Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

12 Sie 2019 20:34 171 17
  • Poziom 9  
    Dzień dobry,
    Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem: zakupiona lekko ponad 2 lata temu lodówka side by side firmy Samsung (model jak w temacie) zaczęła mrozić całkowicie lodówkę. Niestety autoryzowany serwis Samsunga w Poznaniu to jakaś kpina, a ościenni serwisanci wysyłają mnie właśnie do punktu autoryzowanego.

Postanowiłem na własna rękę znaleźć rozwiązanie ewentualnie podpytać się obecnych na forum speców czy w ogóle kruszyć kopie czy dać sobie spokój.
    Objawy:
    Po jakiś 2 latach i 2-3 miesiącach zauważalne były dziwne odgłosy jakby trzaskanie w środku lodówki. Następnie pojawił się lód na tylnej ściance. Lodówka zaczęła głośno pracować, praktycznie nie wyłączała się. Z zamrażalnikiem wszystko ok, brak jakichkolwiek zastrzeżeń.

Po wezwaniu serwisu do opisanej wyżej usterki, stwierdzili ze wszystko jest ok, skasowali 150zl i tyle. Podobno temperatury i praca agregatu w normie. Mój własny termometr, który był w tym samym czasie w lodowce pokazywał 10°C przy nastawionych 5°C, ale to tylko szczegół. Postanowiłem rozmrozić lodówkę i ściągnąć tylna ściankę, żeby zobaczyć co jest nie tak. Przy rozmarzaniu już udało się bez problemu ściągnąć tą tylną obudowę i taki oto obrazek ujrzałem...
    Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
    Rozmroziłem do końca, tak wyglada środek, dodatkowo wrzucam pomiar oporu grzałki i karteczki, które są na pozostałych elementach.
    Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
    Po złożeniu całości wszystko w normie do czasu. Po miesiącu powtórka z rozrywki, wszystko na nowo skute lodem. Wiatraczek nie działa, ale zrobiłem prosty test z karteczką na wyjściu kratek wentylacyjnych.

Serwisy nieautoryzowane twierdzą, że to nie musi być wcale wiatrak, że najpewniej elektronika, która jest droga, a nikt nie da gwarancji ze będzie działać.
    Pytanie do szanownych forumowiczów, czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić we własnym zakresie co jest przyczyna awarii? Czy w ogóle brnąć w temat naprawy czy odpuścić całkowicie temat?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam.
    Wykonaj pomiar między czarnym, a czerwonym przewodem we wtyczce po prawej stronie. Rezystancja grzałki okay. Wykonaj pomiar czujnika po lewej + napięcie po odłączeniu go (najlepiej zrobić pomiar w kilku temperaturach). Zwróć uwagę na panel od środka czy nie jest mocno nasiąknięty wilgocią (chociaż wtedy zamarza przeważnie sam wentylator, a właściwie komora pod śmigłem). Serwis z Poznania tego nie sprawdził? Elektronikę tez da się zweryfikować jeśli nie włącza grzania, a tylko trochę więcej zabawy. Podaj na razie wyniki elementów wyżej wymienionych.
    Pozdrawiam
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 9  
    Witaj, dziękuje bardzo za odpowiedź.
    W momencie pisania posta rozmrażałem lodówkę. Co ciekawe, po rozmrożeniu zostawiłem lodówkę bez tego panelu, czyli z odłączonym wentylatorem, układ sie chłodził, był lekko zaszroniony ale po 3h nadal pokazywał koło 20 stopni na wyswietlaczu mimo, że wewnątrz na termometrze było koło 12. Zamontowałem panel i do dziś tak pracował. Po trzech dniach właśnie tak to wygląda:
    Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkęSamsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
    Nie wiem czy soborze wykonałem pomiar ale tak to wygląda, że po prawej stronie napięcie między przewodami skacze od -200mV do +160~180mV (fotka to gif).
    Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkęSamsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

Po lewej stronie zrobiłem najpierw pomiar na wtyczce-zmiana temperatury na panelu sterującym nie zmieniała napięcia:

Pózniej wypisałem wtyczkę i pomiar rownież powtarzałem dla różnych nastaw na panelu ale nie zmieniało to wartości:
  • Specjalista AGD
    matiEX napisał:
    Nie wiem czy soborze wykonałem pomiar ale tak to wygląda, że po prawej stronie napięcie między przewodami skacze od -200mV do +160~180mV

Rezystancję masz zmierzyć na wtyczce, po wyjęciu jej z gniazda.
  • Poziom 13  
    Rezystancję NTC faktycznie mierzymy po wypięciu. Bez wypinania widac spadek napięcia na dzielniku. Układ temperatury który mierzysz odpowiada za odszranianie.
  • Poziom 9  
    Czyli po prawej stronie ma być zmierzona rezystancja wtyczki po wycięciu i nie chodzi tu o grzałkę, która już mierzyłem tak?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak. Wypinj jeszcze zolta wtyczkę jej rezystancja ma byc bliska 0 lub 1.
  • Poziom 9  
    Wyglada to w sposób następujący. Po prawe stronie są 2 wtyczki, jedna od grzałki (rezystanacja zmierzona 0,37kOhm) druga to właśnie ta żółta, na której zawsze mam 0, niezależnie od zakresu:

W razie co jeszcze po lewej zrobiłem to samo z dolna wtyczka:

Czy to o to chodziło?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Do wymiany bezpiecznik termiczny tam nie jest 0 tylko OL. Ma przerwę
  • Poziom 9  
    A mogę prosić o informacje jaki i gdzie się znajduje?
  • Poziom 13  
    Ten co mierzyłeś z żółtą wtyczką czarny i czerwony przewód. Dlatego defrost nie działa. Bezpiecznik 105°C znajdziesz na Internecie po modelu.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 9  
    Rozumiem że prędzej znajdę po modelu bezpiecznika niż po modelu lodówki? Jak go zdemontuje to będzie na nim oznaczenie modelu?
  • Poziom 9  
    Zamówione, dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość sprawdzenia wiatraka? Nie jestem pewien czy działa, nie słyszę go i tak jak pisałem w 1 poście test "kartki" oblany.
  • Poziom 13  
    Wentylator pracuje po zamknięciu drzwi
  • Poziom 9  
    Ten fakt jest mi znany, ale nie wiem jak to sprawdzić. Jest na to jakaś metoda? We wtorek,może środę ma być ten bezpiecznik zobaczę co będzie.