Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie

---Ryba--- 06 Gru 2019 19:24 42108 208
    noja102
    Poziom 23  
    No masz jak nic przekroczone maksymalne napięcie o w mroźne i słoneczne dni http://solar-tech.pl/wp-content/uploads/2017/07/QCells-290W-305W.pdf czyli około 608 V i falownik nie ruszy http://www.sofarsolar.com/product-detail/459/SOFAR%204KTLM-G2 odepnij ze 2 panele albo podziel na 2 łańcuchy jeden 8 paneli drugi 7 , wypróbuj 1 opcje najpierw , bo drugą to dodatkowe kable i zabezpieczenia założyć trzeba . Daj jeszcze foty co Ci ''Miszcze'' zamontowały

Dodano po 7 [minuty]:

PS
    Aby odpiąć panele musisz wyłączyć inwerter od sieci AC i odczekać co najmniej 5 minut potem DC wtyczki MC4 aby cię nie zabiło , albo zawołaj jakiegoś elektryka bo lepiej samemu przy takim napięciu nie grzebać , i na pewno reklamować trzeba bo w tej opcji grozi pożarem ( i dziwią się że UDT będzie trzeba do przyłączenia instalacji )
  • e-miernikie-mierniki
    kosmos99
    Poziom 35  
    iwostar napisał:
    Nie wygląda, że jest za dużo paneli, ponieważ w samo lato w słoneczne dni działał normalnie, a potrafi sie wyłączyć w pochmurny dzień, choć wydaje mi się, że może mieć tu wpływ nagłego wyjścia mocnego słońca z poza chmur.

Mi to wygląda, że problem leży po stronie sieci. 4kW idzie na jedną fazę przy braku odbioru rośnie napięcie w tej fazie i stąd ten błąd BUSOpv.
    U sąsiadów nie powstały jakieś nowe instalacje?
  • e-miernikie-mierniki
    iwostar
    Poziom 8  
    A co myślicie o wymianie inwertera na mocniejszy? Planuję na wiosnę założyć kolejne 8-9 paneli na wiatę, to ten by się wtedy przydał.

Spróbuję jeszcze w momencie wywalenia błędu podłączyć jakiś energochłonny odbiornik. Zobaczymy czy coś to zmieni ...

U sąsiadów nic się nie zmieniło ostatnio.
    grzeziu
    Poziom 11  
    odbiornik nie pomoze trzeba bylo kupic wiekszy falownik i podlaczyc 2 stringi 15 i 9 paneli taki ok 6000w-8000w
    zeby string obslugiwal ok 4000 w
    noja102
    Poziom 23  
    A jeszcze jedno pytanko , jak daleko od rozdzielni głównej masz wpięty inwerter , i jaki jest przekrój przewodu do niego
    3301
    Poziom 25  
    Myślę że niepotrzebnym jest rozważanie wymiany falownika na mocniejszy, chyba że pod względem nie mocy a napięcia wejściowego bo tu problemem jest właśnie napięcie wejściowe DC na co wskazują chociażby wyświetlane błędy
    Ten falownik ma dwa wejścia więc dlaczego nie podzielić tego 15 panelowego obwodu
    iwostar
    Poziom 8  
    Muszę znaleźć w okolicy speca, który się podejmie takiej przeróbki.
    Myślę, że zakup mocniejszego falownika też by miał sens w przypadku inwestycji w drugi zestaw. Wydaje mi się, że dwa falowniki to bezpieczniejsze i podobne finansowo rozwiązanie, jak jeden mocny na dwa zestawy.
    hupo
    Poziom 13  
    iwostar napisał:
    w samo lato w słoneczne dni działał normalnie, a potrafi sie wyłączyć w pochmurny dzień, choć wydaje mi się, że może mieć tu wpływ nagłego wyjścia mocnego słońca z poza chmur.

Nagrzany do 55C panel (przykładowo RSM60H-156PE, inne są podobne) generuje napięcie do prawie 4V niższe niż wychłodzony do 25C panel przy tym samym nasłonecznieniu i prądzie pracy.
    wello
    Poziom 14  
    Nie dzwoń do speca, tylko do firmy, która Ci to montowała. Powiedz im, że wiesz co jest przyczyną. Niech przyjadą i rozdzielą panele na dwa stringi (8+7).
    iwostar
    Poziom 8  
    Z firmą, która mi montowała zestaw, już nie planuję współpracy. Okazali się partaczami. Na dodatek nie otrzymałem od nich faktury za falownik, panele, ani kart gwarancyjnych. Finansowo temat jest też częściowo nieuregulowany, ale oni wolą pozostawić tak sprawę.
    Na wiosnę planuję montaż kolejnych 10 paneli, to pewnie przy okazji zostanie zrobiony rozdział aktualnego zestawu, tak, jak sugerujecie.
    Aktualnie sprzęt działa. Błędy i unieruchomienie falownika występują tylko w określonych warunkach pogodowych.
    Dzięki wszystkim za dotychczasowe rady! :)
    grzeziu
    Poziom 11  
    nie dostales papierow jak podlaczysz licznik

Dodano po 1 [minuty]:

trzeba przestrzedz przed ta firma jak sie nazywala
    iwostar
    Poziom 8  
    Papiery do PGE dostałem. Od dawna mam licznik.
    Partactwo tej firmy polegało na:
    1. Nie potrafili policzyć, ile paneli zmieści się na przeznaczonej pod panele połaci dachu i musieli domawiać i ponownie montować dodatkowe panele.
    2. Przy pierwszym montażu nie używali poziomicy, ani żadnej miary. Panele były na różnych wysokościach (klawiszowały) i powyżej szczytu dachu. Musieli przy kolejnej wizycie przestawiać wszystko, aby było zgodne z zasadami i poziomami.
    3. Nie potrafili policzyć, jaki falownik ma być odpowiedni i zmieniali go międzyczasie. Jak się okazuje, nadal nie jest odpowiedni, lub prawidłowo podłączony.
    Firma GlobalSun - Sanok.
    grzeziu
    Poziom 11  
    Jak chcesz napisz wgrzeziu(malpa)wp.pl

Dodano po 3 [minuty]:

Konektory MC4 typu DUAL - połączenia równoległe PV.
    Kup coś takiego na allegro podłącz w falowniku 2 plusy żeby wychodzila 1 końcówka z falownika i to samo zrób z minusem - zmostkujesz mp trakery i uzyskasz pełną moc i powinno być git
    iwostar
    Poziom 8  
    Jeszcze raz wielkie dzięki! Szkoda, że nie mieszkasz bliżej :)
    theo33
    Poziom 22  
    Przecież to zmostkowanie równoległe wejść falownika które proponuje kol. grzeziu nie zmniejszy napięcia stringu który składa się z 15 paneli szeregowo połączonych, napięcie w pewnych temperaturach będzie dalej za wysokie
    grzeziu
    Poziom 11  
    Ale na 1 string przewidziane jest 2600 W to albo rozdzielić panele albo tak czyli albo 2 str jak bylo pisane np 8 i 7 i wychodzi na to samo
    theo33
    Poziom 22  
    Obecny string 15 panelowy rozdzielić na dwa obwody i każdy podłączyć do oddzielnego wejscia MPP
    I to nie jest to samo co podłączenie obecnego stringu do wejść połączonych równolegle
    grzeziu
    Poziom 11  
    Rozdzielajac na 2 stringi dojdą przewody i zabezpieczenie dodatkowe najlepiej zrobić 1 string z 8 paneli i zobaczyć co będzie
    iwostar
    Poziom 8  
    Kolego grzeziu, nie miałeś niestety racji. Rozdzielenie nic nie dało ...
    W momencie kiedy napięcie dochodzi do 600 V następuje wyłączenie falownika. Pytanie do znawców: czy falownik faktycznie nie "uciągnie" 15 paneli? Czy może być jeszcze jakiś inny problem?
    Miałem zamysł podłączyć wiosną do drugiego obwodu jeszcze 10 paneli, a tu wychodzi na to, że 15 które mam to za dużo i trzeba będzie te rozdzielić ...
    grzeziu
    Poziom 11  
    Ja mam 28 paneli podłączone pod jeden falownik każdy panel 280 W 18 i 10 paneli na kazdym stringu na jednym ok 630 V nic się nie dzieje,

Dodano po 2 [minuty]:

Jak rozdzielisz panele albo część odepniesz nie osiągniesz 600 V na 1 stringu nie ma szans.
    iwostar
    Poziom 8  
    Rozumiem, że masz mocniejszy falownik. Te, które znalazłem SOFARa mają limit do 600V.
    Pytanie do fachowców: czy falownik SOFAR 4KTLM-G2 może "uciągnąć" 15 paneli PV Q.CELLS Q.PEAK G4.1 305 MONO BLACK?
    grzeziu
    Poziom 11  
    Dziwne napisz jak rozdzieliłeś te panele, bo jeśli by działały na max to nieznacznie byś przekroczył 600 V.
    iwostar
    Poziom 8  
    grzeziu, bez urazy, pytanie jest do fachowców.
    BikeBarian
    Poziom 21  
    iwostar napisał:
    Rozumiem, że masz mocniejszy falownik. Te, które znalazłem SOFARa mają limit do 600V.
    Pytanie do fachowców: czy falownik SOFAR 4KTLM-G2 może "uciągnąć" 15 paneli PV Q.CELLS Q.PEAK G4.1 305 MONO BLACK?

Dla tego falownika musisz spełnić łącznie kilka warunków dla każdego z MPPT:
    1) min V DC: 120V
    2) Max V DC: 600V
    3) Optimal V DC: 360V
    4) MPPT V DC range: 90 -580V
    5) Zalecany zakres napiec na DC dla jednego MPPT: 200V - 520V
    6) Max I on DC: 11A
    7) Max DC power for single MPPT: 2600W

Twoje panele PV w STC maja:
    9,35A i 32,6V

Jeśli połączysz je szeregowo do jednego MPPT w falowniku to:
    15*32,6=490V i tak samo z prądem wiec tutaj jest OK ale przekraczasz dozwolona moc na jeden MPPT wiec max co możesz podłączyć pod jeden MPPT to 9 paneli (9*305W=2750W > zalecanego 2600W ale to są warunki dla STC wiec praktycznie nie do osiągnięcia w realnym zastosowaniu)

Jeśli planujesz dodać kolejne 10 paneli to przy tym falowniku to się nie uda...przekroczysz moce dla pojedynczych MPPT wiec max co możesz zrobić przy tych panelach to dwa łańcuchy po 9 paneli na łańcuch.
    iwostar
    Poziom 8  
    BikeBarian, bardzo dziękuję za wyjaśnienia!
    W kontekscie tego, trudno mi zrozumieć, jak firma, która mi montowała zestaw, tak bardzo się pomyliła i jak wogóle ten zestaw pracuje, bo błędy i odłączenie następują tylko w określonych warunkach.
    Jaki falownik powiedzmy z SOFARu nadawał by się więc do mnie, aby nie było potrzeby rozdzielania istniejących paneli na dwa układy, a dodatkowo, można by pomyśleć o dołożeniu kolejnych 10 szt?
    kosmos99
    Poziom 35  
    iwostar napisał:
    Jaki falownik powiedzmy z SOFARu nadawał by się więc do mnie, aby nie było potrzeby rozdzielania istniejących paneli na dwa układy, a dodatkowo, na dołożeniu kolejnych 10 szt?

Jeśli ma być Sofar to: sofar-8-8ktl-x
    3301
    Poziom 25  
    kosmos99 napisał:
    iwostar napisał:
    Jaki falownik powiedzmy z SOFARu nadawał by się więc do mnie, aby nie było potrzeby rozdzielania istniejących paneli na dwa układy, a dodatkowo, na dołożeniu kolejnych 10 szt?

Jeśli ma być Sofar to: sofar-8-8ktl-x

I przyłącze 3-faz. 8kW a pisałeś o 4,5 i 1-faz.
    BikeBarian
    Poziom 21  
    Na upartego przy 24 panelach 305W Sofar 6KTLM-G2 by uciągnął dwa stringi po 12 paneli ale ty masz chyba teraz falownik 1F wiec taka zmiana by raczej nie przeszła bo OSD więcej jak 3600W na jedna fazę już nie puszczają. Musiałbyś dać większy falownik ale wtedy 3 fazy albo zostać przy tym (i zmienić liczbę paneli w stringu) i dorzucić kolejny 1 fazowy inwerter no drugą fazę.

Tak wiec przy obecnej instalacji zmiana liczby paneli na string a jak będziesz dorzucał kolejne 10 paneli to i tak czeka cie przejście na 3F bo ponad 7Kw na jednej fazie żaden OSD nie chce.