Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

12 Sie 2019 20:34 528 20
 • Poziom 9  
  Dzień dobry,
  Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem: zakupiona lekko ponad 2 lata temu lodówka side by side firmy Samsung (model jak w temacie) zaczęła mrozić całkowicie lodówkę. Niestety autoryzowany serwis Samsunga w Poznaniu to jakaś kpina, a ościenni serwisanci wysyłają mnie właśnie do punktu autoryzowanego.

  Postanowiłem na własna rękę znaleźć rozwiązanie ewentualnie podpytać się obecnych na forum speców czy w ogóle kruszyć kopie czy dać sobie spokój.
  Objawy:
  Po jakiś 2 latach i 2-3 miesiącach zauważalne były dziwne odgłosy jakby trzaskanie w środku lodówki. Następnie pojawił się lód na tylnej ściance. Lodówka zaczęła głośno pracować, praktycznie nie wyłączała się. Z zamrażalnikiem wszystko ok, brak jakichkolwiek zastrzeżeń.

  Po wezwaniu serwisu do opisanej wyżej usterki, stwierdzili ze wszystko jest ok, skasowali 150zl i tyle. Podobno temperatury i praca agregatu w normie. Mój własny termometr, który był w tym samym czasie w lodowce pokazywał 10°C przy nastawionych 5°C, ale to tylko szczegół. Postanowiłem rozmrozić lodówkę i ściągnąć tylna ściankę, żeby zobaczyć co jest nie tak. Przy rozmarzaniu już udało się bez problemu ściągnąć tą tylną obudowę i taki oto obrazek ujrzałem...
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
  Rozmroziłem do końca, tak wyglada środek, dodatkowo wrzucam pomiar oporu grzałki i karteczki, które są na pozostałych elementach.
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
  Po złożeniu całości wszystko w normie do czasu. Po miesiącu powtórka z rozrywki, wszystko na nowo skute lodem. Wiatraczek nie działa, ale zrobiłem prosty test z karteczką na wyjściu kratek wentylacyjnych.

  Serwisy nieautoryzowane twierdzą, że to nie musi być wcale wiatrak, że najpewniej elektronika, która jest droga, a nikt nie da gwarancji ze będzie działać.
  Pytanie do szanownych forumowiczów, czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić we własnym zakresie co jest przyczyna awarii? Czy w ogóle brnąć w temat naprawy czy odpuścić całkowicie temat?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam.
  Wykonaj pomiar między czarnym, a czerwonym przewodem we wtyczce po prawej stronie. Rezystancja grzałki okay. Wykonaj pomiar czujnika po lewej + napięcie po odłączeniu go (najlepiej zrobić pomiar w kilku temperaturach). Zwróć uwagę na panel od środka czy nie jest mocno nasiąknięty wilgocią (chociaż wtedy zamarza przeważnie sam wentylator, a właściwie komora pod śmigłem). Serwis z Poznania tego nie sprawdził? Elektronikę tez da się zweryfikować jeśli nie włącza grzania, a tylko trochę więcej zabawy. Podaj na razie wyniki elementów wyżej wymienionych.
  Pozdrawiam
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Poziom 9  
  Witaj, dziękuje bardzo za odpowiedź.
  W momencie pisania posta rozmrażałem lodówkę. Co ciekawe, po rozmrożeniu zostawiłem lodówkę bez tego panelu, czyli z odłączonym wentylatorem, układ sie chłodził, był lekko zaszroniony ale po 3h nadal pokazywał koło 20 stopni na wyswietlaczu mimo, że wewnątrz na termometrze było koło 12. Zamontowałem panel i do dziś tak pracował. Po trzech dniach właśnie tak to wygląda:
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkęSamsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
  Nie wiem czy soborze wykonałem pomiar ale tak to wygląda, że po prawej stronie napięcie między przewodami skacze od -200mV do +160~180mV (fotka to gif).
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkęSamsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

  Po lewej stronie zrobiłem najpierw pomiar na wtyczce-zmiana temperatury na panelu sterującym nie zmieniała napięcia:
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkęSamsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

  Pózniej wypisałem wtyczkę i pomiar rownież powtarzałem dla różnych nastaw na panelu ale nie zmieniało to wartości:
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkęSamsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
 • Specjalista AGD
  matiEX napisał:
  Nie wiem czy soborze wykonałem pomiar ale tak to wygląda, że po prawej stronie napięcie między przewodami skacze od -200mV do +160~180mV

  Rezystancję masz zmierzyć na wtyczce, po wyjęciu jej z gniazda.
 • Poziom 16  
  Rezystancję NTC faktycznie mierzymy po wypięciu. Bez wypinania widac spadek napięcia na dzielniku. Układ temperatury który mierzysz odpowiada za odszranianie.
 • Poziom 9  
  Czyli po prawej stronie ma być zmierzona rezystancja wtyczki po wycięciu i nie chodzi tu o grzałkę, która już mierzyłem tak?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Tak. Wypinj jeszcze zolta wtyczkę jej rezystancja ma byc bliska 0 lub 1.
 • Poziom 9  
  Wyglada to w sposób następujący. Po prawe stronie są 2 wtyczki, jedna od grzałki (rezystanacja zmierzona 0,37kOhm) druga to właśnie ta żółta, na której zawsze mam 0, niezależnie od zakresu:
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

  W razie co jeszcze po lewej zrobiłem to samo z dolna wtyczka:
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

  Czy to o to chodziło?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Do wymiany bezpiecznik termiczny tam nie jest 0 tylko OL. Ma przerwę
 • Poziom 9  
  A mogę prosić o informacje jaki i gdzie się znajduje?
 • Poziom 16  
  Ten co mierzyłeś z żółtą wtyczką czarny i czerwony przewód. Dlatego defrost nie działa. Bezpiecznik 105°C znajdziesz na Internecie po modelu.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Poziom 9  
  Rozumiem że prędzej znajdę po modelu bezpiecznika niż po modelu lodówki? Jak go zdemontuje to będzie na nim oznaczenie modelu?
 • Poziom 9  
  Zamówione, dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość sprawdzenia wiatraka? Nie jestem pewien czy działa, nie słyszę go i tak jak pisałem w 1 poście test "kartki" oblany.
 • Poziom 16  
  Wentylator pracuje po zamknięciu drzwi
 • Poziom 9  
  Ten fakt jest mi znany, ale nie wiem jak to sprawdzić. Jest na to jakaś metoda? We wtorek,może środę ma być ten bezpiecznik zobaczę co będzie.
 • Poziom 9  
  Dziś przyszedł nowy bezpiecznik. Po wymontowaniu panelu, po 5 dniach, tak wyglada wnętrze:
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę
  Co ciekawe zaczął mrozić od góry z tej strony gdzie rurki od kompresora wchodzą...inaczej niż wcześniej...a układ wyglada jakby chodził prawidłowo, nie jest zakuty lodem.

  W starym bezpieczniki było pełno wody, nie wiem czy jest to dopuszczalne, czy nie. Wrzucam gifa:
  Samsung RS552NRUA1J - Zamraża lodówkę

  Pytanie jeszcze mam, jaka rezystancje powinien mieć ten bezpiecznik?
 • Poziom 16  
  Rezystancja bardzo niska w granicach 1Ω, a wody nie powinno być.
 • Poziom 9  
  No to w takim razie na pewno stary jest wadliwy. Po wymontowaniu sprawdziłem jeszcze raz pokazywał coś w stylu 1.6M ohm. Na innych nastawach było nadal 0L. A to zamrożenie z lewej strony od góry nie jest jakieś podejrzane? Czy mogło sie coś uszkodzić przy tym wejściu od sprężarki?