Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica elektryczna na kominie

10 Sie 2019 12:03 405 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    Czy można umieścić rozdzielnicę na kominie (tradycyjnym), od strony, na której znajdują się jedynie przewody wentylacyjne (przewód spalinowy od pieca znajduje się w jednym z czterech przewodów po drugiej stronie komina)? Akurat w tym miejscu jest dobra wnęka, w której można przynajmniej odrobinę schować rozdzielnicę w bardzo niewielkim korytarzu. W jaki sposób przepisy regulują kwestię usytuowania rozdzielnic elektrycznych w budynku jednorodzinnym?

Poniżej zamieszczam rzut korytarzu
    Rozdzielnica elektryczna na kominie
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Tu musiałby wypowiedzieć się ktoś kto na codzień zajmuje się projektowaniem instalacji. Jeśli dobrze pamiętam w GB nie wolno nawet puścić przewodu który przechodziłby po powierzchni a tym bardziej wewnątrz komina (pod tynkiem). Związane jest to z temperaturą otoczenia. W Skandynawii takie usytuowanie jest niedopuszczalne. Myślę że w PL może być podobnie.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za zainteresowanie się tematem :) Zapomniałem dodać, że chciałbym założyć rozdzielnicę natynkową.

Stara instalacja jest prowadzona wzdłuż korytarza na drugim kominie (widoczny na załączonym rysunku), do którego kiedyś przyłączony był jeszcze piec kaflowy, a dzisiaj pełni funkcję jedynie wentylacji, więc widocznie w PRL-u takie rozwiązanie było możliwe.
  • Poziom 24  
    Osobiście unikam tego typu lokalizacji, jednak spotkałem się z wykorzystaniem szybu wentylacyjnego do poprowadzenia przewodów. Jednak to było zgłaszane i projektowane od początku, a nie wlasna decyzja.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Warto skonsultować to z projektantem (a on pewnie z kominiarzem), ale patrząc na rysunek, to szczerze mówiąc nie widzę żadnych przeciwwskazań do umieszczenia rozdzielnicy we wnęce.

Dawno temu wpajano mi zasadę (ale raczej na zasadzie dobrej praktyki, niż sztywnego przepisu), żeby w ścianie będącej częścią komina ciepłowniczego nie umieszczać elementów montażowych (kołków, gwoździ, etc.). Tutaj nawet takiej ewentualności nie ma, skoro od strony rozdzielnicy będą przewody wentylacyjne.
  • Poziom 9  
    Hmm... czyli mamy 1:1. W takim razie będę musiał to jeszcze przemyśleć :) Dzięki za odzew!