Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kemppi minarc Evo 150 nie mogę zmniejszyć prądu

10 Sie 2019 20:08 87 2
  • Poziom 9  
    Naprawiłem już kilka takich spawarek ale z tą mam zagwozdkę. Bez obciążenia można regulować prąd spawania w pełnym zakresie. Jeżeli jednak nastawimy minimalny prąd spawania np 10 to spawa z maksymalnym prądem Mam taką płytę
    Kemppi minarc Evo 150 nie mogę zmniejszyć prądu
    Prąd chyba jest kontrolowany na R108, potem napięcie jest wzmacniane na N6, dalej przez V4 i V8 idzie na N7 i dalej na gniazdo X6 i potem na płytkę procesora. Scalaki pracują , sygnały są przenoszone i pojawiają się na gnieździe. Kontroler powinien ograniczać prąd na modułach IGBT tak by odczyt był zgodny z zadaną nastawą. Niestety tego nie realizuje. Może miał ktoś taki przypadek i może coś rozsądnego doradzić. Płytka procesora sprawna, skalibrować nie można, moduły działają, nastawy wstępnie można z powodzeniem realizować.
  • Specjalista - spawarki
    Najczęściej w tych maszynach jest problem z pomiarem napięcia na stronie wtórnej, jakiś pęknięty rezystor, ale za każdym razem inny ;) . Najlepiej pomierzyć sygnały na taśmie, czy są prawidłowe, możliwe, że jeżeli panel nie widzi spadku napięcia biegu jałowego, to nie czyta nastawy prądu.
  • Poziom 9  
    Sprawdzałem sygnały na taśmie Przy zasilaniu zewnętrznym napięciem =16V pojawia się w dolnej części napięcie = 12v. Podałem sygnał zmienny na wejście 2 wzm. operacyjnego N6 i sprawdzałem impulsy na taśmie i były sygnały odpowiadające logice działania układu separacji impulsów z tym, że ampl. sygnałów gwałtownie malała przy częstotliwościach przekraczających 10 khz. Nie wiem dokładnie na jakich częstotliwościach pracuje transformator ale z pomiarów wyszło, że ok 150 kHz. Nie wiem czy ten spadek amplitudy sygn wyj. nie powoduje braku odczytów na procesorze. Podłączyłem do kontroli sprawną płytę i zachowanie układu było b. podobne i znowu nie wiem gdzie szukać defektu. Muszę dodać, że dostałem tę spawarkę jako "trupa" i znalazłem zimny lut na pierwszej diodzie LED kontrolującej napięcie zasilające. Jak to zrobiłem to spawarka ruszyła, ale zaskoczeniem było, że nie można regulować prądu. Rzadko zdarza się, że dwa uszkodzenia występują jednocześnie i niekorzystne jest to, że to wszystko zalane jakimś " silikonem". >> A tak przy okazji czym kolega zabezpiecza wyskrobany " silikon" po naprawach. << W zasadzie sprawdziłem połączenia i rezystancje, ale można spróbować ponownie. Serdeczne dzięki za sugestie, ale jeśli coś przyjdzie do głowy to bardzo proszę o następne przemyślenia.