Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odświeżacz powietrza na czujnik ruchu PIR

12 Sie 2019 10:34 354 22
  • Poziom 4  
    Witam posiadam standardowy odświeżacz powietrza który funkcjonuje wg zadanego czasu w sposób ciągły. Zakupiłem niewielki czujnik ruchu (Working voltage: DC 2.7-12V; 2. Static power consumption: <0.1mA; 3. Delay time: 2 seconds; 4. The blocking time: 2 seconds;). Miałby on tylko uruchamiać odświeżacz po wykryciu ruchu. Po instalacji oczywiście nie działa. Dodam że testowałem z różnym napięciem do 9V. Po zdjęciu z obwodu i przetestowaniu na sucho czujnik reaguje oraz daje na wyjście napięcie. W jaki sposób mógłbym sprawić aby mój pomysł zadziałał.
  • Specjalista elektryk
    Marek.Kafarek napisał:
    Po instalacji oczywiście nie działa.

Może jakiś schemat jak to instalowałeś?
  • Poziom 4  
    A więc wygląda to tak:

• Poziom 23  
    Ile prądu pobiera podczas pracy silniczek odświeżacza?
    Ile prądu maksymalnie można pobrać z wyjścia czujnika?
  • Poziom 39  
    Źle jest to podłączone, "+" i "-" też

Tam trzeba dodać tranzystor z typu MOSFET "N" do "OUT", w zależności od prądu silnika
  • Poziom 32  
    HD-VIDEO napisał:
    Tam trzeba dodać tranzystor z typu MOSFET "N" do "OUT", w zależności od prądu silnika

Dodatkowo w celu zabezpieczenia tranzystora można dodać diodę (np. 1N4148) równolegle do silnika w kierunku zaporowym.
  • Poziom 23  
    Można zobaczyć jak jest sterowany ten silniczek w oryginale? Jakieś zdjęcie by się przydało - wtedy może da się wykorzystać oryginalne sterowanie silniczkiem.
  • Poziom 43  
    Marek.Kafarek napisał:
    zadanego czasu w sposób ciągły.

Najprawdopodobniej z układu czasowego o regulowanym czasie przerwy, a stałym zadziałania ( 2 - 5 s). Czasami trafia się w nich mostek H do sterowania silnika w obie strony - naciśniecie zaworu butli ze spreyem i powrót, zależnie od konstrukcji mechanicznej. Sam pomysł zaś jest zupełnie bez sensu. Przy każdym poruszeniu się osoby w pokoju, będzie wypływ ,, perfum". :cry: Żeby to zrobić poprawnie, należało by użyć dzielnik impulsów i układ czasowy uruchamiający silnik. Tak, aby np. co setny sygnał z czujnika wyzwalał kilkusekundowy timer.
  • Poziom 39  
    Witam.

Może lepszym rozwiązaniem byłoby użycie takiego czujnika: Link
    Posiada regulację czasu.
  • Poziom 4  
    karwo napisał:
    Ile prądu maksymalnie można pobrać z wyjścia czujnika?

Jak dotąd zadałem najwięcej 9.5 na wyjściu tyle samo

karwo napisał:
    Ile prądu pobiera podczas pracy silniczek odświeżacza?

pobór 0.39A

karwo napisał:
    Można zobaczyć jak jest sterowany ten silniczek w oryginale? Jakieś zdjęcie by się przydało - wtedy może da się wykorzystać oryginalne sterowanie silniczkiem.

Odświeżacz powietrza na czujnik ruchu PIR Odświeżacz powietrza na czujnik ruchu PIR
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Sam pomysł zaś jest zupełnie bez sensu. Przy każdym poruszeniu się osoby w pokoju, będzie wypływ ,, perfum". :cry: Żeby to zrobić poprawnie, należało by użyć dzielnik impulsów i układ czasowy uruchamiający silnik.

Zgadzam się że pomysł brzmi nieco kuriozalnie co do ciągłego uruchamiania się lecz chciałbym sprawdzić jaki zasięg ma ten mały czujnik w przypadku zbyt dużego obszaru gdzie wykrywa ruch będziemy myśleć dalej o kombinacji z timerem który zablokuje czasowo sygnał.

Chyba że spróbować podłączyć czujnik ruchu za układem czasowym oryginalnym, czyli gdy układ ma zadany czas rozprowadzania zapachu co np. 5 minut. ten uaktywnia czujnik ruchu i gdy ten w tym czasie wykryje ruch wyprowadza napięcie na silniczek.
  • Poziom 39  
    Marek.Kafarek napisał:
    Chyba że spróbować podłączyć czujnik ruchu za układem czasowym oryginalnym, czyli gdy układ ma zadany czas rozprowadzania zapachu co np. 5 minut. ten uaktywnia czujnik ruchu i gdy ten w tym czasie wykryje ruch wyprowadza napięcie na silniczek.
    Można by przyjrzeć się na jakiej zasadzie działa ten oryginalni przełącznik i do odpowiedniego styku podłączyć czujnik PIR.
  • Poziom 39  
    Marek.Kafarek napisał:
    Jak dotąd zadałem najwięcej 9.5 na wyjściu tyle samo

9,5 czego?

Schemat jest nieprawidłowy pomylone wyjście, "out" jest na środku, maksymalny prąd na wyjściu to ok. 150µA
  • Poziom 43  
  • Poziom 39  
    @HD-VIDEO Chyba wykończył ten czujnik swoimi eksperymentami. :cry:
    Ale nie tym że moduł zasilił napięciem 9,5VDC (Napięcie robocze: DC 2.7-12V). :wink:
  • Poziom 4  
    gumisie napisał:
    Może lepszym rozwiązaniem byłoby użycie takiego czujnika: Link

Dobry pomysł. Pytanie ile wynosi maksymalny czas opóźnienia od przejścia w kolejny stan aktywny.

gumisie napisał:
    do odpowiedniego styku podłączyć czujnik PIR

Niestety nie zadziałało ;/

HD-VIDEO napisał:
    9,5 czego?

9,5‰

HD-VIDEO napisał:
    Schemat jest nieprawidłowy pomylone wyjście, "out" jest na środku,

Jedynie źle rozpisane piny. Liczy się poprawność podłączenia.

Chyba wykończył ten czujnik swoimi eksperymentami

Chyba nie
  • Poziom 39  
    Marek.Kafarek napisał:
    HD-VIDEO napisał:
    9,5 czego?

9,5‰

HD-VIDEO napisał:
    Schemat jest nieprawidłowy pomylone wyjście, "out" jest na środku,

Jedynie źle rozpisane piny. Liczy się poprawność podłączenia.

Nie masz żadnej wiedzy w temacie a sobie żarty jeszcze robisz.

Nie odpowiadać w temacie, niech sobie sam podłączy
  • Poziom 4  
    HD-VIDEO napisał:
    Nie masz żadnej wiedzy w temacie a sobie żarty jeszcze robisz.

Może dlatego temat założony jest w dziale "POCZĄTKUJĄCY ELEKTRONICY" ? Żarty to stroisz sobie TY nie czytając tematu od początku, drogą dedukcji oraz twojego "zaawansowania" powinieneś stwierdzić że chodzi o 9,5 V. Jak dotąd nie wniosłeś nic do tematu tak więc proszę o zaprzestanie pisania w tym wątku.

Dodano po 3 [minuty]:

HD-VIDEO napisał:
    maksymalny prąd na wyjściu to ok. 150µA

gdzie to wyczytałeś ?

HD-VIDEO napisał:
    Źle jest to podłączone, "+" i "-" też

niby dlaczego źle ?
  • Poziom 43  
    Marek.Kafarek napisał:
    gdzie to wyczytałeś ?
    W Starym Testamencie :cry: .. Koleżko, jak się aplikuje jakiś element, czy projektuje układ, to się dane katalogowe czyta. Od tego są własnie Datasheet'y.

Marek.Kafarek napisał:
    niby dlaczego źle ?
    Bo nawet nie wiesz, jaka jest konfiguracja tego czujnika - OC czy OE.

Marek.Kafarek napisał:
    Po instalacji oczywiście nie działa
    Oczywiście :D
  • Poziom 39  
    Gdzie wyczytałem i dlaczego jest źle podłączone - poszukaj sobie sam
  • Poziom 4  
    Wcześniej podłączyłem sobie kilka czujników ruchu do sterowania oświetleniem pod 230V i miałem nadzieję że wyżej wymienionym przypadku będzie to równie proste. Stąd mój temat, niestety pech chciał że nie skończyłem żadnej szkoły elektrotechnicznej 🤣

Bo nawet nie wiesz, jaka jest konfiguracja tego czujnika - OC czy OE.

Nie mam pojęcia, ale pewnie zaraz ochoczo mi to wytłumaczysz jaka jest zasada działania obu oraz różnice z tego wynikające, nie zapominając jakie zmiany niosą w przypadku układu który chciałbym zrobić.

Od tego są własnie Datasheet'y.

Znalazłem obszerny datasheet na aliexpresie xD nie było wzmianki o maksymalnym prądzie na wyjściu

HD-VIDEO napisał:
    Gdzie wyczytałem i dlaczego jest źle podłączone - poszukaj sobie sam

mam nadzieję że to nie fejk i naprawdę twoje konto wraz z tobą idzie do utylizacji, ponieważ nic sensownego nie wnosisz do tematu
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.17. Publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji.

• Poziom 43  
    Marek.Kafarek napisał:
    Nie mam pojęcia, ale pewnie zaraz ochoczo mi to wytłumaczysz jaka jest zasada działania obu oraz różnice z tego wynikające, nie zapominając jakie zmiany niosą w przypadku układu który chciałbym zrobić.
    Nie posiadam niestety licencji edukacyjnej, więc ochoczo niczego tłumaczyć nie będę. Natomiast twoja postawa kpiąco - roszczeniowa, znajdzie na pewno dobry odźwięk na Forum. Dobranoc Panu ! :cry:
  • Poziom 39  
    Marek.Kafarek napisał:
    Znalazłem obszerny datasheet na aliexpresie xD nie było wzmianki o maksymalnym prądzie na wyjściu
    Zajrzyj tu: Link
    I wyciągnij wnioski.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Oprócz linka https://www.sunrom.com/p/micro-pir-motion-detection-sensor-am312 zajrzeć trzeba tu: http://www.image.micros.com.pl/_dane_techniczne_auto/cz%20am312.pdf
    To, że układ pobiera prąd zasilania 0,1mA nie świadczy o tym, że nie da większego na wyjściu; - pobiera 0,1mA w stanie spoczynku (static power consumption).
    Wyjście REL nie jest w stanie uruchomić niczego co pobiera prąd większy od kilku mA, dlatego trzeba użyć tranzystora - np. jak na schemacie na str.4, ale innego - np. IRLU024 https://www.tme.eu/pl/details/irlu024pbf/tranzystory-z-kanalem-n-tht/vishay/ , bez R4 (zamiast przekaźnika - silnik).
    Sam pomysł zaś jest zupełnie bez sensu. Przy każdym poruszeniu się osoby w pokoju, będzie wypływ ,, perfum". Żeby to zrobić poprawnie, należało by użyć dzielnik impulsów i układ czasowy uruchamiający silnik. Tak, aby np. co setny sygnał z czujnika wyzwalał kilkusekundowy timer.kilkusekundowy timer.

To dopiero byłoby bez sensu; - przy kilku osobach w pokoju w ruchu to nadal będzie generować wypływ "perfum" co kilka minut. A jeśli ktoś tu zagląda raz na dzień to ów wypływ będzie co sto dni.
    To trzeba inaczej i z regulacją: układ czasowy o regulowanym czasie impulsu wyjściowego tw (rzędu 1-5 sek ?) i regulowanym czasie przerwy tp (rzędu 0,5-10 godz. ?). Impuls z czujnika uruchamia czasówkę na czas tw i czasówka steruje tranzystorem, po czym czasówka zostaje unieruchomiona na czas tp - w tym czasie nie reaguje ona na impulsy z czujnika i tranzystor jest wyłączony.