Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie

---Ryba--- 04 Jan 2021 13:54 321627 1325
Przewód Toplex
    hYP
    Level 2  
    Witam,

Przede wszystkim dziękuje użytkowniku @Grucha383 za podzielenie się firmware, zrobiłem dzisiaj aktualizacje i przeszło spokojnie do 2.20 po restarcie angielski język na start.

Inwerter Sofar 8.8KTL-X V220
    Logger LSW3_15_FFFF_1.0.57

Ktoś pytał o Tigo, więc mogę potwierdzić że działa dobrze z Sofar, moje warunki (wysokie drzewa u sąsiada) wymagały instalacji optymalizatorów, dołożyłem sobie jeszcze Tigo Cloud Connect aby mieć pełne statystyki wszystkich paneli.

Mam 15 paneli 335W i właśnie dołożyłem 3 panele 340W, Tigo rekompensuje mi te różnice bo widzę w statystykach paneli, że te nowe produkują więcej mocy niż te stare, oczywiście różnice są bardzo małe.

W ogóle nie obawiałbym się przewymiarowania Inwerter, daje to możliwość dołożenia w przyszłości paneli bez konieczności wymiany samego inwerter na mocniejszy.
    Pamiętam że jakiś przedstawiciel mówił mi że mocniejszy będzie się później załączał, co jest bzdurą, bo z samej broszury Sofar dla inwerterów 4.4-12KTL-X widać że wszystkie maja startu-up od 200V

• Przewód Toplex
    toolpusher
    Level 23  
    Ja korzystam z tej drugiej tj. solarmanpv.com
    prose
    Level 35  
    DEFENCE wrote:
    Z której ze stron używ

Jak masz tylko 1 instalację to solarman smart lub pro.
  • Przewód Toplex
    RafalGo
    Level 11  
    Witam
    Odkąd zapadały mi panele, inwerter startuje i gaśnie. W logu mam błąd
    Szczegóły alarmu HwAuxPowerFault
    Sugerowane rozwiązanie turnOFFthe“DCswitch”
    Z ostatniego stanu mam:
    PV1 101.20V
    PV2 101.30V

Śniegu jest dość dużo, około 20cm na panelach.

Czy to normalne ?

Niestety nie mam możliwość odśnieżenia paneli. Czy da się pozbyć tego włączania/wyłączania w momencie gdy panele dają zbyt mało mocy na pracę inwertera ?
    lukasz-s
    Level 11  
    Witam
    dziś w miarę ładny dzień to zaraz lepiej ładuje i w miarę równo prądy też chyba ok Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie
    Grucha383
    Level 12  
    [quote="RafalGo"]Witam
    Odkąd zapadały mi panele, inwerter startuje i gaśnie. W logu mam błąd
    Szczegóły alarmu HwAuxPowerFault
    Sugerowane rozwiązanie turnOFFthe“DCswitch”
    /quote]

Też miałem ten kod błędu ostatnio 19 stycznia więc normalna sprawa.
    toolpusher
    Level 23  
    Ja mam to samo. Wyłączyłem inwerter do czasu, aż śnieg zejdzie z paneli. Zresztą masz to napisane w rozwiązaniu: Turn Off DC switch - wyłącz inwerter.
    prose
    Level 35  
    A ja odśnieżałem i taki wynik z 6.8 kWp i błędów nie ma.
    DEFENCE
    Level 12  
    prose
    Ładnie z takiej mocy w lutym. Ja dziś z 6.53 po odśnieżeniu po godz. 12 tylko 10 kWh
    RafalGo
    Level 11  
    toolpusher wrote:
    Ja mam to samo. Wyłączyłem inwerter do czasu, aż śnieg zejdzie z paneli. Zresztą masz to napisane w rozwiązaniu: Turn Off DC switch - wyłącz inwerter.

Nie no ja rozumie co tam zalecają zrobić, ale chyba te inwertery nie są takie słabe technologicznie żeby trzeba było je ręcznie obsługować. Może jakiś update firmware albo coś mam nie nie do końca w konfiguracji ustawione żeby inwerter nie usiłował startować i wywalać błędy jak panele zapadają śniegiem gdy nie można z nich uzyskać wystarczającej mocy do poprawnej pracy (np podnieść limit napięcia startowego). Nie mam też zamiaru wchodzenia w taką pogodę na dach i ich odśnieżać. Liczę się ze stratą w uzyskach przez kilka dni aż same się odśnieżą.
    starob
    Level 28  
    RafalGo wrote:
    Nie no ja rozumie co tam zalecają zrobić
    ..zalecam ignorować jeśli wynika ze znanego powodu.
    Ten błąd sporadycznie pojawia się również rano.
    marucha79
    Level 14  
    Witam. Mam pytanie do użytkowników lub znawców falowników hybrydowych Sofara, mój model to HYD 5000-ES. Interesuje mnie jak się zachowuje ten falownik podczas zdalnego wyłączenia przez energetykę. Czy jego praca zupełne zostaje wstrzymana, czy może przełącza się w tryb zasilania awaryjnego EPS tak jak przy zaniku zasilania z sieci? Najfajniej byłoby, gdyby tylko zatrzymywany był eksport, ale to pewnie marzenie ściętej głowy. Powoli łączę ten falownik z siecią domową i na tym etapie mogę jeszcze coś zmodyfikować, a akurat tej informacji nie mogłem doczytać się w instrukcji.
    3301
    Level 31  
    To zdalne wyłączenie dotyczy Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie instalacji powyżej 10 kW
    marucha79
    Level 14  
    Może źle się wyraziłem. Czy nie jest tak, że każdy inwerter przyłączony do sieci musi się wyłączyć kiedy częstotliwość czy napięcie przekroczy wartość graniczną, co jest wykorzystywane przez energetykę kiedy występuje niepożądana przez nich nadprodukcja energii z instalacji PV, również tych małych?
    3301
    Level 31  
    Sofar sam sobie ogranicza moc gdy częstotliwość czy też napięcie zbliża się do ustalonych wartości a jak je przekroczy to następuje samoczynne wyłączenie falownika a zdalne ograniczenie czy też regulacja dla mocy poniżej 10 kW nie była jeszcze brana pod uwagę
    marucha79
    Level 14  
    Dziękuję, to mocno upraszcza sprawę.
    adamvfr
    Level 11  
    Witam, czy ma ktoś może certyfikaty ze strony Corab, bo teraz trzeba tam się rejestrować z uprawnieniami aby coś pobrać.
    Konkretnie potrzebuję dokumentów do zgłoszenia Sofar Solar 3300TL-G3 dla Energa Operator SA

jakie dokumenty są wymagane na panele fotowoltaiczne w Energa Operator SA

Pytam bo formularz zgłoszeniowy się zmienił i widzę że nie wymagają już jako załącznika np. schematu, a tylko certyfikatu na sprzęt.
    Cytat z formularza
    IX. Załączniki do Zgłoszenia/Dokumentu
    1.Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RfG i Wymogów Ogólnego Stosowania opracowanych na podstawie przepisów NC RfG, wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym. W okresie przejściowym od 27.04.2019 r. do 27.04.2021 r. dokumentem potwierdzającym powyższe jest certyfikat zgodności lub deklaracja zgodności wskazująca na spełnienie wymagań NC RfG i Wymogów Ogólnego Stosowania opracowanych na podstawie przepisów NC RfG.
    2.Pełnomocnictwa8) dla osób upoważnionych przez Zgłaszającego do występowania w jego imieniu.
    koniec cytatu

Więcej załączników nie chcą a schemat należy w formularzu zaświadczyć że takowy jest.
    link do formularza
    https://secure.sitebees.com/file/mediakit/179...szenie_dokument_instalacji_11_12_2020_int.pdf

Jakie papiery im wysłać na panele, bo chciałbym kupić używki, jakieś tanie, ale ciężko z certyfikatami na nie.

W załączniku to co udało mi się znaleźć na falownik i formularz zgłoszeniowy do Energa Operator SA
    adamvfr
    Level 11  
    Już pobrane, dzięki :)

a jeszcze to ...
    adamvfr wrote:
    akie dokumenty są wymagane na panele fotowoltaiczne w Energa Operator SA
    grzes601
    Level 13  
    Mam kłopotliwą sytuację;
    po wgraniu pliku BIN o nazwie ESP8266_WiFiWebServer_65-1_RS485_SOLIS_GINLONG_UP_WWW_CON.bin do ESP8266-12E
    w ramach konfiguracji pod adresem 192.168.4.1/config umożliwiłem komunikację z sieci domowej WiFi
    Ta sama czynność wykonana na ESP8266-01 nie umożliwia nawiązania łączności z sieci lokalnej pomimo że ESP jest w niej widoczne.
    Czy taka sytuacja może być spowodowana mniejszymi zasobami pamięci w ESP8266-01 ( ESP8266EX ) ?
    W obu sytuacjach skanowanie WiFi działa poprawnie.
    Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie
    DEFENCE
    Level 12  
    Witam,
    Czy ktoś się orientuje z którego MPPT jeżeli są dwa falownik bierze dane odnośnie temperatury paneli ??
    Krzychooo
    Level 15  
    DEFENCE wrote:
    Witam,
    Czy ktoś się orientuje z którego MPPT jeżeli są dwa falownik bierze dane odnośnie temperatury paneli ??

A na czym opierasz wiedzę (pewność), że to robi?

Np wg protokołu komunikacji RS485 podawana jest tylko temperatura inwertera
    (zapewne czujnik na płycie głównej) - adres 0x001B oraz temperatura wnętrza inwertera - 0x001C.
    Nie znalazłem tam, (albo nie umiem znaleźć) informacji o temperaturze paneli.
    Zresztą jak to pożenić z całą masą różnych paneli na rynku skoro nawet inwertery nie mają jakoś
    dokładnie (na razie) znormalizowanych protokołów?

Na moich panelach (ZNSHINE ZXM6-TLD60-310) też jakoś nie widzę żadnej termopary, czy innego czujnika.
    Z tego co wiem/wydaje_mi_się, to standardowo nie ma informacji pomiędzy panelem i inwerterem o temperaturze
    panela. Może i przydałaby się, ale jak nie ma to widocznie nie.
    Mylę się?

Wiem o różnych systemach chłodzących panele (wodne, powietrzne, pasywne), ale dotyczy to raczej dużych
    instalacji przemysłowych, gdzie spadek wydajności o kilka procent (przez temperaturę) daje duże wartości
    mocy, a więc i strat dla inwestorów.
    W małych instalacjach prosumenckich wydaje się to bez sensu (ekonomicznego).
    DEFENCE
    Level 12  
    Biorę z funkcji Device ---> History --> tam jest temperatura inwertera oraz paneli. Która w mroźne dni wygląda na właściwą. Jak były ogromne mrozy zanim na wykresie pojawił się plus 7-8 zaczęło puszczać mróz. A gdy temperatura wykresu nie zdążyła się rozpędzić panele pozostawały cały czas zamrożone w pochmurne dni.
    Krzychooo
    Level 15  
    DEFENCE wrote:
    Biorę z funkcji Device ---> History --> tam jest temperatura inwertera oraz paneli. Która w mroźne dni wygląda na właściwą...

No niby się zgadza, ale pytanie czy "moduł/module" to w tym przypadku na pewno panel?
    Obejrzyj obrazek w poprzednim poście, gdzie wyraźnie jest mowa o "inverter module temperature".
    Wg mnie chodzi o jakiś "moduł" inwertera, bardziej kluczowy i ważny, ale oczywiście mogę się mylić.
    Moją teorię opieram też na własnych obserwacjach. Inwerter mam w garażu, gdzie obecnie temperatura
    jest na stałym poziomie 0-1 stopni (mierzone zdalnie DS18B20) i z tej właśnie wartości codziennie
    rusza mój wykres w SOLARMAN, a później jest dokładnie skorelowany z temperaturą wewnętrzną inwertera.
    Było tak też kilka dni temu (09.02) kiedy na zewnątrz było -23 stopni w nocy, a rano podczas startu
    inwertera około -18 (nie było wtedy żadnej produkcji).
    Poniżej masz wykres zerowej produkcji z 09. lutego, gdy panele były zasypane przez ok 12 cm śniegu,
    a temperatura na zewnątrz oscylowała od -16 do -10.
    Gdyby panele miały te +2 stopnie co mówi wykres temperatury "modułu" to cały śnieg spłynąłby mi w godzinę.
    A nie ruszył w ogóle.
    Załączam też wykres dzisiejszy (po angielsku), który pokazuje co się dzieje przy czystych panelach,
    mglistej pogodzie i temperaturze powietrza około -3 stopni w południe

No i jak to wytłumaczyć?
    DEFENCE
    Level 12  
    No i chyba na logikę brak dodatkowego kabla do komunikacji panel - falownik. Jest przecież tylko plus minus. Także raczej napewno nie jest to jak myślałem.
    prose
    Level 35  
    To co pokazuje sofar w solarman to jest temperatura falownika i logera.
    SilverX
    Level 11  
    Można w Sofarze korzystać tylko z jednego wejścia MPPT? Myślę o 11ktl-x i na początek jednym stringu 5,5 kW.
    3301
    Level 31  
    Można, po wybraniu modułów przeliczyć parametry by nie przekroczyć napięcia 1000 V ale dwa stringi po 5,5 to 11 kW zainstalowanej i współczynnik 0,7