Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falowniki SOFAR - opinie, trwałość, awarie

---Ryba--- 14 Sep 2022 16:22 371790 1525
Nazwa.pl
 • #1321
  Grucha383
  Level 12  
  4.4ktl-x można przestawić zworkami maksymalnie na 6.6ktl-x?
 • Nazwa.pl
 • #1322
  xinez1
  Level 9  
  Dzień dobry.
  Jeżeli chodzi o zmianę mocy zworkami dla ktl-x 4.4 to podobno powinno się zmieniać do 6,6 kW.
  Powyżej nie jest to wskazane z uwagi na „podobno” inną budowę. Z katalogu wynika, że falowniki od mocy 8 kW są cięższe o 1 kg. Ktoś tutaj na forum zmienił moc zworkami na 8kW, ale wyniki nie były poprawne. Doświadczeni użytkownicy forum nie zalecają zmiany na moc pow. 6kW. Zwiększenie mocy może się wiązać z większym obciążeniem podzespołów i potencjalnie awarię urządzenia. Na f…ku na grupie Sofar był temat, ale został zdjęty. Zapewne z uwagi lobby sprzedawców aby nie rozpowszechniać wiedzy o prostej możliwości zmiany mocy. Tutaj na forum nie spotkałem informacji o użytkowniku, u którego zastosowano zmianę mocy pow. 6kW na dłużej. Sam jestem ciekaw jak wtedy działa taki falownik. Może ktoś z użytkowników rozwinie ten temat.
 • #1323
  xenonshop
  Level 2  
  Witam, jestem tu nowy, przepraszam jeśli zamieszczam posty bez przeszukiwania forów, muszę pomóc sąsiadowi, który kupił inwerter 5.5KTLX G3 i muszę wiedzieć, czy któryś z tych inteligentnych liczników działa na aktywację Zero Funkcja eksportu:
  1.SOFAR SOLAR DTSD422-D3 - czy muszę kupować osobno CT, czy to działa?
  2. Inteligentny miernik CHINT ELECTRIC 3F DTSU666
  Dziękuję Ci!
 • #1324
  ja_pizgam
  Level 9  
  @xenonshop jeśli chcesz mieć obliczanie eksportu/zużycia w aplikacji sofara to tylko ich licznik (nr 1; no i na 99% cęgi są w zestawie, ale zawsze możesz napisać do sprzedawcy)
 • #1325
  xenonshop
  Level 2  
  Potrzebuję aktywować funkcję eksportu zerowego na falowniku, więc nie będę wstrzykiwał do sieci, dopóki nie otrzymam certyfikatu prosumenta (3-6 miesięcy).
 • Nazwa.pl
 • #1327
  toma1981
  Level 11  
  Witam jaki jest kod kraju dla falownika sofar 8.8 G3.
 • #1329
  toma1981
  Level 11  
  Dzięki. Przy pierwszym uruchomieniu falownika trzeba ustawiać godzinę i podać kod kraju żeby się uruchomił tak.
  Proszę jeszcze jak podłączyć panele longi 450w 12szt. do inwertera 8.8ktlx G3
  dach jedno spadowy czyli wszystkie panele w jednej połaci będą.
 • #1330
  ja_pizgam
  Level 9  
  Ja mam 16 sztuk to na 2 stringi są podzielone i max miałem 375V na jednym, ale średnio trzyma 330V.
 • #1331
  toma1981
  Level 11  
  też tak myślałem rozbić po 6szt.paneli i połączyć pod mppt1 i mppt2
 • #1332
  arek1313
  Level 11  
  Panowie, na ile % szacujecie przekłamanie/zaniżanie produkcji przez falowniki serii KTL-X? Pytam, bo porównując wartości odczytów z licznika ZE (ilość energii odprowadzana w danym momencie) z wartościami z wyświetlacza wychodzi na to, że sprzęt oddaje więcej niż deklaruje. Wiadomo, odczyt z licznika jest wiążący, lecz jestem ciekaw, czy ktoś się temu bardziej przyjrzał.
 • #1333
  xenonshop
  Level 2  
  ja_pizgam wrote:
  xenonshop wrote:
  Muszę aktywować funkcję eksportu zerowego na falowniku, aby nie wprowadzać do sieci, dopóki nie otrzymam certyfikatu prosumenta (3-6 miesięcy).

  ja_pizgam wrote:
  @xenonshop jeśli chcesz mieć kalkulację eksportu / zużycia w aplikacji sofara, to tylko ich licznik (nr 1; i na 99% terminali jest wliczony w cenę, ale zawsze możesz napisać do sprzedawcy)

  Ok, już czekam co się dzieje, niestety żaden z wymienionych nie pomoże, oto coś: https://sofarsolarpoland.pl/produkt/arpr-zero-export-device/

  EDIT: Chociaż nadal możesz to sprawdzić: https://www.facebook.com/watch/?v=672524673319318 jeśli masz takie złącza to wystarczy dokupić zaciski.


  Myślałem, że falownik ma zaimplementowaną funkcję eksportu do zera.
 • #1334
  ja_pizgam
  Level 9  
  @arek1313 O takim przekłamaniu jeszcze nigdzie nie słyszałem, zazwyczaj to jest że zawyża. Jak sprawdziłeś te wskazania? Masz falownik na obwodzie bez żadnego poboru? Prosto idzie do licznika twojego dostawcy?
 • #1335
  Janusz_kk
  Level 36  
  arek1313 wrote:
  wychodzi na to, że sprzęt oddaje więcej niż deklaruje.

  Swichy nie przełączałeś w falowniku?
 • #1336
  arek1313
  Level 11  
  @Janusz_kk nie ruszany, oryginalny 6.6 z oprogramowaniem 2.50
  @ja_pizgam wpięty normalnie w tablicę, odczyt z licznika, z pozycji bodajże 2.7.0 (o ile pamiętam, jak coś to poprawię), czyli już pomniejszony o to co dom pobiera. Obrazowo, falownik podaje 2,50kw chwilowej, a do sieci idzie 2,55kw - wartości które podałem są nieco uproszczone, jak się uda to w sobotę/niedzielę wyłączę co się da i porównam w dwie osoby (o ile Żona nie powie, że mnie już całkiem...).
  W porównaniu z poprzednim Afore widać jak on przekłamywał, teraz wartość oddana do sieci jest mocno zbliżona do wartości wyprodukowanej.
 • #1337
  ja_pizgam
  Level 9  
  @arek1313 Możliwe że chodzi o bilansowanie faz, jeden to robi według wzoru arytmetycznego a drugi według wektorowego.
 • #1338
  toma1981
  Level 11  
  Jaką aplikację muszę pobrać na telefon do sofar g3 żebym miał zdalny wgląd na parametry pracy instalacji.
 • #1342
  Janusz_kk
  Level 36  
  toma1981 wrote:
  lnwerter podłącza się pod zaciski kostki a sieć pod wyłącznik

  Tak powinno być, sieć powinna być odcinana i zabezpieczona, bo ten 'wyłącznik' to bezpiecznik :) a inwerter podpinasz pod kostkę z lewej.
 • #1343
  unvoid
  Level 9  
  wddd wrote:
  Witam
  Czy z kolegów spotkał się z takim problemem
  Falownik Sofar 3,3TL-G3 (1fazowy) nowy,używany około czterech miesięcy. Działał bardzo dobrze,ale od około dwóch tygodni rano się nie włącza ( nie produkuje)
  Niby wszystko ok, wyświetlacz świeci,zielona dioda się pali na stale,ale produkuje tylko 10W. Jak go wyłącze po DC lub AC na kilka sek to wszystko wraca do normy. Zdarzy się czasami że odpali normalnie jak np teraz w niedzielę,ale wczoraj i dzisiaj już nie. Muszę wracać do domu i wyłączyć i właczyć i wtedy działa super.
  Może ma ktoś jakiś pomysł na ten problem?
  Pozdrawiam


  Rozwiązałeś swój problem? Mam dokładnie taki sam przypadek z tym samym falownikiem (3.3KTL-G3) i od trzech tygodni muszę biegać do garażu (albo wysyłać żonę) i restartować manualnie (po AC lub DC nie ma znaczenia). Na ekranie falownika pokazuje "normal". Zielona dioda się świeci a sam falownik pracuje wyraźnie głośniej. Jeżeli go nie restartuje manualnie do końca dnia mimo słonecznej pogody będzie produkował 10W w tym zawieszonym stanie. Sprawa irytuje ogromnie. Zadzwoniłem do serwisu Sofar tydzień temu - na miejscu brak pomysłu, wysłali opis problemu do Chin a oni do tej pory nie odpowiedzieli polskiemu supportowi co może być przyczyną.
 • #1344
  ja_pizgam
  Level 9  
  @unvoid nie ma jakiejś aktualizacji softu, który mogliby zrobić?
 • #1345
  unvoid
  Level 9  
  @ja_pizgam w polskim serwisie stwierdzili, że soft jest najnowszy (3.60). Wydaje mi się, że jedyne co mogłoby pomóc to np modyfikacja parametrów startowych (w tym modelu plikiem safetySTART.txt z tego co zdążyłem się zorientować). Pliku (nawet przykładowego) nigdzie w sieci nie udało mi się znaleźć. Problem jest analogiczny do kolegi którego zacytowałem. Czyli napięcie na AC nigdy nie przekracza 240V, wszystko na dachu się zgadza chociażby z tego względu, że po manualnym restarcie falownik działa wzorowo. Nie wybudza się rano (tzn wybudza się i pokazuje status "normal"/dioda zielona ale produkuje od 0 do 10W i tak przez cały dzień jeżeli go nie zrestartuje paluchem).
 • #1346
  ja_pizgam
  Level 9  
  A jakie parametry pokazuje ci aplikacja/strona odnośnie napięcia i natężenia prądu po stronie DC?
 • #1347
  unvoid
  Level 9  
  @ja_pizgam Sytuacja z dzisiaj. Czerwoną strzałką zaznaczyłem w którym momencie już go zrestartowałem. Gdybym tego nie zrobił napięcie rosłoby w ciągu dnia non stop a prąd bujałby się w granicach od 0 do 100mA. Kolega do którego się odwołałem miał identyczną sytuacje. Wspomina w którymś poście, że jak widzi po DC za wysokie napięcie to już wie, że musi iść do garażu.

  Dodam (bo może to istotne), że panele to 8x Hyundai HiE-S400VG.

  Falowniki SOFAR - opinie, trwałość, awarie
 • #1348
  ja_pizgam
  Level 9  
  https://www.sofarsolar.com/downloads tutaj w zakładce Firmware & Safety pojawiły się jakieś pliki konfiguracyjne, ale brak opisu za co odpowiada jakaś wartość, jest tam wersja 5 i 6 i są pomiędzy nimi zmiany, ale chyba wszystkie są dla modeli 3 fazowych bo z tego co widzę twój model powinien być jako 1-3kW-G3.
 • #1349
  unvoid
  Level 9  
  @ja_pizgam tak, pobierałem już te pliki. Są one do trójfazowych to raz, a dwa, że struktura jest całkiem inna. Według tego posta w moim modelu modyfikacja bezpiecznych napięć/częstotliwości czy parametrów startowych odbywa się za pomocą dedykowanych plików (a nie tak jak w przypadku tego co ma na swojej stronie do pobrania Sofar - czyli wszystko jest w jednym pliku nazwanym kodem kraju). Chociaż nie mam co do tego pewności bo nigdzie w sieci nie udało mi się znaleźć plików do wersji jednofazowych.

  Gdybym chociaż wiedział jak po MODBUS wysłać do falownika polecenie restart ubrałbym to w jakiś kod i nie zajmowałbym czasu swojego/żony na ciągłe sprawdzanie czy aby na pewno dzisiaj falownik wstał.
 • #1350
  budulan
  Level 1  
  Hy. Czy ktoś może mi pomóc? Posiadam SofarSolar 8.8 KTLX-G3 V1 i za każdym razem, gdy jest resetowany, traci czas systemowy i tracę produkcję w tym dniu. Próbowałem zaktualizować przez USB, ale otrzymuję błąd pliku MDSP, błąd pliku SDSP, błąd pliku ARM. Próbowałem fw od v2.20 do v3.40 i ten sam błąd...