Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino (klon) UNO - Błędy programu GRBL

11 Sie 2019 11:19 546 33
  • Poziom 8  
    Witam, to jest moje pierwsze zetknięcie z arduino.
    Gdy chcę wgrać Grbl wywala mi błąd:
    Arduino:1.8.9 (Windows 7), Płytka:"Arduino/Genuino Uno"

In file included from D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\grbl/grbl.h:43:0,

from D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\grbl\examples\grblUpload\grblUpload.ino:27:

D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\grbl/nuts_bolts.h:51:0: warning: "max" redefined

#define max(a,b) (((a) > (b)) ? (a) : (b))

^

In file included from sketch\grblUpload.ino.cpp:1:0:

D:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:93:0: note: this is the location of the previous definition

#define max(a,b) ((a)>(b)?(a):(b))

^

In file included from D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\grbl/grbl.h:43:0,

from D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\grbl\examples\grblUpload\grblUpload.ino:27:

D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\grbl/nuts_bolts.h:52:0: warning: "min" redefined

#define min(a,b) (((a) < (b)) ? (a) : (b))

^

D:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:92:0: note: this is the location of the previous definition

#define min(a,b) ((a)<(b)?(a):(b))

^

D:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\grbl/nuts_bolts.h:55:0: warning: "bit" redefined

#define bit(n) (1 << n)

^

D:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:123:0: note: this is the location of the previous definition

#define bit(b) (1UL << (b))

^

Szkic używa 29868 bajtów (92%) pamięci programu. Maksimum to 32256 bajtów.
    Zmienne globalne używają 1484 bajtów (72%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 564 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2048 bajtów.
    Podczas ładowania szkicu wystąpił błąd

Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w
    File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
    szczegółowe informacje podczas kompilacji"

Sterowniki mam zainstalowane odpowiednie (ch340), w menadżerze urządzeń wykrywa pod com7, w programie ide mam ustawioną płytkę uno i port com 7, tak jak powinno być. Gdy wgrywam eeprom_clear wszytko ładuje się ok, przykładowe szkice też wgrywają sie ok, a grbl nie. Mam zrobione biblioteki grbl master tak jak powinno być tzn. folder grbl, który jest w grbl master przeniosłem do folderu z bibliotekami.
    Nie mam pojęcia co mam już zrobić próbowałem różnych sposobów, klikanie reset podczas wgrywania, xloader też nie chcę załadować pliku grbl.hex.
    Co może być przyczyną?
    Dodam jeszcze, że podczas wgrywania na początku mrugają diody i po chwili gasną. Dioda on świeci się cały czas.
  • Poziom 30  
    Używaj code do pokazywania komunikatów, niektóre zlepki znaków zostały zamienione na emotikony. W ustawieniach Arduino włącz pełne komunikaty podczas kompilacji i wgrywania, dowiesz się więcej. Spróbuj z innym UNO lub wgraj używając programatora, USBASP można mieć już za 5zł cierpliwie czekając na dostawę z Chin, w PL za 10 + koszt wysyłki.
  • Poziom 32  
    @carrozzeria, zrób prosty test:
    - podłącz swoje Adruino do komputera
    - odpal Arduino IDE
    - wybierz swoją płytkę w menu "narzędzia"
    - przejdź do: plik -> przykłady -> basics -> blink i wgraj*
    Tym sposobem sprawdzisz swój bootloader, połączenie z płytką etc.

*jeżeli wszystko będzie OK to dioda na płytce Arduino będzie sobie radośnie mrugać ;)
  • Poziom 31  
    carrozzeria napisał:
    Wertując internet doczytałem się właśnie, że trzeba wgrać bootloader i to powinno załatwić sprawę. Dam znać jak ogarnę temat.

Wow, a gdzie taką "poradę" znalazłeś ? ;)
    Ty jeszcze nie doszedłeś raczej do wgrywania, na razie masz błąd kompilacji.

Czytałeś to ? https://github.com/grbl/grbl/wiki/Compiling-Grbl
    Dodałeś bibliotekę grbl do Arduino IDE ?

Pozdr
  • Poziom 33  
    carrozzeria napisał:
    Co mam w nim zmienić?

Tak, przeczytać, co jest napisane w: https://github.com/gnea/grbl/wiki/Compiling-Grbl

Użyć pliku: https://github.com/gnea/grbl/blob/master/grbl/examples/grblUpload/grblUpload.ino
  • Poziom 31  
    Jeżeli prawidłowo zainstalujesz bibliotekę grbl to wszystko kompiluje się bez żadnego problemu, włącznie z wgrywaniem.

Oto dowód :

Pozdr
  • Poziom 36  
    carrozzeria napisał:
    Witam, to jest moje pierwsze zetknięcie z arduino.
    Gdy chcę wgrać Grbl wywala mi błąd:

Zmienne globalne używają 1484 bajtów (72%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 564 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2048 bajtów.

Z powyższego cytatu wynika że kompilacja szkicu została ukończona; chociaż z błędami (!), natomiast z ostatnieego komunikatu wynika drugi problem; - nawet tej błędnej kompilacji nie mozna wgrac. co zwykle świadczy o błednym wybraniu portu, albo samej płyty jeszcze przed kompilacją.
    Wielkośc poprawnie skompilowanego szkicu winna wynosic 30204 bajtów zamiast twoje 29868....

Czy masz jakiś powód że samo Arduino jak i biblioteki masz zainstalowane w nie standardowych lokacjach?
    Jeżeli masz Windows 10 to dodatkowe biblioteki winny znajdowac się w innej lokacji niż to występuje u ciebie.
    Byc moze niektóre pliki tej biblioteki (grbl) podczas jej installacji uległy uszkodzeniu, co tłumaczyłoby powód występowania błędów.
    W normalnych (poprawnych) warunkach, kompilacja i wpisanie tego właśnie pliku trwa u mnie dokładnie (!) 21 sekund, z czego większośc czasu to kompilacja.

e marcus
  • Poziom 8  
    piterek-23 napisał:
    carrozzeria, zrób prosty test:
    - podłącz swoje Adruino do komputera
    - odpal Arduino IDE
    - wybierz swoją płytkę w menu "narzędzia"
    - przejdź do: plik -> przykłady -> basics -> blink i wgraj*
    Tym sposobem sprawdzisz swój bootloader, połączenie z płytką etc.

*jeżeli wszystko będzie OK to dioda na płytce Arduino będzie sobie radośnie mrugać

Na samym początku napisałem, że przykładowe szkice wygrywają się bez problemu 🙂
    Slawek K. napisał:
    Wow, a gdzie taką "poradę" znalazłeś ?

https://youtu.be/HHF45zhe_9U
    Slawek K. napisał:
    Jeżeli prawidłowo zainstalujesz bibliotekę grbl to wszystko kompiluje się bez żadnego problemu, włącznie z wgrywaniem.

Biblioteki grbl mam zainstalowane w folderze programu IDE, oczywiście w library.
    emarcus napisał:
    Z powyższego cytatu wynika że kompilacja szkicu została ukończona; chociaż z błędami (!), natomiast z ostatnieego komunikatu wynika drugi problem; - nawet tej błędnej kompilacji nie mozna wgrac. co zwykle świadczy o błednym wybraniu portu, albo samej płyty jeszcze przed kompilacją.
    Wielkośc poprawnie skompilowanego szkicu winna wynosic 30204 bajtów zamiast twoje 29868....

Czy masz jakiś powód że samo Arduino jak i biblioteki masz zainstalowane w nie standardowych lokacjach?
    Jeżeli masz Windows 10 to dodatkowe biblioteki winny znajdowac się w innej lokacji niż to występuje u ciebie.
    Byc moze niektóre pliki tej biblioteki (grbl) podczas jej installacji uległy uszkodzeniu, co tłumaczyłoby powód występowania błędów.
    W normalnych (poprawnych) warunkach, kompilacja i wpisanie tego właśnie pliku trwa u mnie dokładnie (!) 21 sekund, z czego większośc czasu to kompilacja.

Płytkę mam wybraną Arduino uno, port taki jak w menadżerze urządzeń CH340. Biblioteka jest w standardowej lokalizacji, robiłem zgodnie z kilkoma poradnikami. Na komputerze mam wgranego Windows'a 7. Grbl ściągnąłem z strony "producenta" i nic w nim nie zmieniałem.
    Biblioteki wgrywałem przez opcję programu IDE, a po wystąpieniu błędu przenosiłem sam folder grbl z folderu grbl_master do folderu library w arduino IDE i tak samo błąd występuje.
  • Poziom 36  
    carrozzeria napisał:

Biblioteki wgrywałem przez opcję programu IDE, a po wystąpieniu błędu przenosiłem sam folder grbl z folderu grbl_master do folderu library w arduino IDE i tak samo błąd występuje.

Jeżeli to prawda co piszesz, to wydaje się że tu będzie źródło twojego problemu...
    1. W zasadzie nie ma absolutnego wymogu aby Arduino IDE był zainstalowany na dysku głównym w C:\Program Files (x86) lecz takie zalecenie istnieje.
    2. Biblioteki (libraries) w tym środowisku mogą byc instalowane w dwóch miejscach (arduino je odnajduje)
    Biblioteki, zawarte w pakiecie instalacyjnym (około 20) są instalowane do folderu ‘ arduino\libraries’ razem z innymi podczas instalacji IDE, natomiast dodatkowo doinstalowywane później, znajdują się w innej lokacji: w twoim/ (użytkownika) profilu; Documents\arduino\libraries. W Windows 7 pewnie będzie ‘My Documents\...
    3. Zasadą jest, że każda biblioteka i towarzyszące jej pliki winny znajdowac się we wspólnym folderze o nazwie tej samej co biblioteka.
    4. Nie jest absolutnie wymagane instalowanie bibliotek przez ‘Library Manager’, czy też’Add.Zip Library...; – można to robic samemu, co jednak może wprowadzic pewne błędy uniemożliwiające poprawną kompilację, szczególnie w Waszych systemach z 'koniecznością' P-literek (polskie ogonki). Arduino nic na ten temat nie wie.... i z tego tytułu może się niekiedy ‘gubic’.
    Jeżeli pobrałeś z internetu skompresowany plik tej biblioteki (grbl-master.zip’). i po –unzip otrzymałeś całośc w folderze ‘grbl-master’; - możesz skopiowac tylko folder ‘grbl’ do folderu ‘My documents\arduino\libraries’ Nie ‘library’ (liczba mnoga, nie pojedyncza !).
    Powinieneś otrzymac coś podobnego jak niżej:
    Windows 10 jest bardziej rygorystyczny i nie zezwala na samowolne kopiowanie czegokolwiek do folderów systemowych.

e marcus
  • Poziom 8  
    A więc tak, odinstalowałem program, usunąłem wszystkie jego foldery, razem z tym w moich dokumentach. Usunąłem wszystkie pliki związane z grbl. Zainstalowałem program na głównym dysku potem zrobiłem wszystko zgodnie z tym filmikiem https://www.youtube.com/watch?v=m998bYioHqs&t=374s (dodam, że na tym filmiku widać w programie ide, że plik grbl zajmuje tyle samo miejsca na arduino co u mnie)
    łącznie z pobraniem nowego pliku grbl, tak jak na filmiku. I znowu to samo
    Cytat:

Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w
    File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
    szczegółowe informacje podczas kompilacji"

Tym razem po przeczytaniu waszych komentarzy i obejrzeniu tego filmiku mam pewność, że wszystko zrobiłem dobrze, a jednak występuje błąd. Chyba gościu z tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=HHF45zhe_9U&t=6s ma rację.
    Próba numer dwa
    Cytat:

C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -hardware C:\Users\Maciej\AppData\Local\Arduino15\packages -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -tools C:\Users\Maciej\AppData\Local\Arduino15\packages -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=1A86_7523 -ide-version=10809 -build-path C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726 -warnings=none -build-cache C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_cache_884780 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino14.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-5.4.0-atmel3.6.1-arduino2.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.2.1.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\examples\grblUpload\grblUpload.ino
    C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -compile -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -hardware C:\Users\Maciej\AppData\Local\Arduino15\packages -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -tools C:\Users\Maciej\AppData\Local\Arduino15\packages -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=1A86_7523 -ide-version=10809 -build-path C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726 -warnings=none -build-cache C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_cache_884780 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino14.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-5.4.0-atmel3.6.1-arduino2.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.2.1.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\examples\grblUpload\grblUpload.ino
    Using board 'uno' from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr
    Using core 'arduino' from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr
    Detecting libraries used...
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10809 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\sketch\\grblUpload.ino.cpp" -o nul
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10809 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "-IC:\\Users\\Maciej\\Documents\\Arduino\\libraries\\grbl" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\sketch\\grblUpload.ino.cpp" -o nul
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\coolant_control.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\eeprom.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\gcode.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\limits.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\main.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\motion_control.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\nuts_bolts.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\planner.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\print.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\probe.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\protocol.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\report.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\serial.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\settings.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\spindle_control.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\stepper.c
    Using cached library dependencies for file: C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl\system.c
    Generating function prototypes...
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10809 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "-IC:\\Users\\Maciej\\Documents\\Arduino\\libraries\\grbl" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\sketch\\grblUpload.ino.cpp" -o "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\preproc\\ctags_target_for_gcc_minus_e.cpp"
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\tools-builder\\ctags\\5.8-arduino11/ctags" -u --language-force=c++ -f - --c++-kinds=svpf --fields=KSTtzns --line-directives "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\preproc\\ctags_target_for_gcc_minus_e.cpp"
    Kompilowanie szkicu...
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -MMD -flto -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10809 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "-IC:\\Users\\Maciej\\Documents\\Arduino\\libraries\\grbl" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\sketch\\grblUpload.ino.cpp" -o "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\sketch\\grblUpload.ino.cpp.o"
    Compiling libraries...
    Compiling library "grbl"
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\eeprom.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\coolant_control.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\gcode.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\print.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\nuts_bolts.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\limits.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\motion_control.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\probe.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\planner.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\protocol.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\report.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\serial.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\spindle_control.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\settings.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\main.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\stepper.c.o
    Użycie wcześniej skompilowanego pliku: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726\libraries\grbl\system.c.o
    Compiling core...
    Using precompiled core: C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_cache_884780\core\core_arduino_avr_uno_0c812875ac70eb4a9b385d8fb077f54c.a
    Linking everything together...
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-gcc" -w -Os -g -flto -fuse-linker-plugin -Wl,--gc-sections -mmcu=atmega328p -o "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726/grblUpload.ino.elf" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\sketch\\grblUpload.ino.cpp.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\coolant_control.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\eeprom.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\gcode.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\limits.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\main.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\motion_control.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\nuts_bolts.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\planner.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\print.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\probe.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\protocol.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\report.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\serial.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\settings.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\spindle_control.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\stepper.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726\\libraries\\grbl\\system.c.o" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726/..\\arduino_cache_884780\\core\\core_arduino_avr_uno_0c812875ac70eb4a9b385d8fb077f54c.a" "-LC:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726" -lm
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-objcopy" -O ihex -j .eeprom --set-section-flags=.eeprom=alloc,load --no-change-warnings --change-section-lma .eeprom=0 "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726/grblUpload.ino.elf" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726/grblUpload.ino.eep"
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-objcopy" -O ihex -R .eeprom "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726/grblUpload.ino.elf" "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726/grblUpload.ino.hex"
    Użycie biblioteki grbl z folderu C:\Users\Maciej\Documents\Arduino\libraries\grbl (legacy)
    "C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-size" -A "C:\\Users\\Maciej\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_451726/grblUpload.ino.elf"
    C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avrdude -CC:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -carduino -PCOM10 -b115200 -D -Uflash:w:C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726/grblUpload.ino.hex:i

avrdude: Version 6.3-20171130
    Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/
    Copyright (c) 2007-2014 Joerg Wunsch

System wide configuration file is "C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf"

Using Port : COM10
    Using Programmer : arduino
    Overriding Baud Rate : 115200
    AVR Part : ATmega328P
    Chip Erase delay : 9000 us
    PAGEL : PD7
    BS2 : PC2
    RESET disposition : dedicated
    RETRY pulse : SCK
    serial program mode : yes
    parallel program mode : yes
    Timeout : 200
    StabDelay : 100
    CmdexeDelay : 25
    SyncLoops : 32
    ByteDelay : 0
    PollIndex : 3
    PollValue : 0x53
    Memory Detail :

Block Poll Page Polled
    Memory Type Mode Delay Size Indx Paged Size Size #Pages MinW MaxW ReadBack
    ----------- ---- ----- ----- ---- ------ ------ ---- ------ ----- ----- ---------
    eeprom 65 20 4 0 no 1024 4 0 3600 3600 0xff 0xff
    flash 65 6 128 0 yes 32768 128 256 4500 4500 0xff 0xff
    lfuse 0 0 0 0 no 1 0 0 4500 4500 0x00 0x00
    hfuse 0 0 0 0 no 1 0 0 4500 4500 0x00 0x00
    efuse 0 0 0 0 no 1 0 0 4500 4500 0x00 0x00
    lock 0 0 0 0 no 1 0 0 4500 4500 0x00 0x00
    calibration 0 0 0 0 no 1 0 0 0 0 0x00 0x00
    signature 0 0 0 0 no 3 0 0 0 0 0x00 0x00

Programmer Type : Arduino
    Description : Arduino
    Hardware Version: 3
    Firmware Version: 4.4
    Vtarget : 0.3 V
    Varef : 0.3 V
    Oscillator : 28.800 kHz
    SCK period : 3.3 us

avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.00s

avrdude: Device signature = 0x1e950f (probably m328p)
    avrdude: reading input file "C:\Users\Maciej\AppData\Local\Temp\arduino_build_451726/grblUpload.ino.hex"
    avrdude: writing flash (29868 bytes):

Writing | ###############################################avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    #avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    Problem z wgrywaniem na płytkę. Sprawdź http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload w poszukiwaniu sugestii.
  • Poziom 31  
    carrozzeria napisał:
    w programie ide mam ustawioną płytkę uno i port com 7,

carrozzeria napisał:
    System wide configuration file is "C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf"
    Using Port : COM10

W pierwszym poście piszesz, że wybrałeś port COM7, podczas gdy w ostatnim poście widać w logu COM10, jesteś pewien na którym porcie zgłasza Ci się UNO?

Pozdr
  • Poziom 31  
  • Poziom 31  
    Czy do UNO które programujesz masz coś podłączone ? np. shield do silników krokowych ? bo zakładając, że sterowniki do ch340 masz dobrze zainstalowane i wiesz na jakim COM jest UNO, to wygląda, jakby do pinów Rx i Tx(0 i 1) było coś podłączone, co blokuje transmisję.

Pozdr
  • Poziom 33  
    carrozzeria napisał:
    Writing | ###############################################avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

Czy ten komunikat o błędzie wyskakuje pod koniec wgrywania kodu?
  • Poziom 8  
    Slawek K. napisał:
    Czy do UNO które programujesz masz coś podłączone ? np. shield do silników krokowych ? bo zakładając, że sterowniki do ch340 masz dobrze zainstalowane i wiesz na jakim COM jest UNO, to wygląda, jakby do pinów Rx i Tx(0 i 1) było coś podłączone, co blokuje transmisję.

Nie mam nic podłączone.
    khoam napisał:
    carrozzeria napisał:

Czy ten komunikat o błędzie wyskakuje pod koniec wgrywania kodu?

Tak.
  • Poziom 33  
    Jeżeli sprawdzałeś, że proste programy typu blink ładują się poprawnie to tego Uno, a nie ładuje się grblUpload to istnieje pewne (małe) prawdopodobieństwo, że masz jakiś stary bootloader ATmegaBOOT, który zajmuje 2KB flash (nowy Optiboot okupuje tylko 512 bajtów). Wtedy program po prostu się nie zmieści w atmega328. Byłoby to dziwne, bo takie przypadki ze starym bootloaderem zdarzały się w Nano, a nie Uno.

W trakcie kompilacji wprawdzie otrzymujesz komunikat o ilości wolnej pamięci równiej 32256 bajtów, ale jest to wartość pobierana z ustawionej definicji płytki (w tym rodzaju bootloadera) w Arduino IDE, a nie faktycznie dostępna. Pod koniec wgrywania programu bootloader (ATmegaBOOT) odcina programator, bo brakuje miejsca we flash.

To jest tylko luźna teoria, ale sprawdzę to na swoim Uno tak z ciekawości :) Może powinieneś upewnić się i spróbować załadować grblUpload do innego Uno lub Nano, aby zweryfikować ewentualny problem z bootloaderem. Jednak dla pewności załadowałbym najnowszy Optiboot do tego Uno.
  • Poziom 33  
    Zrobiłem test ze starym bootloaderem ATmegaBOOT i udało mi się wgrać kod grblUpload, więc moja teoria okazała się błędna.
  • Poziom 36  
    carrozzeria napisał:
    A jak się ładuje ten Optiboot?
    Z tego co się doczytałem trzeba mieć programator lub drugie arduino?

Nie potrzebujesz zmieniać/ uaktualniać bootloadera.
    Jeżeli inne kompilacje (np. testowe mruganie diodą) przebiegają/kończą się pomyślnie, znaczy że sama płytka nie ma defektów.
    Jeżeli twoja płytka jest oznakowana "UNO", zakupiona w komplecie z ' CNC Shield' na przykład taka:
    https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping...chweb0_0,searchweb201602_5,searchweb201603_52
    to jestem pewny, że tam masz bootloader 'opti'.
    Będąc dociekliwy, możesz to sprawdzić w 1/2 minuty....
    Potrzebowałbyś do tego starą wersję Bascom (-TAK, ten opluty na tej grupie BASCOM ) -v 2.0.7.5
    Tym programem możesz podglądnąć całą strukturę procesora, nie tylko aktualnie wgrany program, EEprom czy fusebity, lecz otrzymasz obraz, co pod jakim addresem komórki się znajduje. Rachując te obszary adresowe odnajdziesz wielkość bootloadera.

Z przedstawionej listy błędów wygląda, że gubisz komunikację z procesorem w momencie próby rozpoczęcia wpisania programu.
    Po zakończeniu kompilacji, komunikacja ta została wstępnie nawiązana, lecz gubisz ją natychmiast próbując coś wysłać/ wpisać.
    Niezrozumiale dziwna jest również lista tych błędów:
    -tych 'podejść'/(prób) winno być tylko 10 i winny być numerowane; u ciebie jest ich chyba ze 30 bez numerów.
    Częstą przyczyną takich anomali jest kabel USB. Jeżeli masz krótki kabel (taki ze 30 cm) to go wykorzystaj.
    Inna metoda to: wgraj końcową kompilację programem "Xloader".
    Końcowa kompilacja znajduje się pod adresem (ścieżka) podana w raporcie. Jest ona utrzymywana tam do czasu otwarcia aktualnej sesji, później jest kasowana. Możesz także wyeksportować kompilację.
    Poza tym, jak już wspomniałem poprzednio masz trochę niestandardowego bałaganu w systemie, ponadto ta twoja wersja Arduino IDE (1.8.9) wydaje się być modyfikowana. Ja też mam wersję z tym numerem, lecz ta zachowuje się trochę inaczej.

e marcus
  • Poziom 22  
    Może spróbuj wgrać Estlcam'a (www.estlcam.com). Z tego co pamiętam to on ładuje swój bootlader a w opcjach można wybrać konfigurację GRBL-a. Zobaczymy czy też wywali jakieś błędy.
  • Poziom 33  
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Taki rodzaj komunikat, bez podania kodu błędu odpowiedzi świadczy o uszkodzeniu bootloadera, niezależnie od tego jaka jest jego wersja.
  • Poziom 33  
    carrozzeria napisał:
    Czyli to oznacza, że muszę wgrać nowy bootloader?

Tak, wgrać nowy bootloader albo możesz skorzystać z programu XLoader, jak wspomniano w poście #24 i wgrać bezpośrednio plik HEX z:
    https://github.com/gnea/grbl/releases
  • Poziom 36  
    khoam napisał:
    carrozzeria napisał:
    Czyli to oznacza, że muszę wgrać nowy bootloader?

Tak, wgrać nowy bootloader albo możesz skorzystać z programu XLoader, jak wspomniano w poście #24 i wgrać bezpośrednio plik HEX z:
    https://github.com/gnea/grbl/releases

Jeżeli uszkodzony bootloader, to również Xloader nie ma takiej 'magicznej mocy', aby to ominąć (!).
    Wszak komunikacja poprzez USB/CH340 do pamięci 'Flash' niezależnie czy to 'Run' programu, czy aktualizacja firmware nie obejdzie się bez funkcjonującego bootloadera.
    Jeżeli jednak wpis (upload) skompilowanego pliku, czy to własnego albo 'grbl_v1.1f.20170801.hex' poprzez Xloader zakończy się sukcesem, to winę za dotychczasowe kłopoty należy obarczyć modyfikowany (?) Arduino IDE a nie bootloader w m328p.

e marcus
  • Poziom 31  
    A autor próbował zmienić przewód USB jak ktoś wyżej proponował ? bo te niebieskie dołączane do klona w 50% działają lub nie.

Pozdr