Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy prawidłowo podłączona rozdzielnia

12 Sie 2019 18:20 852 32
  • Poziom 6  
    Witam,
    Czy ktos moglby mi podpowiedziec czy ta rozdzielnia jest prawidlowo wykonana?
    Moim zdaniem tam nic nie jest dobrze zrobione.
    Uklad w jaki pracuje to TNC. Do domu mam poprowadzony kabel 4x10mm2 + uziemienie. Bezpieczniki nadprądowe sa podpiete bezposrednio do roznicowek, czy tak jest poprawnie? Czy wogole bezpieczniki sa dobrane prawidlowo?
    Dodatkowo jest jeszcze wypuszczony kabel do garazu 5x2,5mm2 podlaczony pod zasilanie roznicowek.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Po powiększeniu fotki :
    - pojedyncze końcówki do zagniatania pod jeden zacisk aparatów.
    - za duże nominały wyłączników samoczynnych do gniazd i oświetlenia
    - za duże nominał RCBO B20
    - RCD 4-P jako wyłącznik główny? Bez przesady
    - dziwne połączenie w powietrzu linki i/lub drutu
    - ogólny bajzel, nie bałagan.
    - dziwny sposób zasilania wyłączników.
  • Poziom 12  
    Koderr napisał:

Druga propozycja; Jeśli instalację wykonywał elektryk z uprawnieniami, została przyjęta w czasie odbioru, to zamknij tę rozdzielkę i więcej tam nie zaglądaj, tym bardziej, że najprawdopodobniej nie masz tym wielkiego pojęcia.

Przecież od razu widać że tego elektryk nie robił, coś takiego nie może przejść pomiarów....
    Do listy uwag dorzucę brak zabezpieczenia do indukcji.....
  • Poziom 39  
    Po co 3 szt RCD 3-fazowe? Błędem jest ich stosowanie do obwodów 1-fazowych.
    Brak wyłącznika głównego, brak zabezpieczenia kontrolek faz. Ogólnie nie chciałbym użytkować obiektu z taką rozdzielnicą
    Poza tym fatalnej jakości zdjęcie, brak jego doświetlenia nie pozwala na właściwą ocenę.
  • Poziom 42  
    Na telefonie niedużo widzę na zdjęciu, ale zwrócę na coś uwagę:
    krzysztofb51 napisał:
    Uklad w jaki pracuje to TNC.

Skąd tam RCD?
  • Poziom 6  
    zrobilem schemat moze byc malo czytelny. dodaje lepsze zdjecia samej rozdzielni.
    Do kazdego gniazdka oraz oswietlenia jest polaczony kabel z szyny PE, nie ma na schemacie bo miejsca braklo.
    Dodatkowo nie ujalem jeszcze na schemacie dodatkowego kabla 5x2,5mm2 ktory idzie do osobnej mniejszej rozdzielni w garazu, ta rozdzielnia bierze zasilanie z roznicowki indukcji a N z roznicowki "wlacznika".
    Mam zamiar to wogole przerobic tylko potrzebuje troche info czego brakuje
  • Specjalista elektryk
    Artysta. Koszuleczki na linki sobie pozakładał.
    A podłączanie na jednym zacisku drutu i linki w tulejce to proszenie sie o kłopoty.
    PS. Nie powinny tam być B20 do gniazd wtykowych i B16 do oświetlenia.
  • Poziom 12  
    krzysztofb51 napisał:

Mam zamiar to wogole przerobic tylko potrzebuje troche info czego brakuje

Elektryk będzie wiedział czego brakuje, sam się za to lepiej nie bierz .
  • Poziom 6  
    Wole sam sie zabrac niz ma to zrobic ponownie jakis partacz. Niestety na rynku mamy wiecej partaczy niz ludzi ktorzy znaja sie na robocie. Ktos powie zeby bylo dobrze zrobione to trzeba zaplacic wiecej, niestety nie dokonca sie z tym zgodze, uwazam ze cena nie jest wyznacznikiem w tych czasach. Mialem rozne ekipy na budowie i tansze i drozsze, wnioski takie ze ci ktorzy brali wiecej za robote potykali sie na podstawach badz na rzeczach ktore amator bylby w stanie zrobic lepiej.
  • Poziom 12  
    krzysztofb51 napisał:
    Wole sam sie zabrac niz ma to zrobic ponownie jakis partacz.

A jak chcesz to zrobić skoro brak ci podstawowej wiedzy z tego zakresu?
    To tak jakbym ja pytał na forum chirurgów (nie wiem czy takowe istnieje) jak zoperowac sobie noge.....
    Ale Twój dom, Twoja sprawa.... A że ktoś może zginąć to tylko takie małe ale... bądź bohaterem w swoim domu:)
  • Specjalista elektryk
    krzysztofb51 napisał:
    Wole sam sie zabrac niz ma to zrobic ponownie jakis partacz. Niestety na rynku mamy wiecej partaczy niz ludzi ktorzy znaja sie na robocie. Ktos powie zeby bylo dobrze zrobione to trzeba zaplacic wiecej, niestety nie dokonca sie z tym zgodze, uwazam ze cena nie jest wyznacznikiem w tych czasach. Mialem rozne ekipy na budowie i tansze i drozsze, wnioski takie ze ci ktorzy brali wiecej za robote potykali sie na podstawach badz na rzeczach ktore amator bylby w stanie zrobic lepiej.
    Skoro tak, to :
    - wypada wyrzucić tę rozdzielnicę, i wstawić nową, większą
    - wypada dołożyć aparaty typu rozłącznik, zabezpieczenie sygnalizacji i blok rozdzielczy
    - wypada wyrzucić/sprzedać RCBO B20 i kupić RCBO 16
    - wypada wyrzucić/sprzedać wyłączniki samoczynne B20 i dokupić B10

Jest tego sporo, że o oznacznikach, tulejkach podwójnych nie wspomnę.
  • Specjalista elektryk
    Zgadza się. Umknęło mi.
  • Poziom 6  
    Wieczorem wrzuce schemat jaki mam plan zrobic.
    Dlaczego roznicowki b20 beda nie dobre?
    Jeszcze pytanko czy pod plyte indukcyjna roznicowka b25 bedzie rowniez ok?
  • Specjalista elektryk
    B 20 do przewodów o przekroju 2,5 mm² ?
    A pod płytę indukcyjną, podłączoną na stałe jest wymagane RCD czy nie ?
  • Poziom 42  
    elpapiotr napisał:

Nie widzę problemu. Dla dwóch obciążonych przewodów o takim przekroju (ułożonych w na ścianie, to ważne) dopuszcza się nawet 30A. Gorzej że na końcu tego przewodu mamy gniazdo 16A.
    elpapiotr napisał:
    A pod płytę indukcyjną, podłączoną na stałe jest wymagane RCD czy nie ?

To chyba pytanie retoryczne :)
    krzysztofb51 napisał:
    Dlaczego roznicowki b20 beda nie dobre?

Bo to nie różnicówka, a przynajmniej nie tylko.
    krzysztofb51 napisał:
    Wole sam sie zabrac niz ma to zrobic ponownie jakis partacz.

Więc jako osoba mająca jeszcze mniejsze pojęcia od tych partaczy spieprzysz instalację jeszcze bardziej? Ciekawe podejście :)
  • Specjalista elektryk
    Kraniec_Internetów napisał:
    elpapiotr napisał:

Nie widzę problemu. Dla dwóch obciążonych przewodów o takim przekroju (ułożonych w na ścianie, to ważne) dopuszcza się nawet 30A.
    A dla trzech to pewnie 45 A? Koniec świata.

To chyba pytanie retoryczne :)
    Nie, praktyczne. Z tych PN-HD 60364-4-41.
  • Poziom 42  
    elpapiotr napisał:
    A dla trzech to pewnie 45 A? Koniec świata.

Nie koniec świata tylko tabele zawarte w normach. A że dostępu do oryginalnych skanów z norm nie mam, wrzucam to:
    https://elektryk.kdi.pl/kurs-sep/przekroje-kabli-elektrycznych/
    Masz podane dopuszczalne prądy dla różnych sposobów ułożenia przewodów.
    elpapiotr napisał:
    Nie, praktyczne. Z tych PN-HD-60364-4-41.

Jak płyta jest przyłączona na stałe to nie trzeba.
  • Poziom 6  
    Wiem juz o co chodzi nie zauwazylem ze te roznicowki maja czlon nadpradowy. A jesli za ta roznicowka dalbym bezpieczniki nadpradowe b16 to moze zostac ta roznicowka?
    Moze i mam male pojecie ale szybko sie ucze i duzo czytam. Nie przejmuj sie Kraniec, napewno nie zrobie gorzej jak jest w tej chwili zrobiona i bedzie dzialala:)
  • Specjalista elektryk
    krzysztofb51 napisał:
    Wiem juz o co chodzi nie zauwazylem ze te roznicowki maja czlon nadpradowy. A jesli za ta roznicowka dalbym bezpieczniki nadpradowe b16 to moze zostac ta roznicowka?
    Tylko jaki to ma sens?
    Masz podane dopuszczalne prądy dla różnych sposobów ułożenia przewodów.
    To teraz przelicz biorąc pod uwagę współczynniki zmniejszające (podane w arkuszu 5-523) oraz charakterystyki tI wyłączników samoczynnych i ... i się bardzo zdziwisz.

Tak się teraz zastanawiam, czy piszesz o dwóch przewodach wielożyłowych, czy o dwóch żyłach przewodów, bo się pogubiłem.
  • Poziom 6  
    elpapiotr napisał:
    krzysztofb51 napisał:
    Tylko jaki to ma sens?

5 roznicowek = ok 600zl
    Kilka nadpradowych b16 moze z 50zl:)
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    RCBO B20 a za nim kilka B16 ma taki sens, że w przypadku zwarcia wyłączni zapewne jedna B16 i ta RCD-B20 - wyłączając wszystkie obwody z niej zasilane.
    A w przypadku użytkowania trzech B16 "po połowie" wyłączy ta B20, robiąc dokładnie to samo. :)
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    No tak, dublowanie wyłączników samoczynnych 20 A i 16 A ma wielki sens. Dziwne.
  • Poziom 6  
    A co w przypadku gdy na RCB chcemy 4 obwody po 16A i bede max obciazone? I taka sama sytuacja tylko ze z RCBO
    krzysztofb51 napisał:
    A co w przypadku gdy na RCB chcemy 4 obwody po 16A i bede max obciazone?

Wtedy trzeba dobrać RCD o prądzie znamionowym min 63A,
    krzysztofb51 napisał:
    I taka sama sytuacja tylko ze z RCBO

RCBO wyłączy - zakładając, że jest to B20A.
  • Poziom 6  
    Czy taki schemat jest ok?
    Nie pisalem do czego jest kazdy obwod tylko tam gdzie jest B10 to jest oświetlenie a tam gdzie B16 to gniazdka.
    Dodatkowo plyte indukcyjna zabezpiecze napradowym B16 3f a nad roznicowką B25 30mA.
    Chcialem tez max wykorzystac te roznicowki ktore mam dlatego zdecydowalem sie na taki uklad.
    Kontrolek faz jest nie podlaczylem na schemacie, glownie chodzi o reszte.

Dodam ze zabezpieczenie przedlicznikowe mam nadpradowym C20.
    krzysztofb51 napisał:
    a nad roznicowką B25 30mA.

Po co?

krzysztofb51 napisał:
    Dodam ze zabezpieczenie przedlicznikowe mam nadpradowym C20.

To przy dobrych wiatrach przy każdym zwarciu będziesz leciał do tego zabezpieczenia.

Wykonywanie zabezpieczeń RCBO B20 a potem nadprądówka B16 lub B10 jest totalnie bez sensu.
  • Poziom 6  
    W tej chwili mam po 3 obwody wpiete w jedno zlacze do RCBO 20, to chyba tez nie jest dobre rozwiazanie
  • Specjalista elektryk
    A mnie zastanawia, jakie jest w tym przypadku zabezpieczenie kabla (przypominam - 5 x 2,5 mm²) idącego do garażu?