Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SL M1 niedziałający autostop

12 Sie 2019 20:14 42 1
  • Poziom 3  
    Witam, chciałem sobie naprawić gramofon Technics SL-M1. Nabyty drogą kupna. Wszystko działa oprócz jednej rzeczy. Nie działa to autostop. Postanowiłem poprosić o pomoc. Za załączanie autostopu odpowiada transoptor szczelinowy. Jak odkręciłem obudowę to zobaczyłem element. Nie pomyślałem że w transoptorze może być dioda na podczerwień i uznawszy że jest spalona wylutowałem element. Wydłubałem starą diodę i wstawiłem białą. Zaczęło działać, ale bardzo nierównomiernie. Musiała być od spodu odkręcona obudowa i załapywał tylko raz na jakieś 5-10 razy przysłonięcia szczeliny. Za każdym razem jednak między emiterem a kolektorem oświetlonego fototranzystora było 12V. Natomiast przy zasłonięciu spadało do zera. Zadziałanie autostopu było losowe. Postanowiłem kupić nowy transoptor. Kupiłem TCST2103. Po analizie i zmianie kolejności wyprowadzeń na prawidłową zamontowałem go. Teraz nie działa nic. Autostop nie reaguje w ogóle, natomiast na kolektorze i emiterze fototranzystora jest około 8,3V niezależnie od tego czy szczelina jest zasłonięta, czy też nie. Sprawdzałem aparatem w telefonie i dioda podczerwona świeci się, ale moim zdaniem trochę blado, ale to może moje złudzenie. Nie do końca wiem jak to powinno być z pinem numer 2 płytki z transoptorem. Czy napięcie na nim powinno się zmieniać w w zależności od przesłaniania szczeliny? Jest na nim cały czas około 6,3V, na starym transoptorze także. Nie wiem w czym mogę popełniać błąd. Czy podczas doboru transoptora muszę zwrócić jeszcze uwagę na jakiś inny parametr poza napięciem w tym przypadku? Co mogę jeszcze sprawdzić, lub czego nie potrafię zauważyć?
    W załączniku przesyłam serwisówkę oraz wycinek schematu z płytką transoptora

Z góry dziękuję za pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Napięcie ma się zmieniać na emiterze tranzystora w transoptorze. Od zera, do wartości wyznaczonej praktycznie rezystancją złącza E-C w kierunku przewodzenia i wartością rezystorów pomiędzy emiterem i masą.

Technics SL M1 niedziałający autostop

Obecnie, tranzystor jest cały czas otwarty.
    Ale ponieważ to transoptor, testy przeprowadzaj przy zamkniętej obudowie.