Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszacz częstotliwości i polaryzacja

13 Sie 2019 08:39 60 1
  • Poziom 10  
    Witam,
    od 2 dni patrzę na pewien schemat i nie rozumiem jak zmienia na wyjściu polaryzację co 2 impulsu. W załączeniu układ. Układ oparty na 2 mieszaczach SBL-1. Na wejściu dostaje Rf 18MHz. Układ jest sterowany obwodem generującym impulsy. Impulsy wyglądają tak: pierwszy 5V czas 25us, potem przerwa 0V 25 us, potem drugi impuls 5V 50 us.

Na wyjściu układu fala RF o częstotliwości 18 ale pierwszy impuls 90 stopni, potem przerwa i drugi dłuższy impuls 180 stopni. Jak powstaje zmiana polaryzacji w tym układzie? Czy chodzi o zmianę napięcia przy drugim SBL-1 podawanego na IF (kondensatory przy CMOS 4066)? Szukałem w necie i nie znalazłem odpowiedzi.

Mieszacz częstotliwości i polaryzacja
  • Poziom 43  
    Ciężko się analizuje schematy montażowe/blokowe w których większość elementów jest poukrywana, jakbym miał to analizować narysował bym sobie szczegółowy schemat ideowy z transformatorami i diodami które są w mieszaczach, narysował przebiegi, zaznaczył jakie napięcie chwilowe pojawia się na uzwojeniach, dla określonych punktów na skali czasu oscylogramu, oznaczył kiedy która dioda przewodzi pewnie rozrysowanie zajęło by kilka kartek, ale było by nad czym pomyśleć - tak się analizuje układy, patrząc na kilka pustych prostokątów możesz i rok patrzeć i nic nie wymyślisz.

Cytat:
    Jak powstaje zmiana polaryzacji w tym układzie?
    Pewnie taka odpowiedź cię nie usatysfakcjonuje, ale SBL-1 ma wyjście z transformatora, jest fizycznie niemożliwe żeby wartość średnia napięcia na wyjściu była różna od 0V, jeśli pojawiają się impulsy dodatnie, muszą też być ujemne :)

Nie bardzo podoba mi się sterowanie mieszacza sygnałami unipolarnymi, jest po prostu niefachowe, składowa stała i tak nie przejdzie przez transformator, za to może może nasycać rdzenie, pogarszając parametry, a transformator będzie nadmiernie obciążał każde źródło ze składową stałą.
    Z kolei transformator sterowany ze źródła dającego tylko prąd jednokierunkowy np wyjście OC, będzie wytwarzał przepięcia o odwrotnej polaryzacji ale też niekontrolowanym napięciu i kształcie, a w takich układach raczej nie jest to pożądane.