Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sterowanie tranzystorem Mosfet - przetwornica flyback

12 Sie 2019 15:35 204 5
 • Poziom 3  
  Cześć, jestem na etapie projektowania przetwornicy flyback. Będzie to przetwornica z 12V na 5V. Aktualnie zastanawiam się nad sposobem sterowania Mosfeta - będzie on sterowany sygnałem PWM pochodzącym z STM32f407 - o amplitudzie 3.3 V.

  Tranzystor który mam to N- Mosfet FQP45N15. Częstotliwość sygnału PWM będzie około 100kHz.

  Myślałem aby przełączać tego mosfeta za pomocą napięcia 12 V które mamy po stronie pierwotnej - tylko teraz nie wiem jak to najlepiej zrobić - czy użyć jakiegoś gotowego drivera, albo wysterować za pomocą pary bipolarnych?

  Schemat układu:
  Sterowanie tranzystorem Mosfet - przetwornica flyback


  Z góry dziękuję za pomoc :)
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Poziom 3  
  Okej, to mam jeszcze pytanie bo w STM-ie da się wygenerować tylko PWM o amplitudzie 3.3V . Mam taki driver TC1410 - datasheet w załączniku. Dziś robiłem pomiary i przy zasileniu drivera z 12V i wysterowaniu tym PWM 3.3V na wyjściu dawał tylko około 1,5 V. Czy może być to spowodowane tym że PWM ma 3.3 a nie 5V?

  Sterowanie tranzystorem Mosfet - przetwornica flyback
 • Poziom 1  
 • Poziom 3  
  Okazało się że prawdopodobnie poprzez dużą ilość kabli na płytce stykowej coś poszło nie tak. Dziś podłączyłem jeszcze raz oscyloskop i już wszystko śmiga - podaję na wejście drivera PWM 3.3 V a na wyjściu mam 12 V. Dzięki za pomoc!