Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie na podczerwień

12 Sie 2019 09:43 117 4
  • Poziom 1  
    Witam,
    Chciałbym zrobić zdalne sterowanie na podczerwień. Czy ktoś doradzi co jest potrzebne do budowy odbiornika? Może ktoś chciałby się podzielić jakimś schematem?
  • Poziom 37  
    Czym będziesz sterować ?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    opisz dokaldniej co chcesz sterowac, czy tylko np. wlacz/wylacz czy wiele roznych komend.
    Ogolnie potrzebujesz nadajnika IR w postaci diody IR, sterowanej impulsowo i posiadajacej odpowiednia dlugosc fali - taka jak odbiornik. Odbiornik sklada sie z elementu optycznego (fotodioda czy fototranzystor) oraz wzmacniaczy seleketywnych i ewentualnej logiki separujacej sygnal komend, ale tu zainteresuj sie gotowymi ukladami np,. z serii TSOP173x. W srodku masz kompletny odbiornik z dekoderem dajacy na wyjsciu czysty sygnal cyfrowy. Dalej potrzebujesz tylko logike rozpoznajaca komendy.
    Jezeli to tylko wlacz/wylacz to poszukaj chyba w EP byly artykuly "bariera IR " np. AVT730.
    Jezeli uklad na wiele komend to szukaj gotowych dedykowanych ukladow lub mikrokontrolera np. arduino.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    tomekk87 napisał:
    Witam,
    Chciałbym zrobić zdalne sterowanie na podczerwień. Czy ktoś doradzi co jest potrzebne do budowy odbiornika? Może ktoś chciałby się podzielić jakimś schematem?

Jezeli miałoby to być urządzenie jednokanałowe włącz/wyłącz to proponuję zainteresować się kitem Jabla J-40 (nie wiem, czy obecnie jest jeszcze w sprzedaży, ale załączam schemat), który kiedyś zmontowałem.
    Ciekawa rzeczą w tym układzie jest to, ze można sterować go pilotem od telewizora (ja sterowałem pilotem od TV Mediona), pilotem od dekodera telewizji kablowej i pilotem od DVD Toshiba.
    Czujnik - detektor podczerwieni to TSOP 1736

Podaję jeszcze drugi prosty układ jednokanałowy nadajnika i odbiornika na podczerwień.

Zdalne sterowanie na podczerwień (12 – kanałowe)
    https://www.tranzystor.pl/artykuly-i-schematy...ne-sterowanie-na-podczerwien-12-kanalowe.html

8-kanałowy pilot na podczerwień
    http://translate.google.com/translate?hl=pl&s...nik.com%2Ftelecommande-infrarouge-8-canaux%2F