Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowane impulsowe źródło prądowe do LED

11 Sie 2019 19:53 129 3
 • Poziom 3  
  Hej, na początek nakreślę może w czym problem.

  Przenośne oświetlenie, kilka PowerLEDów, w parach, każda para sterowana niezależnie, do tego 4 stopnie jasności wybierane przełącznikiem. Zasilanie 24V. W środku mikrokontroler podaje MOSFETem 24V do przetwornicy oraz DACiem nastawia na niej odpowiedni prąd. Stabilizacja prądu przetwornicą na LM2596: https://www.scribd.com/document/369356919/Cc-Cv-Regulator-Schematic po drobnej modyfikacji (zastąpienie potencjometrów rezystorami, podłączenie DACa)

  I o ile zimą nie ma problemu, to latem przy prądzie 2500mA uszkadza się LM2596. I wychodzi na to, że trzeba samemu zadbać o dobre chłodzenie. Poszukuję więc inspiracji, warunki:
  - prąd regulowany od 50 do 2500-3000mA
  - niewielkie straty
  - wytrzyma napięcie wejściowe 24V

  LM350 z wiadomych powodów odpada. Najlepsze wyjście jakie dotąd znalazłem, to pozostanie przy LM2596 i przeróbka podlinkowanego schematu pod moje potrzeby. Ale może ktoś z was kojarzy scalone przetwornice, które mają np. wbudowaną funkcję CC na nóżce, bez użycia opampa, z równie niewielką liczbą potrzebnych elementów wokół? Zależy mi na zachowaniu zgrabności układu.
 • Tektronix
 • Poziom 35  
  lkozs napisał:
  Ale może ktoś z was kojarzy scalone przetwornice, które mają np. wbudowaną funkcję CC na nóżce, bez użycia opampa, z równie niewielką liczbą potrzebnych elementów wokół? Zależy mi na zachowaniu zgrabności układu.


  Warte zainteresowania są kostki XL3005. Bardzo minimalistyczne układowo przetwornice buck CC do LED, w zakresie prądów jakie używasz. Łatwo też jest sterowalny prąd, poprzez PWM ale też analogowo.
  Są też bardzo tanie u Chińczyka, tak że można wziąć więcej do prób.

  http://www.xlsemi.com/datasheet/XL3005%20datasheet-English.pdf
  lkozs napisał:
  Stabilizacja prądu przetwornicą na LM2596: https://www.scribd.com/document/369356919/Cc-Cv-Regulator-Schematic po drobnej modyfikacji (zastąpienie potencjometrów rezystorami, podłączenie DACa)


  Jeśli to chińskie moduły, to prawdopodobieństwo że jest tam włożona oryginalna kostka LM2596 jest nikłe, bliskie zeru.
  Nagminne u Chińczyków jest sprzedawanie kostek oznaczanych LM2596 (również zamontowanych na modułach) gdzie w środku jest chip LM2576 albo raczej jakiś jego chińska podróba.
  Bardzo ławo to wykryć sprawdzając na oscyloskopie częstotliwość kluczowania na nóżce 2. Dla oryginalnego LM2596 musi to być ok. 150kHz. A zwykle jest ok. 55kHz co jest wartością dla LM2576. Dlatego też na tych modułach jest źle dobrany dławik, co pewnie odbija się na sprawności i grzaniu.
 • Tektronix
 • Poziom 3  
  Dzięki za odpowiedź. Chyba nawet nie trzeba sprawdzać... dławik ma 100 uH :)
  Co do XL3005 - układ nieosiągalny w kraju poza xlsemi.pl które jest firmą-krzak (sprawdziłem REGON i NIP w CEIDG - nie znaleziono, a adres wskazuje na blok mieszkalny), a z Chin trzeba za długo czekać.
  Przekopałem jeszcze raz tme i tam poza LED6001, które wymaga wielu elementów, też nic odpowiedniego nie znalazłem. Na mouser wynalazłem IS31LT3953-GRLS4-TR, które wygląda bardzo obiecująco, ale będę musiał przebudować płytkę z mikrokontrolerem i zamiast DACa wstawić generator PWM PCA9685 lub podobny albo zmienić mikrokontroler... Jak nie pojawią się inne propozycje, to tylko to mi w zasadzie pozostanie. To LM2596/2576 średnio mi w tym wszystkim pasuje :)
 • Poziom 35  
  lkozs napisał:
  xlsemi.pl które jest firmą-krzak (sprawdziłem REGON i NIP w CEIDG - nie znaleziono, a adres wskazuje na blok mieszkalny)


  CEIDG jak można się przekonać, nie jest miejscem gdzie można zasięgać rzetelnej informacji, bo widać do innego celu potrzebny (ale nie będę się tu o tym rozwodzić :wink: ).

  Ale sprawdzenie tych danych bezpośrednio w bazach GUS i Ministerstwa Sprawiedliwości weryfikuje tą firmę pozytywnie. Jest i wszystkie dane są spójne. A to że siedziba w bloku, to uwzględniając profil działalności, mnie akurat wcale nie dziwi.
  Tak że od tej strony bym się nie czepiał.
  A od strony autoryzacji od Chińczyków to nie wiem. Można by ich (Chińczyków) po prostu spytać.
  Ale widzę że te XL3005 mają chyba od ręki dostępne (przy niektórych innych kościach piszą uwagę że 5 dni na realizację).

  Tak na marginesie. Na stronach producenta (niestety tylko po chińsku) znalazłem dokument m.in. o ściemnianiu XL3005, również czysto analogowo (czego nie ma w DS kostki), czyli np. DAC lub przełączalne oporniki, wraz ze wzorem:
  Regulowane impulsowe źródło prądowe do LED

  http://www.xlsemi.com/technical/XL30XX%E7%B3%...93%81%E8%AE%BE%E8%AE%A1%E6%8C%87%E5%8D%97.pdf