Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele Qcells, Lingo, Bauer plus Fronius, Growatt, Huawei. Co wybrać? Gwarancja?

McTommy 06 Sep 2020 12:31 13185 79
    witekem
    Level 19  
    Czyli na jak najlepszych podzespołach Ok czyli Fronius.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    tomekz27
    Level 11  
    Ok to ile powinien wziąść wykonawca więcej za wymianę huawei na fronius ? Bo jeżeli różnica będzie akceptowalna to czemu nie ..
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    emigrant
    Level 29  
    tomekz27 wrote:
    Pv traktuje jako inwestycję , ma się jak najszybciej zwrócić i zarabiać , to nie mercedes który ma cieszyć oko 😁

Jak ma szybko się zwrócić i zarabiać to musisz wszystko zrobić samemu bez pomocy żadnych firm instalatorskich, albo instalacje z UG z dopłatami 70-80%. Spore pieniądze przekażesz dla instalatora, że tę instalację wykona i pod nią się podpisze. Zrób Świadectwo Kwalifikacyjnie uprawniające do takich robót i do roboty o ile masz o tym pojęcie. Wystarczy chyba Eksploatacja+Dozór, przynajmniej w PGE białostockim. Jak nie masz pojęcia to żadne jakieś szybkie zwroty i zarabianie. Pamiętaj, że prosumentem będziesz tylko 15 lat - pewnie coś tam w międzyczasie się pozmienia, ale na dziś za 15 lat ZE może powiedzieć wypier... z tą zabawką podnoszącą napięcie w sieci nN 0,4 kV.
    Instalatorzy mają swoje 5 minut na rynku i drą kasę z klientów ile wlezie. Nawet opłaca się jechać z drugiego końca Polski na 2 dni całą ekipą z noclegiem w hotelu, żeby wykonać instalację...
    Fornius to żaden mercedes. To dobrze zaprojektowany falownik outdoorowy z aktywnym chłodzeniem.
    tomekz27
    Level 11  
    Dla mnie dobry czas na zwrot inwestycji to około 5 lat po odliczeniu dotacji i vat. Jeżeli ma się to zwracać 8 - 10 lat to wole płacić normalnie rachunki i nie zawracać sobie d... A że instalatorzy krzyczą jak za zboże , też mnie boli ale co zrobić ! Staram się tylko wynegocjować jak najlepsze warunki za te same pieniądze. A różnice są kosmiczne jedna firma wycenia 14700 a druga dokładnie to samo na 17900 . Czy to źle że pytam dookoła i szanuje swoje pieniądze ???
    emigrant
    Level 29  
    Niech Ci przedstawią kosztorys szczegółowy a nie jakieś ceny za 1 kWp, czy za całość... Raczej nikt Ci tego kosztorysu nie przedstawi, bo to kombinatorzy... A jest w czym kombinować. Za Twoje pieniądze wrzucają sprzęt w swoje koszta... Niby to kupujesz z 8% Vat...
    tomekz27
    Level 11  
    Na około 20 firm z których miałem wyceny żadna nie robiła kosztorysu szczegółowego tylko za całość , 1 firma liczy od kwp stałą kwotę. Nikt nie chce tego rozpisywać na poszczególne pozycje , dlaczego - nie wiem. Po prostu Polska !
    emigrant
    Level 29  
    Na pewno warto zainwestować w wysokiej jakości przewody solarne np. LAPP Kabel i złączki np. MC4 Multi-Contact Stäubli. Tego trzeba przypilnować. Jak nie przypilnujesz to zostaniesz ze wszystkim sam na końcu i wydymany cenowo. Instalacji już trochę widziałem robionych przez fachmenów od PV. Jak już zdecydujesz się na instalatora daj jemu trochę znać, że też masz jakieś pojęcie o PV. Sprawdzaj wszystko jakiego używają okablowania, złączek, jakie SPD montują. Czy nie porobili pętli indukcyjnych. To wszystko szczegóły i szczególiki, gdzie warto to przypilnować. Zrezygnuj z tego Huawei. Jak to jest prywatna instalacja, za swoje pieniądze idź w coś sprawdzonego, co posłuży długie lata. Odnośnie paneli to co nie weźmiesz to wszystko jest podobnej jakości. Pomijam tu panele premium jak LG NeON2, czy REC Alpha.
    Nie daj się nabrać na hasła, typu to jest dobre, ludzie nie zgłaszają problemów. Wszystko działa jak trzeba. To tak do końca nie działa... Ludzie często biorą przykłady z ludków YT jak Zachar, czy Szafa. Skoro oni mają to i to na dachu to jest super. Co do czego u jednego i drugiego wisi szmelc chiński.

Warto to obejrzeć, świeżynka z dziś... https://youtu.be/EpMvm3SPyq0 Kolejna "prof" ekipa. Gość z odgromieniem, uziemieniem, piorunami totalnie popłynął... akcja od 36 minuty. Masakra.. :( Ekipa instalatorska nawet nie ma podstawowych narzędzi do pracy. Aż strach się bać, gdzie niby gość wykonał instalację 400 kWp. Wisienką na torcie to chyba obrabianie izolacji przewodu DC pod napięciem. Nie życzę Ci takich instalatorów... Takich jest chyba więcej niż mniej.
    tomekz27
    Level 11  
    Dzięki za konkretne rady . Jutro poprosze dwie konkretne firmy o specyfikacje tego co chcą mi zamontować. I wtedy się zobaczy czy jest cięcie kosztów tam gdzie nie widać 😀 Jeszcze jedno - czy jest jakaś norma/zalecenie odnośnie odległości paneli względem krawędzi dachu ? Dom nie ma instalacji odgromowej. Po prostu chce to mieć jak należy nawet kosztem jednego panela mniej.
    emigrant
    Level 29  
    To pomyśl logicznie po co się cofa panele względem krawędzi dachu? Po to, żeby ich nie podwiało. Przy rynnach, żeby woda nie przeskakiwała nad rynną... O ile dobrze pamiętam z tego co mówił mi instalator jak z nim gadałem to przy instalacji równoległej 7-10 cm od krawędzi dachu wystarczy. Przy rynnach pewnie więcej, żeby woda moga jeszcze zlecieć na dach i dopiero wtedy do rynny.
    tomekz27
    Level 11  
    Czy ktoś może mi napisać o ile V instalacja PV o mocy 3.3 kwp podbije napięcie w sieci ? Zarówno przy falowniku 1 i 3 fazowym ? Chodzi mi o średnią ( mniej więcej ) 😀 , zakładając że autokonsumpcja = 0
    wello
    Level 17  
    Tego nikt Ci nie powie. To zależy od impedancji sieci jak i instalacji na obiekcie. No i zależy od punktu pomiaru, czy na złączu kablowym (czyli sieć), czy przy falowniku / rozdzielnicy w domu (instalacja).
    emigrant
    Level 29  
    Raczej to nie będzie miarodajny sposób, ale spróbuj obciążyć rezystancyjnie, oporowo swoją instalację jakimś żelazkiem, farelką, grzałką, żeby moc sumaryczna tych urządzeń była zbliżona do mocy falownika, ile ma na wyjściu, czyli w Twoim przypadku 3300 W(chyba? bo podałeś moc generatora). Zobacz multimetrem jaki będzie zapad napięcia. Najpierw sprawdzając jakie jest napięcie jałowe bez obciążenia. Tyle samo będzie musiał podnieść napięcie falownik, żeby wypchać te 3 kW do sieci zakładając, że w danym momencie AGD/RTV domowe i wszystko inne nie ma żadnego poboru, albo jest znikomy.
    tomekz27
    Level 11  
    Różnica jest około 7-8V przy obiążeniu 1 fazy 3000 w. Napięcie w sieci średnio 240 - 245 V , odległość od trafo 120 metrów , przyłącz od trafo i instalacja domu nowa.
    tomekz27
    Level 11  
    Pytań ciąg dalszy 😀 , co możecie powiedzieć o panelach Futura Sun ? , ponoć włoskie a nie chińskie , 20 lat gwarancji na produkt i 25 na spadek liniowy. Zaciekawiła mnie ta oferta ze względu na gwarancję , a cenowo tak jak chińczyki. Może ma je ktoś na dachu i się wypowie ?
    Opcja nr. 2 panele Sun Power performance 3 , 325 w full black , 25 lat gwarancji na wszystko robi wrażenie .
    Cenowo Q-cells , Futura Sun czy Sun Power wychodzą bardzo podobnie , tylko które brać ???
    tomekz27
    Level 11  
    Nadszedł czas wyboru :
    1. Sun power 325w / 10 szt full black + fronius symo 3f - 14600 brutto
    2. Q-cells G7 335w / 10 szt + huawei sun 3ktl 3f - 15000 brutto
    Który zestaw lepszy ? Zestaw nr 2 jest droższy ale ma 100 kwp więcej.
    tomekz27
    Level 11  
    Zamontowane 😀
    Q-cells G6 355w -9 sztuk + sofar solar 3.3 ktlx. Kompromis pomiędzy ceną a jakością. Czy ktoś może podpowiedzieć czy oprócz faktury i papierów do PGE powinienem dostać karty gwarancyjne na panele i falownik ? Jak sprawdzić czy sofar ma 10 lat gwarancji ? , w pudle tylko papiery po chińsku i instrukcja po angielsku.
    rychem
    Level 5  
    witekem wrote:
    Proponuje pozostać przy inwerterze jednofazowych 3.3kW.
    Przy zastosowania paneli Selfa 370V daje to 9 paneli w jednym stringu.
    Dobre dopasowania napięciowe do 230V AC - 9 x 34V= 309V - prawie idealne. (34V DC - to napięcie pracy Selfa 370W)
    Przy zastosowaniu paneli 5.2 kW ( 3.3kW i 2k) instalatorzy proponują już inwerter trzyfazowy z dwoma MPPT. Bardzo niekorzystne rozwiązania bo inwerter musi dopasować napięcie z paneli nie do 230V AC tylko do 400V AC więc ponad polowa napięcia jest na podbicie napięcia z paneli i dopasowania do AC 400V co daje spore straty. Bo przy 2kW przy zastosowaniu paneli 370W tyko 5 paneli w stringu. Napięcie pracy tych paneli to 34V czyli 5x34 = 170V i inwerter z tego napięcia musi podbić do ok 600V aby synchronizować się w siecią 3x400V AC.
    Przypominam energie dopasowania napięcia inwerter pobiera z paneli - straty.
    Czyli bardzie korzystne energetycznie rozwiązanie jest przy takiej konfiguracji zastosowanie dwóch inwerterów jednofazowych niż jeden inwerter trzyfazowy z dwoma MPPT.

Reasumując pozostać- jeden jednofazowy inwerter do 3.5 kW i 9 paneli Selfa 370W. Później drugi inwerter jednofazowy do instalacji 2kW.
    Odnośnie Sefla - dobre panele, polem.
    A tak przy okazji za ile oferują ci inwerter 3.3 kW ?

@witekem Ale czy tak naprawdę straty na oddawaniu nadwyżek do sieci, a następnie odkupywaniu z 20% stratą nie są większe? Chodzi mi tu o to, że mając odbiorniki w domu rozłożone w miarę równomiernie na wszystkich 3 fazacha, falownik zasila tylko część z nich. Na wszystkie pozostałe muszę energię zaciągnąć z sieci. Więc na fazie falownika non stop oddaję nadwyżkę, a na pozostałych dwóch kupuję energię (za 20% ... ale jednak kupuję).
    W rozwiązaniu 3 fazowym falownik przynajmniej optymalizuje rozkład na fazy pod kątem "minimum eksportu". Mylę się?
    kosmos99
    Level 36  
    Rodzaj falownika nie ma znaczenia. Ta sytuacja, o której piszesz zależy od tego czy licznik bilansuje czy nie.
    tomekz27
    Level 11  
    Mój falownik Sofar 3f nabija mi moc bierną pojemnościową. Około 2.5 kvarh / dobę. Czy jest się czym przejmować , czy olać temat ? Bierna indukcyjna jest na poziomie 10 %. Jestem prywatnym użytkownikiem , obsługuje mnie PGE.