Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła , bufor i piec na ekogroszek schemat instalacji

13 Sie 2019 10:29 1305 8
 • Poziom 2  
  witam pisząc pierwszy post na forum dlatego prosze o wyrozumialość jak cos robię żle.
  Chę rozbudowąc intalację w domu w którum mieszkam okresowo o pompę ciepla.
  Istniejąca instalacja to piec co z podajnikiem Heiztechnik Duo 28 kw . Do 300m2 powierzchi w górach. Zima jest zawsze i długo.
  Kupiłem bufor Lemet 400 l z wezownicą maxi 4,5m2 a własciwie rozdzielacz dwóch obwodów grzewczych.
  Piec ma 8 lat instalacja grzejnik płytowe przewymiarowane tem zasilania zimą max 45stopni. Instalacja zamknięta z zabezpieczeniem pieca i ciśnienia. Ogrzewanie poza brudem działa poprawnie.
  Piec przez zawór 4D grzeje instalację grzejnikową i obejściem od pieca CWU w zasobniku.
  Teraz chce domontować pompę ciepła LG 16 kw która zasili bufor 400 litrów w całej powierzchni i przez bufor grzać intalację centralnego ogrzewania. Instalacja została rozbudowana o 70 m2 ogrzewania podlogowego z rozdzielaczem z Regufloorem Oventroppa.
  Chce bufor z powodu obaw o zabrudzenie wymiennika pompy Ciepla przez brudy z pieca . Jednocześnie chcę zostawić dodatkowe zródło ciepła na awarie prądu i srogą zimę bo piec już jest.
  Mam parę pytań
  1 obieg kotłowy z pieca przez wężownice w buforze z powrotem do pieca . czy należy zamontować pompę obiegową CO1 czy bedzie to działało grawitacyjnie ? Piec i i wejście do weżownicy jest w jednym poziomie 1 cal .
  2. Pompa ciepła ma własną pompkę obiegową więc zasili bufor bez żadnego problemu.
  3 Z bufora czy ciepło pójdzie grawitacyjnie do zaworu 4D potem pompa obiegowa co 2 na co rozdzielacza i z powrotem do bufora czy to nie zadziała? czy lepiej dać zawór 3D Mieszający ?
  4 z Bufora chce zasilić obwód Podłogówki . teraz jest 10mb rura fi22 i Regufloor Oventropa kupione wcześnie do starego pieca i na rozdzielacz. Czy trzeba schować go do szafy i dać zawór 3D pompę co3 i wtedy regulowć temperaturę na zaworze z powrotem do bufora?
  4 . Z bufora zasilać CWU zasobnik Galmet 400 litr z weżownica Maxi pompa obiegowa CWU . to jeden obieg Drugi obieg bezpośrednio z pompy ciepła przez zawór 3D rozdzielający .
  Głównym zródłem ciepła ma być pompa LG a obwód pieca rozdzielony ciśnieniowo proszę o podpowiedzi jak to zrobić dobrze
  Instalacja nie musi być najekonomiczniejsza najważniejsze bezpieczna bo większość roku co działa bez pobytu ludzi w budynku. Bedę chciał tym sterować przez internet .  Pompa ciepła , bufor i piec na ekogroszek schemat instalacji
 • AdexAdex
 • Poziom 1  
 • AdexAdex
 • Poziom 2  
  Do przerobienia. Nie można stosować instalacji zamkniętych to kotłów na paliwo stałe.


  zubek1966 napisał: wg producenta Heiztechnik musiałem zamontowąc zawo z wodą strazak i zabezpieczenie STB i wtedy mogę miec w układzi zamkniętym . Działa 8 lat nigdy nie było problemu.  Między buforem a grzejnikami dać 4D (wiadomo, żeby nie puszczać wrzątku na grzejniki i podłogówkę). Między piecem a buforem zmontować 3D za pompą żeby podgrzewać powrót wody na piec - bez niego woda na powrocie będzie zimna, oziębi to dolną część pieca na której będzie skraplać się woda ze spalin, przez co piec szybciej zardzewieje. Prócz tego nie pozwoli on nagle wyziębić się piecowi gdy pompa ruszy. To też bardzo ważne.


  zubek1966 napisał:
  pytam czy zawór 4D pociągnie wodę grawitacyjnie z bufora bo miedzy buforem a zaworem nie ma pompy.
  Rozumiem ze na krótkim obwodzie kotłowym montuję zawór 3D. Obieg krótki będzie miał pojemność pieca + 3mb rury i wezownice 4,5 m2 i z powrotem do pieca . Nie ma powrotow ani z grzejników ani z podłogówki. Czy jesli obieg ma tylko o 30 litrów więcej wody niz jest w piecu to zawór ma sens? Pompa startuje od 40 stopni i pompuje do wezownicy .po pierwszym zagrzaniu bufora juz nie wyłaczamy tej pompy do wiosny i w buforze docelowo myslę ze bedzie temperatura jak na piecu . Odbiór jest mniejszy niz moc pieca.


  Jak pisałem - 4D nie 3D. A temperaturę mógłbyś regulować nie zaworem tylko termostatem sterującym pompą. Zawór 4D masz tylko po to by nie puścić gorącej wody na instalację. Raz że może ją to uszkodzić w skrajnych warunkach, a dwa że podłoga nagle zacznie parzyć zamiast się podgrzać.

  zubek1966 napisał:

  rozumiem zawór 4D zostaje zawór ma sterowanie z pieca i pracuje w zakresie zadnych temperatur a podłoga ma byc na osobnym obwodzie z bufora  Tzn, nie bardzo widzę sens podłączania zasobnika CWU przez bufor. Lepiej użyć zasobnika na 2 wężownice, jedna to ładowanie z pompy ciepła a druga z pieca CO.

  Mam taki zasobnik a chcę ładowąc przez bufor zeby nie łaczyć obiegu kotłowego z tym z bufora

  dziekuje i chcę się uczy dalej
 • Poziom 32  
  Kolega Kraniec internetów dobrze sugeruje co należy zrobić.
  Kraniec_Internetów napisał:
  zubek1966 napisał:
  Instalacja zamknięta z zabezpieczeniem pieca i ciśnienia.

  Do przerobienia. Nie można stosować instalacji zamkniętych to kotłów na paliwo stałe.

  I radzę tego bezwzględnie przestrzegać. Obieg piec węglowy-bufor ma małą ilość wody a bufor ma ograniczoną prędkość przekazywania temperatury z obiegu do obiegu. I teras jest kwestią czasu kiedy (a nie 'czy') ktoś dobrze dołoży do pieca i zagotuje wodę w obiegu pierwotnym. Co przy obiegu zamkniętym spowoduje 'wywalenie' wody z obiegu i dramatyczne uszkodzenia pieca. Przy obiegu otwartym nastąpi tylko awaryjna wymiana wody w obiegu i ochłodzenie instalacji.

  Ja mam podobną instalację ale dla kominka i wierz mi wcześniej czy później ta woda się zagotuje, piece na węgiel / kominki mają niestety tendencję do nieprzewidywalnej pracy i jest tysiące powodów czemu... A raz zapalonego węgla czy drewna nie zgasisz jak gazu...

  Kraniec_Internetów napisał:
  Lepiej użyć zasobnika na 2 wężownice, jedna to ładowanie z pompy ciepła a druga z pieca CO.

  Dokładnie tak! U mnie zbiornik cwu już był i to w miejscu skąd ciężko go wyjąć, więc korzystam z jednej wężownicy "współdzielonej" na zaworach zwrotnych. Ale gdybym miał wymienić do dam taki z dwoma.


  Acha i jeszcze trzeba założyć naczynka przeponowe dla obiegów CO i CWU...

  Dodano po 3 [minuty]:

  zubek1966 napisał:
  wg producenta Heiztechnik musiałem zamontowąc zawo z wodą strazak i zabezpieczenie STB i wtedy mogę miec w układzi zamkniętym . Działa 8 lat nigdy nie było problemu.


  No ale ten bufor tam był czy piec bezpośrednio zasilał cały obieg CO?

  Bo to jest KLUCZOWA różnica. Nie zagotujesz piecem całej wody CO... Ale mały obieg piec-bufor już możesz.
 • Poziom 2  
  jesli nie moge tak jak mam to przerobię na otwarty ale...
  piec jest na ekogroszek z podajnikem pale do 60 stopni, piec ma kilak zabezpieczeń
  1. strazak
  2 zabezpieczenie STB
  3 Zabezpieczenie pieca temperatura w sterowniku
  4, cofanie opału
  5 podtrzymanie zasilania
  grzeje wode w zasobniku i w lecie nie mam problemu z temperaturą pieca . po wylaczeniu pompy rosnie o kilka stopni
  Bufora wczesniej nie było dla pieca były lepsze warunki bezpieczeństwa
 • Poziom 32  
  Obieg otwarty jest tu taką ostatnią deską ratunku na wypadek gdy automatyka nie opanowała pieca (brak zasilania czy coś takiego) lub wydarzyło się coś innego...

  Teoretycznie jeśli automatyka i zabezpieczenia pieca działają to incydent który opisałem się nie wydarzy. Cóż możesz podjąć ryzyko mając tego świadomość.

  U mnie zagotowanie wody kominka w okresie wielu lat zdarzyło się dwa razy
  - gdy zacięła się przepustnica w pozycji otwartej i sterownik nie dał rady zdławić płomienia
  - gdy był jakiś dziwny wiatr który wywołał niesamowicie mocny ciąg w kominie i znów sterownik nie dał rady zdusić płomienia

  No ale przy ekogroszku masz podajnik a nie piec zawalony taczką węgla więc raczej tak się nie stanie.
 • Poziom 1  
 • Poziom 2  
  Zamów lepiej specjalistę który ma o tym pojęcia. Pamiętaj, że chytry dwa razy traci.
 • Poziom 2  
  Cionek napisał:
  Zamów lepiej specjalistę który ma o tym pojęcia. Pamiętaj, że chytry dwa razy traci.

  gdybym chcial zostawiac wszystko specjalistom nie byłoby mnie na ty forum pozdrawiam
  ps. Specjalista dzisiaj to nie to samo co specjalista kiedyś :D