Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele Qcells, Lingo, Bauer plus Fronius, Growatt, Huawei. Co wybrać? Gwarancja?

12 Sie 2019 18:57 237 15
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Chciałbym podpytać znawców tematu o elementy, na które muszę zwrócić uwagę przy instalacji fotowoltaicznej.
    Do domu potrzebuję 8kWp. Dużo czy mało, nieważne. Tyle zużywam. Poprosiłem o wycenę kilku firm w mojej okolicy. Rozbieżności w cenach są przyznam spore.
    Panele zaproponowano mi Bauer - podobno niemiecka firma, produkująca w Niemczech i Chinach; Qcells - niemiecko-koreańsko-chińska - produkcja Chiny; Lingo - Chiny ale podobno dobre. Większość ofert to panele monokrystaliczne o mocy 300 - 320 W.
    Podobne parametry. Są oczywiście różnice w specyfikacji technicznej. O parę stopni, 1-3% w różnych opcjach. Dostałem też oferty na polskie Bruk-Bet. Cena zwaliła mnie z nóg. Gdybym chciał brać z wyższej półki cenowej wziąłbym LG bo czytałem, że dobre. Ale wracając do tematu podpowiedzcie mi, jak wygląda kwestia gwarancji przy instalacji. Zazwyczaj słyszę, że dostanę następujące:
    1. Gwarancja producenta paneli,
    2. Gwarancja producenta falownika,
    3. Gwarancja firmy montażowej na poprawną instalację.
    4. Czasami gwarancja na elementy wykorzystywane przy montażu.
    Falowniki brałem pod uwagę trzy. Fronius, SMA i Growatt. Środkowy podobno Mercedes ale to już górna półka. Fronius ma dobre opinie, serwis w Polsce. Growatt podobnie. Ale tutaj okazało się, że serwisanci czasem się pokrywają. Obsługują zarówno jedną jak i drugą firmę. Ale są to zewnętrzne podmioty. Mogą powiedzieć: "nie przyjeżdżam", "nie chce mi się"? Co no to powiedzą Fronius i Growatt? Nie mają żadnych metod nacisku przecież.
    A panele? Jak wybiorę Lingo to do kogo w przypadku problemu się zgłosić? wiem, że Qcells ma w Niemczech serwis. Bauer też. Ale okazuje się, że gdy coś walnie to trzeba wykonywać milion telefonów i użytkownik może się pogubić.
    Wiem, że reklamacje składane w Chinach są raczej nierozwiązywalne.
    Jak ugryźć ten temat? Może macie jakieś doświadczenia? Ponieważ jest to dość spora inwestycja chciałbym wyjaśnić te kwestie.
    Dziękuję bardzo
  • Poziom 18  
    Generalnie SMA jest w podobnej cenie co Fronius. Oczywiście nie dla każdej mocy i typu, mocno generalizuję.
    Growatta mam prywatnie i stwierdzam, że działa prawidłowo. Cóż więcej powiedzieć :>
    Na dachu mam Astronergy, Qcells, Bauer i Brukbet. Wszystko hula. Rzuć jakimiś wycenami przykładowymi bo tak z kapelusza to ciężko doradzać :]
  • Poziom 9  
    Ceny są porównywalne. Od 32 tysięcy do 36 tysięcy. Różne konfiguracje. Tutaj akurat różnica w cenie nie jest specjalnie duża. Chodzi mi o mówiąc wprost brak zaufania do firmy sprzedającej/montującej przy tak rozmytych gwarancjach. I co z gwarancją jak firma "zniknie".
    Doświadczenie z różnych branż mam takie, że takie rzeczy się zdarzają a klienci zostają na lodzie. W tym wypadku na dachu :-)
  • Poziom 18  
    Nie rozumiem za bardzo jaka rozmyta gwarancja. Instalator daje rękojmię (2 lata lub więcej) na montaż, co oznacza że w tym okresie jak coś padnie
    on się tym zajmuje. Po tym okresie w zasadzie działa to podobnie, bo mimo iż rękojmi nie masz to jest gwarancja producenta na sprzęt. Więc co robi
    klient? Dzwoni do swojego instalatora. Ten załatwia z producentem sprzętu procedurę wymiany i dalej idzie analogicznie. Różnica może być taka
    że po okresie rękojmi instalator może powiedzieć że to już nie jego broszka i radź pan sobie sam. Kwestia dobrać taką firmę, która nie ma klienta
    w odwłoku po okresie rękojmi ;)
  • Poziom 9  
    No właśnie o to mi chodzi.
    Wśród ofert przeważają firmy sprzedające, które wynajmują ekipy montażowe. Mogę to akurat zrozumieć.
    Jak sprawdzić taką firmę gdy nie ma w necie żadnych opinii. Ani negatywnych ani pozytywnych choć firma istnieje kilka lat.
    Trudny temat
  • Poziom 18  
    Czy ja wiem czy trudny... Ja rozmawiając z kimś od razu wiem czy to ktoś "od roboty", inżynier, instalator czy handlowiec.
    Omijaj stonkę sieciową, znajdź jakąś lokalną ekipę i ustalaj szczegóły.
  • Poziom 9  
    A podpowiedz mi proszę, co z gwarancją na panele gdy producent nie ma serwisu w Polsce.
    Wiem może jak to działa? Gdzieś czytałem, że zdarza się, że na jednym panelu cośtam przestaje działać i automatem cała sekcja pracuje źle. Przyjedzie serwisant. Stwierdzi winę panela i co wtedy?
  • Poziom 18  
    Nie ma czegoś takiego jak "serwis" paneli. Jak nie działa to reklamujesz i powinni dać nowy. Ale jak to działa dla każdego producenta to ja nie mam pojęcia :>
  • Poziom 9  
    Okej. A Fronius czy Growatt? Czytałem że Fronius to nie taki Mercedes jak mówią. I ma tylko 5 lat gwarancji. Growatt ma 10, jest tańszy i ma sieć serwisową w Polsce.
    Dzięki
  • Poziom 13  
    McTommy napisał:
    Czytałem że Fronius to nie taki Mercedes jak mówią. I ma tylko 5 lat gwarancji

Gwarancje na Froniusa chyba możesz przedłużyć do 10 lat odpłatnie
  • Poziom 9  
    Oczywiście, że mogę wydłużyć ale jeszcze podniesie cenę o kolejny tysiąc z hakiem.
    Więc jaki jest sens wybierać Froniusa? Zastanawia mnie to bo naprawdę nie znalazłem złej opinii na temat Growatta tak jak nie znalazłem złej opinii na temat Froniusa. Jeden i drugi mają Internet i podobne parametry. Dlatego się zastanawiam. Różnica zrobiła się prawie trzy tysiące
  • Poziom 13  
    Brunoxp napisał:
    Gwarancje na Froniusa chyba możesz przedłużyć do 10 lat odpłatnie

poprawka: gwarancje na Froniusa mozesz wydłużyc do 15 lat wiec ten extra tysiak zaczyna sie oplacac
  • Poziom 34  
    McTommy napisał:
    Różnica zrobiła się prawie trzy tysiące

Czyli polowa ceny nowego Growatta.
    A za x lat i tak nie wiadomo co z ta gwarancja bedzie.
  • Poziom 18  
    Brunoxp napisał:

poprawka: gwarancje na Froniusa mozesz wydłużyc do 15 lat wiec ten extra tysiak zaczyna sie oplacac

Przedłużenie do 10 lat tysiąc, do 15 lat 2 tysiące a do 20 lat 3 tysiące. Oczywiście netto.
    Dla Froniusa 8kW.
  • Poziom 9  
    No właśnie dostałem informację:
    do 10 lat - 1291 zł
    do 15 lat - 2930 zł
    do 20 lat - 4469 zł
    Oczywiście brutto. Ale to mnie jako użytkownika końcowego dotyczy bo Vatu nie odliczę :-)
  • Poziom 34  
    Jak dla mnie zbyt duze kwoty zeby sie oplacalo.
    Tym bardziej, ze gwarancja moze nie zostac uznana.
    Druga sprawa, ze za te pieniadze bedzie mozna pokryc ewentualna naprawe jakby sie taka wydarzyla.