Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falowniki SOFAR - opinie, trwałość, awarie

---Ryba--- 03 Jun 2022 14:13 333006 1386
Texa Poland
    slimax
    Level 17  
    Wygląda na to że jak jest dzień pochmurny to falownik obcina moc przy krótkich chwilach kiedy słońce wyjdzie zza chmur bo na łańcuchach modułów napięcie z nominalnego dla Pmax 492V wyskakuje do około 532V.

Ale w przypadku jak dziś, kiedy cały dzień jest słoneczny, napięcie nie osiąga poziomu Pmax czyżby moduły tak się nagrzały? A może falownik w okolicach mocy maksymalnej do której dochodzi stopniowo dziwnie dobiera punkt pracy?
    Zanotowane największe jest około 484V tj. jakieś 10% poniżej napięcia z wczoraj.
    Czy wyciągnąłby coś więcej? Prawdopodobnie tak ale raczej niewiele. W kolejny słoneczny dzień odepnę jeden łańcuch w okolicach maksymalnej mocy i sprawdzę ile falownik z połowy modułów jest w stanie wycisnąć.

Kąt dachu 40stopni, kierunek podłudniowy-wschód.
  • Texa Poland
    mentos2504
    Level 10  
    Ja mam falownik Sofar 6.6 i panele 7.66 kWp. Tez mi obcina, ale niewiele. W lecie w upalny ,słoneczny dzień wcale nie obcina. Tu mam wykres dla porównania z wczoraj. W pierwszy dzień obcinało od 9-15, a w drugi gdy słońce świeciło praktycznie cały dzień: od 12 do 14. Panele są nagrzane i sprawność spada. Sofar ma program do obliczania ilości paneli. SofarsolarDesign1811.Falowniki SOFAR - opinie, trwałość, awarie
    kosmos99
    Level 38  
    m2tk wrote:
    Skoro profesjonalna firma i na gwarancji to ja bym reklamował bo to ich zadaniem było dobranie optymalne, to przez nich tracisz kW produkcji skoro obcina. Kto dobierał parametry instalacji? Instalator powinien wiedzieć, że model 8.8 nie obsłuży 10kWp.

Zwróć tylko uwagę, że producenci zalecają przewymiarowanie, więc o żadnej reklamacji czy braku profesjonalizmu nie może być mowy.
    Dlaczego piszesz, że model 8.8 nie obsłuży 10kW paneli skoro w instrukcji jest napisane, że max moc paneli to 12kW.
    m2tk
    Level 12  
    kosmos99 wrote:
    Zwróć tylko uwagę, że producenci zalecają przewymiarowanie, więc o żadnej reklamacji czy braku profesjonalizmu nie może być mowy.
    Dlaczego piszesz, że model 8.8 nie obsłuży 10kW paneli skoro w instrukcji jest napisane, że max moc paneli to 12kW.
    Producent zaleca (zalecenie to nie wymóg!) przewymiarowanie bo wiadomo, że z 10kWp nie uzyskamy 10kW oraz instalacja często nie ma optymalnej lokalizacji (azymut etc.) i stąd zalecenia.
    Praktyka pokazuje, że skoro 8.8kW obcina przy dobrze doświetlonych modułach 10kWp, to nie jest to optymalne, choć maksimum wydajności osiąga i tak przez kilka dni w roku, głównie wiosną.
    12kW to REKOMENDOWANA moc maks. pewnie ze względu na zabezpieczenia prądowo-napięciowe. Przy kiepskiej elewacji czy azymucie na NE i 20kWp nie będzie za duże.

Przewymiarowanie może i miało by nadal sens, gdyby różnica pomiędzy falownikami nie była rzędu 200-400PLN.
    Jak kiedyś instalator chciał +2kPLN za te 2kW mocy więcej to wtedy to miało sens bo przeważnie obcięcia są znikome.
    Jeśli obcina codziennie po kilka godzin to dla mnie jest to błąd montażu (200PLN / 2kW = 100dni zwrotu).

Dodano po 40 [minuty]:

slimax wrote:
    Ale w przypadku jak dziś, kiedy cały dzień jest słoneczny, napięcie nie osiąga poziomu Pmax czyżby moduły tak się nagrzały?

Panele wraz ze wzrostem temparatury tracą swoje parametry, np -0.35% Pmax/°C, gdzie NOCT = 45±2°C. Przy nagrzanych powyżej 70*C to może być nawet ~10% Pmax.
    Dlatego jeśli obcina nawet latem, to tymbardziej będzie "cięło" wiosną.

U mnie przy 10kWp max w peak'u było ~12,5kW (7 kwiecień), >11kW zdarza się często, natomiast w pracy ciągłej rzadko przekracza 10kW.
    Teraz latem dochodzi do 9.8kW, a w bardzo upalne dni tylko lekko ponad 9kW (3 czerwiec).
    Falownik 8.8 ciął by to równo prawie codziennie.
    kosmos99
    Level 38  
    Z tego co jest opisane w większości artykułów dotyczących tego tematu, to "obcinanie" ma zrekompensować wyższa produkcja falownika o mniejszej mocy w dni o słabszym nasłonecznieniu. Plus to, że panele z czasem będą tracić moc.
    Realnie to pewnie na jedno wyjdzie.
    Ogólnie chodzi mi o to, że w tym przypadku reklamacja z powodu za małej mocy flownika nie wchodzi w grę.
  • Texa Poland
    m2tk
    Level 12  
    Inna kwestia to, że za 5-10 lat wejdą elektryki, pompy ciepła, klimatyzatory jako podstawowe wyposażenie domów i wtedy dołożyć te 2-4kW mocy byłoby jak znalazł by zachować bilans.
    Przy 8.8 jesteśmy już teraz poza limitem przy inwestycji na 20-25 lat ....

Dla kogoś komu spina się bilans to może być OK, ale jak ktoś wydał 30kPLN na instalacją i nadal musi (już teraz) kupować prąd to może być mało satysfakcjonujące.

PS:
    W przypadku instalacji z wpisów powyżej sprawa pewnie nie wygląda tak źle. Skoro latem nie obcina to roczne straty mogą być pomijalne.
    U mnie byłoby to nieakceptowalne bo już teraz jestem na krawędzi bilansu.
    Niby umowie mam, że przy dalszej rozbudowie instalacji firma wymieni falownik odpowiednio do potrzeb na swój koszt. Przynajmniej tak jest na papierze, zobaczymy w praktyce za x lat.
    Janusz_kk
    Level 35  
    Są dwie sprawy, 1. jak ktoś ma miejsce na rozbudowę to kupuje większy falonik, jak nie ma miejsca i instalacja jest docelowa to nie ma sensu kupować większego tylko 10-20% mniejszy niż moc paneli. Bo po 1 max moc panele osiągają tylko w marcu i wrześniu, a 2. inwertery mają mniejsze napięcie startu i optymalnego mppt co oznacza większą sprawność przy mniejszym nasłonecznieniu, po 3. panele z czasem i tak tracą moc więc okresów 'obcinania' juz po paru latach nie będzie.
    kosmos99
    Level 38  
    m2tk wrote:
    Niby umowie mam, że przy dalszej rozbudowie instalacji firma wymieni falownik odpowiednio do potrzeb na swój koszt. Przynajmniej tak jest na papierze, zobaczymy w praktyce za x lat.

To musi być droga instalacja, żeby firmie się opłaciło. Ile lat maksymalnie jest na rozbudowanie instalacji, żeby wymienili falownik na swój koszt?
    m2tk
    Level 12  
    kosmos99 wrote:
    To musi być droga instalacja, żeby firmie się opłaciło. Ile lat maksymalnie jest na rozbudowanie instalacji, żeby wymienili falownik na swój koszt?

Koszt ok. 3400PLN/kWp (6 szt. optymalizatorów). W umowie miałem starego Sofara 10, ale że akurat nie mieli na stanie to dali nowego 12.
    Co widzę było bardzo dobrym zbiegiem okoliczności. Wydaje mi się, że oferta na wymianę trwa dopóki gwarancja na falownik (10 lub 12 lat).

Żeby nie wszystko było tak słodko to dodam, że ekipa montująca to banda patałachów była. Bez projektu, dawaj na dach i jadym.
    W połowie dnia im podziękowałem, dokończyli 2 dni później z udziałem kierownika, ale już nie dało się wszystkiego poprawić.
    kosmos99
    Level 38  
    m2tk wrote:
    Koszt ok. 3400PLN/kWp (6 szt. optymalizatorów). W umowie miałem starego Sofara 10, ale że akurat nie mieli na stanie to dali nowego 12.
    Co widzę było bardzo dobrym zbiegiem okoliczności. Wydaje mi się, że oferta na wymianę trwa dopóki gwarancja na falownik (10 lub 12 lat).

Cena bardzo niska, jak by za kilka lat przyszło wymienić im falownik za ok 7tys, to by raczej dołożyli do interesu.
    Nie wydaje Ci się to mało realne?
    Tym bardziej teraz gdy dużo osób rozbudowuje instalacje. Czyli po roku lub dwóch muszą wymienić falownik na większy za darmo nie ze swojej winy?
    m2tk
    Level 12  
    Dlatego podchodzę do tego jako gratis. Będzie coś się dało ugrać - to dobrze, nie - to też przeżyję.
    Na chwilę obecną 10kW wystarcza nam, a przecież rekomendowane PV dla tego falownika to 18kWp (sic!) - tyle to ja nie mam miejsca na dachu.

Kiedyś dołoży się 6-8 paneli jak będzie trzeba lub zrobi drugą instalację wsch-zach.

Nie sądzę by ceny falowników utrzymały się na tych poziomach.
    LordZiemniak
    Level 11  
    Cześć, https://www.sofarsolar.com/downloads tutaj w dziale safety parameter pojawiły się nowe pliki, tj jak wcześniej po ściągnięciu np Sofar_3-12kw-G3.zip była tylko wersja 005 tak teraz jest nowe archiwum i jest tam wersja 006, dla polski są dwa pliki do wyboru... tylko nie mogę dojść ładu i składu co mam pobrać dla falownika KTLX 8,8 G3

Sofar_3-12kw-G3.zip

Sofar_7-11kw-G3.zip bo zakresem mocy łapie sie do tych dwóch plików...
    m2tk
    Level 12  
    LordZiemniak wrote:
    Sofar_3-12kw-G3.zip
    Ten zawiera nowszą wersję:
    Sofar_3-12kw-G3\V06\safety\012-000-0607.txt (27.04.2022)
    Sofar_7-11kw-G3\V06\safety\012-000-0603.txt (29.03.2022)

Ten 7-11kw to zapewne dla 7-10.5KTLM-G3 (jednofazowy)
    slimax
    Level 17  
    Czy wiadomo co zmienia ta aktualizacja i czy jest zalecana?
    behru
    Level 11  
    slimax wrote:
    Czy wiadomo co zmienia ta aktualizacja i czy jest zalecana?

Niestety producent nie udostępnia listy zmian w aktualizacji. wszelkie informacje pochodzą z obserwacji użytkowników. Teoretycznie możnaby poprosić o changelog producenta ale nie wiem czy prośba tego typu nie pozostanie bez odpowiedzi.

Co do zaleceń aktualizacji to śledząc fora, tematy i trochę z własnego doświadczenia mogę wysunąć tezę, że aktualizację nic nie psują a czasem coś poprawiają. Przykładem może być usunięcie (podniesienie) limitu produkcji, szybsze dochodzenie do maksymalnej produkcji po restarcie falownika itp. Skoro producent w kolejnych produkowanych falownikach w obrębie danego modelu daje nowszą wersję firmware do sprzętu który opuszcza fabrykę to można założyć, że jednak wie co robi i można aktualizować ;-) Wybór oczywiście należy do użytkownika :D
    wddd
    Level 11  
    Witam
    Czy z kolegów spotkał się z takim problemem
    Falownik Sofar 3,3TL-G3 (1fazowy) nowy,używany około czterech miesięcy. Działał bardzo dobrze,ale od około dwóch tygodni rano się nie włącza ( nie produkuje)
    Niby wszystko ok, wyświetlacz świeci,zielona dioda się pali na stale,ale produkuje tylko 10W. Jak go wyłącze po DC lub AC na kilka sek to wszystko wraca do normy. Zdarzy się czasami że odpali normalnie jak np teraz w niedzielę,ale wczoraj i dzisiaj już nie. Muszę wracać do domu i wyłączyć i właczyć i wtedy działa super.
    Może ma ktoś jakiś pomysł na ten problem?
    Pozdrawiam
    prose
    Level 35  
    @wddd Sprawdz napięcia AC na fazie, bo może masz za wysokie.
    prose
    Level 35  
    @wddd No to sprawdz wtyczki MC4 na panelach może któraś się przegrzała i napięcie daje a amper słabo.Miałem tak produkcja spadła weszłem na dach i się okazało że złącze miała słaby styk.
    wddd
    Level 11  
    Ok,ale jak go zresetuję (wyłacze i właczę) to jest ok,moc oddaje do 3,3kW i ampery też są tak jak bylo wcześniej.
    W aplikacji Solarman - urządzenie-falownik i na samym dole "napięcie magistrali" jak jest ok to napięcie jest w granicach 375V,ale jak jest w granicach 415V to juz wiem że wtedy nie produkuje.
    Mam 8szt paneli Risen 450W"
    prose
    Level 35  
    @toolpusher I jaka opinia o produkcji po przestawieniach SW?
    m2tk
    Level 12  
    Mam pytanie do znawców tematu.

Inwerter 12KTLX-G3, w menu mam takie pozycje:
    Code:
    1.Enter Settings -->

--> 15. VoltHighLimit : 253,0V (ustawienie napięcia wyłączenia zwłocznego?)
    --> 16. OVP First:      264,5V (1 poziom wyłączenia bezzwłocznego?)
    --> 17. OVP Second:     272,0V (2 poziom wyłączenia bezzwłocznego?)
    --> 18. PowerLimit:     100% (ograniczenie produkcji mocy czynnej?)
    --> 19. ReactivePara: --> (produkcja mocy biernej?)
    ----> React: Enabled / Disabled: -->
    ------> React Mode: Power Factor (+000%) / Fixed Reactive (+100%) (w funkcji mocy lub stała?)

do czego one mogą służyć i jak to macie ustawione?

Czy ma to jakiś związek z za wysokim napięciem sieci?

Serwis SOFARa proponuje wgranie funkcji Q(u) - (opcja A zaleceń?).

Quote:
    Zalecenia:
    Żeby ograniczyć wyłączanie się mikroinstalacji, można skorygować jej ustawienia. Może to zrobić jedynie jej instalator. Powinien  w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jej ustawienia są zgodne z prawem europejskim [3]  oraz wymaganiami Operatora Systemu Dystrybucyjnego [4]. Jeśli ustawienia spełniają wymagania, a mikroinstalacja nadal się wyłącza, instalator powinien włączyć funkcję sterowania mocą bierną.
    Może ją uruchomić w jednym z trzech trybów: 
    A) sterowania mocą bierną w funkcji napięcia na zaciskach generatora (tryb Q(U) jako tryb podstawowy, 
    B) sterowania współczynnikiem mocy w funkcji generacji mocy czynnej (tryb cos φ (P)), jako tryb alternatywny,
    C) cos φ stały, nastawiany w granicach od cos φ = 0,9ind do cos φ = 0,9poj,  jako tryb dodatkowy.

Instalator powinien sprawdzić i wybrać tryb, w którym mikroinstalacja będzie prawidłowo współpracowała z naszą siecią. Jeśli jednak sterowanie mocą bierną w żadnym z trzech trybów nie zmniejszy liczbę wyłączeń mikroinstalacji, instalator powinien sprawdzić możliwość ustawienia trybu pracy:
    D) zmniejszania generowanej mocy czynnej w funkcji wzrostu napięcia (P(U))

Mikroinstalacja ograniczy wtedy generowaną moc, dzięki temu napięcie w instalacji Prosumenta nie będzie rosnąć, amikroinstalacja nie będzie się wyłączać. Zagwarantuje to większą efektywność pracy mikroinstalacji. Istotne jest, aby funkcja ta działała dopiero po wyczerpaniu możliwości regulacji napięcia poborem mocy biernej w trybie Q(U) tj. powyżej 1,08 Un. Instalator musi też zwrócić uwagę, aby funkcja ta nie powodowała skokowych zmian generowanej mocy czynnej przez mikroinstalacje."

Czy pozycja 19. ReactivePara z menu ma coś wspólnego z opcjami B i C lub D zaleceń?
    Coll22
    Level 2  
    wddd wrote:
    Ok,ale jak go zresetuję (wyłacze i właczę) to jest ok,moc oddaje do 3,3kW i ampery też są tak jak bylo wcześniej.
    W aplikacji Solarman - urządzenie-falownik i na samym dole "napięcie magistrali" jak jest ok to napięcie jest w granicach 375V,ale jak jest w granicach 415V to juz wiem że wtedy nie produkuje.
    Mam 8szt paneli Risen 450W"[/quote

Mam taki sam falownik z 6 panelami i nie miałem żadnych problemów. Wyeksportuj i prześlij plik Excela, aby sprawdzić, czy nie ma nieprawidłowego parametru
    LordZiemniak
    Level 11  
    m2tk wrote:
    Mam pytanie do znawców tematu.

Inwerter 12KTLX-G3, w menu mam takie pozycje:
    Code:
    1.Enter Settings -->

--> 15. VoltHighLimit : 253,0V (ustawienie napięcia wyłączenia zwłocznego?)
    --> 16. OVP First:      264,5V (1 poziom wyłączenia bezzwłocznego?)
    --> 17. OVP Second:     272,0V (2 poziom wyłączenia bezzwłocznego?)
    --> 18. PowerLimit:     100% (ograniczenie produkcji mocy czynnej?)
    --> 19. ReactivePara: --> (produkcja mocy biernej?)
    ----> React: Enabled / Disabled: -->
    ------> React Mode: Power Factor (+000%) / Fixed Reactive (+100%) (w funkcji mocy lub stała?)

do czego one mogą służyć i jak to macie ustawione?

Czy ma to jakiś związek z za wysokim napięciem sieci?

Serwis SOFARa proponuje wgranie funkcji Q(u) - (opcja A zaleceń?).

Quote:
    Zalecenia:
    Żeby ograniczyć wyłączanie się mikroinstalacji, można skorygować jej ustawienia. Może to zrobić jedynie jej instalator. Powinien  w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jej ustawienia są zgodne z prawem europejskim [3]  oraz wymaganiami Operatora Systemu Dystrybucyjnego [4]. Jeśli ustawienia spełniają wymagania, a mikroinstalacja nadal się wyłącza, instalator powinien włączyć funkcję sterowania mocą bierną.
    Może ją uruchomić w jednym z trzech trybów: 
    A) sterowania mocą bierną w funkcji napięcia na zaciskach generatora (tryb Q(U) jako tryb podstawowy, 
    B) sterowania współczynnikiem mocy w funkcji generacji mocy czynnej (tryb cos φ (P)), jako tryb alternatywny,
    C) cos φ stały, nastawiany w granicach od cos φ = 0,9ind do cos φ = 0,9poj,  jako tryb dodatkowy.

Instalator powinien sprawdzić i wybrać tryb, w którym mikroinstalacja będzie prawidłowo współpracowała z naszą siecią. Jeśli jednak sterowanie mocą bierną w żadnym z trzech trybów nie zmniejszy liczbę wyłączeń mikroinstalacji, instalator powinien sprawdzić możliwość ustawienia trybu pracy:
    D) zmniejszania generowanej mocy czynnej w funkcji wzrostu napięcia (P(U))

Mikroinstalacja ograniczy wtedy generowaną moc, dzięki temu napięcie w instalacji Prosumenta nie będzie rosnąć, amikroinstalacja nie będzie się wyłączać. Zagwarantuje to większą efektywność pracy mikroinstalacji. Istotne jest, aby funkcja ta działała dopiero po wyczerpaniu możliwości regulacji napięcia poborem mocy biernej w trybie Q(U) tj. powyżej 1,08 Un. Instalator musi też zwrócić uwagę, aby funkcja ta nie powodowała skokowych zmian generowanej mocy czynnej przez mikroinstalacje."

Czy pozycja 19. ReactivePara z menu ma coś wspólnego z opcjami B i C lub D zaleceń?

pozycja 19 to właśnie C ustawienie na stałe cos fi, zleć sofarowi by wgrał qu i reszty nie tykaj ;) jak napięcie będzie w sieci ok to nic się nie stanie, a jak bedzie za wysokie to funkcja qu dynamicznie dostosuje cosfi by produkować moc bierną kosztem czynnej obniżając napięcie
    andrew696
    Level 6  
    Witam. Mam pytanie do użytkowników sofar solar seria ktlx, czy w nocy, jak falowanie nic nie produkuje to również lekko "brzęczy"? Jest to słabo słyszalne ale jednak, wystarczy zbliżyć do niego ucho..... Wcześniej miałem jednorazowy TL2700 g3 i ten był w nocy zupełnie bez głośny, nawet jak przykładem ucho.....
    marwi123
    Level 12  
    Witam

Wie Ktoś jak w Sofar ARPC ustawić/zrealizować limit eksportu na konkretną wartość zamiast zera, np. na 20kW?

Edit:
    Znalazlem
    arpc_configuration.exe i przejściówka usb/rs485
    toolpusher
    Level 23  
    prose wrote:

Sorki nie było mnie chwilę na forum. Chciałbym się upewnić czy to ja na pewno jestem adresatem pytania?
    Ale jeśli tak to mój 4.4KTL-X chodzi jak 6.6 przy instalacji 7,5kW bez problemu. Zamontowałem dodatkowo wentylatorki na 5V zasilane z falownika bo mam sufit dość nisko. I jak na razie odpukać. Zaraz zrzucę na 5.5 potem na 4.4 i na wiosnę z powrotem. Ostatni się tylko sfrajerowałem bo padł mi router i wymieniłem na nowy i zapomniałem zapiąć loggera od nowa. A jestem 4 tygodnie poza domem i będe miał lukę w logach produkcji. A czekam na datę kiedy instalacja się zwróci. Sam robiłem, koszty materiałów mam podliczone. Pewnie odczytam z falownika ale w apce będzie dziura. Mam duże zużycie, bo kopię krypto więc praktycznie tylko w godzinach południowych mam nadprodukcję więc mało oddaje do sieci co przyspiesza zwrot z instalacji.
    Pozdrowienia.
    marwi123
    Level 12  
    toolpusher wrote:
    prose wrote:

Zaraz zrzucę na 5.5 potem na 4.4 i na wiosnę z powrotem.

Tylko po co, skoro parametry startowe są takie same?
    toolpusher
    Level 23  
    marwi123 wrote:

Sam nie wiem. Oszukuje sam siebie się że jak falownik padnie to w zimie i serwis nie będzie się cofał w logach tak bardzo. Ewentualnie trzeba będzie wyczyścić kartę pamięci. Może teżnie będą szukać na serwerach.
    marwi123
    Level 12  
    toolpusher wrote:
    marwi123 wrote:

Sam nie wiem. Oszukuje sam siebuie się że jak falownik padnie to w zimie i serwis nie będzie się cofał w loagch tak bardzo. Ewentulanie trzeba będzie wyczyścić kartę pamięci. Może teżnie będą szukać na serwerach.

Chyba nie będą musieli analizować i przeglądać. W starym portalu sofara tzw 1.0 byla pozycja najwyższa uzyskana moc falownika....