Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamontować termistor w wentylu??

17 Wrz 2005 00:13 3572 9
  • Poziom 21  
    cze chciałem się zapytać czy i gdzie można dostać termistor jak go zamontować w wentylu i czy zawsze pasuje do danego modelu wentyla żeby nie było tak że wentyl pracuje na minimalnych obrotach jak już temp jest wysoka czy będzie współpracował z temp.?? Proszę o jakieś porady plany. Z góry dziękuję. POZDRO

PS. Mój wentyl to Intel sanyo denki. Procesor
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Regulator z termistorem z obudowy typu Green

W oryginalnej konstrukcji wymontowanej z zasilacza obudowy typu midi Green zastosowano dwa takie same tranzystory o oznaczeniu SC 1959 oraz diody zenera C 25 lub C 52 i termistor GC-C 103. Zmodernizowany pod względem zastosowanych podzespołów ( na samym dole masz schemat ) układ powinien lepiej oraz bardziej bezawaryjnie spełniać swoją funkcję.
  • Poziom 11  
    No i jeszcze jeden układ tym razem oparty na TL431

Układ jest przetwornikiem T/U z regulowanym potencjometrem nachyleniem charakterystyki. Oparty jest na podstawowej aplikacji TL431 uzupełnionej o dzielnik z termistorem i wzmacniacz prądowy.
    Wartości rezystorów R1 i R2 nie są krytyczne i mogą być z zakresu 100...200 Ohm.
    Układ zawiera tylko 6 elementów i wg autora ( nie wiem kogo bo miałem na kompie ten text i zdjęcie ) działa idealnie.
  • Poziom 21  
    ok dzięki za te plany wykorzystam je ;) Pzodro
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    heniek2r5 - a chcesz sie w to bawic? najtanszy wiatrak z termistorem to koszt ok 7zł.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Pewnie że lepiej jest kupić nowy i tani wiatrak z termistorem.
    Ale zawsze jest przjemniej dorobić ten termistor samemu i jest się wtedy pewnym że coś zrobiłeś dobrze ( wtedy też nasze doświadczenie i wiedza się powiększa ) :D

kulker's
  • Poziom 12  
    Siema! Mam troche inne pytanie ale niechciałem zakładać następnego tematu :) Co zrobić żeby boxowy wiatrak z P4 chodził na max. obrotach tak żeby po założeniu regulatora obrotów chodzil cały czas tak samo? Coś w nim (prawdopodobnie termistor) szlag trafil i teraz chodzi szybko-bardzo szybko-szybko i tak w kółko, i to napewno nie od temp. bo inny cooler miał na tym procu dobr obroty. Proszę o odpowiedź i pozdrawiam, ddmar.
  • Poziom 13  
    Witam !!
    może nie mam ogromnych doświadczeń z elektroniką, ale, czy nie prościej byłoby podłączyć w szereg zasilania wentylatorka, termistora ?? w zależności od temperatury, na nim odkładał by się spadek napięcia, a na wentylator dawane byłoby napięcie odpowiednio zmniejszone, co dawałoby mniejsze obroty. :] proszę o poprawienie mnie jak się myle :) pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Niestety taka idea nie ma większego sensu co najmniej z dwóch powodów:
    1.Na termistorze wydziela wtedy dość spora moć, co najmniej kilkaset miliwatów i mocno on się nagrzewa, co oczywiście zupełnie fałszuje pomiar temperatury radiatora
    2. Trudno byłoby dobrać jakiś termistor o rezystancji kilkudziesięciu omów, i to jeszcze naprawdę szybko opadającej wraz ze wzrostem temperatury.
  • Poziom 13  
    Faktycznie, moc odkładająca się na termistorze będzie duża :) dzieki, pozdrawiam