stworzyć dla jednej fazy tzw. Linię gwarantowanego napięcia, ale masz przynajmniej pewność, że Ci sie wszystko nie posypie:-)

  Aaa i jeszcze jedno. Jak planujesz zakup agregatu i chcesz by dobrze współpracował z UPSem. To agregat musi być dwa razy mocniejszy od UPS`a. Jeśli masz UPS 10kW to agregat powinieneś mieć minimum 20kW.
 • Poziom 8  
  induriel_instalator napisał:
  Przede wszystkim to przemyśl zakup UPS`a trójfazowego. Generalnie problem z takim UPSem jest jeden - każda z faz musi być obciążona mniej więcej podobnym obciążeniem. O ile w przypadku podpinania urządzeń trójfazowych to nie jest problemem, tak jeśli masz 25 komputerów, a chodzi 5 na jednej fazie, 10 na drugiej a np. w danej chwili O na trzeciej to UPS po prostu może co chwile sygnalizować błąd i się posypie prędzej czy później.

  To samo kiedyś usłyszałem w rozmowie telefonicznej możliwe, że przeprowadzanej nawet z panem. W drugiej firmie mam właśnie UPS trójfazowy do podtrzymywania zasilania systemów komputerowych, gdzie ilość urządzeń, co za tym idzie obciążenie na każdej fazie jest zbliżone. Niestety nie wszystkie urządzenia są zawsze włączone i zdarzyła się awaria. Następnie w przeciągu tygodnia po naprawie powtórzyła się. Naprawa pochłonęła więcej niż identyczne, używane urządzenie.
  A może UPS z trójfazowym wejściem i jednofazowym wyjściem?
  Wracając do tematu. Powtórzę, że mam budżet w wysokości 30 tys. zł netto. Maksymalne obciążenie sieci będzie na poziomie 6kW. UPS 10kW z akumulatorami to koszt około 11 tys. zł netto. Jeżeli będzie agregat, to instalacja pochłonie jakieś 3000 zł netto. Na generator prądotwórczy zostaje 16 tys zł. netto, więc nie ma z czym szaleć. Założenie jest takie, żeby uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z projektem to generator ma być przewoźny. Jedynym agregatem spełniającym założenia, mieszczącym się w budżecie i zbliżonym do wspomnianych wcześniej 20kW jest chińczyk KRAFTWELE SDG18000 SILENT, który na papierze ma maksymalnie około 16kW. Ale czy ta dwukrotnie większa moc generatora jest aż tak niezbędna? Boję się, że jak kupię KRAFTWELE, to nie będę w stanie dostać niezbędnych materiałów np. filtrów do przeprowadzenia serwisu. Z drugiej strony, na podstawie łącznego czasu braku zasilania w firmie, szacuję, że agregat będzie pracował jakieś 10 godzin w roku, z czego dwie godziny będą w trakcie przeprowadzania serwisu. Skoro agregat będzie praktycznie nieużywany, to czy trzeba mieć markowe, drogie urządzenie.
  niewolno2 napisał:
  Co się ty czy agregatu to ma on stać na zewnątrz czyli zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych monitoring czy wewnątrz a co za tym idzie odprowadzanie spalin i cała z tym związana instalacja, to też są koszty inwestycji. Nie postawisz przecież agregatu komuś pod oknem a tym bardziej w piwnicy.

  Agregat będzie stał na zewnątrz za budynkiem gospodarczym. Teren jest ogrodzony, monitorowany. Dodatkowo urządzenie będzie postawione w zamykanej na klucz, zadaszonej klatce.
 • Poziom 31  
  Agregat stojący na zewnatrz powinien posiadać podgrzewanie oraz ciagle ladowanie akumulatora.
 • Poziom 12  
  Jeśli podłączone obciążenie nie będzie przekraczać 6kW to nie ma sensu stosować mega drogiego UPS`a lub nawet zestawu z Battery Packiem.
  UPS powinien podtrzymać tak długo - jak długo włącza się agregat. Sprawdź w specyfikacji agregatu jak długo trwa uzyskanie pełni mocy.

  Dla przykładu taki UPS:
  - http://kompleksmedia.pl/img/products/22/71/16_max.jpg
  Podtrzyma 6kW przez około 6.7 minuty. Taki UPS możesz też w przyszłości
  rozbudować o dodatkowy Battery Pack (o ile będzie taka potrzeba).
  - https://kompleksmedia.pl/zestaw-ups-vfi-10000-ct-battery-pack-10120557,id4256.html
  a taki zestaw około 20 minut.

  Agregat musi być minimum dwa razy większy. Jest to konieczny wymóg w zasadzie każdego producenta UPSów. Musi mieć odpowiednią moc by naładować baterię w UPSie.
 • Poziom 34  
  bednarus3 napisał:
  na podstawie łącznego czasu braku zasilania w firmie, szacuję, że agregat będzie pracował jakieś 10 godzin w roku, z czego dwie godziny będą w trakcie przeprowadzania serwisu

  Czy dysponujesz jakimś rejestrem przerw zasilania (statystycznie jak często i jak długo) oraz jakie wymagania dostępności infrastruktury IT postawiono Ci przy realizacji tego projektu?
 • Poziom 42  
  Każdy komputer ma swój UPS. Lub jeżeli masz wydzielone obwody tylko pod komputery i wiesz na pewno że żadna pani nie podłączyła do gniazdka, bo jest tak blisko czajnika. To można większe zbiorczo jednofazowe. Do tego generator.