Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lączenie komputera z Windows 95 z siecią LAN

12 Sie 2019 17:05 918 79
  • Poziom 3  
    Witam, mój problem polega na tym, że kupiłem z aukcji internetowej kartę siecią ISA IBM FRU 48G7170, ale nie umiem jej skonfigurować w Windowsie. Mógłby mi ktoś z tym pomóc?
    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
  • Poziom 3  
    Niestety nie mam stacji dyskietek, nie ma innego sposobu na skonfigurowanie karty?
    Czy sterowniki są wymagane?
    Karta nie jest wykrywana w menadżerze urządzeń, ale na pewno jesr sprawna, a po podłączeniu kabla lan diody świecą.
  • Poziom 38  
    Wyjmij kartę i spróbuj uruchomić komputer

Kolobos napisał:
    To karta isa, wiec nie bedzie wykrywana, trzeba ja zainstalowac.

Przed instalacją wypada znać adres karty (w przestrzeni adresowej a nie mac) oraz IRQ karty.
    Dane te uzyskasz uruchamiając dosowy program setup.exe lub config.exe (nie pamiętam) po uruchomieniu program pozwoli na konfigurację parametrów. Niektóre karty ISA można było przestawić w tryb PNP. Wówczas były wykrywane automatycznie.
  • Spec od komputerów
    Tutaj jest do tego AUTOSET.EXE, jednak nie wiadomo co autor zrobil lub nie, wiec ciezko zgadywac co zepsul.
  • Poziom 3  
    Po przełożeniu karty w inny slot isa, karta została wykryta, system się uruchomił i sterowniki są zainstalowane-
    Karta jest ok.
    Tylko problem jest w tym, że nadal po jej wykryciu i zainstalowaniu sterowników nie mam internetu.
    Kartę tę trzeba jeszcze konfigurować?
    Przy uruchamianiu Windowsa dostałem komunikat, że DHCPI nie zostało wykryte automatycznie, czy tak ma być?
    Może trzeba dodać jakieś protokoły, albo podobne rzezczy?
    Proszę o dalszą pomoc!
  • Poziom 38  
    PROgamerEvil napisał:
    Przy uruchamianiu Windowsa dostałem komunikat, że DHCPI

Windows 95 tak pisał gdy nie wykrył w sieci serwera DHCP
    - czy karta jest podłączona do sieci?
    -Wypadało by sprawdzić który interfejs karty jest aktywny powinien być 10baseT (lub coś takiego)
    - czy w sieci jest serwer DHCP? (np router który sam przydziela adresy)
  • Spec od komputerów
    > 2. Nie wiem jak to sprawdzić

Zapewne przy pomocy AUTOSET.EXE, zgaduje ze do tej pory nie udalo Ci sie go uruchomic jak tez przeczytac zalaczonej dokumentacji.
    Wlasnie dlatego nie powinienes sie za to zabierac, tylko siedzisz i czkasz az ktos Ci wszystko poda na tacy.
  • Poziom 3  
    Niestety nie znam się na tym i nic z tego nie rozumiem.
    Co do tego programu to po włączeniu pokazuje mi, żebym podał lokalizację stacji dyskietek, ale takowej nie mam.
    Muszę, albo ją podać, albo wyjść, nie wiem co mam z tym zrobić, ani nie wiem co to jest AUTOSET.EXE

Dodano po 6 [minuty]:

Czy jeżeli skonfiguruję TCP/IP ręcznie to internet zadziała?
  • Poziom 38  
    PROgamerEvil napisał:
    Czy jeżeli skonfiguruję TCP/IP ręcznie to internet zadziała?

Uważam że nie.
    Skoro nie udało się automatycznie uzyskać adresu w działającej sieci to podejrzewam problem sprzętowy.
    Może kabel, a może wybór interfejsu w karcie.
    PROgamerEvil napisał:
    ani nie wiem co to jest AUTOSET.EXE

W #4 Kolobos podał Ci pakiet sterowników w postaci archiwum zip. Gdy rozpakujesz to archiwum zobaczysz plik AUTOSET.EXE - jest to program do konfiguracji karty. Należy go uruchomić następnie postępować wg instrukcji z pliku AUTOSET.TXT

Przykład uruchomionego AUTOSET.EXE
    Lączenie komputera z Windows 95 z siecią LAN
  • Poziom 3  
    Lączenie komputera z Windows 95 z siecią LAN Gdy uruchamiam autoset.exe i klikam Skonfiguruj nowy adapter automatycznie, pokazuje mi się błąd:
    Brak nowego adaptera.
    Gdy klikam konfigurację manualną nic z tego nie rozumiem, plik AUTOSET.TXT też za dużo mi nie mówi Lączenie komputera z Windows 95 z siecią LAN

mógłby mi ktoś z tym pomóc?

Dodano po 4 [godziny] 3 [minuty]:

Proszę o dalsze porady!

Dodano po 27 [minuty]:

Dodam, że korzystam z internet Explorer 4.0, może on jest nieobsługiwany?
    Mam ręcznie ustawiony adres ip, maskę podsieci i bramę.
    Czy muszę konfigurowaę dns?
    Jak tak to, mogę tam podać swoje zwykle IP?
  • Poziom 3  
    Lączenie komputera z Windows 95 z siecią LAN Gdy uruchamiam autoset.exe i klikam Skonfiguruj nowy adapter automatycznie, pokazuje mi się błąd:
    Brak nowego adaptera.
    Gdy klikam konfigurację manualną nic z tego nie rozumiem, plik AUTOSET.TXT też za dużo mi nie mówi Lączenie komputera z Windows 95 z siecią LAN

mógłby mi ktoś z tym pomóc?

Dodano po 4 [godziny] 3 [minuty]:

Proszę o dalsze porady!

Dodano po 27 [minuty]:

Dodam, że korzystam z internet Explorer 4.0, może on jest nieobsługiwany?
    Mam ręcznie ustawiony adres ip, maskę podsieci i bramę.
    Czy muszę konfigurowaę dns?
    Jak tak to, mogę tam podać swoje zwykle IP?

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

Nie udało się rozwiązać problemu.
  • Poziom 3  
    Jak w temacie, czy da się skonfigurować sieć lan w Windows 95?
    Moja karta sieciowa: IBM FRU 48G7170

Moderowany przez dt1:

Wątki zostały scalone. Proszę kontynuować ten jeden wątek póki nie uzyska Kolega rozwiązania (bądź nie zrezygnuje z rozwiązania). Po zamknięciu wątku proszę nie produkować kolejnego takiego samego.

• Poziom 23  
    PROgamerEvil napisał:
    czy da się skonfigurować sieć lan w Windows 95?
    Tak, da się. W czym dokładnie masz problem?
  • Poziom 3  
    Problem pilega na tym, że po uruchomieniu konfiguratora AUTOSET.EXE i odpowiednim ustawieniu karty nadal występuję brak internetu, nie wiem w czym leży problem.
    W Windowsie skonfigurowałem adres IP, bramę oraz maskę podaieci ręcznie, dlatego, że DHCP nie chcę przydzielić adresu IP dla komputera.
    W ie 5.5 pokazuję:
    Page cannot be diaplayed

Dodano po 1 [minuty]:

EDIT:
    djacek
    Windows pokazuje mi, że sterowniki nie są wymaganie
  • Poziom 23  
    djacek napisał:
    W ie 5.5 pokazuję
    Pobierz inna przeglądarkę na innym komputerze. IE5 już dawno certyfikaty wygasły i nic nie otworzy.
  • Poziom 23  
    PROgamerEvil napisał:
    Jakie przeglądarki są jeszcze wspierane dla Windowsa 95?
    Z tym to już chyba będzie problem, ale sprawdź którąś z tych: UR Browser, K-Meleon, Midori, Pale Moon, lub Maxthon.
  • Poziom 6  
    ja bym spróbował netscape 4.5 i wyżej
  • Spec od komputerów
    Po co znowu zasmiecasz forum? Jeden watek Ci nie wystarczy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3605629.html nie mogles pisac w tamtym?

Podlaczanie W95 do internetu nie ma w ogole sensu, jakiej przegladarki by nie uzyl to i tak moze uda mu sie wyswietlic google (z bledami) i na tym koniec.

Najpierw trzeba sprawdzic czy ping do routera odpowiada, a nie otwierac strony, ale skad autor ma to wiedziec skoro pyta czy trzeba ustawic dnsy...
  • Poziom 23  
    PROgamerEvil napisał:
    Kolobos, niestety nikt nie odpisywał w nim od ponad 15 Godzin, więc uznałem, że wszyszcy przestali śledzić tamten wątek i założyłem nowy
    To jest forum, ludzie odpisują jak mają czas.
  • Poziom 3  
    Tak czy inaczej, zainstalowałem Netscape Navigator w wersji 4.7 i niestety nadal nie mogę połączyć się z internetem
    Co jeszcze może być nie tak?

Dodano po 28 [minuty]:

Czy karty Ethernet na PCI są mniej problematyczne niż te na ISA?
  • Poziom 6  
    oczywiście że są mniej problematyczne, lecz jeśli można, bym zainstalował coś nowszego, nawet XP FLP, a jeśli nie będzie takiej możliwości, to niezbyt
    cokolwiek uruchomisz bo mało która przeglądarka na windows 95 obsłuży HTTPS
  • Spec od komputerów
    > Czy karty Ethernet na PCI są mniej problematyczne niż te na ISA?

Pomysl chwile i sam odpowiedz na to pytanie. Zapytaj tez siebie czy meczenie sie na sile z W95 ma jakikolwiek sens w Twoim przypadku. Tutaj Ci podpowiem, ze nie ma.
    Powinienes uzywac nowego komputera z W10, skonfigurowanego przez kogos kto wie co robi i na tym zakonczyc meczarnie z retro sprzetem.

Zebys jeszcze potrafil korzystac z wyszukiwarki lub mogl cos samodzielnie przeczytac (instrukcje np.) to moglbys probowac, a tak wpadasz na jakis pomysl i jedyne co robisz to piszesz na forum czekajac biernie az ktos Ci wszystko poda.
  • Poziom 3  
    https://allegro.pl/oferta/planet-enw-9504-10-100-pci-lan-card-7216684355

Znalazłem taką kartę LAN na PCI, są do niej sterowniki pod Windows 95, więc myślę, że zadziała. No nic, zamówie ją i jak przyjdzie to dam znać co i jak.

Co do "męczenia się z retro sprzętem" to tak się składa, że zajmuję się retro komputerami i nigdy nie miałem problemów z połączeniem się z internetem w Windows 95, czy to przez modem, czy to przez LAN. To jedyny przypadek, gdy nie wiedziałem co zrobić, więc napisałem tutaj.
    Instrukcje z internetu czytałem, jak i wykonywałem, ale nic nie daje żadnych rezultatów.

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

Mam jeszcze jedno, ostatnie pytanie:
    Czy karty Ethernet na PCI też posiadają pliki typu AUTOSET.EXE?