Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coś poszło nie tak - trawienie PCB.

12 Sie 2019 20:19 216 3
 • Poziom 12  
  Nie mam wytawiarki więc jak zawsze w talerzu na parze. Jak zawsze drobnokrystaliczny środek trawiący B327. Temperatura ok. 50 stopni, mieszałem tanim pędzlem malarskim: drewniana rączka z blaszaną tulejką trzymającą kiepskie włosie. Możliwe, że pędzel zjechał i tulejka dotykała przez chwilę miedzi na PCB. Efekt taki jak na foto. Nie idzie tego niczym ruszyć: wymiana roztworu, podniesienie temperatury nic nie pomogło.
  Wina laminatu czy jakaś reakcja tu zaszła?
  Coś poszło nie tak - trawienie PCB.
 • PCBway
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A może klej zlepiający włosie wypłynął z pędzla pod wpływem roztworu i temperatury i osiadł na laminacie?
 • PCBway
 • Poziom 12  
  Raczej nie, bo włosie jest trzymane mechanicznie przez tą blaszaną opaskę. Temperatura na początku też była niewysoka żeby się coś stopiło czy wypłynęło. Dopiero potem podniosłem po wymianie roztworu ale już bez pędzla i bez efektu
 • Poziom 1  
  Trawię w naczyniu od kilku lat i nigdy nie miałem takiego problemu :] Moim zdaniem przyczyn może być kilka. Źle odtłuszczony laminat, tudzież był jakiś syf na nim w niewytrawionej do końca części, poruszałeś płytką jedną stroną i jedna strona się wytrawiła szybciej niż druga, stary wytrawiacz i jak poruszałeś tylko z jednej strony to syf osiadł na drugiej i stąd ten efekt. Przyczyn można znaleźć by więcej.

  Jeśli ciąłeś PCB z więszego arkusza, wytraw kawałek ponownie i sprawdź czy będzie ten sam efekt. Jeśli tak, to masz prawdopodobnie jakiś syf na części laminatu. Chociaż ten powinien usunąć papier ścierny (stosujesz go prawda?)