Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co składa się na system monitoringu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie.

suworow 09 Mar 2019 18:45 9 0
 • #1
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń
  Rady na koniec:

  • Przede wszystkim zastanowić się czemu ten monitoring ma służyć jak będzie wykorzystywany, czego się po nim spodziewamy.

  • Dobrze przemyśl rozmieszczenie kamer. Nie zawsze kamery muszą widzieć wszystko. Czasami lepiej zrezygnować z widzenia wszystko na rzecz lepszego widzenia miejsc newralgicznych.

  • Jeżeli liczysz na to że monitoring zastąpi system alarmowy to zapomnij o tym. Detekcja ruchu w kamerach nie temu służy. Ona ma ograniczyć ilość rejestrowanego materiału i wspomóc pracę operatora.
  Można przeczytać o tym w tematach:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16605081#16605081
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13962703#13962703
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13793308#13793308
  To samo dotyczy innych " magicznych funkcji" określanych jako "inteligentna analiza obrazu" To że one są nie znaczy się że będą działały zgodnie w pełni z naszymi oczekiwaniami.

  • Patrz krytycznie na wszelkiego rodzaju materiały marketingowe. Filmiki reklamowe wrzucane na YT, owszem warto przejrzeć, ale trzeba pamiętać że są tworzone w określonym celu ;) Tak jak pisałem wcześniej nawet słaba kamera pracująca w optymalnych warunkach oświetleniowych da całkiem znośny obraz.
  W miarę miarodajne testy kamer przedstawia na swoich stronach firma Delta Poznań. W linkowanym temacie jest kilka zdjęć z takich testów. Przyjrzyjcie się im dobrze i zobaczcie jak duże różnice mogą być pomiędzy poszczególnymi kamerami.
  Zastanówcie się czy u was zawsze będą panowały idealne warunki oświetleniowe, czy mogą też czasami zdarzyć się takie jak na testach.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18068243#18068243


  • Unikaj gotowych zestawów. Po pierwsze aby uzyskać niską cenę, Często obok dobrych elementów przemycają te niższej jakości. Pomijam tu oczywiście zestawy robione typowo pod walkę cenową na serwisach aukcyjnych, które całe od początku do końca są składane tylko i wyłącznie pod tym kątem.
  Po drugie nie zawsze potrzebujesz iluś tam takich samych kamer. Może się okazać że nawet w takim samym lub tylko nieco wyższym budżecie jesteś sobie w stanie skompletować monitoring który będzie o wiele lepiej działał.
  Do monitorowania pokoju 10 m? z dobrym równomiernym oświetleniem, czy paru metrów przed wejściem do budynku możesz np użyć nieco tańszej kamery, a zaoszczędzone w ten sposób przeznaczyć na zakup kamery która będzie pracowała w znacznie trudniejszych warunkach.


  • Nie ulegaj magii megapikseli. Ich ilość nie przesądza o jakości kamery. Decyduje o tym szereg innych czynników o których możesz poczytać miedzy innymi w tym temacie
  Co więcej, kamera o dużej ilości Mpx w nocy może dać słabszy obraz niż kamera z mniejszą ilością Mpx.

  • Nie wierz w cudowną moc różnych funkcji/trybów/ itp. One są tylko pewnym dodatkiem. Podstawą jest zawsze wysokiej jakości przetwornik, procesor, obiektyw. Jeżeli one są słabe, to żadna funkcja tutaj niczego specjalnie nie zmieni. Szczególnie że słaby procesor nie jest w stanie zapewnić poprawnego zgodnego z oczekiwaniami działania tych funkcji. To, że dana funkcja jest, nie oznacza wcale tego że działa.

  • Nie słuchaj tych co mówią: przecież to to samo, nawet tak samo wygląda. Prawda jest taka, że duża część sprzętu produkowana jest przez te same fabryki i często pakowana do tych samych obudów.Tyle że nie zawsze jest tak, ze jest to ten sam sprzęt i tej samej jakości.
  • Kamery nie są vademecum na wszystko. Jeżeli mają pełnić funkcję zabezpieczenia obiektu przed włamaniem, to same tego nie zrobią. Mogą stać się tylko częścią systemu na który składają się zabezpieczenia mechaniczne, system alarmowy, ochrona fizyczna stała lub grupa interwencyjna.


  Dziękuję członkom grupy " serwisanci" za wsparcie przy pisaniu tego artykułu/ poradnika a w szczególności kolegom: @dawidedziu i @Alpha

  Zapraszam do dyskusji!
  ----
  Wydzielono z tematu: Co składa się na system monitoringu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie.
  przez suworow dnia 13 Sie 2019 12:04