Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie

---Ryba--- 03 Maj 2020 21:07 33444 175
    theo33
    Poziom 21  
    Wbm napisał:

theo33 napisał:
    Skąd pliki ściągnąłeś ? mógłbyś się podzielić.

Firmware dostałem od instalatora a on od dystrybutora, a Kolega nie jest czasami instalatorem? ;-) Mogłem taki błędny wniosek wyciągnąć z dotychczasowych wypowiedzi Kolegi... swoją drogą bardzo fachowych.

pozdr.
    --
    Wbm.

Czy instalatorem? to trochę za dużo powiedziane, uruchomiłem kilka instalacji po sąsiedzku i u dzieci no i swoją w 2016, pisałem do serwisu w sprawie tej aktualizacji, ale odpowiedź taka jakby o czymś takim nie wiedzieli, dystrybutor gdzie zakupiłem sofary też obecnie nic nie wie, no i wyczytałem tu, więc jakby można było te pliki to będę wdzięczny.
    MariuszKs
    Poziom 2  
    Pytanie do bardziej doświadczonych kolegów.

Czy zakład energetyczny kontroluje drobiazgowo zgodność z dokumentacją, schematem i poprawnością ze sztuką?

Pytam, bo na YouTube można obejrzeć wiele podłączeń instalacji przez "amatorów" (oczywiście papiery podbijał ktoś z uprawnieniami) które zakład energetyczny podłączył i działają, a w komentarzach pod takim filmem jest zawsze wysyp "fachowców/ekspertów" i czepiają się dziesiątków rzeczy.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Kiedyś wszystko obchodzili i sprawdzali, nawet robili dokumentację fotograficzną ale to był 2015r jak wpinałem pierwszą instalację. Teraz zamontują licznik i już ich nie ma.
    Leon444
    Poziom 23  
    Jeszcze nie słyszałem w moim regionie aby co kolwiek sprawdzali, Licznik przyjeżdzają i montują goście z ppgotowaia energetycznego w większości przypadków, nawet nie pytają o instalacje czy rzeczywiście jest (rok temu u rodziców tak było)
    W 2014 jak zakładałem u siebie to przyjechali jako do pierwszego w regionie z PV we trzech ale tez nie oglądali instalacji tylko motali się z licznikiem i modemem, antenką i jak już zrobili to pojechali :)
    noja102
    Poziom 23  
    W 2 przypadkach wymienili liczniki jak nawet materiału na PV u inwestora jeszcze nie było , nikt o nic nie pyta dzisiaj ,ma zlecenie na wymianę to wymienia, a jeśli licznik przed posesją to nawet nie raczą poinformować o wymianie
    Cytro12
    Poziom 9  
    A u mnie podobno się boją, jeździ jeden dziadek przed emeryturą co sie podobno zna i wymienia te liczniki bo reszta chyba nie umie zamontować karty SIM do licznika. Nie interesuje ich instalacja PV bo jest po twojej stronie własności tak jak nie interesuje ich twoja instalacja elektryczna w domu w razie czego odpowiada pewnie ten co sie podpisał. Z resztą tyle sie teraz tego montuje, że jakby chcieli robić dokumentacje wszystkiego to by musieli nowy biurowiec wybudować.

Szkoda, że u Sofara taka bieda z tymi aktualizacjami softu.
    djstanley
    Poziom 11  
    Jasne, że nikt nie sprawdza instalacji, u mnie jak ostatnio zmieniali to tylko przez tel zapytali "Panie a te panele to kiedy będą..." hehe. Co nie zmienia faktu, że należy ją wykonać zgodnie ze sztuką.
    Cytro12
    Poziom 9  
    Wbm napisał:
    Cytro12 napisał:

Co masz na myśli? Falownik miał v2.01, już ma v2.20, datalogger miał LSW3_14_FFFF_1.0.18, ma już 1.0.30. Wszystko w przeciągu 2 m-cy.

pozdr.
    --
    Wbm.

A skąd można pobrać ten soft?
    gotycki1
    Poziom 2  
    Witam.Mam problem z Sofar Solar 8,8 KTL-X. Po uruchomieniu jakiś czas normalnie działa po czym pojawia się komunikat PvConfigSetWrong i uruchamia się ponownie sam. Tak kilka razy aż pojawia się komunikat Usterka stała (PERMANENT) i przestaje pracować. Może ktoś wie jaka może być tego przyczyna. Nie wiem również jak przywrócić ustawienia fabryczne tego falownika.
    theo33
    Poziom 21  
    Coś z konfiguracją wejść zamieszane, pewnie błąd id11, zmieniałeś w ustawieniach czy tak było od początku?
    po ile modułów w stringach? opowiedz jak to połączone po stronie DC
    gotycki1
    Poziom 2  
    Rzeczywiście wszedłem w ustawienia wejść nie sprawdzając jakie było pierwotnie i ustawiłem równoległe. Mam dwa stringi każdy po 16 paneli 320W ustawione tak samo na konstrukcji gruntowej na południe.
    theo33
    Poziom 21  
    To zmień na niezależne i będzie ok.
    a ponad 10 kW na południe na falowniku 8 to trochę za dużo i sporo obetnie
    gotycki1
    Poziom 2  
    Zmienię na niezależne i zobaczę. Taką moc falowniki doradził mi sprzedający bo tylko kilka dni w roku panele dadzą 100% mocy. Czy wiesz może jakie powinno być ustawienie skanera mppt i jak przywrócić ustawienia fabryczne?
    AT PRO
    Poziom 14  
    gotycki1 napisał:
    Zmienię na niezależne i zobaczę. Taką moc falowniki doradził mi sprzedający bo tylko kilka dni w roku panele dadzą 100% mocy.

To Ci źle doradził. Ja mam jedną 3.6 na falowniku 3.3 i już żałuję bo obcina, mogłem dać 4,4 kW.
    gotycki1 napisał:

Czy wiesz może jakie powinno być ustawienie skanera mppt i jak przywrócić ustawienia fabryczne?

Skaner ustaw wyłączony. U mnie włączenie pogarszało uzyski.
    Cytro12
    Poziom 9  
    Dlatego się to oblicza a nie kupuje na pałe byle tanio, dużo zależy od współczynnika temperatury i teraz tego doświadczacie.
    Skaner MPPT używa sie w określonych przypadkach normalnie powinien być wyłączony bo zakłóca algorytm.
    AT PRO
    Poziom 14  
    Cytro12 napisał:
    Dlatego się to oblicza a nie kupuje na pałe byle tanio,

Nie wiem w jakim sensie piszesz, że tanio to źle. Może być tanio i dobrze. Zasugerowałem się jak wszyscy, żeby przewymiarowywać panele względem falownika, ale teraz jestem zwolennikiem nie przewymiarowywania. Niech panele sobie produkują ile w danej chwili mogą.
    Cytro12
    Poziom 9  
    Tanio i dobrze? Nie wiedziałem, że w dzisiejszych czasach żyją jeszcze takie poglądy. Z dalszej części postu wynika, że nie za bardzo jest o czym gadać :)
    Mirek_Gab
    Poziom 13  
    Wbm napisał:
    Cytro12 napisał:

Co masz na myśli? Falownik miał v2.01, już ma v2.20, datalogger miał LSW3_14_FFFF_1.0.18, ma już 1.0.30. Wszystko w przeciągu 2 m-cy.

Jaka różnica jeśli chodzi o soft datalogera?
    pozdr.
    --
    Wbm.
    Grucha383
    Poziom 10  
    Witam, jest jakaś instrukcja jak wgrać nowy firmware do Sofara ? Chińczyki mi przysłały. A do dataloggera nie bo napisali że nie jest to konieczne ?
    Wbm
    Poziom 11  
    Grucha383 napisał:
    Witam, jest jakaś instrukcja jak wgrać nowy firmware do Sofara ? Chińczyki mi przysłały. A do dataloggera nie bo napisali że nie jest to konieczne ?

Tak, otrzymane pliki kopiujesz do folderu firmware na karcie microSD. Następnie z menu falownika wybierasz aktualizację.

pozdr.
    --
    Wbm.

Dodano po 6 [minuty]:

Cytro12 napisał:
    Tanio i dobrze? Nie wiedziałem, że w dzisiejszych czasach żyją jeszcze takie poglądy. Z dalszej części postu wynika, że nie za bardzo jest o czym gadać :)

Oczywiście, że się da ;-)
    Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie

pozdr.
    --
    Wbm.
    macgaw
    Poziom 11  
    Czy karta SD w inwerterach Sofar służy tylko do aktualizacji czy też można na niej zapisywać pomiary ?
    Wbm
    Poziom 11  
    macgaw napisał:
    Czy karta SD w inwerterach Sofar służy tylko do aktualizacji czy też można na niej zapisywać pomiary ?

Falownik sam zapisuje na niej pomiary, przykładowa struktura folderów na karcie:

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

w każdym folderze/katalogu są pliki .csv, które zawierają różne informacje takie jak np ilości wyprodukowanej energii z każdej godziny,dziennie, miesięcznie i rocznie, zdarzenia, błędy itp.

pozdr.
    --
    Wbm.
    AT PRO
    Poziom 14  
    Karty są fabrycznie montowane czy trzeba dołożyć, bo nie zaglądałem u siebie?

Grucha383 napisał:

Jaki masz typ falownika?
    wowo-slu
    Poziom 1  
    Mam pytanie. Czy ktoś stosował może optymalizatory TIGO TS4 w instalacji z falownikiem SofarSolar 5.5KTL-X lub podobnym?
    Czy to w ogóle zadziała i na ile to jest efektywne w przypadku okresowego zacienienia 4 paneli.