Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie sklepu, dobór sprzętu

12 Sie 2019 21:47 129 7
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Witam,

Mam wykonać nagłośnienie w sklepie i obiektach obok, oczywiście system PA, problem w tym że klient chce aby stworzyć 2 strefy - strefa 1: sklep, strefa 2: obiekty obok.

W obu strefach ma grać ten sam podkład muzyczny oraz mają być podpięte mikrofony bezprzewodowe, pierwszy mikrofon ma dawać dźwięk w strefie 1, a drugi mikrofon w strefie 1 i strefie 2.

System ma być wykonany tak aby była możliwość późniejszej rozbudowy, tj dołożone więcej stref, głośników, mikrofonów itd.

Wymyśliłem to tak że będą 2 wzmacniacze, nr1 do strefy 1, nr2 do strefy 2, podkład muzyczny będzie puszczany na wzmacniacz nr2 a ze wzmacniacza nr2 na wzmacniacz nr1. Do wzmacniacza nr2 będzie podłączona stacja mikrofonu bezprzewodowego który będzie podawał dźwięk na obie strefy, do wzmacniacza nr1 będzie podłączona stacja mikrofonu bezprzewodowego dająca dźwięk tylko na strefę 1.

Pierwsze pytanie czy takie rozwiązanie się sprawdzi w praktyce, drugie pytanie jakiej firmy i jakich modeli szukać tych mikrofonów bezprzewodowych aby były rozsądne cenowo i jakościowo. Wiadomo że przy takiej instalacji nie potrzeba jakiejś wysokiej jakości dźwięku, co do zasięgu mikrofonów to hala sklepowa ma rozmiary ok 100mx50m, ok 4m wysokości, jak będzie potrzeba mogę stacje zamontować na środku sklepu.

W przyszłości jak będzie potrzeba rozbudowania o dodatkowe strefy będzie trzeba pewno dołożyć kolejne wzmacniacze i mikser strefowy.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jak chcesz to zrobić profesjonalnie to dołóż do tego systemu jakikolwiek mikser wielokanałowy analogowy lub jeszcze lepiej cyfrowy.
    Najważniejsze aby miał dużą ilość wyjść monitorowych lub tzw. wyjść AUX.
    Wszystkie odbiorniki mikrofonów wpinasz do wejść mikrofonowych/liniowych. Wszelkie źródła muzyki do wejść liniowych, a wzmacniacze dla poszczególnych hal do wyjść monitorowych/AUX (tzw. wysyłek AUX)
    Dla przykładu mikser cyfrowy:
    http://www.sklepmuzycznydemo.pl/soundcraft-ui16-mikser-cyfrowy.html
    Ma 8 wejść mikrofonowych + wejścia liniowe i 4 wysyłki AUX.
    W ten sposób możesz nagłośnić 4 hale w całkowicie dowolnej konfiguracji odsłuchu muzyki i mikrofonów, którą w razie potrzeby można dowolnie modyfikować, nawet z poziomu tabletu czy dowolnego komputera. Co ważne, możesz zapisywać wiele dowolnych ustawień, które możesz przywoływać w dowolnej chwili.
    Dzięki temu możesz dowolnie konfigurować z którego odtwarzacza, gdzie ma być słyszalna muzyka i gdzie ma być słyszalny głos któregokolwiek z mikrofonów. Masz pełną swobodę miksowania dźwięków z mikrofonów, odtwarzaczy oraz muzyki odtwarzanej wprost z wewnętrznego odtwarzacza MP3 z pendrive USB.
    Ponadto dzięki wbudowanym bramkom szumów, kompresorom i korektorów, możesz poprawić jakość głosu z mikrofonów, a także wyeliminować dźwięki otoczenia z mikrofonów. Poprzez mikrofony będzie słyszalna tylko i wyłącznie mowa bez odgłosów z otoczenia.
    Pooglądaj jeszcze oferty mikserów Behringer - mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
    Do tego cały system możesz umieścić w stojaku/skrzyni typu Rack.
    Jeżeli chodzi o mikrofony bezprzewodowe to obecnie nawet te najtańsze http://www.sklepmuzycznydemo.pl/category/mikrofony-bezprzewodowe-142/1/long/price/asc/0 zapewniają wystarczającą jakość do takiego celu jak potrzebujesz. Problemem może tylko być zasięg. Prawdopodobnie będziesz musiał poprowadzić przewody do poszczególnych hal i tam zamontować odbiorniki.

Jeżeli zaś chodzi o głośniki to warto pomyśleć nad głośnikami o niewielkiej mocy, umieszczonymi pod sufitem co kilka metrów, skierowanymi w dół. Dzięki temu zredukujesz efekt pogłosów powstałych na skutek docierania do słuchaczy dźwięku z różnych, odległych źródeł.
    Plumpi napisał:
    Jak chcesz to zrobić profesjonalnie to dołóż do tego systemu jakikolwiek mikser wielokanałowy analogowy lub jeszcze lepiej cyfrowy.

Jak narazie ma być budżetowo ale z możliwością późniejszej rozbudowy. Nie mogę zbytnio nadwyrężać cierpliwości inwestora który od konkurencji dostał ofertę połowę niższą oczywiście wiązało się to z 2 krotnie niższą ilością głośników itd.

Plumpi napisał:
    Jeżeli zaś chodzi o głośniki to warto pomyśleć nad głośnikami o niewielkiej mocy, umieszczonymi pod sufitem co kilka metrów, skierowanymi w dół. Dzięki temu zredukujesz efekt pogłosów powstałych na skutek docierania do słuchaczy dźwięku z różnych, odległych źródeł.

Tak to zaplanowałem - głośniki sufitowe rozmieszczone co ok 7-8 metrów równomiernie pokrywające całą powierzchnię hali.

Plumpi napisał:
    Jeżeli chodzi o mikrofony bezprzewodowe to obecnie nawet te najtańsze http://www.sklepmuzycznydemo.pl/category/mikrofony-bezprzewodowe-142/1/long/price/asc/0 zapewniają wystarczającą jakość do takiego celu jak potrzebujesz. Problemem może tylko być zasięg. Prawdopodobnie będziesz musiał poprowadzić przewody do poszczególnych hal i tam zamontować odbiorniki.

A np taki odbiornik z 2 mikrofonami: https://www.skleptonsil.pl/tonsil-ak-4-system-bezprzewodowy,id1018.html
    widzę że ma 2 wyjścia, to działa tak że jeden mikrofon nadaje na wejście A a drugi na B?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    kood napisał:

Jak narazie ma być budżetowo ale z możliwością późniejszej rozbudowy.

Jak słyszę od klienta słowo "budżetowo" to od razu klienta wysyłam do konkurencji :)
    Ludziom się wydaje, że z kawałka sznurka i dwóch gwoździ można zbudować super hiper system, spełniający do tego wszelkie oczekiwania.
    Swego czasu dostałem kiedyś propozycję zaprojektowania, wykonania i wdrożenia do produkcji systemu nagłaśniającego do sal wykładowych, nauki języków obcych. Przygotowałem projekt, ale się okazało, że same części elektroniczne do tego projektu przewyższały dwu czy trzykrotnie tę kwotę, którą mi zaproponował właściciel firmy, który miał to sprzedawać i montować.
    Oczywiście ja zrezygnowałem z takiej współpracy, bo przecież nie będę dokładał do czyjegoś interesu. Po latach spotkałem przypadkowo gościa i w rozmowie dowiedziałem się, że ten interes mu nie wypalił, bo z wszystkich, którzy się do tego przymierzali, i tak zaproponowałem mu najniższą cenę. Najgorsze było to, że zbyt nisko oszacował koszty i już nawet kilku klientom zaoferował takie, mocno zaniżone ceny. Później został z problemem, bo nie mógł się wywiązać z umów.

kood napisał:

Nie mogę zbytnio nadwyrężać cierpliwości inwestora który od konkurencji dostał ofertę połowę niższą oczywiście wiązało się to z 2 krotnie niższą ilością głośników itd.

A o swojej cierpliwości w ogóle nie myślisz?
    Dasz gościowi ofertę dumpingową, a później będziesz musiał dołożyć do interesu, bo się okaże, że coś się pierniczy, albo nie posiada funkcjonalności o jakiej klient sobie myślał.

kood napisał:

A np taki odbiornik z 2 mikrofonami: https://www.skleptonsil.pl/tonsil-ak-4-system-bezprzewodowy,id1018.html
    widzę że ma 2 wyjścia, to działa tak że jeden mikrofon nadaje na wejście A a drugi na B?

Niestety nie znam tych mikrofonów. Jest tego na rynku cała masa, ale trzeba raczej szukać takich, które pracują w zakresie UHF, bo tam jest o wiele mniej zakłóceń niż w paśmie VHF. Ponadto żeby miały automatyczne wyciszanie szumu, kiedy utracą zasięg. Rzecz w tym, że przy utracie łączności, po wyłączeniu nadajnika lub przy większych zakłóceniach w tych najtańszych mikrofonach na wyjściu odbiornika pojawia się szum.
    Dobrze też, żeby mikrofony miały akumulatorki i mogły być ładowane, gdyż baterie starczają raptem na kilka godzin pracy i później klient będzie miał pretensje do Ciebie.
    Jakby coś polecam sklep: https://sklep.lechpol.pl bo znajdziesz podobne w lepszej cenie.
    Sam nawet kupowałem u nich mikrofony i słuchawki bezprzewodowe https://sklep.lechpol.pl/towar/mik0116/mikrof...ll-400-uhf-4-kanaly-2-do-reki-2-na-klip-/7081 Działają całkiem przyzwoicie, ale to już jest inna cena.
    Pozostaje też pytanie czy wystarczy Ci jeden zestaw podwójny, a konkretniej czy uda się umieścić odbiornik w takim miejscu, aby działały obydwa mikrofony z różnych sal. Mikrofony tego typu mają zasięgi, rzędu 30-50m w terenie otwartym. Wszelkie ściany powodują skrócenie zasięgu. Bywa, że wyjdziesz do innego pomieszczenia i już nie ma łączności.

Najlepiej zadzwoń do nich, aby Ci podpowiedzieli, który mikrofon wybrać.

Najpewniejsze w tym przypadku byłyby mikrofony przewodowe i koniecznie podłączone do wejścia symetrycznego - dwie żyły + ekran + mikser z wejściami symetrycznymi XLR.
    Spokojnie mikrofon DM-525 wystarczy do takiego celu. Ale z przewodami mikrofonowymi zaczyna być problem, bo te najtańsze możesz trafić na tak nędzną jakość, że się przewieziesz. Swego czasu kupiłem taki i to nie całkiem najtańszy przewód. Okazało się, że z czasem robiły się w nim zwarcia. Innym razem trafiłem przewód, który mikrofonował. Polegało to na tym, że przechodząc po takim przewodzie, albo nawet obok, przenosił do wzmacniacza odgłos butów. Działał jak mikrofon.
    Jak nie chcesz niespodzianek to kup przewód np. KLOTZ MY206
    Sam od wielu lat używam takich. Zapewniają dobrą jakość za stosunkowo niewygórowaną cenę, a przy tym są bardzo wytrzymałe na zwijanie, deptanie itd.
    Jeżeli odbiorniki będziesz musiał oddalić od wzmacniaczy to też podłącz je do wzmacniaczy takimi przewodami.
    Jako miksera można użyć dowolny mikser analogowy z 4 wejściami i jednym wyjściem stereofonicznym. Rozdzielić 2 kanały na poszczególne sale i wzmacniacze. Taki mikser można kupić już w cenie poniżej 200zł, ale raczej nie będzie możliwości rozbudowy takiego systemu.
    Chyba, że od razu wejść w centralę wielostrefową, ale tam raczej jest ograniczona ilość wejść mikrofonowych i w przyszłości będzie trudno dołożyć kolejne mikrofony strefowe. Zazwyczaj nie więcej jak 2-3
    Choćby nawet TI-60 z oferty Tonsilu.
    Tylko jak później trzeba będzie rozbudować system to znów zacznie być problem jak podłączyć kolejne mikrofony.
    Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest zainwestować teraz w odpowiedni pulpit mikserski z ilością wyjść jaka ma być docelowo, a później tylko dokupować wzmacniacze strefowe oraz głośniki.

P.S.
    Jeszcze kwestia czy aby czasami w pobliżu nie ma nadajników telefonii komórkowej, bo te potrafią zakłócić wszystko. Zarówno systemy bezprzewodowe jak i przewodowe w przypadku, kiedy przewody mikrofonowe będą miały po kilkadziesiąt metrów. W takim przypadku mikrofony muszą być podłączone symetrycznie, aby redukować te zakłócenia.
    Plumpi napisał:
    Dasz gościowi ofertę dumpingową,

To nie chodzi o ofertę dumpingową. Po prostu klient ma określony budżet i albo uda się zrobić w nim wymagane na tą chwilę funkcjonalności albo nie. Klient jest świadomy bo pierwszym warunkiem jest to aby system dało się rozbudować w przyszłości nie wyrzucając sprzętu np wielkość stref które mają byc nagłośnione została zmniejszona (chcieli zwiększyć odległości między głośnikami ale im wytłumaczyłem
    że stracą na jakości i równomierności nagłośnienia) aby poszło mniej głośników ale moc wzmacniacza ma zostać taka aby w przyszłości móc dołożyć głośniki aby powiększyć ta strefę. Tak jak pisałem ofertę od konkurencji miał niższa o połowę, jak by chciał tanio i byle jak to by u nich wziął. Głównym zadaniem na tą chwilę będzie ciche odtwarzanie muzyki nawet te mikrofony na tą chwilę to tylko taki dodatek.

Co do mikrofonów to muszą zostać bezprzewodowe jednak stacja będzie przy suficie w takim miejscu że 30-40m zasięgu spokojnie wystarczy i jest to jedno pomieszczenie.
  • Poziom 43  
    Rozumiem, że rozmawiacie o instalacji radiowęzłowej (70/100V) a nie o niskonapięciowej?
    No i po co dwa wzmacniacze i mikser? Jeden 2-3 strefowy z odpowiednia liczbą wejść wystarczy.
    Z wszystkich zaprezentowanych mikrofonów, wybrał bym jednak AKG WMS-40 MINI 2 DUAL VOCAL SET. Zasięg nawet ponad 50m - sprawdzone. Do tych wszystkich dziwnych "marek" nie miał bym zaufania. No, może jeszcze ten niby Tonsil AK-4.

Pozdrawiam.
    DjMapet napisał:
    Rozumiem, że rozmawiacie o instalacji radiowęzłowej (70/100V) a nie o niskonapięciowej?

O radiowęzłowej 100V

DjMapet napisał:
    No i po co dwa wzmacniacze i mikser? Jeden 2-3 strefowy z odpowiednia liczbą wejść wystarczy.

Zależy co rozumiemy pod pojęciem strefy, przy takich wzmacniaczach często strefa to jest możliwość regulacji głośności linii głośnikowej lub nawet tylko możliwość wyciszenia grupy głośników. Są takie opisane np 4x60W czy 4x120W i tutaj to tak naprawdę 4 wzmacniacze o tej samej mocy zamknięte w jednej obudowie. Co nie jest zbyt praktyczne patrząc pod kątem późniejszej rozbudowy czy nawet tego co obecnie potrzebuję, jedna strefa potrzebuje 350W druga 150W. Na tą chwilę nie wiadomo ile docelowo będzie stref na obiekcie i jak skonfigurowane, dlatego narazie nie chcę kupować miksera bo przy obecnych wymaganiach inwestora można to zrobić bez miksera a nie wiem ile stref będzie w przyszłości aby dobrać jakiś sensowny. Dołożyć mikser można zawsze.

DjMapet napisał:
    wybrał bym jednak AKG WMS-40 MINI 2 DUAL VOCAL SET.

Nie wiesz może czy jego wyjścia działają tak że jeden mikrofon nadaje na OUT1 a drugi na OUT2 i czy można to w jakiś sposób dowolnie ustawiać?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Są różne wzmacniacze i o różnych możliwościach konfiguracji IN/OUT. Co do stref o mniejszej i większej powierzchni, to można zastosować np. 6-cio strefowy po np. 100W i na większe powierzchnie dać dwie a nawet trzy strefy, na mniejsze po jednej. W każdej strefie, można zastosować dodatkowy regulator głośności, by niezależnie od ustawienia wzmacniacza, była też możliwość reg. głośności w poszczególnych strefach. Mikser jest niepotrzebny, bo wszystkim sterujesz z poziomu miksera wzmacniacza.
    Ale zrobisz jak inwestor sobie życzy. :-)

kood napisał:
    czy jego wyjścia działają tak że jeden mikrofon nadaje na OUT1 a drugi na OUT2 i czy można to w jakiś sposób dowolnie ustawiać?

Tak. Każdy odbiornik w stacji, ma osobne, regulowane symetryczne wyjście sygnału.

Pozdrawiam.