Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty sterownik silnika krokowego

17 Wrz 2005 00:54 52671 11
  • Poziom 19  
    Serdecznie witam.
    Po przeszukaniu tego forum nie znalazłem tego co w temacie.
    Chciałbym zbudować układ z silnikami krokowymi których zadaniem jest obrót w lewo lub w prawo, góra i dół.
    Mam zwykłe silniczki ze starych stacji dysków z pięcioma kablami (4 cewki i masa), nie chcę żadnego sterownika mikroprocesorowego tylko prosty układ który by pamiętał na którą cewkę podał ostatnio sygnał po zmianie kierunku obrotu.
    Sterowanie- dwa przyciski "prawo (góra)" i "lewo (dół)", ewentualna regulacja szybkości obrotu ale nie konieczna.
    Dziękuję za odpowiedzi.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 24  
    Musze cie zmartwic - ale najprosciej to zbudujesz to wlasnie na mikrokonrolerze + soft jaki tam w pol godzinki napiszesz .
    Jezeli chcesz inaczej , przyszlosc jest przed toba - poszukuj .

A to juz raz tu opisalem:
    " Najlepszym sterownikiem do silniczka ze stacji dyskow , jest elektronika z tej stacji dyskow .
    Podaj zasilanie - potem na grzebien drive enable i na pin step(krok) i dir(kierunek) odpowiednie napiecia - mozesz użyć mikroswitch-ow .
    i zobaczysz jak się pieknie obraca ci silniczek w obu kierunkach .
    Rozpiske zlacza znajdziesz w HWB . "
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 19  
    Ski Man dzięki!!!
    U mnie masz zaje***go plusa. Tego właśnie szukałem i bez zbędnego programowania, ale poprzednikowi też dziękuję jak poznam tajniki programowania to może coś w taki sposób zbuduję.
    Dzięki.
  • Poziom 26  
    a taki jak wyżej sterownik tylko do silnika na cztery druciki??
  • Poziom 26  
    dzieki a coś prostrzego? bo mam ma swoim mikro dwie wolne nozki i chcę sterować silnikzciem krokowym w stylu: 10 to np w lewo, 01 to w prawo, 00 stop. nie chcę aby silnik jakoś zasuwał wolę moc. moglibyscie ewentualnie udostępnić schemat jak to podłączyć do mikro
  • Poziom 39  
    z układami które zaproponowaliśmy Tobie sprawa dość prosta są to typowe sterowniki do CNC , tak więc CLK - generator np . 555 masz możliwość zmiany prędkości , DIR - 1 port uC zmiana kierunku , ENABLE - 2 port uC start / stop
    jeżeli chodzi o sterowniki do silników bipolarnych to cała sprawa polega na końcówce mocy ( zmiana polaryzacji ) i jej odpowiednim wysterowaniu dlatego najprostsze rozwiązania to na specjalistycznych ukł scalonych , w silnikach unipolarnych sterownie jest prostsze
  • Poziom 26  
    mam silnik od przesuwania glowicy z flopa. a z tego co mi powiedzieliscie (generator......) to malo pojmuje moglibyscie mi powiedziec co i jak??
  • Poziom 39  
    Cytat:
    mam silnik od przesuwania glowicy z flopa. a z tego co mi powiedzieliscie (generator......) to malo pojmuje moglibyscie mi powiedziec co i jak??

z tego silnika nie da się za wiele zrobić , jego właściwe miejsce to stacja dyskietek
    zobacz sobie dowolny schemat sterownika , do prawidłowej pracy potrzebne są sygnały clk ,dir ,enable
    CLK (krok) - podajesz sygnał z generatora np.555 zmiana częstotliwości impulsów powoduje zmianę prędkości obrotowej silnika
    DIR (kierunek ) - podajesz odpowiednie napięcie i zmieniasz kierunek np 0V prawo , 5V lewo
    ENABLE - nie występuje we wszystkich typach sterowników podanie odpowiedniego napięcia zezwala na prace układu ( napięcie na cewkach silnika )
    tu masz bardzo ogólnie ponieważ poziomy wyzwalania dla sygnałów Dir i Enable są indywidualne dla danego sterownika
    może podaj o który Ci chodzi dokładnie
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie.
    Chciałbym pochwalić się swoim dziełem, zbudowałem układ do sterowania silnikiem krokowym ze schematu z elektrody i układ działa tak jak chciałem :D
    Najbardziej czasochłonne było zaprojektowanie płytki ale udało się.
    Układ jest o tyle fajny że ma własny generator ale po wyjęciu układu 555 można odbierać impulsy taktowania z zwenątrz lub sterować nim np z kompa, nie wiem jeszcze jak ale się dowiem.
    Płytkę zbudowałem bez ULN2003 gdyż ma on więcej bramek a w tym projekcie wykorzystane są 4, ja mam zamiar zbudować kilka takich płytek i umieścić je na głównej płytce na której będą układy ULN2003, stabilizatory i cały zasilacz a może nawet jakiś układ do sterowania z komputera.