Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie

---Ryba--- 18 Feb 2021 09:29 320598 1323
lampy.pl
    SilverX
    Level 11  
    3301 wrote:
    Można, po wybraniu modułów przeliczyć parametry by nie przekroczyć napięcia 1000 V ale dwa stringi po 5,5 to 11 kW zainstalowanej i współczynnik 0,7

Na początek chciałem zostawić drugi string pusty i mieć możliwość rozbudowy instalacji. W necie różnie piszą o wykorzystaniu tylko jednego stringa. W przypadku Sofara nie będzie z tym problemów?
    BTW. Są gdzieś dostępne rejestry modbusa do ktl-x ?
  • lampy.pl
    3301
    Level 31  
    W początkowych instrukcjach sofara moc była dzielona między wejściami, obecnie nie ma dzielenia więc całą moc można podłączyć pod jedno z wejść.

Moc falownika 11ktlx po AC to 10 kW i oczywiście można podłączyć 11 i przewymiarować nawet o 20% w zależności od kierunku ustawienia modułów ale dla energetyki liczy się moc modułów i wpadniesz w opust 30% a wtedy więcej zostawisz energetyce niż z tego 1 więcej wyprodukujesz
    witek1646
    Level 10  
    Witam,
    Panowie powiedzcie mi z doświadczenia jak sprawują się inwertery Sofar? Bo mam wycenę na SOFAR 5,5KTL-X 5kW 2 MPPT 3-fazowy + 10szt paneli 500 Wp Risen Energy, moje roczne zużycie to ok 4150kW. Dach mam od strony południowo-zachodniej, blachodachówka.
    Jak wygląda serwisowanie tego typu rozwiązań ? jeżeli się coś zepsuje w inwerterze to jak to wygląda od strony gwarancji ? macie jakieś doświadczenie ? Z góry przepraszam za takie durne pytania :)
    3301
    Level 31  
    Jak instalacja jest poprawnie dobrana i podłączona do falownika to jako takiego się nie serwisuje, gwarancja jest 10 lat
    witek1646
    Level 10  
    A z Twojego doświadczenia w/w zestaw będzie ok ?
  • lampy.pl
    3301
    Level 31  
    jak kierunek poł-zach to mógłby być 4,4 i byłby bardziej nominalnie wykorzystany, 5,5 też może być byleby te 10 były w jednym stringu
    Krzychooo
    Level 15  
    witek1646 wrote:
    Witam,
    Panowie powiedzcie mi z doświadczenia jak sprawują się inwertery Sofar? ...
    Jak wygląda serwisowanie tego typu rozwiązań ? jeżeli się coś zepsuje w inwerterze to jak to wygląda
    od strony gwarancji ? macie jakieś doświadczenie ? Z góry przepraszam za takie durne pytania :)

Ponoć nie ma durnych pytań...

Mam SOFARA 8.8KTL-X i 26 paneli 315Wp od 21.10.2019 i gwarancję na niego 15 lat (dopłaciłem).
    Poza problemami (prawie 9 miesięcy) z zawyżonym napięciem na trafo (było 248-252 VAC "wg normy")
    nie mam problemów. Tzn teraz nie mam, po ustawieniu listwy trafo na 230 V. :D
    Można by książkę napisać...
    witek1646
    Level 10  
    Czyli już wiem ze muszę porozmawiać najpierw ze znajomym z energii żeby mi napięcie sprawdził ;) dziękuje cenna uwaga ;)!
    Krzychooo
    Level 15  
    witek1646 wrote:
    Czyli już wiem ze muszę porozmawiać najpierw ze znajomym z energii
    żeby mi napięcie sprawdził ;) dziękuje cenna uwaga ;)!

Znajomy ma miernik? Farciarz... :D
    Nie możesz sam zmierzyć czymkolwiek? Nie musi to być klasa pomiarowa.
    Sprawdź zawczasu, a i nie oszczędzaj na kablu łączącym instalację z rozdzielnią.
    Spadek napięcia na nim przy maksymalnej mocy inwertera nie powinien być większy niż 1%.
    Jak wiesz ile to będzie metrów to podaj, a wyliczę Ci minimalny przekrój.

A skoro już masz takiego znajomego to niech Ci lepiej zmierzy impedancję pętli.
    To może być kluczowy parametr i nawet ważniejszy, bo bez opcji zmiany w realu.
    Przy Twojej mocy (5-6kW) może się udać, ale wcale nie musi. Jakie masz zasilanie?
    Tzn gdzie mieszkasz - miasto/wieś/wyspa?

Dodano po 8 [minuty]:
    SilverX wrote:
    ...
    BTW. Są gdzieś dostępne rejestry modbusa do ktl-x ?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18843458#18843458
    witek1646
    Level 10  
    Napięcie w gniazdkach mam 228-233V aczkolwiek z pół roku temu pamiętam że było ok 235-245V . Ale miałem na myśli żeby sprawdził jakie jest ustawione w trafo jak się da bo się nie znam :) a co do impedancję pętli to jakie są normy ? Bo już jak go poproszę to musze wiedzieć jakie powinno być :P
    Nie bardzo wiem co napisać na "Jakie masz zasilanie?" :) mieszkam na wsi
    Krzychooo
    Level 15  
    witek1646 wrote:
    Napięcie w gniazdkach mam 228-233V...

Dobrze...
    witek1646 wrote:
    ... aczkolwiek z pół roku temu pamiętam że było ok 235-245V.

... gorzej, ale nie tragicznie.
    witek1646 wrote:
    ... a co do impedancję pętli to jakie są normy ... ?

Norma jest jedna i polska, ale oni, tzn lokalny OSD mają to gdzieś...
    Ich interesuje głównie i tylko własny interes, czyli przesył i związane z tym zyski oraz maksymalny
    brak problemów jak najniższym kosztem, a jak już to cudzym. :twisted:
    Nagminne zawyżanie napięć faz daje im spore oszczędności. Klasyczny konflikt interesów.
    Niestety wygrywa silniejszy... lub bardziej upierdliwy :shii: oraz wytrwały. :D :spoko:

witek1646 wrote:
    ... Bo już jak go poproszę to musze wiedzieć jakie powinno być :P
    Nie bardzo wiem co napisać na "Jakie masz zasilanie?" :) mieszkam na wsi

Skoro wieś, to masz zapewne (jak ja) linię napowietrzną z dawnych lat.
    Impedancja tym lepsza im mniejsza. Przykładowo u mnie na 350 metrach od trafo mam 0,625 oma.
    I to jest OK, ale jak jest większa to masz większy spadek (albo przyrost na inwerterze) napięcia
    podczas poboru (oddawania) energii.
    Takie uproszczone prawo Ohma. Dokładnie to bardziej skomplikowane, bo jest to prąd zmienny
    i dochodzi pojemność linii, ale mniej więcej chodzi o to, ze jak płynie jakiś prąd to na linii
    masz różne napięcie na początku (u źródła) i na końcu (w odbiorniku). O ile przy poborze to prawie pikuś
    bo najwyżej stare żarówki słabiej świecą i silniki są słabsze, to w drugą stronę mamy kłopot,
    jeśli podbicie napięcia przez inwerter przekroczy magiczne 253 VAC.
    Wtedy masz coś czego na pewno nie będziesz chciał mieć. Problemy z instalacją PV.
    Inwerter jest "mądry" i słucha się mamy, czyli normy, a ona kończy się (a nie zaczyna) na 253 woltach
    każdej fazy. U mnie dzień zaczynał się od 254-255 V co dawało takie kwiatki jak na obrazku.
    Inwerter ciągle wchodził w tryb alertu (Grid_OVP = za wysokie napięcie sieci) i się wyłączał na 3 minuty.
    Później 30-60 sekund próbkowania i jesli napięcie było (pozornie) OK, czyli < 253 V to powoli wstawał,
    po czym kółko się zamykało po około kilku minutach, gdzy doszedł do większej mocy (robi to po awarii powoli).
    Efekt? kilkadziesiąt wyłączeń dziennie. Doszło do tego ze modliłem się o chmury, bo wtedy bywało znośnie,
    czyli wyłączeń było kilkanaście.
    Ogólnie wydajność mojej instalacji w pierwszych 9 miesiącach to około 60-70%. Taka ciąża... :roll:

Pamiętaj też, że to co jest na wykresach z SOLARMANa lub aplikacji w fonie, to tylko czubek góry lodowej.
    Tam jest wykres z danych szczątkowych, przesyłanych co kilka minut. To to samo co masz na karcie SD w inwerterze.
    Tylko odczyty na bieżąco pokazują prawdziwą skalę problemu.
    Dlatego też od dawna chcę zużywać prąd na bieżąco bez akumulacji w sieć, bo to rozwiązuje w zarodku takie właśnie
    problemy i... jest też na rękę lokalnym OSD. :|

Cytat:
    "- Panie, my tylko z tymi waszymi panelkami mamy ciągle problemy..."
    Kurtyna.

Po ustawieniu trafo na normę, czyli 230 od razu (następnego dnia po zmianie) było i jest nadal tak:
    Pytanie jednak jak długo tak będzie? Inni też chcą dotację i "darmowy prąd", a to spowoduje kolejne podbicia napięcia
    i ewentualne problemy. Jeśli jesteś na końcu linii od trafo to lepiej, jeśli zaraz przy nim to masz przerąbane jeśli znajdzie
    się kilku innych amatorów OZE na Twojej nitce. Zawczasu pomyśl o grzałkach i buforze wodnym (jak ja).

Gdyby cię interesowały napięcia faz (ENEA olewała to prawie 9 miesięcy) to masz poniżej jeszcze raz to samo z napięciami 3 faz.
    Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie Falowniki SOFAR - opinie, trwałóść, awarie
    Jak widać po lewej średnie napięcia sa prawie stałe, ale po prawej jest wyraźne podbicie do ok +7 V. I tu jest problem gdy Vi=253-7.
    To zależy od impedancji kabli i mocy generowanej przez inwerter, oraz mocy konsumowanej on-line (i to jest szansa dla pechowców).

Jeśli chcesz dobrze dobrać kabeł łączący rozdzielnię z inwerterem to trzeba to obliczyć z pełnego wzoru, a nie uproszczonego.
    Wklejam tu arkusik do takiego celu. Mam nadzieję, że komuś jeszcze się przyda.
    witek1646
    Level 10  
    Dziękuje za taką lekcje, musze się dowiedzieć dokładnie jak wygląda moja linia i gdzie jest najbliższe trafo bo nawet nie wiem :(
    co do długości kabla między inwerterem a rozdzielnia to będzie maks 2-3m bo na tej samej ścianie chce żeby był zamontowany tylko tak aby nie przeszkadzał. Chyba że źle zrozumiałem i chodzi Ci o "zetke" gdzie znajduje się licznik, bo to jest na zewnątrz budynku i jest ok 50m.
    Wynik w spadku napięcia musi oscylować w granicy 0,70% tak?
    Krzychooo
    Level 15  
    witek1646 wrote:
    Dziękuje za taką lekcje, musze się dowiedzieć dokładnie jak wygląda moja linia...
    Wynik w spadku napięcia musi oscylować w granicy 0,70% tak?

Spadek napięcia ma być jak najmniejszy, ale dotyczy to całej linii aż do trafo.
    Niestety wpływ możesz mieć tylko na to co jest do licznika (bez problemów) i ewentualnie przyłącze do linii.
    Dalej nic nie zrobisz bo to domena OSD. Dlatego zacznij od pomiaru pętli zwarcia i sprawdzenia tych 50m do licznika.

To co teraz założysz to pomijalne 2-3 metry, wystarczy 5x4 mm 2 Cu. Ale koniecznie sprawdź te 50 m, bo to możesz zmienić na lepsze.
    Miałeś jakiś remont instalacji, kiedy?
    Teoretycznie też możesz zmienić przyłącze i dobrze by było założyć nowe (izolowane) jeśli masz coś na gołych drutach do szklanych izolatorów.
    witek1646
    Level 10  
    Dom jest dosyć nowy, budowa z 2017r.
    Te 50m kable to 5x10mm2

W warunkach przyłączeniowych mam miejsce przyłączenia stacji transformatorowej, ale pewnie nie ma nigdzie oficjalnie podanych parametrów więc będę musiał się dowiedzieć co i jak.
    Krzychooo
    Level 15  
    witek1646 wrote:
    ...Te 50m kable to 5x10mm2

To spoko. Nie musisz się martwić niczym innym jak chmurami i warunkami OSD. :D

Na poważnie to jedyny Twój problem to impedancja pętli do trafo i napięcia w sieci.
    U mnie na 8 kW napięcie skacze o +7 V dla impedancji pętli 0,625 i ciut powyżej 1%
    na kablu z rozdzielni do inwertera.
    W Twoim przypadku powinno być mniej bo masz mniejszą moc (na razie).
    Przy takim zastanym napięciu nie powinno być więc wielkich schodów, o ile kilku
    sąsiadów nie skopiuje Twojego wynalazku z dachu. :D
    siddar
    Level 1  
    Witam. Koledzy, na falowniku Sofar 6,6 kW pojawił się "błąd napięcia pomocniczego". Co to za błąd? Instalacja produkowała w tym czasie ok 2kW i nastąpił peak do 6,07 kWp i pojawił się ten błąd. Po kilku minutach peak opadł do wartości nadal ok. 2 kW i wszystko wróciło do normy. Wyłączyłem na 5 minut napięcie z paneli jak zaleca instrukcja, ale już po tym jak wszystko wróciło do normy. Instalacja 6,3kWp.
    Pzdr
    Darek
    toolpusher
    Level 23  
    Miałem to samo wczoraj z samego rana jak inwerter startował. Wydaje mi się że nie są to błędy trwałe i skoro zniknął i się więcej nie pojawia to nie przejmowałbym się.
    prose
    Level 35  
    U mnie to samo co jakiś czas z rana
    niema co się przejmować to norma, błąd sam znika i inwerter pracuje normalnie.
    Wersja softu V2.40 tych błędów niema.
    toolpusher
    Level 23  
    Pewnie błędy są ale system ich już nie raportuje bo może mieli za dużo skarg/zapytań od użytkowników?
    prose
    Level 35  
    toolpusher wrote:
    Pewnie błędy są ale system ich już nie raportuje bo może mieli za dużo skarg/zapytań od użytkowników?
    Wszystko możliwe.
    stev-an
    Level 19  
    Będę użytkownikiem sofar 3300tl-G3 i chcę zapytać czy będzie konieczność ustawiania parametrów typu kraj i język . Falownik zakupiony w Corab ma na tabliczce oprogramowanie V 2.70 i obok cyfra 12.
    Kolejne pytanie tyczy uziemienia. Wykonałem uziemienie z bednarki na głębokość 6m, podłączyłem do obudowy falownika i warystorów. Czy łączyć ten uziom z domową instalacją ?
    toolpusher
    Level 23  
    Jak by ktoś był zainteresowany jest już nowa wersja falowników oznaczona G3. Z wyglądu Huwejowska -nowoczesna, duży ekran zniknął, moc po DC trochę większa, update online - Link
    Zdalna aktualizacja oprogramowania - skończy się wgrywanie softu po domowemu.
    theo33
    Level 27  
    stev-an wrote:
    Będę użytkownikiem sofar 3300tl-G3 i chcę zapytać czy będzie konieczność ustawiania parametrów typu kraj i język . Falownik zakupiony w Corab ma na tabliczce oprogramowanie V 2.70 i obok cyfra 12.
    Kolejne pytanie tyczy uziemienia. Wykonałem uziemienie z bednarki na głębokość 6m, podłączyłem do obudowy falownika i warystorów. Czy łączyć ten uziom z domową instalacją ?

12 może oznaczać kraj jako Polska, pod względem obowiązujących przepisów podłączenia do sieci energetycznej
    2.70 to chyba najbardziej nowy soft, w falowniku może już być ustawiony j. polski, chociaż ustawienie przy pierwszym uruchamianiu to nie jest problem
    jeżeli masz od instalacji domowej przewód PE a raczej tak to należy połączyć wszystkie uziemienia razem
    stev-an
    Level 19  
    theo33 wrote:
    jeżeli masz od instalacji domowej przewód PE a raczej tak to należy połączyć wszystkie uziemienia razem
    Dzięki za odpowiedź. Tak podłączyłem, ale chciałem się upewnić.

Falownik uruchomiony, język był angielski więc zacząłem ustawiać. Punkt 4.Set Country zażądał hasła i.... success! Nie ma ustawień kraju. Ta cyfra 12 przy sofcie chyba to oznacza. Tak myślę.
    Punkt 10. Set Languae- hało i są języki pierwszy oczywiście chiński nieśmiało naciskam przycisk... i zmieniają się. Zobaczyłem polskie powodzenie i chyba nie będę wracał do punktu 4. Może się mylę.
    DEFENCE
    Level 12  
    Witam, jak wam pokazuje wykres funkcja Insulation impedance - Cathode to ground.
    theo33
    Level 27  
    stev-an wrote:
    theo33 wrote:
    Dzięki za odpowiedź. Tak podłączyłem, ale chciałem się upewnić.

Falownik uruchomiony, język był angielski więc zacząłem ustawiać. Punkt 4.Set Country zażądał hasła i.... success! Nie ma ustawień kraju. Ta cyfra 12 przy sofcie chyba to oznacza. Tak myślę.
    Punkt 10. Set Languae- hało i są języki pierwszy oczywiście chiński nieśmiało naciskam przycisk... i zmieniają się. Zobaczyłem polskie powodzenie i chyba nie będę wracał do punktu 4. Może się mylę.

Punkt 4.Set Country to jest właśnie ustawienie kraju i tam powinny być do wyboru kody krajów np. 00- Niemcy VDE AR-N4105. 12- Polska. 24- Cypr. 01- CEI 0-21 Internal 13 Niemcy BDEW. 25- Indie

wybierasz 12- Polska

a sprawdzić możesz w system info poz 5
    stev-an
    Level 19  
    Tak jest w instrukcji i chciałem to zrobić, ale po wpisaniu hasła widzimy powodzenie i zamyka się okno. Falownik jest z listopada i chyba jest wpisana na stałe 12.

Potwierdziłem w punkcie 3. info w pozycji 5. jest Polska.

Czyli napięcia z innego kraju nie zmienię. Blokują to bo po zmianie kraju wchodzi w chińskie znaki - krzaki.
    DEFENCE
    Level 12  
    toolpusher wrote:
    Stała wartość 2039

Czyli tu chodzi o uziom ?
    toolpusher
    Level 23  
    Nie jestem elektrykiem ale tu chodzi raczej o upływy/uszkodzenia izolacji generatora PV i przebicie do masy/uizemienia- Link

The inverter detects the voltages of PV+ and PV– to ground and calculates the resistance of PV+ and PV – to ground. If the resistance of either side is lower than the threshold, the inverter stops working and reports an alarm indicating that the PV insulation impedance is low. Low insulation resistance is a common fault in the PV system. The insulation layer of the PV module or DC cable deteriorates due to the damage of the connector. When the DC cable passes through the cable tray, the insulation layer of the cable may be damaged because the metal cable tray may have a barbed edge, the power leakage to the ground occurs.