Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Higrometr nawilżacza Raven EN003 - regulacja

12 Sie 2019 13:10 48 1
  • Poziom 8  
    Zakupiłem nawilżacz powietrza z wbudowanym higrometrem. Oczywiście znając opinię ludzi w temacie jego wskazań z pełną świadomością wybrałem ten a nie inny model. Postanowiłem zmodyfikować urządzenie poprzez wyciągnięcie higrometru poza obudowę. Efekt taki że wilgotność pokazywana na urządzeniu spadła ze stałej 65% do 60 %. Mam dla porównania dwa niezależne higrometry które wskazują wilgotność na poziomie 53%. Przekłamanie więc jest +/- 5-8%. Czy ktoś ma pomysł jak skalibrować higrometr (dołożyć rezystor?) a może podłączyć zupełnie inny higrometr po nawilżacz. Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
    Układ scalony LM324
    Poniżej zdjęcia modułu.

Higrometr nawilżacza Raven EN003 - regulacja Higrometr nawilżacza Raven EN003 - regulacja
  • Poziom 20  
    radek2503 napisał:
    Efekt taki że wilgotność pokazywana na urządzeniu spadła ze stałej 65% do 60 %. Mam dla porównania dwa niezależne higrometry które wskazują wilgotność na poziomie 53%. Przekłamanie więc jest +/- 5-8%. Czy ktoś ma pomysł jak skalibrować higrometr (dołożyć rezystor?) a może podłączyć zupełnie inny higrometr po nawilżacz.

Musiałbyś zrobić higrostat i posiadać czyste sole chemiczne, roztwory przesycone dają takie wilgotności nad lustrem cieczy RH %
    NaOH
    7,42
    LiCl
    11,9
    CaCl
    32,07
    MgCl
    33,18
    K2CO3
    43,52
    NH4NO3
    65,58
    NaCl
    75,31
    NH4SO4
    80,31
    KCl
    85,57
    K2NO3
    93,77
    H2O
    100
    Dostępne bezproblemowo jest NaCl, KCl i MgCl. Zasadniczo te trzy sole powinny wystarczyć bo sól kuchenną(niejodowaną) kupisz bez problemu, a chlorek magnezu w sklepach "eko"(możliwe iż chlorek potasu także).
    W temp. otoczenia ok. 25°C uzyskasz takie wartości z dobrocią ±2%.
    Biorąc pod uwagę iż pokazany czujnik w tym układzie to badziew rezystancyjno-polimerowy to dokładności ±5% to i tak klasa najwyższego poziomu.
    To niekoniecznie dokładnie taki jak twój ale ta sama technologia, producentów tego jest co najmniej kilkunastu i każdy "orze" po swojemu.
    Ta charakterystyka może być niekompatybilna z twoją sztuką.
    rh25k5..pdf Download (145.91 kB)