Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki 4Ohm - Połączenie szerogowo-równoległe.

12 Sie 2019 19:48 81 6
  • Poziom 3  
    Witam.

Sprawa dość prosta i pewnie łopatologiczna, ale z moja "wiedzą" wolę spytać.

Posiadam 2 głośniki, po 4Ω każdy. Kanał we wzmacniaczu mam na 4Ω, a gdybym połączył je szeregowo to miałbym 8Ω, na równoległym 2Ω. Gdzieś to czytałem, że na połączeniu szeregowo-równoległym impedancja została by na 4Ω. Nie za bardzo chcę coś popsuć, więc czy mógłyby mi ktoś na przykładzie załączonego obrazka powiedzieć jak takie połączenie wygląda, "co do czego" na chłopski rozum?

Głośniki 4Ohm - Połączenie szerogowo-równoległe.
  • Poziom 3  
    niewolno2 napisał:
    Przy dwóch głośnikach 4Ω nic innego nie zyskasz albo 8Ω albo 2Ω.

Mhm, czyli wychodzi na to, że ten od kogo miałem takie informacje najnormalniej w świecie zrobił mnie w bambuko. No nic, będę musiał zadowolić się tym 8 lub 2. Dziękuje za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Głośniki 4Ohm - Połączenie szerogowo-równoległe. Kategorycznie nie podłączaj głośników równolegle do tego wzmacniacza.Tylko takie podłączenie może wchodzić w rachubę, zakładając że chcesz aby oba głośniki grały. Nic nie napisałeś o mocy wzmacniacza no i tych głośnikach.
  • Poziom 3  
    A, no tak. Jak będzie 8Ω to wtedy mogą być dołączone do wzmacniacza o dozwolonym obciążeniu 4Ω. Tylko pamiętać, że chyba powinny mieć moc nominalną conajmniej 50% mocy wzmacniacza, coby im się nic nie stało. Dziękuję za przypomnienie.
  • Poziom 38  
    Gameslite napisał:
    Mhm, czyli wychodzi na to, że ten od kogo miałem takie informacje najnormalniej w świecie zrobił mnie w bambuko.

Nie, tylko że albo źle wytłumaczył, albo niedokładnie go słuchałeś :)

Gameslite napisał:
    Gdzieś to czytałem, że na połączeniu szeregowo-równoległym impedancja została by na 4Ω.

Tak, została by, ale aby wykonać takie połączenie potrzebne są 4 głośniki, a nie dwa.
    Przy dwóch masz tylko dwie opcje, szeregowo lub równolegle.
    Przy czterech głośnikach najpierw dwie pary łączysz szeregowo, następnie te dwie pary łączysz równolegle.
    Impedancja wypadkowa to około 4 ohmy.

Dodano po 6 [minuty]:

Gameslite napisał:
    Tylko pamiętać, że chyba powinny mieć moc nominalną conajmniej 50% mocy wzmacniacza, coby im się nic nie stało.

Nieprawda.
    Im mocniejszy wzmacniacz tym lepiej.
    A to czy spalisz nim głośniki to już od Ciebie zależy.
    Jeśli nie wiesz ile dany głośnik może wytrzymać, to po prostu nie graj głośno.
  • Poziom 31  
    niewolno2 napisał:
    Głośniki 4Ohm - Połączenie szerogowo-równoległe. Kategorycznie nie podłączaj głośników równolegle do tego wzmacniacza.Tylko takie podłączenie może wchodzić w rachubę, zakładając że chcesz aby oba głośniki grały. Nic nie napisałeś o mocy wzmacniacza no i tych głośnikach.

Należało by dodać że przy połączeniu szeregowym oba te głośniki muszą być identyczne. Jeśli jest to np 1x Pioneer i 1x Panasonic to w połączeniu szeregowym będą sobie nawzajem psuły brzmienie...